پزشکی و سلامت

چه بخوریم تا استفراغ کنیم؟

هشدار: قی کردن، استفراغ عمدی و یا همان القای استفراغ به زنان باردار، شیرده و کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود. همچنین استفاده از این روش جهت کاهش وزن نیز ممنوع و زیان‌آور است.

اگر کسی ماده‌ای سمی یا غذایی مسموم خورده باشد؛ استفراغ عمدی می‌تواند با خارج کردن ماده از معده تا حدود میزان خطر را کاهش دهد. با این حال استفراغ عمدی راه حل نهایی برای مقابله با دفع مواد شیمیایی یا سموم نیست. همچنین مرکز ملی سموم نیوزیلند (NPC) نیز، استفراغ عمدی را به عنوان کمک‌های اولیه برای کسانی که مواد سمی و شیمیایی بلعیده‌اند؛ پیشنهاد نمی‌کند.

استفراغ عمدی یک ساز و کار طبیعی دارد که باید به عنوان آخرین چاره و پس از مشورت با پزشک انجام شود. همچنین قبل از انجام این کار بهتر است از عوارض جانبی آن مطلع باشید.

استفراغ عمدی می‌تواند موجب سوزش مری، از دست دادن آب بدن، تورم مسیر تنفس، فرسایش مینای دندان، ایجاد قطره در مری و محروم کردن بدن از مواد معدنی شود.

هرگز از استفراغ عمدی به عنوان روشی برای کاهش وزن استفاده نکنید. این کار می‌تواند منجر به اختلالات خوردن مانند پرخوری و ایجاد سوء تغذیه شدید شود؛ و حتی در موارد شدیدتر می‌تواند زندگی فرد را با خطر مواجه کند.

زنان باردار نیز با انجام این کار آب زیادی را از دست می‌دهند؛ و همچنین موجب محرومیت جنین از مواد مغذی می‌شوند.

به‌هرحال در ادامه مطلب برخی روش‌های مؤثر و کم‌خطرتر برای انجام این کار را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین روش ها برای بالا آوردن

1 استفاده از انگشتان دست برای القای استفراغ عمدی

شما می‌توانید با کمک انگشتان خود حالت طبیعی ایجاد تهوع و استفراغ را در بدن خود به وجود آورده و به راحتی استفراغ عمدی داشته باشید.

برای انجام این کار، در یک حالت پایدار و البته راحت بنشینید. سپس سر خود را رو به پایین بگیرید. این کار کمک می‌کند در هنگام انجام عمل استفراغ احساس خفگی نکنید.

دست تمیز خود را به پیشتازی انگشت میانی به داخل دهان فرو ببرید. انگشت میانه خود را رو زبان به سمت گلو حرکت دهید تا به زبان کوچک (که پشت کام از بالا به سمت پایین آویزان است) برخورد کند. حالا با فشار انگشت به سمت پایین حالت تهوع و استفراغ به صورت طبیعی ایجاد می‌شود. دستان خود را فوراً درآورده و بگذارید عمل استفراغ عمدی انجام شود. در نهایت دهان خود را با آب بشویید.

نکته مهم: هیچ وقت با فرو کردن اجسام خارجی، بجای انگشت، سعی در انجام این کار نداشته باشید.

2 استفاده از مسواک برای القای استفراغ عمدی

در این روش به کمک مسواک حالت تهوع طبیعی و استفراغ کردن را در خود به وجود خواهید آورد.

برای انجام این کار مسواکی نرم و مرطوب را به آرامی به پشت زبان خود مالش دهید. این کار عضلات ایجاد حالت تهوع را تحریک می‌کند. این کار را آن‌قدر انجام دهید تا احساس استفراغ داشته و استفراغ کنید. سپس دهان خود را به طور کامل بشویید.

3 استفراغ خودخواسته با آب خردل

آب خردل گزینه دیگری است که می‌تواند باعث ایجاد استفراغ خودخواسته شود. طعم و بوی نامطبوع آب خردل به راحتی حالت تهوع را در بسیاری از افراد ایجاد می‌کند.

برای انجام این کار یک قاشق غذاخوری رب یا سس خردل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. سپس محلول حاصل را بنوشید؛ و منتظر باشد که ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آینده حالت تهوع و استفراغ به سراغ شما بیاید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سس خردل با دو روش خانگی

این روش برای همه کار نمی‌کند؛ و تا آن را تست نکنید این موضوع مشخص نمی‌شود.

4 القای استفراغ با کمک سرکه سیب

اگر برخی مواد غذایی را خورده‌اید و به فاسد بودن آن‌ها مشکوک هستید. سرکه سیب یک درمان خوب برای شماست که می‌توانید در خانه امتحان کنید.

سرکه سیب علاوه بر ضد باکتری بودن و توانایی رفع بعضی از علائم مسمومیت، بوی قوی و تندی دارد که می‌تواند در ایجاد حالت تهوع و استفراغ عمدی به شما کمک کند.

برای این کار ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را مصرف کنید.

استفراغچگونه بالا بیاوریم

5 آب و نمک گرم برای استفراغ

اگر به خوردن چیزی مسموم مشکوکید؛ آب و نمک محلولی متداول برای ایجاد استفراغ عمدی است.

البته توجه داشته باید که اگرچه آب و نمک می‌تواند منجر به استفراغ شود؛ اما انجمن قلب امریکا مصرف بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز را مضر می‌داند.

برای انجام این کار سه قاشق چای‌خوری نمک یا سنگ نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید؛ و به آرامی شروع به نوشیدن آن نمایید. لزوماً نیاز به نوشیدن همه لیوان نیست و هرجایی که احساس تهوع و استفراغ به شما دست داد، می‌توانید نوشیدن را کنار گذاشته و بالا بیاورید.

توجه کنید که بعضی بیماری‌ها یک رژیم غذایی کم‌سدیم را توصیه می‌کنند. در صورت ابتلا به چنین بیماری‌هایی از این روش استفاده نکنید.

6 تحریک حسی و استفراغ عمدی

انسان به محرک‌های حسی مختلف واکنش نشان می‌دهد؛ و محرک‌های نیز برای ایجاد حالت تهوع و انجام استفراغ قابل‌تصور است!

به‌عنوان‌مثال تماشای استفراغ کردن دیگران، می‌تواند به شما نیز حالت تهوع بدهد. یا بوی نامطبوع نیز می‌تواند در این زمینه عمل کند. تماشای یک ویدئوی ناخوشایند یا بوییدن چیزی ناخوشایند مثل سبزیجات و میوه گندیده و… می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

به‌هرحال تحریک حسی همیشه به خوبی کار می‌کند؛ اما مشکل اساسی پیدا کردن محرک است.

7 چرخیدن دور سر خود برای ایجاد استفراغ خودخواسته

عمل چرخش نیز روش دیگری است که می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه، تهوع و در نهایت استفراغ شود. برای این کار روی یک صندلی چرخان بنشینید و به آرامی سرعت آن را زیاد کنید تا جایی که حالت تهوع به سراغتان بیاید. توجه کنید که صندلی محکم باشد و حین چرخیدن نیفتد. همین‌طور توانایی نگه داشتن آن را در هر زمانی در صورت لزوم داشته باشید.

چند نکته درباره استفراغ عمدی

 • نوشیدن ۱ قاشق غذا خوری روغن کرچک مخلوط در یک لیوان آب پرتقال یا آب ولرم نیز ممکن است شما را وادار به استفراغ کند. با این حال، با توجه به خطر آسپیراسیون و التهاب ریه این روش به خصوص برای بچه‌های کوچک و به طور کلی توصیه نمی‌شود.
 • در زمان انجام استفراغ همیشه سر خود را به سمت پایین نگه دارید.
 • در زمان استفراغ موها و لباستان را از دهان دور نگه دارید.
 • استفراغ را در یک سطح و یا در توالت انجام دهید.
 • پس از انجام استفراغ دهان و دندان‌های خود را به دقت و کامل با آب آبکشی کنید.
 • پس از استفراغ بدن دچار کم‌آبی خواهد شد. بهتر است پس از آرام شدن معده، شروع به نوشیدن آب ولرم کنید.
 • یک الی دو ساعت پس از استفراغ خوردن یک سوپ مغذی، برای بدنتان مفید است.
 • مینای دندان پس از تماس با اسید معده حساس می‌شود. تا ۳۰ دقیقه پس از انجام استفراغ مسواک نزنید.
 • یک حمام آب گرم می‌تواند حال دگرگون شما را پس از استفراغ بهتر کند.
 • نوشیدن یک چای گیاهی، ساعتی پس از استفراغ دستگاه گوارش شما را آرام خواهد کرد.
 • کمی استراحت و چرت زدن نیز روش خوبی برای بازیابی توان ازدست‌رفته پس از استفراغ است.
4.3/5 - (117 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع
payamesalamat

‫39 دیدگاه ها

  1. ببخشید خودتون اومدید سرچ کردید تو سایت که اونوقت بیاید بگیر چندش آوره؟خب شاید نیاز باشه

 1. عالی درسته کمی حال به هم زن است ولی جواب داد بخصوص گذاشتن انگشت در حلق خیلی تاثیر گذاشت خیلی از این پست تشکر میکنم😊

  1. انگشت در حلق کردن خیلی خرابه باعث ناراحتی قلب میشه
   لطفا این کار را نکنید من از دکتر شنیدم

  1. من اول انگشتمو توی حلقم کردم بعد که کمی حالم بهم خورد اب نمک خوردم.و بووووم.بالا اوردم😂

 2. سلام میشه کمکم کنید تا استفراغ کنم من‌ ۹ سالمه
  من‌ از دیروز تب کردم‌ و هی سلفه میکنم‌‌‌ خواهش میکنم زود جواب بدین

  1. نگار جان تب كردن يا سرفه كردن شما. با استفراق مداوا نميشه. سعى كن فردا با مامان يا بابا به پزشك مراحعه كنى. كلا موضىع رو با پدرو مادرت در ميرن بزار. تمرار ميكنم. اصلا به استفراق فكر نكن.

   1. سلام من از دیشب مریض شدم دارم میارم بالا ولی نمیاد چایی زنجبیل هم خوردم ولی اتفاقی نیافتاده رفت دوباره استفراقم آمد لطفاً کاری کنین ک خوب بشم

   2. سلام
    من امروز رفتم مدرسه و وقتی اومدم خونه سرم درد گرفت و چشم سمت چپ ام درد گرفت و الان هم درد دارم😞😫

    احساس میکنم استفراق دارم🤢🤮😩

  2. با سلام
   در اولین فرصت به همراه والدین، به پزشک مراجعه نمایید.

  3. فقط لازمه وقتی معدت پر هست سرکه قرقره یا که بخوری چند بار بکنی میاره بالا

 3. اتفاقا مداوا میشه استفراغ باعث میشه تموم سموم معده خالی بشه و سبک بشین …من تب ولرز داشتم از قصد استفراغ کردم نیم ساعت بعد خوب شدم…از مو بدم میومد مو کردم تو دهانم حالم بهم خورد

 4. من بعد 2 روز مریضی می خواستم فردا برم مدرسه که دوستم نوشت از ریاضی علوم عربی امتحان دارم برا همین نمی خوام برم مدرسهههههه

  1. شکر ونمک ضد هم هستند.سه قاشق شکر سه قاشق نک را قاطی آب گرم کنید .ودرظرف پلاستیکی خوب بهم بزنید تا حل بشه بعدش تا میتونین استفاده کنید حالت تهوع سنگینی بهتون دست میده

 5. سلام من ۴ روز میشه که دلدرد و حالت تهوع و سرگیجه دارم حتی ٢ بار هم رفتم دکتر بار اول گفتن چیزی نیست و به من سرم و امپول زدن و. فرداش حالم بد تر شد و رفتم بیمارستان و ازم آزمایش گرفتند و سرم وصل کردند الان هم بازم دلدرد و حالت تهگع و سرگبجه دارم و استفراغ نمیکنم خواهش میکنم کمکم کنید.

 6. هرکی میخواد بالا بیاره غذا بخوره خیلی زیاد درحد مرگ غذا بخوره بعد که دیگه خاست بترکه پشتش آب نمک گرم نه سرد فایده نداره گرم بخوره بعد دو دقه دستشو بکنه تو دهنش ۱۰۰ درصد جوابه تضمینی

 7. دوستان عزیز من کلی دور خودم چرخیدم دست تو حلقم کردم مسواک به ته زبونم مالیدم سه ساعت سر و ته وایسادم…
  عوقم میگیره ولی نه در حدی که بالا بیارم
  آب نمک جوابگوعه؟! بخورم تخلیه میشه معده‌م؟! نخورم بیوفتم بمیرم و بالام نیارم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا