سلامت استخوان

با مراجعه به موقع به کلینیک دکتر میرپا با درد و عوارض جدی آن خداحافظی کنید

پا به طور مداوم در معرض مشکلات و بیماری‌های مختلف قرار دارد. این مشکلات می‌توانند به دلیل جنبه‌های ارثی یا ناشی از تأثیرات محیطی و سبک زندگی نادرست ایجاد شوند. اما نادیده گرفتن این مشکلات توسط فرد و عدم درمان به موقع و مراجعه به کلینیک پا می‌تواند در طولانی مدت منجر به عوارض جدی و غیرقابل بازگشت شود. به گفته دکتر میرپا، متأسفانه بسیاری از افراد در کشور ما به مشکلات پای خود توجه کافی نمی‌کنند و این نادیده گرفتن باعث شده که مشکلات پا در ایرانیان به طور گسترده‌تری رخ دهد.

در کل، ۱۳ مشکل شایع پا عبارت‌اند از:

۱. درد پا

۲. تغییرات پوست کف پا

۳. خارپاشنه

۴. زخم پای دیابتی

۵. بیماری‌های پوستی

۶. هالوس و والگوس (انحراف انگشتان پا)

۷. سیاتیک (آسیب عصب اسکیاتیک)

۸. مشکلات انگشتان و ناخن‌ها

۹. پیچ‌خوردگی و خروج از محل اصلی (آبسه)

۱۰. نقرس (بیماری مفاصل ناشی از انباشته شدن اسید اوریک در خون)

۱۱. واریس (تورم و توسعه ناصحیح وریدها)

۱۲. قوس بیش از حد کف ‌پا

۱۳.تاندنیت آشیل

در ادامه به چند نمونه از موارد بالا می‌پردازیم.

– درد پا

درد قوس کف پا یا پادرد که به دلیل التهاب در وسط بافت کف پا رخ می‌دهد و باعث کشیدگی از انگشتان تا پاشنه در این ناحیه می‌شود. این مشکل به ویژه در افرادی با ساختار کف پای صاف رخ می‌دهد. در واقع، در کف پای صاف، بافت‌های کف پا به دلیل کاهش قوس کف پا به طور مداوم تحت کشش قرار می‌گیرند و این کشیدگی میکروسکوپی باعث آسیب‌های دردزا در این ناحیه می‌شود.

– صافی کف پا

کف پای صاف، وضعیتی است که در آن افراد فاقد قوس‌های معمول در کف پا هستند. این شرایط می‌تواند ارثی یا اکتسابی باشد.

قوس‌های کف پا در افراد عادی، بخشی از نیروهایی را که از زمین به بدن اعمال می‌شود کاهش می‌دهند. اما در افراد با کف پای صاف، به دلیل فقدان این قوس‌ها، مقدار زیادی از این نیروها به بدن وارد می‌شود و در طولانی مدت منجر به مشکلات مفاصل مختلف می‌شود.

ایجاد کف پای صاف اکتسابی می‌تواند به دلایل مختلفی نظیر چاقی، آسیب‌ها و ضربات به پا یا مچ پا، التهابات مفصلی روماتیسمی، دیابت، شکستگی یا دررفتگی، برخی از بیماری‌ها مانند آرتریت روماتوئید، مشکلات عصبی، افزایش سن و بارداری ایجاد شود.

تحقیقات نشان می‌دهد 95 درصد افرادی که به تعویض مفصل زانو نیاز دارند و 90 درصد افرادی که تحت جراحی تعویض مفصل ران قرار می‌گیرند، دچار کف پای صاف بوده‌اند.

– خار پاشنه

التهاب پرده کف پا که به خارپاشنه مشهور است، اصلی‌ترین عامل در ایجاد درد پاشنه محسوب می‌شود. این التهاب ناشی از ورم فاسیا، بافت ضخیم عبوری از کف پا که بین استخوان پاشنه و انگشتان اتصال دارد، شکل می‌گیرد. گاهی این التهاب به علت وجود زائده استخوانی در کف پا به وجود می‌آید که عامل اصلی بروز التهاب و درد مرتبط با آن محسوب می‌شود. استفاده از کفش نامناسب و ایستادن طولانی مدت نیز می‌تواند به ایجاد این التهاب کمک کند.

– تاندنیت آشیل

تاندونیت آشیل یکی از مشکلات حیاتی برای مراجعه به بهترین کلینیک پا در تهران است. این مشکل به معنای چسبیدن عضلات ساق پا به پاشنه از طریق تاندون خواهد بود و ممکن است منجر به درد در پاشنه پا شود. این عارضه با وارد آمدن فشار بیش از حد به تاندون آشیل به دنبال آسیب حاد یا میکروتروما رخ می‌دهد.

– قوس بیش از حد کف پا: گاهی کف پا دارای انحنای بیش از حد طبیعی خود است و این مسئله منجر به پاچنبری می‌شود که با تغییر شکل پا و کوتاهی طول اندام پا همراه است. این انحنای اضافی باعث افزایش فشار زیاد به قسمت پاشنه و سینه پا می‌شود که درد و ناراحتی را به دنبال دارد.

با مراجعه به موقع به کلینیک دکتر میرپا با درد و عوارض جدی آن خداحافظی کنید

مراجعه به کلینیک دکتر میرپا می‌تواند به بیمار در جلوگیری از درد و آسیب‌های بعدی پا که ممکن است به وجود آید، کمک کند. مراجعه به موقع می‌تواند از تشدید علایم جلوگیری کرده و به بهبود سریع‌تر و بازگشت به فعالیت‌های روزانه کمک کند.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا