تغذیه

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا در چیست؟

وقتی نام قهوه به گوش می‌رسد تمامی افراد به یاد نوشیدنی گرمی می‌افتند که انرژی را بالا می‌برد. بوی خوش قهوه به آرامش اعصاب کمک می‌کند و سبب می‌شود حس خوبی در محیط جاری شود. امروزه، انواع مختلفی از قهوه در بازار موجود هستند که از پراستفاده‌ترین آن‌ها می‌توان به قهوه عربیکا و قهوه روبوستا اشاره کرد.

روبوستا و عربیکا دو گونه اصلی قهوه هستند که به صورت تجاری در سراسر جهان رشد می کنند. قهوه عربیکا که حدود 70 درصد از تولید جهانی قهوه را تشکیل می دهد و به دلیل طعم، اسیدیته و عطر شیرین تر، کیفیت بالاتری دارد. از سوی دیگر، قهوه روبوستا که 30 درصد باقیمانده از تولید قهوه جهانی را تشکیل می دهد.

در نتیجه، جای تعجب نیست که با سوالاتی در مورد تفاوت عربیکا و روبوستا روبرو میشویم. با ما همراه باشید تا در ادامه به تفاوت عربیکا و روبوستا می‌پردازیم.

قهوه عربیکا چیست؟

قبل از آنکه به طور تخصصی به تفاوت عربیکا و روبوستا بپردازیم، ابتدا بهتر است شناختی به هر یک از این قهوه‌ها داشته باشیم. قهوه عربیکا بیشترین سطح زیرکشت دنیا را به خود اختصاص داده است.

درختان قهوه عربیکا در کشورهای یمن، اتیوپی، سودان و گواتمالا رشد می‌کنند. درختچه‌هایی که این قهوه از آن‌ها بدست می‌آید همواره سبز هستند و در ارتفاعات حدود هزار تا دو هزار متر از سطح دریا کشت می‌شوند. طبیعی است که کشت آن سخت و دشوارتر است.

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا نوع دیگری از قهوه‌های پرطرفدار در سراسر دنیاست. این قهوه در مقایسه با قهوه عربیکا در ارتفاعات کمتری کشت می‌شود و همین امر باعث شده است کشت و برداشت آن بسیار ساده‌تر از قهوه عربیکا باشد. در نتیجه، قیمت قهوه روبوستا از قهوه عربیکا پایین‌تر است. برزیل، ویتنام، اندونزی، اوگاندا و هند از جمله کشورهایی هستند که کشت قهوه روبوستا در آن‌ها انجام می‌شود. اندازه دانه‌های قهوه روبوستا در مقایسه با قهوه عربیکا کوچک‌تر است و کمی حالت گردی بیشتری دارند. این قهوه نت‌هایی از شکلات، آجیل و عسل را در دل خود جای داده است و طعم بی‌نظیر آن حس خوبی را در مصرف‌کنندگان به وجود آورده است.

تفاوت های عمده قهوه عربیکا و روبوستا

بعد از آشنایی با این دو قهوه، در ادامه با ذکر تفاوت عربیکا و روبوستا سعی میکنیم دید کاملی به قهوه‌دوستان ارائه دهیم که برای انتخاب، قهوه ای نزدیک به سلیقه‌شان داشته باشند. مواردی که پایین تر اشاره کردیم مهمترین فاکتورهای تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا هستند.

از نظر میزان کافئین

زمانی که صحبت از تفاوت عربیکا و روبوستا می‌شود اولین چیزی که مطرح می‌گردد تفاوت میزان کافئین در میان این دو قهوه است. کافئین قهوه عربیکا کمتر از قهوه روبوستا است. بنابراین، نوشیدن قهوه روبوستا باعث می‌شود کافئین بیشتری وارد بدن گردد. این مسئله می‌تواند در قدرت انتخاب افراد اثر بگذارد و افراد می‌توانند با توجه به ترجیحات خود بهترین گزینه را انتخاب نمایند.

از لحاظ میزان قند

مسئله دیگری که در تفاوت عربیکا و روبوستا مد نظر قرار می‌گیرد میزان قند موجود در قهوه است. بر اساس مطالعاتی که بر روی دانه‌های قهوه صورت گرفته شده مشخص شده است میزان قند قهوه عربیکا تقریبا دو برابر قهوه روبوستا است. این مسئله می‌تواند برای کسانی که بیماری دیابت دارند و در رژیم غذایی خود نباید از قند زیاد استفاده کنند حائز اهمیت باشد.

تفاوت در میزان چربی

بهتر است بدانید مورد دیگری که در تفاوت عربیکا و روبوستا مد نظر قرار می‌گیرد میزان چربی موجود در این قهوه‌هاست. قهوه عربیکا میزان چربی بیشتری در مقایسه با قهوه روبوستا دارد. به همین دلیل، بسیاری از افراد به این موضوع اشاره می‌کنند چربی قهوه عربیکا باعث شده است طعم این قهوه بهتر باشد. اما با توجه به این موضوع که طعم قهوه یک موضوع سلیقه‌ای است، شما می‌توانید هر دو قهوه را بنوشید و سپس برای انتخاب بهترین قهوه تصمیم‌گیری نمایید.

تفاوت در تولید خامه (کف روی قهوه)

زمانی که می‌خواهید قهوه درست کنید، یکی از موضوعاتی که بر طعم قهوه اثر می‌گذارد میزان خامه و یا کرمی است که در فرآیند درست کردن قهوه تولید می‌شود. بر اساس اطلاعات و تجربه‌ای که از درست کردن این دو نوع قهوه بدست آمده است مشخص شده است قهوه روبوستا خامه و گرما بیشتری تولید می‌کند و همین امر به عنوان تفاوت عربیکا و روبوستا به شمار می‌رود.

00dc1a9f d23f 4a0f a00e f776633bf27d1 - تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا در چیست؟

اگر شما به خامه و کرم در زمان نوشیدن قهوه علاقه‌مند هستید، بهتر است از قهوه روبوستا استفاده نمایید. زیرا این قهوه با تولید خامه بیشتر باعث می‌شود حس شما در زمان نوشیدن قهوه تقویت گردد و این مسئله بسیار ارزشمند است.

از لحاظ ظاهر قهوه

از جمله مواردی که در زمان بررسی تفاوت عربیکا و روبوستا باید به آن بپردازیم ظاهر قهوه است. اگر به قهوه روبوستا نگاه کنید متوجه می‌شوید این قهوه ظاهر گردی دارد. اما قهوه عربیکا کمی صاف است و زمانی که در کنار قهوه روبوستا قرار می‌گیرد این مسئله به خوبی مشخص می‌شود.

از نظر قیمت

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بحث تفاوت عربیکا و روبوستا مطرح می‌شود قیمت قهوه‌هاست. با توجه به این موضوع که قهوه عربیکا در ارتفاعات بالاتری رشد پیدا می‌کند و کشت آن سخت‌تر است، قیمت قهوه عربیکا کمی بالاتر از قیمت قهوه روبوستا است. به همین دلیل، کسانی که بودجه محدودی دارند و در زمان خرید قهوه برند به قیمت قهوه اهمیت زیادی می‌دهند باید بدانند قیمت قهوه روبوستا پایین‌تر است و اگر آن‌ها می‌خواهند برای خرید قهوه برند و مقرون‌به‌صرفه اقدام کنند، باید خرید قهوه روبوستا را مد نظر قرار دهند.

از نظر طعم

مسئله دیگری که در تفاوت عربیکا و روبوستا باید به آن بپردازیم طعم قهوه است. بهتر است بدانید قهوه عربیکا با توجه به محل و کشورهایی که رشد پیدا می‌کند طعم اسیدیته بیشتری در مقایسه با قهوه روبوستا دارد. طعم اسیدیته باعث می‌شود قهوه طعمی متمایل به ترشی داشته باشد. بنابراین، کسانی که می‌خواهند حس ترشی را در زمان نوشیدن قهوه احساس کنند باید از قهوه عربیکا استفاده نمایند. البته به این موضوع توجه داشته باشید که طعم ترشی این قهوه به صورتی نیست که شما در مصرف لیمو ترش احساس می‌کنید. اما اگر این دو قهوه را با یکدیگر مقایسه کنید متوجه می‌شوید طعم ترشی قهوه عربیکا بیشتر است.

جدول تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا به طور خلاصه

قهوه عربیکا قهوه روبوستا
طعم ملایم تر و شیرین تر طعم قوی تر و تندتر
اسیدیته بیشتر با تلخی و نت های خاکی بالاتر
کافئین کمتر کافئین بیشتر
رشد در ارتفاعات بالاتر و دماهای سردتر رشد در ارتفاعات پایین تر و دماهای گرم تر
قیمت بالاتر قیمت کمتر
ظاهر کمی صاف است ظاهری گرد دارد
۷۰ درصد از تولید جهانی قهوه ۳۰ درصد از تولید جهانی قهوه
استفاده در تهیه قهوه تخصصی و مخلوط های سطح بالا اغلب استفاده در مخلوط ها و قهوه های فوری

کدام قهوه برای درست کردن اسپرسو مناسب‌تر است؟

اسپرسو از جمله قهوه‌هایی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. با توجه به مواردی که در تفاوت عربیکا و روبوستا به آن‌ها اشاره کردیم متوجه شدید که میزان اسیدیته قهوه روبوستا کمتر از قهوه عربیکا است و طعم تلخ‌تری دارد. بنابراین، این قهوه برای درست کردن انواع اسپرسو و نوشیدنی‌های پایه اسپرسو مانند لاته و کاپوچینو ایده‌آل است و می‌تواند به افراد کمک نماید حس خوبی از نوشیدن قهوه داشته باشند. توجه به این موارد به شما کمک می‌کند طعم نوشیدنی مورد نظر خود را به چیزی که دوست دارید نزدیک نمایید.

از کجا برای خرید قهوه برند اقدام کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تفاوت عربیکا و روبوستا در اختیار شما قرار دهیم. همان‌طور که متوجه شده‌اید این دو قهوه تفاوت‌های زیادی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تفاوت در طعم (عربیکا طعم اسیدیته‌تر بیشتری دارد)، تفاوت در قیمت (قیمت عربیکا بیشتر از قیمت روبوستا است) و تفاوت در میزان چربی و قند (چربی و قند قهوه عربیکا بیشتر از قهوه روبوستا است) اشاره کرد.

برای خرید آنلاین قهوه روبوستا و عربیکا از یک وب سایت، با جستجو در فروشندگان قهوه معتبر که هر دو نوع را ارائه می دهند، شروع کنید. به دنبال سایت هایی باشید که اطلاعات دقیقی در مورد منشاء، سطح برشته شدن و مشخصات طعم هر نوع قهوه ارائه می دهند. نظرات سایر مشتریان را بررسی کنید تا از کیفیت قهوه و قابلیت اطمینان فروشنده ایده بگیرید. در مورد مقدار و نوع قهوه ای که می خواهید بخرید تصمیم بگیرید و حتما گزینه های حمل و نقل و تحویل را بررسی کنید. برخی از فروشندگان ممکن است برای سفارش های بزرگتر ارسال رایگان ارائه دهند. پس از خرید، دانه‌های قهوه را در یک ظرف دربسته در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید تا تازگی داشته باشید. از قهوه تازه دم خود لذت ببرید!

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا