خانه داری

چگونه شیشه تلویزیون ال ای دی یا ال سی دی را تمیز کنیم

در این مطلب خواهیم آموخت که چگونه شیشه تلویزیون ال ای دی یا ال سی دی را تمیز کنیم، باما همراه باشید…

تبلیغات

چگونه تلويزيون LCD یا LED را تميز کنيم؟

اگر فکر می‌کنید تمیز کردن صفحه‌نمایش‌ مانیتورهای LCD یا تلویزیون‌های HD به پاشیدن چند قطره از شیشه‌پاک‌کن روی یک دستمال و کشیدن آن روی صفحه ختم می‌شود سخت در اشتباهید، چراکه انجام این کار روی صفحه‌نمایش‌های مانیتورها و تلویزیون‌های امروزی همچون به آتش کشیدن آن‌هاست!

همان‌طور که می‌دانید نمایشگرهای امروزی بسیار پیشرفته شده‌اند. تصاویر به‌مراتب شفافی را در اختیار شما قرار می‌دهند، زمان پاسخگویی در آن‌ها بسیار سریع است و از وضوح کیفیت بسیار بالایی نیز پشتیبانی می‌کنند. این نمایشگرها که گویی جادو می‌کنند، بسیار ظریف هستند و ظرافت بیش‌ازحد آن‌ها موجب شده است تا حساسیتشان نسبت به روش‌های نگه‌داری نیز افزایش یابد.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار در نگه‌داری از این نمایشگرها، روش تمیز کردن آن‌هاست، چراکه هنگام تمیز کردن نمایشگرهای LCD مستقیماً با صفحه‌نمایش سر‌و‌کار دارید و کوچک‌ترین اشتباه شما می‌تواند اولین و آخرین دلیل برای تباه کردن کیفیت، وضوح و روشنایی تصویر در آن‌ها باشد.

در هنگام تمیز کردن شیشه تلویزیون از این کارها پرهیز کنید

همان‌طور که گفتیم انجام برخی کارها هنگام تمیز کردن صفحه‌نمایشگرهای LCD همچون به آتش کشیدن آن‌هاست. پس پیش از هر چیز بهتر است شمارا با این موارد آشنا کنیم.

تبلیغات

همچنین بهتر است پیش از شروع مطلب، تکلیفمان را با جنگ و جدل‌های بعدی برخی خوانندگان مشخص کنیم! متأسفانه در موارد بسیار زیادی مشاهده‌شده است که با انتشار چنین مطالبی برخی خوانندگان اصرار می‌کنند که فعالیت‌های ذکرشده را ماه‌ها و سال‌هاست انجام می‌دهند و با هیچ مشکلی نیز مواجه نشده‌اند!

در پاسخ به این عزیزان باید یادآور شویم ممکن است شما خوش‌شانس بوده باشید و تابه‌حال این آتش دامن شمارا نگرفته باشد، اما این خوش‌شانسی دلیل نمی‌شود تا کار اشتباه را به دیگران نیز توصیه کنیم یا آن‌ها را از انجام آن منع نکنیم!

به‌عبارت‌دیگر شاید راننده‌ای طی چهار یا پنج سال روغن ماشین خود را پس از طی 50 هزار کیلومتر تعویض کند و تابه‌حال نیز به مشکلی برنخورده باشد، اما این خوش‌شانسی دلیلی نمی‌شود تا کارشناسان این زمینه نیز بهترین زمان تعویض روغن ماشین را طی 50 هزار کیلومتر مسافت عنوان کنند!

تمیز کردن تلویزیون ال ای دی یا ال سی دی
صفحه تلویزیون ال ای دی را چگونه تمیز کنیم

1‌ـ‌ هرگز مایع تمیزکننده را مستقیماً به صفحه اسپری نکنید: پاشیدن مستقیم مایع تمیز‌کننده روی صفحه‌نمایش دستور بسیار خوبی برای پیدایش یک فاجعه است! اگر کمی دقت کنید در بروشور تمامی محلول‌های تمیزکننده نیز اسپری روی دستمال پاشیده می‌شود و هیچ‌گاه این محلول‌ها را نباید مستقیماً روی صفحه‌نمایش اسپری کرد.

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نمایشگرهای امروزی برخوردار نبودن از قاب یا صفحات محافظ است. به‌عبارت‌دیگر هرچه این دستگاه‌ها پیشرفته‌تر می‌شوند قسمت‌های اضافه در آن‌ها کمتر شده و ظرافت آن‌ها افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی اسپری شدن محلول‌های مایع روی صفحه‌نمایش موجب می‌شود تا محلول به‌راحتی از قاب باریک کنار صفحه به لایه‌های داخلی نمایشگر نفوذ کرده و مایع به‌سرعت در کل سطح زیرین صفحه‌نمایش پخش شود.

تبلیغات

یکی از نمونه‌های بارز نفوذ مایع به لایه‌های تصویر در نمایشگر‌های LCD، پیدایش لکه‌های سیاه وحشتناک در گوشه‌های تصویر است. اگرچه این لکه‌ها ممکن است خیلی کوچک باشند، اما شانس تبخیر آن‌ها بدون برجای گذاشتن اثر معیوب روی نمایشگر تقریباً صفر است!

2‌ـ‌ هرگز از الکل یا محلول‌های آمونیاکی استفاده نکنید: همان‌طور که گفتیم نباید محلول تمیزکننده را مستقیماً به صفحه اسپری کنید، اما این به آن معنا نیست که شما مجاز به اسپری کردن هر محلولی روی دستمال هستید! بسیاری از کاربران شیشه‌شورهای معمولی را برای تمیز کردن انواع شیشه و دیگر موضوعات شبیه به شیشه مورداستفاده قرار می‌دهند!

توجه داشته باشید که صفحه‌نمایشگرهای LCD و تلویزیون‌های HD با شیشه پنجره تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. این صفحات در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیستند و ممکن است با یک‌بار تماس با مواد شیمیایی به‌طور کامل صدمه ببینند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات هیچ‌گاه از محلول شیشه‌پاک‌کن، محلول‌های دارای الکل و دیگر محلول‌های آمونیاکی استفاده نکنید.

3‌ـ‌ هرگز از حوله‌های کاغذی آشپزخانه و دستمال‌های چندمنظوره استفاده نکنید: حوله‌های کاغذی که در آشپزخانه استفاده می‌شوند برای خشک‌کردن دستان شما و پاک‌ کردن چربی از روی آن بسیار مفیدند، اما این حوله‌ها به‌هیچ‌وجه برای پاک‌کرده سطوح ظریف طراحی نشده‌اند و مشکل از همین‌جا شروع می‌شود، چراکه نمایشگرهای امروزی فوق‌العاده ظریف و حساس هستند.

سطح حوله‌های کاغذی در تصاویر میکروسکوپی همچون سنباده حالت سایندگی دارد و می‌تواند به‌راحتی روی صفحه‌نمایش مانیتور یا تلویزیون شما خش بیندازد و به آن صدمه بزند.

تبلیغات

نمونه مشابه دیگری که صدمات مشابهی همچون حوله‌های کاغذی را به دنبال دارد نیز دستمال‌های چندمنظوره هستند. دستمال‌های چندمنظوره برای نظافت هر چیزی ممکن است استفاده شوند. ممکن است براده‌های فلزی، خرده‌های چوب و بسیاری از موارد بسیار ریز دیگر در بافت‌های این دستمال‌ها گیرکرده باشند و هنگام کشیدن روی صفحه‌نمایش، به‌راحتی آن را ساییده و صدمات جبران‌ناپذیری را به آن وارد کنند.

در هنگام تمیز کردن شیشه تلویزیون این کارها را انجام دهید

حالا که با خطرات احتمالی که مانیتور و تلویزیون شمارا تهدید می‌کند آشنا شدید نوبت به روش‌های تمیز کردن صحیح این نمایشگرهای حساس می‌رسد.

پیش از هر چیز به شما توصیه می‌کنیم برای افزایش عمر نمایشگرهای خود شرایطی را به وجود آورید تا کمتر نیازمند تمیز کردن آن‌ها باشید. به‌عبارت‌دیگر شما ‌باید کارهایی را انجام دهید که موجب می‌شوند نمایشگرهای شما تمیز بمانند. برخی از این کارها عبارت‌اند از قرار دادن نمایشگر در مکان‌های دور از گردوغبار، آموزش به فرزندانتان در خصوص تماس نداشتن دست‌ها روی صفحه تلویزیون، درخواست از همسر یا سایر دوستانتان در خصوص نبود تماس مستقیم نوک انگشتان با صفحه‌نمایش برای نشان دادن بخشی از تصویر به شما و… .

تمیز کردن تلویزیون ال ای دی یا ال سی دی
چگونه صفحه تلویزیون را چگونه تمیز کنیم

پاك كردن شيشه تلويزيون ال سی دی و ال ای دی

در ادامه شمارا با روش‌های مختلف تمیز کردن نمایشگرهای LCD و تلویزیون‌های HD آشنا می‌کنیم. توجه داشته باشید که این مراحل را باید به ترتیب انجام دهید. همچنین درصورتی‌که یک مرحله به اتمام می‌رسد ‌باید دست نگه‌دارید و چنانچه نمایشگر تمیز شده بود کار را به اتمام برسانید. در غیر این صورت اگر همچنان آثاری از کثیفی روی نمایشگر به چشم می‌خورد به مرحله بعد رفته و از روش بعدی کمک بگیرید.

‌ـ‌ آماده‌سازی نمایشگر: کمترین کاری که ‌باید برای آماده‌سازی دستگاه انجام دهید خاموش کردن آن است، اما توصیه ما به شما جدا کردن کابل برق دستگاه از پریز برق است. (هرگز صفحه‌نمایش را تا زمانی که خنک نشده است تمیز نکنید)

تبلیغات

‌ـ‌ گردگیری صفحه‌نمایش: یکی دیگر از کارهایی که پیش از تمیز کردن کامل ‌باید انجام دهید گردگیری است. گردگیری به معنای زدودن گردوغبار از صفحه‌نمایش بدون لمس کردن آن است. به‌عبارت‌دیگر استفاده از روش‌هایی همچون به‌کارگیری هوای فشرده برای زدودن گردوغبار بهترین کار برای گردگیری بدون لمس صفحه‌نمایش است.

مراحل پاك كردن صفحه تلويزيون

مرحله اول؛ پاک‌کرده آرام صفحه‌نمایش با دستمال میکرو فیبر خشک و تمیز: دستمال‌کاغذی، حوله کاغذی آشپزخانه، دستمال‌های چندمنظوره و به‌طورکلی هیچ‌چیزی غیر از دستمال میکرو فیبر نباید صفحه‌نمایش‌ها را لمس کند! دستمال‌های میکرو فیبر را به‌راحتی می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید و در اولین مرحله استفاده از یک دستمال خشک و تمیز را به شما توصیه می‌کنیم.

بسیاری از گردوغبارهای باقی‌مانده و لکه‌های برجای‌مانده در اثر تماس نوک انگشتان با صفحه‌نمایش با همین دستمال خشک، تمیز می‌شود. فراموش نکنید که هنگام تمیز کردن صفحه‌نمایش به‌هیچ‌وجه نباید روی صفحه فشار آورید و این عملیات را کاملاً به‌آرامی انجام دهید. به‌هیچ‌وجه حرکت دایره‌ای روی صفحه نداشته باشید و دستمال را از بالا به پایین یا از چپ به راست‌روی صفحه حرکت دهید.

مرحله دوم؛ پاک‌کرده آرام صفحه‌نمایش با دستمال میکرو فیبر مرطوب شده با آب مقطر: در بسیاری از موارد یک دستمال میکرو فیبر به‌تنهایی می‌تواند لکه‌ها را از روی صفحه‌نمایش پاک کند؛ اما اگر لکه‌ها پاک نشد و نیازمند افزایش قدرت پاک‌سازی این دستمال‌ها بودید می‌توانید آن‌ها را با آب مقطر مرطوب کنید (استفاده از آب شیر توصیه نمی‌شود، چراکه مواد معدنی محلول در آب شیر می‌تواند به صفحه‌نمایش صدمه بزند).

دستمال باید به حدی مرطوب باشد که خیسی را در آن کاملاً مشاهده کنید، اما میزان خیسی نیز به حدی باشد که آب به‌هیچ‌وجه از آن چکه نکند. (توجه داشته باشید که شما به‌هیچ‌وجه قصد ندارید یک قطره آب نیز از دستمال چکه کرده و به لایه‌های درونی صفحه‌نمایش نفوذ کند)

تبلیغات

مرحله سوم؛ پاک‌کرده آرام صفحه‌نمایش با دستمال میکرو فیبر مرطوب شده با مخلوطی از آب مقطر و سرکه سفید: در 99 درصد از موارد یک دستمال میکرو فیبر به‌تنهایی برای تمیز کردن صفحه‌نمایش کافی است؛ اما شاید کودک شما هنگام مشاهده پرنده‌ای بزرگ در تلویزیون قصد داشته باشد به آن غذا بدهد و صبحانه خود را که روی آن کره بادام‌زمینی مالیده شده است را با کشیدن روی صفحه تلویزیون به پرنده تعارف کند!

در چنین شرایطی نباید انتظار داشت دستمال به‌تنهایی لکه‌های به وجود آمده را پاک کند. در این شرایط پیشنهاد می‌کنیم دستمال خود را با مخلوطی از آب مقطر و سرکه سفید مرطوب کنید. نسبت هریک از این موارد ‌باید 50 درصد باشد و حرکت آرام دستمال روی صفحه‌نمایش و میزان رطوبت آن نیز همچون موارد فوق است.

4.5/5 - (4 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytoote

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا