کسب و کار

آیا استخراج بیت کوین به صرفه است؟

استخراج بیت کوین به ماینرها امکان می‌دهد تا از اعتبارسنجی تراکنش‌های روی بلاک چین بیت کوین درامد کسب کنند. این فرآیند در صورتی به صرفه و سودآور است که قیمت بیت کوین (قیمت BTC) از هزینه‌های استخراج فراتر رود. با توجه به تغییرات اخیر در فناوری و معرفی مزارع استخراج بیت کوین حرفه‌ای با قدرت محاسباتی بیشتر، سودآوری استخراج بیت کوین بسیار نگران‌کننده شده است. در این مقاله قصد داریم در مورد به صرفه بودن استخراج بیت کوین صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر سودآوری استخراج بیت کوین

عوامل متعددی سودآوری استخراج بیت کوین را تعیین می‌کند. جنبه‌های اصلی شامل هزینه برق مورد نیاز برای تامین انرژی سخت افزار محاسباتی، قیمت سیستم‌های استخراج بیت کوین، دسترسی به سخت افزارهای مورد نیاز برای استخراج از موارد تاثیر گذار بر نرخ خرید بیت کوین (خرید BTC) هستند.

سیستم‌های استخراج بیت کوین

سیستم‌های استخراج بیت کوین معمولاً شامل سخت‌افزاری از جمله رایانه‌ها و سرورهایی هستند که برق زیادی مصرف می‌کنند. به همین دلیل است که امروزه اکثر ماینرهای بیت کوین به استفاده از استخرهای استخراج متوسل می‌شوند و با به اشتراک گذاری منابعی مانند سخت افزار و برق، فرایند استخراج را تسهیل می‌کنند. به این ترتیب هزینه استخراج بین کاربران ثبت نام کرده در استخر تقسیم شده و تا حدی به صرفه می‌شود. کاربران پس از به دست آوردن مقداری ساتوشی می‌توانند به بازار خرید بیت کوین (خرید BTC) یا فروش آن وارد شوند. به خاطر داشته باشید که قبل از نقد کردن کوین‌های خود حتماً شرایط بازار را بررسی کرده یا با تریدر حرفه‌ای صحبت کنید.

سخت شدن حل محاسبات ریاضی

به دلیل سخت شدن حل محاسبات ریاضی برای استخراج بیت کوین، تنها کسانی که دارای سخت افزار محاسباتی پیشرفته هستند، شانس کسب سودهای کلان را دارند. چرا که این سیستم‌ها می‌توانند محاسبات هش را بسیار سریعتر انجام دهند. بنابراین ماینرهای قدیمی که قدرت محاسباتی کمتری دارند سود کمتری خواهند داشت و با بالا رفتن قیمت بیت کوین (قیمت BTC) سوددهی آنها کمتر و کمتر می‌شود.

دشواری استخراج بیت کوین برای ماینرهای مختلف متفاوت است و معمولاً هر دو هفته یکبار تغییر می‌کند. با میزان سختی بالا، به احتمال خیلی زیاد یک ماینر معمولی نمی‌تواند بلوک‌های هش را حل کرده و بیت کوین کسب کند. دشواری استخراج بیت کوین در سال‌های اخیر افزایش یافته و سودآوری بالا را برای ماینرها سخت کرده است. با افزایش نرخ دشواری، ماینرها برای کسب سود باید بسیار پیچیده‌تر و سریع‌تر کار کنند.

سالهای اولیه استخراج

در سال‌های اولیه رونمایی بیت کوین، حل محاسبات بلوک‌های بلاک چین، بسیار ساده بود و ماینرهای بیت کوین این فرصت را داشتند که سودهای کلانی به دست آورند. این محاسبات به اندازه‌ای ساده بود که با رایانه‌های شخصی و با حداقل هزینه می‌توانستیم استخراج بیت کوین انجام دهیم. در آن زمان بازار خرید بیت کوین (خرید BTC) یا فروش آن بسیار جدید بود و رقابت ماینرها و کامپیوترهای شخصی رقابت سختی نشده بود. حتی با وجود تفاوت در هزینه‌های برق و قیمت تجهیزات کامپیوتری در مناطق مختلف جغرافیایی، باز هم امکان سود برای ماینرها و کاربران وجود داشت.

امروزه، ماینرهای بیت کوین باید با دستگاه‌های استخراج حرفه‌ای مختلف با قدرت محاسباتی پیشرفته رقابت کنند. این امر به این معناست که اکثر ماینرهایی که در گذشته به تنهایی می‌توانستند فرایند استخراج را انجام دهند، امروزه برای کسب سود بیشتر باید به استخرهای استخراج بپیوندند.

۲۱ میلیون بیت کوین می‌توانند استخراج شوند. برای حفظ ارزش بیت کوین باید سرعت استخراج بیت کوین ثابت بماند. به همین دلیل شبکه بیت کوین هر ده دقیقه فقط اجازه استخراج مقدار مشخصی بیت کوین را می‌دهد. بنابراین، با بالا رفتن تعداد ماینرها در شبکه و استخراج بیت کوین سخت‌تر می‌شود. این عامل به حفظ استخراج معین بیت کوین و حفظ ارزش آن کمک می‌کند.

بنابراین با افزایش سختی استخراج بیت کوین به مدارهای مجتمع پیچیده‌تری برای استخراج بیت کوین نیاز است. از طرفی قیمت بیت کوین (قیمت BTC) با وجود نوسانات بسیار، معمولاً جهت رو به رشد دارد؛ در نتیجه هرچه زمان بیشتری برای استخراج یک بیت کوین صرف شود، عملاً سرعت ماینر از سرعت رشد قیمت بیت کوین (PRICE BTC) کمتر خواهد بود.

تغییر پاداش استخراج بیت کوین

گفتیم که عرضه بیت کوین نمی‌تواند از ۲۱ میلیون توکن فراتر رود. به این معنی که فقط این تعداد در شبکه بلاک چین بیت کوین در گردش خواهد بود. در حال حاضر، ماینرها بیش از ۱۸ میلیون استخراج کرده‌اند که ۳ میلیون باقی مانده تا باقی ماینرها و استخرها استخراج کنند. ماینرهای بیت کوین در ابتدا به ازای هر تراکنش که با موفقیت تأیید می‌کردند، ۵۰ بیت کوین به دست می‌آوردند. اما پروتکل شبکه بیت کوین هر چهار سال یک بار پاداش را به نصف کاهش می‌دهد. از ماه می‌ ۲۰۲۰، استخراج‌کنندگان بیت کوین به ازای هر بلوکی که تکمیل می‌کنند، ۶.۲۵ دریافت می‌کنند. در نهایت اینکه ماینرهای آینده‌نگر بیت کوین باید درک کنند که اندازه پاداش استخراج بیت کوین در آینده به نصف شدن ارزش خود ادامه خواهد داد.

کلام آخر

پذیرش فزاینده بیت کوین توسط موسسات مالی، جریان اصلی دولتی و پلتفرم‌های معاملاتی، نشان‌دهنده تقاضای رو به رشد برای خرید بیت کوین (خرید BTC) یا فروش آن است. اما این امر نمی‌تواند تضمینی برای افزایش درآمد ماینرها باشد. در نتیجه با توجه به سختی شبکه و افزایش تعداد ماینرها، در صورتی که دسترسی کافی به منابع لازم (برق، سیستم قدرتمند و…)، استخراج بیت کوین به صرفه نیست.

بنابراین، ماینرهای آینده‌نگر بیت کوین باید تجزیه و تحلیل هزینه و فایده گسترده‌ای را برای درک پیامدها و استفاده از عوامل فوق برای سودآوری انجام دهند. با این وجود اینکه استخراج بیت کوین به صرفه نیست، اما استخراج ارزهای دیجیتال دیگری می‌تواند سودمند باشد. به شرط آنکه ارزهای دیجیتالی استخراج شده برای استفاده در یک استراتژی اقتصادی، چرخش سرمایه و کسب ثروت مورد استفاده قرار گیرند. اما در صورتی که یک ماینر ارز دیجیتال (به غیر از بیت کوین) از ابتدای کار قصد فروش ارزهای استخراج شده را داشته باشد، باید بداند که امروزه هزینه‌های نگهداری خود ماینر بیشتر از درآمد آن خواهد شد؛ چه رسد به این که سود دهی قابل توجهی داشته باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا