راهنمای خرید و خدمات

تاثیرات برجام بر قیمت آهن و فولاد چگونه خواهد بود؟

یکی از مهم‌ترین صنایع در هر کشور، صنعت فولاد است که خوشبختانه در ایران در این زمینه توانمند هستیم. به دلیل وجود معادن غنی و نیروهای انسانی کارآمد کارخانه‌های متعددی در اقصی نقاط کشور تاسیس شدند. این کارخانه‌ها علاوه بر اینکه نیاز کشور از مقاطع فولادی را تامین کرده‌اند، با صادرات نیز توانسته‌اند کمک بزرگی به اقتصاد کشور نمایند. آیا تا به حال به نوسانات قیمت آهن و فولاد و عوامل موثر بر آن توجه داشته‌اید؟ در این مطلب می‌خواهیم عوامل موثر ازجمله تاثیر برجام بر قیمت آهن را باهم بررسی نماییم.

عوامل موثر بر قیمت آهن و فولاد

کاملا بدیهی است که در خرید هر کالایی مهم‌ترین فاکتور برای خریدار، قیمت آن است. برای اینکه بتوانیم کیفیت یک محصول و قیمت آن را باهم بسنجیم، باید اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشیم. همیشه جنسی که ارزان می‌خرید مناسب نیست و برعکس آن نیز صادق است؛ یعنی جنس گران‌تر همیشه باکیفیت‌تر نیست.

برای اینکه در مورد قیمت فولاد بتوانید بحث کنید باید ابتدا عوامل موثر بر آن را دسته‌بندی نمایید. با مشخص کردن این عوامل موثر شاید متوجه تاثیر برجام بر فولاد در تک‌تک آن‌ها شوید. همه می‌دانیم که تحریم‌ها مانع پیشرفت سریع در صنایع مختلف هستند و شاید با گذر از این مقطع افراد زیادی به آینده امیدوار شوند. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم.

مواد اولیه

اولین عاملی که در قیمت فولاد تاثیر می‌گذارد متریال اولیه است که به کمک آن‌ها ساخت میلگرد، تیرآهن، نبشی، لوله و دیگر مقاطع فولادی شکل می‌گیرد. برخی از این مواد در داخل کشور به دست می‌آید و در برخی موارد از بیرون کشور وارد می‌شود. با توافق برجام احتمال این وجود دارد که قیمت متریال‌های وارد شده کاهش پیدا کند و به تبع آن قیمت فولاد نیز روند نزولی داشته باشد.

عرضه و تقاضا

در مورد هر محصولی که بخواهید بحث کنید بدون شک عرضه و تقاضا را در بررسی قیمت آن باید لحاظ کنید. کاملا بدیهی است که با افزایش تقاضا و تعداد مشتریان قیمت محصول بالا خواهد رفت و در عکس آن نیز اگر میزان عرضه از تقاضا بیشتر باشد افت قیمت را شاهد خواهیم بود.

در بررسی قیمت فولاد نیز این پارامتر را باید در نظر گرفت. تقاضا در فصل‌های سرد سال نسبت به دیگر فصل‌ها کاهش پیدا می‌کند و دلیل آن کاهش فعالیت در صنعت ساختمان است. بیشترین تقاضا هم در فصل تابستان تجربه شده است که ساعات کاری بالا می‌رود. حال در کنار این اگر تاثیر برجام بر قیمت آهن را از این نظر نیز در نظر بگیریم بدون شک صادرات خوبی خواهیم داشت و کش و قوس زیادی وجود خواهد داشت. قطعا این صادرات به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

نرخ ارز و دلار

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن‌آلات نوسان نرخ ارز و دلار است که اکثر افراد به نوعی با این پارامتر مهم آشنا هستند. دلیل اصلی این‌که بسیاری از سایت‌ها جداول مشخصی برای اعلام قیمت روز آهن‌آلات ایجاد کرده‌اند همین مسئله است. در طول روز ممکن است در قیمت محصولات فولادی تغییراتی ایجاد شود و این تغییرات توسط سایت‌های معتبر اعلام می‌شود.

همه می‌دانیم که یکی از مشکلات این روزهای کشور بالا رفتن نرخ ارز و دلار است که به دلیل دوری از امکان توافق برجام اتفاق افتاد. در ایامی که مذاکرات انجام می‌شود، نرخ دلار نیز در بازار می‌شکند و همین مسئله در قیمت محصولات دیگر نیز مشهود می‌شود. بدون شک تاثیر برجام بر قیمت آهن نیز به همین شکل خواهد بود که با فاصله گرفتن از برجام قیمت محصولات فولادی روند صعودی پیدا کرده است.

قیمت نفت

اگر در حوزه آهن‌آلات فعالیت دارید، قطعا می‌دانید که قیمت نفت با قیمت مقاطع فولادی رابطه مستقیم دارد. قطعا مواردی که در مورد متریال اولیه مطرح شد، با وارد کردن این قیمت به موضوع بیشتر نمایان می‌شوند. با افزایش قیمت نفت می‌توان این مطلب را استخراج کرد که رشد اقتصادی در کشور تولید کننده آن بیشتر می‌شود. ایران نیز در جمع برترین کشورهای تولید کننده نفت است که برجام در این مورد تاثیر بسیار زیادی دارد.

یکی از امیدهای دولت این است که فروش و صادرات نفت رونق بگیرد که توافق برجام می‌تواند کمک زیادی به آن کند. تاثیر برجام بر قیمت آهن را از این منظر نیز می‌توان در نظر گرفت. درست است که در ماه‌های اخیر به دلایل مختلف مانند جنگ روسیه و اوکراین، فروش نفت در ایران بالا گرفته بود اما این مسائل در مقطعی از زمان است و نوسان قیمت‌ها بیشتر خواهد شد.

Barjam and price iron2 - تاثیرات برجام بر قیمت آهن و فولاد چگونه خواهد بود؟

سیاست‌های داخلی کشور

از عوامل موثر دیگر بر قیمت مقاطع فولادی سیاست‌های داخلی کشور است که در همه کشورها این عامل مهم و اساسی است. یکی از پارامترهای مهم در قیمت نهایی هزینه‌های جاری کارخانه‌ها است که اگر دولت قیمت آب، برق و گاز و … را افزایش دهد، در قیمت نهایی نیز شاهد تغییراتی خواهیم بود. البته این یک مثال بسیار کوچک برای فهم اهمیت موضوع است.

شاید در ایران هیچ عاملی مهم‌تر از برجام نیست و در چندین مرتبه مذاکراتی که انجام شده، تنها حرف و حدیث‌ها تاثیر خود را بر قیمت محصولات مختلف نشان داده است. تاثیر برجام بر فولاد نیز بدون شک در این انجام مذاکرات حس شد و کاهش قیمت آن افراد زیادی را بهت‌زده کرد. امیدواریم تصمیماتی که در سیاست‌های داخلی گرفته می‌شود، سبب افت ارزش پول ملی نشود تا قیمت فولاد و دیگر محصولات بالا نرود.

تاثیر برجام بر قیمت آهن

همان‌طور که در اثنای متن اشاره کردیم، برجام بر تمام عواملی که اشاره کردیم تاثیر گذار است و نه تنها بر قیمت فولاد بلکه در اقتصاد کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت. آنچه مشخص است اگر توافق برجام صورت بگیرد شاهد افت قیمت آهن‌آلات خواهیم بود و عکس آن نیز قطعا انتظار می‌رود. در آخرین مذاکرات که همه به این توافقات امید شده بودند، همین مورد در بازار گفت و شنود می‌شد اما با معلق شدن دوباره آن دوباره قیمت‌ها سیر صعودی گرفتند.

قیمت روز آهن آلات

فارغ از تاثیر برجام بر قیمت آهن برای خرید و فروش این محصولات باید دائم به قیمت روز آهن توجه داشت. برای اینکه بتوانید خرید موفقی داشته باشید باید یک مرجع معتبر انتخاب کنید. در این بازار پرنوسان و پرهیجان افراد سودجوی زیادی هستند که نباید به آن‌ها اعتماد کرد. بدون شک تحلیل نوسانات بازار و توجه به قیمت روز آهن می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین زمان خرید را تشخیص دهید.

یکی از برترین مراجع فروش آهن‌آلات در کشور، مجموعه پیوان است که بیش از 40 سال سابقه در بازار دارد. این مجموعه نیز پس از سال‌ها خدمت در فروش حضوری، اکنون با یک تیم قوی در فروش آنلاین نیز خدمات مختلفی را به هم‌وطنان ارائه می‌دهد. برای اطلاع از قیمت آهن می‌توانید به سایت https://pivan.co/ مراجعه کنید.

جمع بندی

یکی از صنعت‌های مهم در کشور صنعت فولاد است که کارخانه‌های بزرگی مانند ذوب آهن اصفهان، فایکو و … در صدر این صنعت می‌درخشند. رد پای آهن‌آلات را در هرکجا که هستید و به هرکجا که نگاه می‌کنید می‌توانید ببینید. در بازار آهن‌آلات قیمت محصولات مهم‌ترین مولفه قابل بررسی است که ما در این مطلب عوامل موثر در قیمت فولاد را ذکر کردیم. تاثیر برجام بر قیمت آهن را در تمام مولفه‌ها بررسی کردیم.

برای خرید انواع مقاطع فولادی می‌توانید به مراجع معتبر نظیر پیوان مراجعه کنید. پیوان با سال‌ها تجربه خدمات ارزنده‌ای را به هم‌وطنان عزیز ارائه می‌دهد. برای اطلاع از قیمت روز آهن‌آلات مختلف می‌توانید وارد سایت پیوان شوید و بر روی نام هر محصول دلخواه کلیک کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا