پزشکی و سلامت

چه زمانی چکاپ کامل مردان توصیه می‌شود؟

برای افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، انجام آزمایشات چکاپ کامل اهمیت زیادی دارد. این موضوع در میان مردان کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد. چکاپ مردان باهدف تشخیص مشکلات اولیه در مردانی که هیچ نشانه‌ای از بیماری ندارند، انجام می‌شود. در این صورت بسیاری از بیماری‌ها به‌سرعت شناسایی شده و درمان می‌شوند.

اگر آقایی هستید که این مقاله را مطالعه می­کنید، آیا تابه‌حال برای انجام آزمایشات چکاپ کامل مردان به آزمایشگاه مراجعه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که چکاپ مردان شامل چه آزمایش‌هایی است و در چه زمانی باید انجام شود؟ اگر می‌خواهید با آزمایشات مربوط به چکاپ مردان و زمان انجام هریک از آنها آشنا شوید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

چکاپ کامل مردان

آشنایی با چکاپ کامل آقایان

آزمایش چکاپ آقایان شامل آزمایش‌هایی است که مردان باید در طول سال و به‌صورت دوره‌ای انجام دهند. این آزمایش‌ها، برای ارزیابی سلامت جسمی مردان و همچنین، شناسایی و درمان سریع بیماری‌ها استفاده می‌شود. به‌طورکلی بسیاری از مردان به دلایل مختلفی ازجمله مشغله­ی کاری، چکاپ پزشکی را نادیده می‌گیرند. به همین دلیل، در بسیاری از موارد بعد از بروز بیماری، برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند.

در این صورت، طول درمان بیشتر شده و در برخی موارد ممکن است تحت درمان­های سختی قرار بگیرند. علاوه بر اینکه بیمار مجبور است هزینه­ی زیادی را برای درمان خود پرداخت کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است چکاپ کامل مردان را بیشتر جدی بگیرید. در این بخش به برخی از آزمایشات مهم در چکاپ آقایان اشاره می‌کنیم:

  • آزمایش پروستات

سرطان پروستات از شایع‌ترین سرطان‌ها است که در آزمایش چکاپ کامل مردان تشخیص داده می­شود. دلایل زیادی را می‌توان برای این بیماری در نظر گرفت که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از رژیم غذایی نامناسب، عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و مواردی دیگر. آزمایش PSA برای ارزیابی سلامت غده پروستات با معاینه­ی انگشتی و به‌صورت روتین انجام می‌شود.

درصورتی‌که در زمان معاینه درد یا علائم مشکوکی وجود داشته باشد، بلافاصله بیمار باید برای درمان اقدام کند. در این صورت به‌سرعت و در زمانی کوتاه درمان انجام می­شود. باتوجه‌به اهمیتی که این آزمایش دارد، افراد می­توانند با خیالی آسوده از آزمایش پروستات در منزل هم استفاده کنند.

  • آزمایش سرطان بیضه

بیضه قسمتی از سیستم تولیدمثل مردان است که تولیدکننده هورمون مردانه و اسپرم است. از روش‌های مناسب برای بررسی ابتلا به سرطان بیضه در چکاپ کامل مردان، خودآزمایی بیضه است. در این آزمایش، بیضه‌ها از نظر وجود تورم، درد، توده یا بزرگ بودن غدد لنفاوی بررسی می‌شوند. در صورت بروز مشکل، فرد باید به‌سرعت تحت درمان قرار گیرد. بنابراین، ارگان کمتری درگیر شده و احتمال بهبودی افزایش پیدا می‌کند.

  • آزمایش تستوسترون

تستوسترون هورمون جنسی مردانه است که در بیضه‌ها تولید می‌شود. این هورمون نقش مهمی در بلوغ و باروری مردان دارد. هرگونه تغییر در میزان هورمون تستوسترون در مردان تغییراتی را در فعالیت بدنی به‌ویژه عملکردهای جنسی آنها ایجاد می­کند. پایین‌بودن میزان تستوسترون باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ شده و افزایش آن هم موجب ایجاد تومور بیضه و بلوغ زودرس می‌شود. با بررسی تغییر این هورمون در چکاپ کامل، بسیاری از مشکلات را می­توان سریع شناسایی و درمان کرد.

  • آزمایش کولورکتال

یکی از مواردی که به‌شدت سلامتی مردان را تهدید می‌کند، بیماری روده است. این بیماری هیچ‌ علائمی ندارد. به همین دلیل، با استفاده از چکاپ کامل مردان به‌ویژه در میان‌سالی، می‌توان از بروز انواع سرطان مربوط به روده و مقعد جلوگیری کرد.

آیا آقایان باید چکاپ بدهند؟

بسیاری از مردان حتی در زمانی که دچار بیماری می‌شوند به پزشک مراجعه نمی‌کنند. یا زمانی مراجعه می‌کنند که بیماری شدید شده باشد؛ این درحالی‌ست که بسیاری از بیماری­ها مانند انواع سرطان‌، در صورت چکاپ و تشخیص به‌موقع قابل‌کنترل و درمان هستند. به همین دلیل بسیاری از پزشکان به آقایان توصیه می‌کنند که چکاپ کامل مردان را جدی بگیرند.

شرایط انجام چکاپ کامل آقایان

بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که مردان سالانه چکاپ‌های لازم را انجام دهند. در این صورت بیماری‌ها به‌سرعت شناسایی شده و درمان هم سریع‌تر انجام می‌شود. اما سوال مهم این است که چکاپ کامل مردان چه شرایطی دارد و در چه سنی باید انجام شود؟

  • پروستات

آزمایش پروستات از مهم‌ترین آزمایشات مربوط به مردان است که معمولا از سن  ۵۰ تا ۷۰ سالگی انجام می‌شود. البته اگر فردی از نظر خانوادگی سابقه­ی سرطان پروستات را داشته باشد، باید قبل از ۵۰ سالگی نسبت به انجام این آزمایش اقدام کند.

  • چکاپ کولورکتال

اگر سابقه­ی خانوادگی ابتلا به سرطان‌های روده یا مقعد را دارید، به‌سرعت برای چکاپ کولورکتال اقدام کنید. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که سابقه­ی خانوادگی این بیماری را دارند در سن زیر ۴۵ سال به‌صورت دوره‌ای چکاپ کولورکتال را انجام دهند. افرادی هم که سابقه­ی خانوادگی ندارند، باید در فواصل زمانی منظم بعد از ۴۵ سالگی این چکاپ را در برنامه پزشکی خود قرار دهند.

  • سرطان بیضه

سابقه­ی خانوادگی سرطان بیضه می‌تواند یکی از دلایلی باشد که فرد باید به‌سرعت برای چکاپ مردان اقدام کند. ولی به‌طورکلی توصیه می‌شود که مردان زیر ۴۰ سال هرسال دومرتبه برای معاینه­ی بیضه به پزشک مراجعه کنند.

آزمایش پروستات در منزل

قیمت چکاپ کامل آقایان

آزمایشات چکاپ کامل مردان انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها متناسب با پیچیده بودن آزمایش، تجهیزات و دستگاه‌های موردنیاز، قیمت متفاوتی دارند. علاوه بر اینکه خصوصی و دولتی بودن آزمایشگاه، تعداد آزمایش، ابتلای بیمار به بیماری خاص، استفاده از آزمایشگاه آنلاین و مواردی ازاین‌قبیل می‌تواند در قیمت چکاپ کامل آقایان تاثیر داشته باشد. بنابراین، نمی‌توان قیمت ثابت و مشخصی برای چکاپ کامل مطرح کرد. البته لازم است بدانید که اگر تحت پوشش بیمه پایه یا تکمیلی باشید، قیمت چکاپ کامل بسیار پایین خواهد بود.

چکاپ کامل مردان در منزل با هومکا!

برای بسیاری از افراد جای تعجب دارد که چکاپ کامل مردان در منزل انجام شود. این خدمت‌رسانی مدت‌هاست که توسط هومکا و کادر متخصص ما در حال ارائه است. خدمت چکاپ کامل در منزل از مواردی است که هومکا در استان تهران  و شهرهای کرج، شیراز، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز و قزوین انجام می‌دهد. هومکا با همکاری مجهزترین آزمایشگاه­ها، بهترین و سریع­ترین خدمات آزمایش را در منزل ارائه می­کند.

برای انجام خدمات آزمایشگاهی می‌توانید از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۶۷۳۷۱ و یا مراجعه به سایت www.homeca.ir درخواست آزمایش خود را به‌راحتی ثبت کنید. همکاران ما با شما تماس گرفته و در زمانی کوتاه متخصصان برای انجام آزمایش در منزل یا محل کار حضور خواهند داشت. علاوه بر اینکه در کوتاه‌ترین زمان هم جواب آزمایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.

آزمایشگاه آنلاین

4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا