رپورتاژ آگهی

معرفی چند شیوه تقویت هوش کودکان با بازی‌های ساده

شاید شما هم‌ جزو افرادی باشید که امروزه به دنبال تقویت هوش کودکان خود هستید اما نمی‌دانید که برای افزایش هوش آن‌ها باید چه کار کنید. شیوه‌های مختلفی برای بهبود رشد ذهنی کودکان وجود دارند که هر کدام از این شیوه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند. یکی از آن‌ها استفاده از بردگیم یا بازی‌های فکری مناسب کودکان است. انواع مختلفی از بازی‌های فکری با ژانرهای مختلفی که می‌توانند با روحیه‌ی فرزند شما هماهنگ باشند در بازار فروش وجود دارند که شما می‌توانید به راحتی یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و از مزایای آن برای پرورش دادن کودک بهره ببرید. در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم مزایای استفاده از بازی‌های فکری را برای شما تشریح کنیم و چند مورد از بهترین بازی‌های فکری که برای تقویت هوش کودکان به کار گرفته می‌شوند را نیز برای شما معرفی کنیم. با بازیمود همراه باشید.

چرا باید برای تقویت هوش کودکان از بردگیم استفاده کنیم؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که اصلا چرا باید از بردگیم برای تقویت هوش کودکان و مهارت‌های شناختی آن‌ها استفاده کنیم؟ از آنجایی که امروزه دنیای دیجیتال گسترش زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد به دنبال این هستند که کودکان را از این دنیای پرخطر دور کنند، از بازی‌های فکری استفاده می‌نمایند. ممکن است در نگاه اول استفاده از بازی‌های فکری در این زمینه چندان مفید به نظر نرسد اما همین که کمی به انجام این بازی‌ها اهتمام می‌ورزید، متوجه می‌شوید که کودک شما چقدر تغییر کرده است. این تغییرات فقط در مهارت‌های ذهنی کودک به وجود نمی‌آیند بلکه در تمامی مهارت‌های فکری، اجتماعی، شناختی و هیجانی تاثیرگذار هستند. فرقی ندارد که کودکان شما چند نفر هستند. شما نمی‌توانید برای هر تعداد از کودکان، از انواع بازی‌های فکری بهره ببرید و علاوه بر بانشاط کردن کودک، حس خوبی را از بودن در کنار خانواده یا دوستان به او منتقل کنید.

بازی‌های فکری برای رده‌های سنی مختلف، متفاوت طراحی شده‌اند تا بتوانند به خوبی بر ذهن هر کسی تاثیر بگذارند. از این رو اگر شما هم به دنبال خرید این بازی‌ها هستید، لازم است ابتدا بازی را انتخاب کنید که با رده‌ی سنی کودک شما هماهنگی داشته باشد. تنها در این صورت است که رشد ذهنی کودک هم به دنبال خواهد آمد!

استفاده از بردگیم برای تقویت هوش کودکان - بازیمود

مزایای بازی‌های فکری

در میان انبوهی از بازی‌های ورزشی، جسمی و اجتماعی، بازی‌های فکری یا بردگیم‌ها  همانند یک الماس می‌‌درخشند چرا که این بازی‌های آموزنده سرگرمی بدون خطری برای کودکان به شمار می‌آیند و مزایای بسیاری را هم برای این افراد دارند. تقویت هوش کودکان، تقویت مهارت‌های برقراری ارتباط با سایر همسالان، بهبود فرآیندهای ذهنی، تقویت مهارت حل مسئله و بهبود هوش ریاضی همه از مزایای بازی‌های فکری هستند؛ اما این مزایا تنها به مواد فوق محدود نمی‌شوند، بلکه افزایش صمیمیت در رابطه‌ها، بهبود عملکرد مغز، تمرکز بیشتر، بهبود هوش هیجانی و بهبود رشد ذهن هم از جمله مزایای این بازی‌ها هستند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

1. بهبود عملکرد مغز

در بازی‌های فکری که برای تقویت هوش کودکان تدارک دیده شده است، فعالیت و عملکرد مغز بهبود پیدا می‌کند. در این بازی‌ها به دلیل این که کودک شما مدام باید همه چیز را زیر نظر داشته باشد، یاد می‌گیرد که در رویارویی با مسائل مختلف چگونه عمل کند. بسیاری از بازی‌های فکری و برد و باخت در آن‌ها به توجه به رقیب نیازمند هستند. از سوی دیگر، کودک شما باید مهره‌ها و شرایط را کنترل کند و بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارد. در واقع در این صورت کودک به فکر کردن و انتخاب بهترین راه‌حل‌ها اجبار می‌شود و در نهایت هم می‌تواند سلول‌های مغزی خود را رشد دهد.

بهتر است بدانید که‌ کودک شما به هر میزان که تفکر نکند و مغز خود را به کار نگیرد، تنبل‌تر می‌شود و توانایی‌های مختلف ذهنی خود را نیز از دست می‌دهد. به همین دلیل شما باید برای جلوگیری کردن از مردن این سلول‌ها و جلوگیری از بروز بیماری‌هایی همچون آلزایمر در بدن کودک، به بهبود این بدن بپردازید و کودک خود را بیش از پیش پرورش دهید.

بهبود عملکرد مغز از مزایای بازی های تقویت هوش کودکان - بازیمود

2. افزایش تمرکز

همه‌ی ما می‌دانیم که امروزه تمرکز کردن کار چندان دشواری نیست اما همین کار آسان هم ممکن است در مواقعی برای کودکان ما بسیار سخت باشد. مخصوصا در شرایطی که کودک می‌خواهد چندین کار را به صورت همزمان انجام دهد، به تمرکز بالایی نیاز دارد. به همین دلیل امروزه اکثر والدین برای تقویت هوش کودکان از ابزارهایی مثل بردگیم در انواع گوناگون بهره می‌گیرند تا تمرین افزایش تمرکز را در اختیار کودک قرار دهند و از این طریق به رشد ذهن او کمک کنند.

در این بازی‌ها به دلیل این که مسیر نهایی مشخص است، کودک می‌داند باید چه ‌کاری انجام دهد، کنترل اشیا در دست کودک است و مهم‌تر از این کودک می‌داند که چه زمانی را باید صرف این بازی‌ها کند، بیشترین تمرکز را دارد و تکرار این تمرکز می‌تواند به افزایش تمرکز در سایر مسائل زندگی ختم شود.

3. بهبود هوش هیجانی فرد

از دیگر مزایایی که در بازی‌های فکری به چشم می‌خورد، افزایش هوش هیجانی کودک است.‌ بسیاری از افراد به دنبال بازی‌هایی هستند که هم به تقویت هوش کودکان بپردازد و هم اوقات فراغت کودکان را به خوبی پر کند. هوش هیجانی مجموعه‌ای از مهارت‌ها و صلاحیت‌ها است که باید برای مدیریت هیجان به کار گرفته شود. این هوش اگرچه نیاز به تمرین و تکرار زیادی دارد اما اگر با استفاده از بازی‌های فکری رشد پیدا کند، می‌تواند در زندگی آینده‌ی کودک هم نقش زیادی داشته باشد.

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، همگی بر این امر که هوش هیجانی سبب رسیدن فرد به موفقیت می‌شود، اتحاد نظر دارند. به همین علت انتخاب بازی فکری که موجب افزایش مهارت شود بسیار اهمیت دارد.

4. رشد ذهنی بهتر

رشد ذهنی بهتر نیز یکی دیگر از مزایای بازی‌های فکری و بردگیم‌های جذاب است. زمانی که شما با استفاده از این بازی‌ها سلول‌های مغزی خود را احیا کنید، بدون شک توانایی این را دارید که مهارت‌های حل مسئله و شناخت را یاد بگیرید، با شرایط بهتر کنار بیایید، دیگران را درک کنید و بسیاری از امور مربوط به تصمیم گیری را هم به تنهایی انجام دهید.

5. افزایش صمیمیت در روابط اجتماعی

همه‌ی ما می‌دانیم که امروزه تفاوت در نسل‌ها به وضوح به چشم می‌خورد. به همین دلیل اغلب والدین به دنبال این هستند که فرزندان خود را از فضای مجازی دور کنند و آن‌ها را به دورهمی‌های خود بازگردانند. به همین علت، استفاده از بازی‌های فکری را بهترین گزینه برای باز گرداندن فرزندان به کانون گرم خانواده می‌دانند.

البته امروزه کودکان چندان درگیر این فضاهای دیجیتالی نیستند اما ممکن است به گوشی‌ و بازی‌های هوشمند معتاد باشند که تنها راه رهایی آن‌ها، خرید بردگیم است‌. شما عزیزان می‌توانید انواع بردگیم‌های جذاب و هیجان انگیز را که با سلیقه‌ی هر فردی هماهنگی دارند را از ما خریداری کنید. آن هم با قیمتی استثنایی که فقط خاصه‌ی مشتریان بازیمود است!

بازی فکری های تقویت هوش کودکان و افزایش صمیمیت در روابط اجتماعی - بازیمود

انواع بازی‌های فکری مناسب کودکان

بهترین بازی‌های فکری که هم می‌‌توانند ذهن را پرورش دهند و هم در تقویت هوش کودکان مؤثر هستند، عبارتند از:

  • شطرنج
  • بازی فکری مونوپولی
  • بازی شاهراه
  • بازی فکری پایاپای

1) شطرنج

یکی از بهترین بازی‌های رومیزی که تا کنون همه‌ی ما نام آن را شنیده‌ایم، شطرنج است‌. این بازی که از دیرباز تا کنون به عنوان یک بازی جذاب و مهیج در جهت تقویت هوش کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به کار گرفته می‌شد، امروزه هم طرفداران زیادی دارد. این بازی استراتژیک از یک صفحه‌ی سیاه و سفید چندین مهره‌ی شاه، وزیر، فیل، قلعه، سرباز و …. تولید شده است و در اکثر فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. اغلب افرادی که به شطرنج علاقمند هستند، حدود ۶ تا ۷ سال سن دارند.

در بازی شطرنج شما باید استراتژی‌های مختلف را برای کیش و مات کردن حریف به کار ببندید و او را بازنده کنید‌. در صورتی که کودک شما تمامی اقدامات لازم برای به خاک نشاندن حریف را به کار ببندد، می‌تواند هوش خود را نیز تقویت کند و مهارت حل مسئله خود را نیز بهبود دهد.

شطرنج از بازی های تقویت هوش کودکان - بازیمود

2) مونوپولی

مسلما زمانی که قرار است شما مسائل اقتصادی را به فرزند خود یاد بدهید، نمی‌توانید این کار را به صورت مستقیم انجام دهید چرا که کودکان نمی‌توانند به خوبی این آموزش‌ها را فرا بگیرند اما زمانی که شما با استفاده از یک بازی فکری مهیج قوانین اقتصادی را به کودکان خود آموزش دهید، بازدهی بیشتری را هم مشاهده خواهید‌ کرد. یکی از این بازی‌ها که ژانر اقتصادی و مالی دارد، بازی مونوپولی است.

در این بازی به دلیل این که کودکان شما به صورت مستقیم در فعالیت‌های تجاری نقش دارند و می‌توانند از بانک‌ها وام گرفته و جریمه‌های مختلف را پرداخت کنند، می‌توانند کمی با اقتصاد هم آشنا شوند. بازی مونوپولی یا آیروپولی در واقع انحصارگری را به کودک آموزش می‌دهد و از این طریق هوش ریاضی کودک و اعتماد به نفس آن ها را نیز تا حد زیادی بهبود و افزایش می‌دهد.

3) شاهراه

در بازی شاهراه که به عنوان یک جایگزین برای بازی تیکت تو راید مورد استفاده قرار می‌گیرد، کودکان باید از طریق مسیرهای مختلف مسافران خود را به مقصد برسانند. این امر شاید کمی ساده به نظر برسد اما همین که کودک شما مشغول انجام بازی شود و مدام برای تصمیم گیری بهینه فکر خود را به کار بیندازد، متوجه خواهید شد که تا چه حد این بازی مؤثر و کاربردی است. در شاهراه به جای این که از نقشه‌های مختلف خارجی استفاده شود، نقشه‌ی استان‌های کشور خودمان گنجانده شده است. کودک شما با استفاده از این نقشه به راحتی می‌تواند استان‌های مختلف کشور را بشناسد و مسیرهای رسیدن به این شهرها را نیز بررسی کند.

در این بازی استراتژیک، کودک شما باید تفکر استراتژیک را هم به کار ببندد. هر بازیکن در شاهراه باید مسیری درست را بین شهرهای مختلف ترسیم کند. در نهایت هم بازیکنی که بهترین و طولانی‌ترین مسیر را ترسیم کرده است، برنده می‌شود‌. البته این را بدانید که ترسیم مسیر بر اساس قوانین بازی انجام پذیر است و بدون وجود کارت انجام نمی‌شود.

شاهراه از بازی های فکری مناسب تقویت هوش کودکان - بازیمود

4) پایاپای

در بازی پایاپای کودکان شما تاجرانی قهار هستند که مدام باید از رقیبان خود کالا خریداری کنند و معاملات مختلف را به نفع خود به پایان برسانند. این بازی که مناسب کودکان ۴ تا ۱۰ ساله است. از اجزایی همچون ۷۲ کارت کالا، ۲ کارت ویژه، ۱ زنگ فلزی، ۱ کیسه پارچه‌ای، دفترچه قوانین بازی تشکیل شده است و می‌تواند بهترین انتخاب برای تقویت هوش کودکان به شمار بیاید.

در این بازی بازیکنانی که سرعت بالایی در داد و سند داشته باشند، برنده‌ی میدان هستند. جا به جا کردن سریع کارت‌های کالا با یکدیگر از جمله اصلی‌ترین مکانیزم‌های این بازی جذاب است.

خرید بازی‌های باکیفیت کودکانه و جذاب از بازیمود

امروزه بازی‌های فکری در انواع گوناگون تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها به نوبه‌ی خود نقش زیادی در تقویت هوش کودکان دارند. شما باید پیش از خرید این بازی‌ها به نکات مهمی که در رابطه با خرید آن‌ها وجود دارد، توجه‌ کافی داشته باشد. برای مثال بسیار مهم است که شما سلیقه‌ی کودک را در نظر بگیرید و بر اساس رده‌ی سنی او، بهترین بازی فکری را انتخاب کرده و بخرید. قیمت هم از نکات مهمی است که باید در این زمینه به آن توجه شود.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در زمینه‌ی خرید این بازی‌ها باید به آن توجه کنید، خرید از یک فروشگاه معتبر مثل فروشگاه بازیمود است. اگرچه فروشگاه‌های زیادی در رابطه با فروش انواع بازی فکری فعالیت دارند اما تمامی فروشگاه‌ها از اعتبار کافی برخوردار نیستند. بنابراین شما باید فروشگاهی را انتخاب کنید تا بتوانید پک‌های کامل و جامع را از آن خریداری کنید.

کلام پایانی

ما در این مطلب در مورد انواع بازی‌های فکری که به تقویت هوش هیجانی کودکان می‌پردازند، با شما صحبت کردیم‌. امروز بردگیم یا بازی‌های رومیزی جایگزین مناسبی برای انواع بازی‌های دیجیتالی مضر شناخته شده‌اند که می‌توانند در کوتاه مدت تمرکز کودک را افزایش دهند، شناخت آن را بیشتر کنند و مهارت‌های تقویت ذهن را نیز به کودک آموزش دهند. این بازی‌ها اغلب در رده‌های سنی گوناگون و با ژانرهای مختلف تولید می‌شوند. شما می‌توانید همین حالا سفارش خرید این بازی‌ها را در فروشگاه اینترنتی ما ( بازیمود) ثبت کنید و از انجام این بازی‌ها لذت ببرید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا