پوست و مو

کاشت مو به روش BHT چیست و چطور انجام می شود؟

در تکنیک‌های مختلف کاشت مو اغلب از فولیکول‌های پشت گوش و کناره سر استفاده می‌شود. اما در برخی افراد به دلیل محدودیت در بانک مو ممکن است نتوان با این روش‌ها به نتیجه مطلوب رسید. کاشت مو به روش BHT با هدف بهبود تراکم مو در چنین افرادی، از بانک موی نواحی مختلف بدن بهره می‌برد. در این روش فولیکول‌های مو به جای سر از قسمت‌هایی مثل ریش، بازو، قفسه سینه،‌ کتف یا سایر نواحی برداشت می‌شوند و با ابزارهای خاصی در نواحی کم پشت مو کاشته می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام و مزایای تکنیک BHT لطفا تا انتها با کلینیک مارال همراه شوید.

کاشت مو به روش BHT چیست؟

در کاشت مو به نواحی که موهای پر پشت‌تری دارند و به ریزش مقاوم هستند، بانک مو گفته می‌شود. در برخی افراد موهای متداول بانک مو که در نواحی پشت و کنار سر هستند تراکم کافی نداشته یا بسیار نازک هستند. به همین دلیل نمی‌توان این موها را برداشت کرد و برای بهبود تراکم سایر نواحی مورد استفاده قرار داد. از روش BHT برای حل مشکل این افراد استفاده می‌شود که نتایج قابل قبولی هم دارد. در کاشت مو به روش BHT از موهای بدن به عنوان بانک مو استفاده می‌شود و هر چقدر تراکم موهای بدن بیشتر باشد نتیجه کاشت بهتر است.

در تکنیک BHT نیز مشابه روش‌هایی مثل FUE از برداشت فولیکولار یا مجزای گرافت‌ها استفاده می‌شود. در این روش هیچگونه برش و تهاجمی به کار برده نمی‌شود و فولیکول‌ها از نواحی که موهای ضخیم و متراکم دارند برداشت می‌شود. در اغلب موارد تکنیک BHT در ترکیب با سایر روش‌ها به کار برده می‌شود تا هم نتایج ایده آلی داشته و هم موهای بدن بیش از حد استخراج نشوند.

کاندید مناسب روش BHT

از آنجایی که موهای بدن آقایان تراکم و ضخامت کافی دارد کاشت مو به روش BHT در آقایان کاربرد دارد. برای انجام این روش شرایط استانداردی لازم است که در صورت برخورداری از آن پزشک این تکنیک را به شما توصیه می‌کند. مهم‌ترین شرایط کاندیدای مناسب کاشت مو BHT عبارتند از:

 • افرادی که ریزش موی بیش از حد دارند و بانک موی ضخیم و متراکمی ندارند
 • افرادی که تراکم کافی در موهای پشت سر و کنار گوش ندارند
 • افرادی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته‌اند و بانک موی خود را از دست داده‌اند
 • افرادی که در اثر حوادث، سوختگی، بیماری‌های ژنتیکی یا اختلالات هورمونی بانک موی خود را از دست داده‌اند
 • افرادی که بدن پر مویی دارند که موهای ضخیم و مقاوم در برابر ریزش دارد
 • افرادی که قبلا به دلیل کاشت موی نامناسب فولیکول‌های مقاوم ناحیه بانک مو را از دست داده‌اند
 • افرادی که قصد افزایش تراکم و ترمیم موهای خود بدون استفاده از بانک موی پشت سر را دارند

در صورتی که شرایط ایده استاندارد کاشت به روش BHT را داشته باشید، می‌توانید با توصیه پزشک از این تکنیک استفاده کنید. همچنین ممکن است برای نتیجه گیری مطلوب لازم باشد از این تکنیک به عنوان مکمل سایر روش‌ها بهره ببرید.

قبل و بعد از کاشت مو

ناحیه اهدا کننده در تکنیک BHT

همانطور که گفتیم قسمت‌های مختلف بدن ممکن است در کاشت مو BHT به عنوان اهدا کننده مورد استفاده قرار بگیرند. البته باید توجه داشته باشید که سرعت رشد و ضخامت موهای بدن تا حدی با موهای سر متفاوت است اما بعد از کاشت اثرات آن قابل تشخیص نیست. مهم‌ترین نواحی که برای تکنیک BHT به عنوان بانک مو کاربرد دارند به صورت زیر می‌باشد:

 • ریش: بهترین گزینه برای برداشت گرافت در روش BHT ریش صورت است. موهای این ناحیه از نظر سرعت رشد، ضخامت و حالت تشابه زیادی به موهای سر دارند. علاوه بر این ریش معمولا در برابر ریزش مقاوم است و ماندگاری طولانی دارد. فولیکول‌های ریش به خصوص در نواحی زیر چانه برای این تکنیک بسیار مناسب است.
 • قفسه سینه: موهای سینه اولویت بعدی برای کاشت مو BHT هستند؛ چرا که مقاومت بالایی دارند. در صورتی که فولیکول‌های مو در این ناحیه متراکم و ضخیم باشند به بهبود نتایج کاشت مو کمک می‌کنند.
 • کتف: در برخی آقایان که در پشت و کمر خود نیز مو دارند می‌توان از این فولیکول‌ها برای افزایش تراکم مو استفاده کرد.
 • سایر نواحی: در برخی موارد ممکن است فولیکول‌های مو از نواحی مثل شکم یا پا نیز براشت شود که به ویژگی‌های فرد بستگی دارد. در صورتی که فولیکول‌های مو در نواحی مختلف برای کاشت مناسب باشند می‌توان از آنها نیز استفاده کرد. با این حال اولویت بانک مو در تکنیک‌ BHT، ریش و قفسه سینه است.

مراحل کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT اغلب به منظور افزایش تراکم موها کاربرد دارد و نمی‌توان از آن برای درمان طاسی‌های گسترده و ریزش شدید مو استفاده کرد. تکنیک مورد استفاده در این روش مشابه روش FUE یعنی برداشت مجزای فولیکول‌هاست. در ادامه بیشتر با مراحل کاشت مو BHT آشنا می‌شویم.

معاینه و مشاوره

اولین مرحله از کاشت مو،‌ جلسه معاینه و مشاوره با پزشک است. در این جلسه پزشک وسعت طاسی موها را بررسی می‌کند و تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای پوشش آن را تخمین می‌زند. همچنین موهای بدن مورد بررسی قرار می‌گیرند تا بانک موی مناسب برای کاشت مو انتخاب شود. در این جلسه پزشک وضعیت سلامت متقاضی را نیز با معاینات و آزمایشات اختصاصی بررسی می‌کند تا از امکان انجام کاشت مو اطمینان حاصل کند.

استخراج گرافت‌ها

در این مرحله ابتدا پوست سر ضد عفونی و به صورت موضعی بی حس می‌شود تا ریسک انتقال عفونت کاهش پیدا کند. سپس با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی به نام پانچ کانال‌هایی در اطراف فولیکول‌ها ایجاد می‌شود که به برداشت فولیکول‌ها کمک می‌کند. در تکنیک BHT فولیکول‌ها با استفاده از هولدهای مکانیکی و با کمترین احتمال آسیب به گرافت‌ها از نواحی مختلف بدن برداشت می‌شوند. با این روش می‌توان تا 2000 گرافت را از نواحی اهدا کننده برداشت کرد.

نگهداری و آماده سازی گرافت‌ها

یک فاصله زمانی بین استخراج گرافت‌ها تا زمان پیوند آنها به ناحیه گیرنده وجود دارد. برای اینکه فولیکول‌ها در این فاصله زمانی سالم بمانند، آنها را در محلول خاصی نگهداری می‌کنند که به زنده ماندن فولیکول‌ها کمک کرده و مواد مغذی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار می‌دهد. همچنین در این مرحله تکنیسین زیر میکروسکوپ فولیکول‌ها را بررسی می‌کند و فولیکول‌های باکیفیت را جدا می‌کند.

پیوند گرافت‌ها

در این مرحله فولیکول‌های باکیفیت در اختیار جراح قرار می‌گیرند تا در نواحی کم پشت مو کاشته شوند. در این مرحله با استفاده از ابزارهای ایمپلنتر خاص،‌ کانال‌هایی در ناحیه گیرنده ایجاد می‌شود. سپس گرافت‌ها با دقت در این کانال‌ها قرار می‌گیرند. مهارت و تبحر پزشک در انجام این مرحله بسیار حائز اهمیت است. طبیعی بودن زاویه قرارگیری گرافت‌ها و استفاده درست از آنها به رشد طبیعی و یکدست شدن موها کمک می‌کند.

کاشت مو به روش BHT

مقایسه کاشت مو به روش BHT با سایر روش‌ها

اصلی‌ترین تفاوت کاشت مو BHT نسبت به سایر روش‌ها این است که در آن از بانک موی نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. از این رو سرعت رشد موهای کاشته شده به این روش کمتر است و مدت بیشتری طول می‌کشد. همچنین ممکن است موها به اندازه موهای طبیعی سر رشد نکنند. معمولا روند رشد فولیکول‌ها در این روش کندتر است و نتایج نهایی عمل آهسته‌تر خود را نشان می‌دهند. همچنین ممکن است جنس و رنگ موهای کاشته شده کمی با موهای طبیعی سر متفاوت باشند.

توجه داشته باشید که کاشت مو به روش  BHT مثل سایر روش‌ها نمی‌تواند طاسی گسترده را رفع کند و تنها به منظور افزایش تراکم موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین معمولا از این روش به عنوان یک تکنیک ترکیبی استفاده می‌شود.

مزایای کاشت مو به روش BHT

کاشت مو با تکنیک BHT مزایای بسیار زیادی دارد که باعث می‌شود افراد مختلف بتوانند از این تکنیک بهره ببرند. از مهم‌ترین مزایای تکنیک BHT می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتایج و آثار حاصل از کاشت مو BHT بسیار طبیعی است و در نهایت مشخص نخواهد بود که از بانک موی بدن برای کاشت مو استفاده شده است.
 • این روش غیر تهاجمی بوده و درد و خونریزی قابل توجهی ندارد.
 • افرادی که بانک موی کافی ندارند اما بدن پر مویی دارند می‌توانند از این روش بهره کافی ببرند.
 • کاشت مو با این روش دوره نقاهت کوتاهی دارد و به استراحت‌های طولانی احتیاجی نیست.
 • محدودیت خاصی برای بانک مو وجود ندارد و در صورتی که فولیکول‌ها کیفیت کافی داشته باشند می‌توان از آنها استفاده کرد.

عوارض کاشت مو به روش BHT

کاشت مو BHT یک تکنیک بسیار کم عارضه است که خطرات و آسیب‌های بسیار کمی دارد. با این حال روش BHT نیز مثل هر عمل دیگری با عوارض خاص خود همراه است. از متداول‌ترین عوارض این تکنیک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ریزش موقت فولیکول‌های کاشته شده
 • خارش ناحیه گیرنده
 • تورم و قرمزی پوست
 • پوسته پوسته شدن در محل کاشت
 • احتمال مشاهده شدن رنگ متفاوت موهای بدن با موهای سر
 • رشد کمتر و کندتر موهای کاشته شده نسبت به موهای اصلی

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو به روش BHT به دریافت نتایج بهتر و کاهش عوارض کمک می‌کند. از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تا 2 هفته بعد از عمل باید داروهایی که باعث کاهش غلظت خون می‌شوند، مثل آسپرین و وارفارین را قطع کنید.
 • حداقل تا 2 هفته بعد از عمل از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • ناحیه کاشت مو را همواره تمیز و بهداشتی نگه دارید.
 • داروهای بعد از کاشت مو مثل آنتی بیوتیک و مسکن‌ها را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا رشد کامل فولیکول‌ها خودداری کنید.
 • از رفتن به استخر، جکوزی و سونا حداقل تا 2 ماه خودداری کنید.
 • ورزش و فعالیت‌های سنگین تا 1 ماه ممنوع است.
 • تا 72 ساعت از حمام کردن خودداری کنید و بعد از آن مطابق دستور پزشک موها و بدنتان را شستشو دهید.

هزینه کاشت مو به روش BHT

هزینه کاشت مو به روش BHT به عوامل مختلفی بستگ یدارد که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد گرافت‌های مورد نیاز
 • تجربه و تخصص پزشک
 • تجهیزات مورد استفاده
 • بانک موی انتخابی برای کاشت
 • داروهای تجویزی بعد از کاشت مو

برای دریافت نتایج بهتر لازم است روی هزینه کاشت مو تمرکز نکنید و بیشتر کیفیت عمل را مد نظر قرار دهید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا