بیماری ها

درمان حالت تهوع با روش های خانگی

حالت تهوع احساسی است که می‌تواند سبب عصبانیت اکثر ما شود. وقتی دچار حالت تهوع می‌شوید، سرگیجه، عرق کردن، افزایش دمای بدن و احساس استفراغ به شما دست می‌دهد، اگرچه حالت لزوماً نتیجه آن استفراغ نیست. برای درمان حالت تهوع با دکتر نیم همراه باشید.

اساساً تهوع نشانه این است که درون بدن چیزی اشتباه است. گاهی اوقات فقط یک واکنش طبیعی به چیزی است که شما خورده‌اید و بدن می‌خواهد از آن خلاص شود.

اگرچه، حالت تهوع می‌تواند نشانه‌های مبهم از طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی ازجمله: کم‌آبی، میگرن، ریفلاکس اسید معده، سوزش سر دل، بیماری حرکت، اختلال معده، سکته مغزی، مسمومیت غذایی و بیماری‌های مختلف عفونی باشد.

اکثر اوقات زنان از حالت تهوع هنگام مراحل اولیه حاملگی زجر می‌کشند.

روش‌های درمان حالت تهوع

بسیاری از داروهای ضد تهوع هستند که سبب تسکین آن می‌شوند اما این‌چنین داروهایی عوارض جانبی منفی دارند مانند خواب‌آلودگی.

تبلیغات

تهوع معمولاً یک مشکل جدی نیست، اما می‌تواند باعث احساس خستگی و شود. برای رفع حالت تهوع می‌توان به‌آسانی از روش‌های گیاهی و خانگی استفاده نمود که در ادامه برای شما خواهیم گفت.

زنجبیل

زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان حالت تهوع است. محققان بر این باورند که اجزای فعال مانندِ روغن‌های فرار و ترکیبات فنل قوی در ریشه زنجبیل وجود دارد که بر سیستم عصبی، معده و روده تأثیر می‌گذارد که به‌نوبه خود باعث کاهش حالت تهوع می‌شود.

زنجبیل همچنین در حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی بسیار مؤثر است.

توجه: اگر برای شما داروهای ضد انعقاد تجویزشده و یا آسپرین یا سایر داروهای مشابه مصرف می‌کنید، از مصرف زنجبیل پرهیز کنید.

 • یک قاشق چای‌خوری ریشه زنجبیل رنده شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت 5 الی 10 دقیقه اجازه دهید دم بکشد. کمی عسل و آب‌لیمو برای طعم به آن اضافه کنید. سه فنجان از این چای را در یک روز برای درمان تهوع مصرف کنید.
 • به همین ترتیب نصف قاشق چای‌خوری آب زنجبیل، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای‌خوری از آب‌لیمو و آب را باهم مخلوط‌کنید. این مخلوط را هرچند ساعت تا زمانی که احساس می‌کنید بهتر هستید مصرف کنید.
 • شما همچنین می‌توانید زنجبیل خام یا ترشی زنجبیل را برای درمان حالت تهوع بخورید.

نعنای فلفلی

نعناع

نعنای فلفلی تأثیر آرام‌بخش بر روی پوشش معده دارد که به رفع حالت تهوع کمک می‌کند. خواص ضد اسپاسم نعنای فلفلی به جلوگیری از گرفتگی و تهوع کمک می‌کند.

همچنین بخوانید:  برای کاهش حالت تهوع در بارداری چه باید کرد؟

نعنای فلفلی می‌تواند به‌طور مؤثر حالت تهوع بعد از عمل را کاهش دهد.

مطالعه سال 1998 در دانشگاه لیورپول انگلستان

 • یک قاشق چای‌خوری برگ نعنای فلفلی را در یک فنجان آب داغ قرار دهید. به مدت 3 الی 5 دقیقه اجازه دهید دم بکشد. یک قاشق چای‌خوری عسل اضافه کنید و این چای را برای درمان حالت تهوع بنوشید.
 • شما همچنین می‌توانید یک یا دو قطره روغن نعناع را بر روی دست خود بمالید و سپس با تنفس عمیق بو بکشید. این کار کمک خواهد کرد در عرض چند دقیق احساس راحتی کنید.

لیمو

لیمو

لیمو همچنین حالت تهوع را از بین می‌برد. اسیدهای خنثی در لیمو باعث ایجاد بی‌کربنات در معده می‌شوند که می‌تواند حالت تهوع ناشی از آنفولانزا، گاز معده، سوزش سر دل و ناراحتی معده را رفع کند. همچنین لیمو کمک می‌کند سطح PH بدن به حالت طبیعی خود بازگردد.

 • یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و عسل را مخلوط‌کنید و برای درمان تهوع مصرف کنید.
 • آب نیمی از لیمو و نصف قاشق چای‌خوری نمک را در آب مخلوط‌کنید و چند دقیقه این مخلوط را استنشاق کنید و سپس بنوشید. اگر فشارخون بالا دارید، نمک اضافه نکنید.
 • لیمو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و سپس نصف لیمو را نزدیک بینی خودکرده و سپس بو کنید.
 • برای درمان حالت تهوع فوری، 10 قطره آب‌لیمو و نصف قاشق چای‌خوری شکر و یک چهار قاشق چای‌خوری جوش شیرین را در آب مخلوط‌کنید و بنوشید.

گل میخک

روغن میخک

گل میخک یکی از ادویه‌های مفید برای درمان حالت تهوع است. با توجه به خواص معطر و ملایم آن، گل میخک در کاهش علائم تهوع بسیار مفید است. گل میخک حتی می‌تواند برای درمان حالت تهوع بارداری استفاده شود.

 • یک قاشق چای‌خوری پودر گل میخک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت 5 دقیق اجازه دهید دم بکشد سپس یک قاشق چای‌خوری عسل مخلوط‌کنید و بنوشید.
 • چند قطره روغن میخک را روی یک دستمال بگذارید و با تنفس عمیق بو بکشید تا نتایج مثبت دریافت کنید.
 • شما همچنین می‌توانید یک یا دو گل میخک را برای رفع فوری حالت تهوع مصرف کنید.

زیره سبز

زیر سبز باعث تقویت آنزیم‌های گوارشی در معده می‌شود که هضم و جذب مناسب مواد مغذی بدن را افزایش می‌دهد. این کار به کاهش حالت تهوع و علائم مرتبط با آن کمک می‌کند.

 • یک قاشق چای‌خوری زیر سبز را درون یک فنجان آب داغ اضافه کنید و سپس به مدت 5 دقیقه صبر کنید دم بکشد و مقدار کمی پودر جوز هندی اضافه کنید. این چای را به‌آرامی همراه با دانه‌ها برای درمان حالت تهوع بخورید.
 • شما همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از دانه‌های زیر سبز خشک را برای رفع حالت تهوع بو بکشید.
 • یکی دیگر از گزینه‌ها این است که یک و نیم قاشق چای‌خوری پودر زیر سبز را در یک فنجان آب مخلوط‌کنید و برای تسکین سریع بنوشید.
همچنین بخوانید:  علت حالت تهوع و استفراغ در ماه رمضان چیست؟

رازیانه

رازیانه یکی دیگر از گیاهان دارویی که به درمان تهوع کمک می‌کند. رازیانه از ایجاد گاز در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کند و سبب خروج گاز می‌شود. همچنین به درمان حالت تهوع به علت شرایط مرتبط با هضم مانند گاز روده و نفخ شکم کمک می‌کند.

علاوه به راین، رازیانه حاوی ترکبیلت بیهوشی است که به کاهش خستگی و حالت تهوع بارداری کمک می‌کند اما نباید بیش‌ازحد مصرف شود.

 • یک قاشق چای‌خوری از دانه‌های رازیانه درون یک فنجان آب داغ قرار دهید و حدود 10 دقیقه اجازه دهید دم بکشد سپس چند قطره آب‌لیمو تازه و یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. چای را به همراه دانه‌ها به‌آرامی بنوشید.
 • شما همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری دانه‌های رازیانه را برای درمان حالت تهوع بخورید.

سرکه سیب

سرکه سیب

سرکه سیب به‌عنوان یک درمان قوی برای حالت تهوع مرتبط با بیماری حرکت، میگرن و مسمومیت غذایی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این سرکه سیب به هضم مناسب کمک می‌کند و بسیاری از اختلالات مرتبط با معده را که باعث تهوع می‌شود درمان می‌کند.

 1. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید.
 2. نصف قاشق غذاخوری عسل را به آن اضافه کنید.
 3. هنگامی‌که حالت تهوع را تجربه می‌کنید از این مخلوط بخورید و به‌زودی احساس خوبی خواهید داشت.

دارچین

دارچین

دارچین حاوی مواد شیمیایی به نام کات چین (کاتکاین) است که به کاهش تهوع کمک می‌کند. به‌علاوه دارچین برای تحریم معده بسیار آرام‌بخش است و ازاین‌رو به رفع حالت تهوع ناشی از سو هاضمه، ریفلاکس اسید معده و گاز معده کمک می‌کند.

توجه: چای‌دارچین برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

 1. یک و نیم قاشق چای‌خوری پودر دارچین یا یک قطعه کوچک دارچین را در یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه قرار دهید.
 2. برای شیرین کردن آن یک قاشق چای‌خوری عسل اضافه کنید.
 3. این چای را برای درمان تهوع به‌آرامی بنوشید.

بادیان رومی

 

انیسهبادیان رومی به‌عنوان یک آنزیم شناخته می‌شود که به درمان حالت تهوع کمک می‌کند. بادیان رومی حاوی آنتول، فیتواستروژن است که به هضم کمک می‌کند.

 • نصف قاشق چای‌خوری بادیان را به نصف فنجان آب جوش اضافه کنید و سپس به مدت 5 دقیقه اجازه دقیقه دم بکشد. این چای را برای از بین بردن حالت تهوع مصرف کنید.
 • شما همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری بادیان را به‌راحتی مصرف کنید.
همچنین بخوانید:  علت حالت تهوع و استفراغ در ماه رمضان چیست؟

کمپرس سرد

درحالی‌که کمپرس سرد به درمان حالت تهوع کمک نمی‌کند، ممکن است به کاهش سرگیجه کمک کند. همچنین حالت تهوع باعث افزایش دمای بدن شما می‌شود که کمپرس سرد به‌راحتی دمای بدن را کاهش می‌دهد تا به کاهش علائم تهوع کمک کند.

مقداری یخ را درون حوله قرار دهید و بر روی پیشانی یا گلوی خود برای چند دقیقه قرار دهید.

شما همچنین می‌توانید یک پارچه پنبه‌ای را با آب سرد بشورید و سپس بر روی گردن، پیشانی یا گلو به مدت 5 الی 10 دقیقه قرار دهید تا شدت حالت تهوع کاهش یابد.

اگر این علائم رادارید به اورژانس زنگ بزنید

 • درد قفسه سینه
 • تاری دید
 • تب بلا و سفت شدن گردن
 • سرگیجه شدید
 • سردرد شدید
 • مواد مدفوع یا بوی مدفوع در استفراغ
 • خونریزی راست‌روده (بخش انتهایی روده یا همان رکتوم)
 • درد شدید شکم یا گرفتگی

نکات پایانی

علاوه بر روش‌های بالا، چند توصیه دیگر ممکن است تهوع و علائم آن را کاهش دهد که شایع‌ترین آن‌ها را در ادامه خواهیم گفت.

 • اجتناب از غذاهای تند یا چرب: یک رژیم غذایی حاوی موز، برنج، سیب‌زمینی و یا سیب‌زمینی پخته ممکن است باعث کاهش تهوع و کاهش احتمال ابتلا به مشکلات معده شود.
 • اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی: وعده‌های غذایی را غنی از پروتئین کنید و یا چربی یا کربوهیدرات‌ها را کاهش دهید.
 • اجتناب از وعده‌های غذایی بزرگ: انتخاب کردن وعده‌های کوچک‌تر و مکرر هنگامی‌که احساس تهوع می‌کنید ممکن است به کاهش علائم تهوع کمک کند.
 • استراحت بعد غذا: بعضی از افراد پس از غذا خوردن در معرض ریفلاکس معده یا تهوع قرار می‌گیرند، برای همین لازم است 30 الی 60 دقیقه پس از غذا دراز بکشند.
 • اجتناب از نوشیدن همراه غذا: نوشیدن هرگونه مایعات با وعده‌های غذایی ممکن است احساس پریشانی را افزایش دهد که ممکن است در بعضی از افراد حالت تهوع را بدتر کند.
 • هیدراته ماندن: کم‌آبی می‌تواند حالت تهوع را بدتر کند. اگر حالت تهوع شما با استفراغ همراه باشد. مایعات ازدست‌رفته خود را با مایعات غنی از الکترولیت مانند آب‌معدنی، سبزی‌های سبز یا نوشیدنی ورزشی جایگزین کنید.
 • اجتناب از بوی قوی: این ممکن است حالت تهوع را بدتر کند، مخصوصاً در دوران بارداری.
 • اجتناب از مکمل‌های آهن: زنان باردار با سطوح نرمال آهن باید از مکمل‌های آهن در سه‌ماهه اول استفاده کنند، به همین دلیل ممکن است احساس تهوع را بدتر کند.
 • ورزش: ورزش هوازی و یوگا ممکن است راه‌های خاصی برای کاهش تهوع در بعضی از افراد باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
doctornim

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا