بارداری و اطفال

قبل از زایمان چه کارهایی را باید انجام دهید؟

هنگامی‌که نوزاد شما به دنیا بیاید، شما به‌سختی وقت کافی برای کارهای خودتان پیدا خواهید کرد. حتی ممکن است فقط کمی از وقت آزاد و باارزش خود را برای خوابیدن سپری کنید. پس چند کار ضروری که باید قبل از تولد نوزاد خود در دوران بارداری انجام دهید کدام ها هستند؟ خواندن این مقاله، برای دانستن چیزهایی که می‌تواند شمارا برای ورود عضو کوچک خانواده آماده کند و شادی را در زندگی شما به اوج برساند، مهم است.
به خاطر داشته باشید که بعد از به دنیا آمدن فرزندتان هرگز به‌اندازه کافی وقت برای انجام کارهایتان پیدا نخواهید کرد. پس لیست چیزهایی که برای نوزادتان در آینده لازم خواهد شد را قبل از زایمان تهیه کنید تا قبل از تولد او خریدهای خود را انجام داده باشید. چون برای شما بسیار دشوار خواهد بود که با یک نوزاد در آغوش خود به خرید بروید؛ بنابراین، سعی کنید تا آنجا که می‌توانید این‌گونه کارها را قبل از آغاز درد زایمان خود انجام دهید.

در ادامه این مقاله، نگاهی به 10 کار ضروری که باید قبل از تولد نوزاد خود انجام دهید، اشاره‌شده است. این کارها عبارتند از:

خانه‌تکانی و تمیز کردن خانه قبل از آغاز درد زایمان:

حتماً شما می‌خواهید با یک‌خانه تمیز و مرتب به استقبال نوزاد خود بروید. بااین‌حال، ممکن است تمیز کردن خانه در دوران بارداری کمی برایتان دشوار باشد. شما می‌توانید کارهای کوچک مانند مرتب‌سازی کمد لباس، تمیز کردن تختخواب نوزاد، شستن اسباب‌بازی‌ها و همچنین تمیز کردن آشپزخانه را کم‌کم و از ماه قبل زایمان شروع کنید.
همچنین، از شریک زندگی خودتان هم در انجام کارهای سنگین کمک بگیرید، مثلاً تنظیم جای کمد لباس و رسیدگی به باغ و یا حیاط خانه را هم به او بسپارید. اگر قصدتان شستن تمام وسایل خانه است، حتماً برای تمیز کردن اشیای بزرگ خانه مانند فرش از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید، چون انجام کارهای سنگین در ماه آخر بارداری هم برای شما و هم برای فرزندتان خطرناک خواهد بود.

تهیه وسایل امن و راحت برای خانه:

درست نمودن یک‌خانه برای این‌که نوزاد در آن امن باشد، یک کار بزرگ قبل از آغاز زایمان محسوب می-شود، چون شما قبل از به دنیا آمدن نوزاد خود، باید فکری برای گذاشتن درپوش به تمام پریزهای الکتریکی و یا قرار دادن حفاظ مناسب برای راه‌پله‌ها یا درب اتاق‌ها بکنید و فرش و ملافه‌های نو برای خود و فرزندتان تهیه کنید. حتماً قبل از تولد نوزاد خود اطمینان حاصل کنید که چیزهای خطرناک در خانه دور از دسترس نوزادتان قرار خواهند گرفت.

زایمانکارهای قبل از زایمان

خرید ملزومات برای استفاده نوزاد بعد از تولد:

شما ممکن است احساس کنید که زمان کافی برای انجام کارهای خود بعد از زایمان خواهید داشت، اما این ایده همیشه درست درنخواهد آمد؛ بنابراین، خوب است تمام خریدهای خودتان را هنگامی‌که در سه‌ماهه سوم بارداری خود قرار گرفتید، انجام دهید. خرید چیزهایی مانند تخت نوزاد، شیشه شیر کودک و پمپ پستان، دستگاه ضدعفونی‌کننده شیشه شیر نوزاد، لباس نوزاد، ملافه کودک، اسباب‌بازی و لوازم جانبی حمام فرزند خود را حتماً قبل از به دنیا آمدن او انجام دهید.
ممکن است حق خریداری همه‌چیز را به خودتان بدهید، اما به یاد داشته باشید که نظر شریک زندگی هم در این مورد مهم است؛ بنابراین، باید خریدهای مناسب خود قبل از آغاز درد زایمان خود انجام دهید، چون بعد از زایمان شما نمی‌تواند تمام آن چیزها را انتخاب کرده و بخرید. همچنین، می‌توانید برای خرید راحت برخی از وسایل مخصوص زایمان خود هم از اطرافیان کمک بخواهید.

یافتن یک پزشک متخصص اطفال خوب قبل از به دنیا آمدن فرزندتان:

اگر یک کودک بزرگ‌تر هم در خانه داشته باشید، پس در حال حاضر یک پزشک متخصص اطفال خوب هم سراغ خواهید داشت. در غیر این صورت، برای یافتن یک متخصص خوب، اول از دوستان و خانواده خود پرس‌وجو کنید، چون آن‌ها می‌توانند با استفاده از تجارب خود یک پزشک متخصص اطفال خوب را برای شما توصیه کنند.
همچنین، در سه‌ماهه سوم دوران بارداری خود به دنبال یک متخصص زنان و زایمان خوب هم باشید، چون ممکن است مجبور باشید تا زودتر از موعد مقرر به دکتر مراجعه کرده و زایمان خود را با عمل سزارین انجام دهید. در حالت ایدئال، بهتر است پزشک متخصص اطفال و دکتر معالج زنان و زایمان شما در طی هفته‌های آخر بارداری به‌راحتی در دسترس باشند.

تمیز شستن لباس نوزادان:

به یاد داشته باشید که چون نوزادان دارای پوست بسیار حساسی هستند، این کار ایده خوبی خواهد بود تا همیشه قبل از شستن لباس نوزاد، همه مسائل پوستی او را بررسی نمایید. پس در مورد مواد شوینده‌ای که با آن لباس نوزاد خود را خواهید شست، دقت کنید و پس از استفاده از آن‌ها، لباس‌ها را خوب با آب تمیز، آب‌کشی کنید. در برخی موارد هم لازم آیت با اضافه کردن چند قطره مایع ضدعفونی‌کننده، لباس‌های نوزاد خود را ضدعفونی کرده و سپس آن‌ها را حتماً در زیر نور خورشید خشک نمایید.

بسته‌بندی نمودن ساک بیمارستان با دقت کامل در سه‌ماهه آخر دوران بارداری:

ساک بیمارستان خود و فرزندتان را همیشه در سه ماه آخر دوران بارداری آماده و بسته‌بندی نمایید و تمام وسایل موردنیاز خود و فرزندتان را برای اقامت چندروزه در بیمارستان با دقت بیش‌ازحدی در داخل آن جاسازی کنید، چون هنگامی‌که مادر به سه‌ماهه سوم بارداری خود رسید، هر آن امکان دارد نوزادش به دنیا بیاید.
وسایلی که یک مادر باردار باید در ساک بیمارستان خود قرار دهد، عبارتند از: لباس‌زیر برای مادر و نوزاد، ناف بند بهداشتی، حوله، مسواک و خمیردندان، شانه، یک جفت جوراب، کش مو برای جمع‌کردن موهای مادر، مجموعه‌ای از لباس‌های بچه، پوشک نوزاد، دستمال مرطوب برای تمیز کردن نوزاد و وسایل دیگری که ممکن است مادر و کودک در بیمارستان به آن‌ها نیاز داشته باشند.

قرار دادن صندلی و سبد نوزاد خود در خودرو:

این نکته بسیار مهم است که شما بعد از زایمان، برای قرار دادن نوزاد خود بر روی صندلی ماشین به هنگام آمدن به خانه دقت بیشتری بکنید، چون حتماً هنگام ترخیص از بیمارستان و آوردن نوزاد خود به خانه از اتومبیل استفاده خواهید کرد. بازدید از یک فروشگاه خوب و دیدن صندلی نوزادان، برای خرید صندلی و سبد ماشین، بهترین کار قبل از رسیدن زمان زایمان خواهد بود. به یاد داشته باشید که امن‌ترین جا در ماشین برای قرار دادن صندلی نوزاد وسط صندلی پشت ماشین خواهد بود.

درست نمودن پوشه اطلاعات کامل در مورد نوزاد خود قبل از زایمان:

به یاد داشته باشید که ایجاد نمودن یک پوشه که بتوانید در آن سوابق سلامتی خود و نوزادتان را یادداشت کنید و اطلاعات کامل تولد نوزاد و تمام شماره‌های تماس مهم پزشکان را در آن نگه‌دارید، بسیار مهم است. همچنین، ذخیره کردن پرونده واکسیناسیون نوزاد و برنامه‌های موجود در پوشه، همراه با همه نسخه‌های استفاده‌شده توسط مادر در دوران بارداری و دیگر سوابق بهداشتی و مهم خانوادگی، از کارهای مهم قبل از زایمان هست.

روزهای قبل از زایمان را برای خودتان هم مغتنم بشمارید:

استفاده از وسایل آرایشی استاندارد در حد معمول، برای همه مادران مخصوصاً مادران حامله لازم و ضروری است؛ اما افراط در استفاده از این وسایل زیبایی، در طول دوران بارداری خوب نخواهد بود. پس مقدار مصرف این وسایل بهداشتی راکمی محدود کنید تا دوباره جوان بمانید! همچنین، برای خرید این‌گونه لوازم اصلاً عجله نکید، چون بعد از زایمان هم می‌توانید با در آغوش گرفتن نوزادتان از مغازه‌های اطراف، آن‌ها را خریداری نمایید.

قبل از زایمان لیست کارهای قبل از زایمان

صرف کردن زمان زیاد بین هر زن‌وشوهری قبل از آغاز درد زایمان:

به خاطر داشته باشید هنگامی‌که نوزاد شما به دنیا آمد، شما دیگر به‌عنوان زن و شوهر، به‌سختی زمان پیدا خواهید کرد که باهم باشید. پس می‌توانید در روزهای آخر دوران بارداری خود، از لحظات گرم و به‌یادماندنی با شریک زندگی خودتان، بهره ببرید. تماشای فیلم، خوردن صبحانه در رختخواب، استفاده زیاد از وان حمام در هنگام دوش گرفتن، خوردن یک شام رؤیایی با شمع‌های روشن و یا قدم زدن آرامش‌بخش در ساحل دریا از کارهایی است که هر زن‌وشوهری می‌توانند قبل از آغاز روزهای زایمان، آن‌ها را بیشتر تجربه کنند.

امیدواریم که شما با انجام این 10 کار، قبل از تولد نوزاد خود و انجام تمرینات ورزشی مناسب، بتوانید انتظار تولد کودک سالم خود را بدون عوامل استرس‌زا سپری کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که با صرف زمان برای انجام این کارها، دوران بارداری هم زیاد به نظرتان نخواهد رسید، چون فکرتان برای آماده کردن خانه خود و ورود نوزاد از کل مسائل مربوط منحرف خواهد شد! به‌عنوان یک مادر باردار بدانید که داشتن خواب کافی در روزهای پایانی دوران بارداری نیز یک ایده عالی برای این دوران خواهد بود!
پس اگر شما مادر باردار انتظار ورود نوزاد خود را به جمع خانواده می‌کشید، حتماً لیست مایحتاج خود و نوزادتان را قبل از تولد او، بر روی یک برگه یادداشت کنید تا بدون نگرانی و استرس آماده رفتن به بیمارستان و به دنیا آوردن فرزند دلبندتان باشید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع
beytootefaradeed

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا