رپورتاژ آگهی

نحوه استفاده از اسپرسو ساز های BCO431.S و BCO421.S دلونگی

نحوه کار کردن و استفاده از دستگاه های قهوه ساز ۳ کاره دلونگی مانند BCO421.S یا BCO431.S و یا BCO420.S چیزی است که امروزه ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده است و در این مورد خیلی سوال پرسیده می شود. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید که قصد داریم سیر تا پیاز اسپرسو ساز های ۳ کاره دلونگی را به شما آموزش دهیم.

اسپرسو سازهای دلونگی چندین نوع مختلف دارند، از دوکاره های خوش فروش آن ماننده EC685 گرفته تا ۳ کاره های سری BCO و بالاترین مدل های تمام اتوماتیک آسیاب دار آن، همگی کارکردهای مختلفی دارند. اغلب مردم سری BCO های دلونگی را معمولا به اسپرسوساز های ۳ کاره می شناسند. حالا منظور از ۳ کاره بودن چیست و چرا ۳ کاره می گویند به تفصیل برای شما شرح خواهیم داد. در ادامه کارایی هر یک از این قسمت ها را به شما آموزش می دهیم.

نکته: از این پس منظور از سری BCO کل مدل های BCO420.S، BCO421.2 و BCO431.S دلونگی می باشد.

قهوه ساز های سری BCO از سه قسمت مجزا تشکیل شده است!

در حالت کلی تمامی این سری از قهوه سازهای دلونگی از سه قسمت مجزا با کارایی های متفاوتی تشکیل شده است که شامل:

 1. سیستم تهیه قهوه فرانسه یا همان قهوه دمی (Drip Coffee)
 2. سیستم تهیه اسپرسو (اسپرسو ساز)
 3. استیمر یا همان نازل بخار آب برای تهیه فوم شیر (کاپوچینو ساز)

هر یک از این قسمت ها برای منظور خاصی قابل استفاده می باشند که شما خود تعیین می کنید که مثلا امروز دستگاه چه کار خاصی را برای شما انجام دهد و کدام قسمت نیاز شما را برآورده می سازد!

اگر از رو به دستگاه خود نگاه کنید در قسمت سمت راست بالای دستگاه یک محفظه کشویی قرار دارد که زیر آن یک قوری شیشه جاسازی شده است که این بخش از دستگاه اسپرسو ساز شما همان سیستم تهیه قهوه فرانسه یا همان قهوه دمی است که از یک مخزن آب مثلثی شکل و یک بسکت قهوه تشکیل شده است. در سمت چپ دستگاه یک پرتافیلتر قرار دارد که وظیفه تهیه اسپرسو را دارد و بغل سمت چپ دستگاه یک نازل یا لوله فلزی دیده می شود که این همان استیمر بخار است و برای درست کردن فوم شیر جهت تهیه کاپوچینو و… از آن استفاده می شود.

۱. سیستم تهیه قهوه فرانسه یا همان قهوه دمی (Driper Coffee) اسپرسو ساز دلونگی سری BCO

سیستم تهیه قهوه دمی یا قهوه فرانسه در اسپرسو سازهای دلونگی سری BCO یکی از آپشن هایی است که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. وجود این سیستم در قهوه سازهای دلونگی برگ برنده بزرگی برای این کمپانی محسوب می شود. اگر از جلو به دستگاه نگاه کنید یک دستگاه تقریبا مربعی شکل را میبینید که ظاهرا شما را سردرگم می کند که این دستگاه چطوری کار میکند.

بذارید اول از همه به سراغ نحوه تهیه قهوه دمی یا فرانسه در اسپرسو سازهای دلونگی بریم. در سمت راست دستگاه در قسمت بالا یک محفظه قرار دارد که در مدل های مختلف نحوه باز کردن آن کمی متفاوت است. برای مثال در اسپرسو ساز دلونگی BCO420 با کشیدن یک دسته که روی آن لوگوی شرکت دلونگی خودنمایی می کند به طرف بیرون باز می شود. اما در سری های ۴۲۱, ۴۳۱ فاقد این دسته هستند و بصورت کشویی از زیر به طرف بیرون باز می شود.

وقتی این محفظه را باز کردید به یک بسکت توری شکل بزرگ که کنار آن یک محفظه کوچک مثلثی شکل (که همان مخزن آب قهوه دمی دستگاه است) قرار دارد برخورد می کنید. در کل باید گفت اسپرسو سازهای ۳ کاره سری BCO دلونگی ۲ مخزن آب دارند، یکی برای قهوه دمی و یکی برای اسپرسو و نازل فوم ساز دستگاه. مخزن آب قهوه دمی یا فرانسه دستگاه همانطور که اشاره شد در کنار بسکت آن قرار دارد و دیگری در پشت دستگاه که بعدا به آن خواهیم پرداخت جا گذاشته شده است.

این بسکت بزرگی که داخل محفظه قرار دارد باید قهوه فرانسه یا قهوه دمی که با قهوه اسپرسو کاملا متفاوت است ریخته شود. و در مخزن مثلثی شکل آن آب تصفیه شده بریزید و درب محفظه را به داخل فشار داده و ببندید. قوری دستگاه را سر جای خود روی هیتر آن قرار داده و دکمه Drip را فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند. سپس دستگاه بصورت اتوماتیک قهوه را با آب مخلوط کرده و داخل قوری میریزد که این فرایند ممکن است چند دقیقه به طول بینجامد.

در تصویر پایین به وضوح سیستم تهیه قهوه فرانسه اسپرسو ساز های سری BCO دلونگی را می بینید که کشو دستگاه باز شده است. تصویر سمت راست قسمتی که آب داخل آن ریخته شده است مخزن آب دستگاه و قسمتی که قهوه داحل آن ریحته شده است مخزن قهوه دمی است. تصویر سمت چپ  قوری دستگاه قهوه ساز را می بینید که روی هیتر فنجان زیر سیستم قهوه فرانسه قرار دارد.

دکمه قهوه دمی یا Drip کجای دستگاه قرار دارد؟

دکمه و پنل شروع به کار کردن در مدل های مختلف سری BCO ها شاید کمی متفاوت باشد. برای نمونه در مدل BCO420.S و BCO421.S دلونگی به صورت دکمه ای است که در سمت چپ دستگاه قرار دارد و با کلمه Drip Coffee  مشخص شده است. اما BCO431.S دلونگی به صورت دکمه های مینیمال کوچکی می باشد که زیر صفحه دیجیتالی دستگاه قرار دارد.

۲. سیستم تهیه اسپرسو در قهوه ساز های دلونگی سری BCO

در قسمت سمت راست دستگاه یک پرتافیلتر می بینید که به شکل یک دسته دراز مشکی رنگ است که به هدگروپ دستگاه متصل است. با چرخاندن این پرتافیلتر به طرف جپ می توانید آن را از دستگاه جدا کنید. سپس وقتی از دستگاه جدا کردید بستک را داخل پرتافیلتر گذاشته و قهوه مخصوص اسپرسو داخل آن بریزید و تمپ (فشرده سازی) کنید. سپس مخزن آب آن را که پشت دستگاه قرار دارد و با یک درب مشکی رنگ بسته شده است را به طرف بالا بیرون بیاورید و با آب تازه تصفیه شده پر کنید و سر جای خود قرار دهید.

سپس پرتافیلتر را وارد محفظه هدگروپ کرده و به سمت راست محکم بچرخانید تا کامل محکم سر جای خود قرار گیرد. اکنون دستگاه خود را روشن کنید و منتظر بمانید تا چراغ قرمز رنگ ON دستگاه سبز شود. سپس یک فنجان زیر پرتافیلتر قرار داده و دکمه اسپرسو را که با یک علامت فجان که کنارش قطرات آب قرار دارد را فشار دهید. دستگاه شروع به کار می کند و قطرات اسپرسو در حجم کم وارد فنجان شما می شود. بعد اتمام کار دستگاه خاموش شده و شما می توانید پرتافیلتر دستگاه را بیرون کشیده و آن را تمیز کنید و سر جای خود قرار دهید.

دکمه اسپرسو کجای دستگاه قرار دارد؟

مانند قهوه دمی، پنل یا دکمه مربوط به تهیه اسپرسو در مدل های مختلف کمی متفاوت است. برای نمونه در مدل های BCO421.S و BCO431.S  دلونگی دکمه اسپرسو به صورت فشاری است که یک عکس فنجان با ۳ قطره آب کنار آن قرار دارد. اما در مدل BCO420.S دلونگی به صورت ولومی است که باید ولوم دستگاه را به سمت راست بچرخانید تا دستگاه اسپرسو ساز شما برای برای شما اسپرسو تهیه کند.

۳. استیمر یا همان نازل بخار آب برای تهیه فوم شیر قهوه ساز های سری BCO دلونگی

دقیق در کنار پرتافیلتر دستگاه سمت چپ یک لوله باریک که قسمتی از آن با یک لایه استیل پوشیده شده است قرار دارد. این لوله همان نازل بخار آب یا استیمر بخار است که وظیفه آن تهیه فوم شیر برای نوشیدنی های مشتقات شیر مانند لاته، کاپوچینو و…. است. جهت استفاده از این قسمت از دستگاه، ابتدا دستگاه را روشن کنید و مخزن آب پشت دستگاه را که همان مخزن آب اسپرسو است از آب تازه تصفیه شده پر کنید.

سپس دکمه بخار دستگاه را که با شکل یک بخار نمایش داده شده است و معمولا کنار دکمه اسپرسو قرار دارد را فشار دهید. صبر کنید چراغ قرمز دستگاه سبز شود. سپس شیر را داخل یک پیچر یا شیرداغ کن قرار داده بالا ببرید و قسمت استوانه استیلی نازل بخار را داخل شیر قرار دهید. سپس اهرم شروع به کار نازل بخار را که در بغل سمت چپ دستگاه قرار دارد را به سمت پایین بچرخانید و شیر بخار را باز کنید.

سپس شیر به وسلیه بخار فشار قوی که از این نازل خارج می شود کم کم داغ شده و حباب های هوا را داخل شیر مخلوط کرده که در نهایت شیر مایع شما تبدیل به یک فوم شیر داغ می شود. بعد این کار اهرم دستگاه به دحالت عمود یا سر جای خود قرار دهید تا خروجی بخار مسدود شود و دکمه نازل بخار را یک باذ دیگر فشار دهید تا کلا سیستم نازل بخار خاموش شود. فوم شیر تهیه شده را داخل یک فنجان بریزید و فنجان را زیر نازل اسپرسو قرار دهید. سپس طبق دستور شماره ۲ عمل کنید. میبینید ترکیب اسپرسو با فوم شیر یک کاپوچینو لذت بخش در ۲ رنگ را به شما هدیه می دهد.

چند نکته مهم در مورد اسپرسو سازهای سری BCO دلونگی

نکته اول اینه که تمامی اسپرسو سازهای سری BCO دلونگی ۲ عدد مخزن آب دارند. یکی از آن ها که بغل بسکت قهوه فرانسه داخل کشو دستگاه قرار دارد و دومی پشت دستگاه کار گذاشته شده است. کاربرد مخزن آب داخل کشو جلویی دستگاه فقط برای تهیه قهوه فرانسه می باشد. اما سیستم اسپرسوساز و نازل بخار آب هر دو از مخزن آب پشتی دستگاه تامین می شوند. در تصویر پایین میبینید (سمت راست مخزن آب قسمت قهوه دمی و سمت چپ مخزن آب اسپرسو ساز و استیمر بخار)

نکته دوم در مورد پنل دستگاه های قهوه ساز دلونگی سری BCO هست که اصلی ترین تفاوت اسپرسو سازهای BCO420 با BCO421 و BCO43  در همین کنترل پنل دستگاه هاست. وگرنه هر ۳ تای این محصولات قادر به تهیه قهوه فرانسه، اسپرسو و فوم شیر ساز (استیمر بخار) هستند.

برای نمونه در اسپرسو ساز BCO420.S دلونگی شما با یک پنل ولومی سروکار دارید. و باید ولوم را به سمت راست یا چپ بچرخانید تا کنترل دستگاه را در اختیار خود بگیرد. اما در مدل BCO421.S این سیستم کنترل به صورت دکمه های مجزا برای دستگاه تعبیه شده است. در مدل دستگاه قهوه سازBCO431.S  دلونگی با یک پنل پیشرفته تر و با کارایی تر سروکار دارید. مثلا به وسیله تاییمری که روی دستگاه تعبیه شده می توانید یک زمان خاص را برای دستگاه قهوه ساز خود معرفی کنید که سر وقت دستگاه اتوماتیک روشن شده و قهوه فرانسه را قبل اینکه سر میز صبحانه خوری حاضر شوید برای شما آماده کند.

نکته سوم در مورد تهیه فوم شیر به وسیله نازل بخار دستگاه است. استفاده از این نازل به تجربه شما و نوع شیری که مصرف می کنید و تبحر شما نیاز دارد. یک روزه نمی توانید یک فوم شیر باکیفیت تهیه کنید! باید مدت زیادی با دستگاه و اللخصوص نازل بخار دستگاه کار کنید تا نحوه کار کردن با آن را به خوبی یاد بگیرید.

و نکته آخر مربوط به کلید روشن و خاموش کردن دستگاه است. هر ۳ تا مدل دستگاه اسپرسو ساز دلونگی سری BCO دارای یک کلید روشن و خاموش هستند که در قسمت بغل چپ دستگاه بالای آن قرار دارد. دقت داشته باشید وقتی دستگاه را روشن کردید و خواستید با دستگاه کار کنید، قبل از همه باید دستگاه خود را روشن کنید تا برق به تمام دستگاه برسد. بعد بسته به نوع نوشیدی که میخواهید سرو کنید با دستگاه طبق دستور العمل های بالا عمل کنید.

شرکت بازرگانی ایران دلونگی

شرکت بازرگانی ایران دلونگی تنها نمایندگی رسمی فروش محصولات دلونگی در ایران همیشه پیشرو و پیشتاز در عرصه واردات محصولات دلونگی و  نسپرسو بوده و هست. هم اکنون شما در فروشگاه ایران دلونگی می توانید با مشاورین فروش ما در ارتباط باشین و انواع دستگاه نسپرسو، اسپرسو ساز دلونگی، سرخ کن دلونگی، کپسول نسپرسو و گریل دلونگی را با قیمت مناسب از سراسر ایران بصورت پرداخت در محل تهیه کنید.

4/5 - (7 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام من مدل ۴۳۱ دلونگی خزیدم ولی قهوه ای ک تولید میکنه خیلی رقیق و بدون کف هست

  1. سلام من ۴۲۱ دارم برای قهوه فرانسه بعداز اینکه آب دستگاه تمام بشه و صدای بخار نیاد میشه صفحه زیر قهوه رو روشن بذاریم تا گرم شدنش ادامه داشته باشه یا باید زود خاموشش کنیم

   موافقم 7
   مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا