پزشکی و سلامت

عوارض کوتاه مدت و بلند مدت مصرف گل یا ماری جوانا

عوارض مصرف مخدر گل فرد به فرد متفاوت است، این موضوع بستگی به قدرت بدنی و روحی فرد و همچنین میزان مصرف مورد نظر دارد؛ که البته در بین نوجوانان و سالمندان  قدری مهم تر می شود؛ چون میزان مقاومت بدنی پایین تری دارند، بنابراین تاثیرات بیشتری بر روی این قشر خواهد داشت. این ماده  مخدر در یک دهه اخیر، در کشور های جهان سوم بیش از کشور های اروپایی و امریکایی طرفدار پیدا کرده است. البته نام دیگر این ماده ی مخدر ماریجواناست که در کشور ایران بیشتر به نام گل معروف است.

در این مقاله سعی شده است، که عوارض خطرناک مصرف مخدر گل را در چارچوبی اصولی به شما ارائه دهیم که شامل موارد لیست شده زیر است:

 • عوارض کوتاه مدت مصرف مخدر گل
 • عوارض بلند مدت ماده ی مخدر گل
 • عوارض ماده مخدر گل بر روی قلب
 • عوارض مصرف گل بر روی مغز
 • عوارض سوء مصرف ماده ی مخدر گل بر روی شش ها و ریه ها
 • عوارض مصرف گل بر روی مغز (فعالیت های هوشیارانه)
 • اثرات مصرف گل در کودکان
 • اثرات مصرف گل در زنان باردار و شیرده

عوارض کوتاه مدت مصرف ماری جوانا

اثرات کوتاه مدت ماری جوانا یا استفاده از کانابینوئید (مواد روان گردان داخل گل) عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب
 • فشار خون پایین
 • فشار خون آرتواستاتیک (کاهش فشار خون)
 • کاهش هضم
 • سرگیجه
 • ادراکات تحریف شده (مناظر، صداها، زمان، لمس)
 • مشکل در تفکر، حافظه و حل مسئله
 • از دست دادن هماهنگی و مهارت های حرکتی
 • آشفتگی، اضطراب، سردرگمی، وحشت، پارانویا
 • افزایش اشتها
 • خشکی دهان
 • خشکی چشم ها

ماری جوانا

عوارض مصرف ماری جوانا در کوتاه مدت

 

طبق گزارشات NIDA(سازمان ملی مواد مخدر)  مصرف ماده مخدر گل تاثیر خیلی زیادی بر روی هوشیاری فرد به هنگام رانندگی دارد و میزان واکنش فرد نسبت به  محیط اطرافش را کاهش می دهد. طبق تحقیقات این سازمان، زمان رانندگی و تاثیرات THC(مواد روان گردان مثل تترا هیدرو کانابینول، کانابینول موجود در گل) مشکلاتی از قبیل تشخیص و واکنش به سیگنال ها و صدا ها را به همراه خواهد داشت.

حملات ترس، پارانویا و مشکلات روان پریشی  ممکن است، به شدت رخ دهد که البته در بیمارانی که از قبل مشکلات روحی و روانی داشته اند، این حملات شایعتر است. همانطور که توسط NIDA (سازمان ملی مواد مخدر) گزارش شده، برای مصرف کنندگان با مصرف بالا، تأثیراتی  بر حافظه و یادگیری می گذارد که  تا چند هفته پس از مصرف  ادامه دار است که البته با ترک این ماده تقریبا مشکلات برطرف خواهد شد، اما اگر ماده ای که خریداری شده؛ از دستفروش های خیابانی نباشد و با سایر ترکیبات شیمیایی مضر همراه نبوده و مشکلات جدی تری به بار نیامده باشد.

عوارض مصرف گل در طولانی مدت

سوء استفاده طولانی مدت از ماری جوانا ممکن است، برخی افراد را به شدت وابسته کند. بسیاری از پزشکان و روانپزشکان در مرکز NIDA سازمان ملی مواد مخدر هشدار به یک باور غلط عمومی در بین مردم داده اند که “مصرف ماریجوانا هیچ گونه اعتیادی به همراه ندارد.”  البته ممکن است؛ بسیاری از افراد مصرف کننده در حین مصرف هیچ گونه علائمی به مانند  سایر مواد مخدر، از خود بروز ندهند، اما به محض ترک اعتیاد گل و یا مصرف نکردن عوارضی مثل

 • اضطراب
 • لرزش
 • بالا رفتن علائم حیاتی (ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن)
 • بی خوابی
 • تحریک پذیری

مشاهده خواهد شد.

ماری جوانا

عوارض مصرف ماری جوانا در دراز مدت

 

ماری جوانا همچنین ممکن است بر سلامت روان تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد که استفاده از این ماده مخدر ممکن است خطر ابتلا به سایکوز را افزایش دهد (اختلال روانی شدید که در آن ارتباط با واقعیت کاملا از بین می رود) و خطر ایجاد توهم را به شدت بالا می برد؛ که همه این موارد چه عوارض فیزیولوژیکی و چه عوارض نورولوژیکی (روحی) در مورد افرادی که سایقه بیماری های روحی وروانی داشته  و یا کسانی که بیماری های خاصی دارند، این عوامل بیش از پیش خود را نشان می دهند.

نکته: طبق تحقیقاتی که از سازمان ملی مواد مخدر انجام شده است تا به حال مرگ ناشی از مصرف گل گزارش نشده است.

تاثیر ماری جوانا بر قلب

مدت کوتاهی پس از کشیدن ماری جوانا، ضربان قلب به شدت افزایش می یابد و ممکن است تا ۳ ساعت این روند ادامه داشته باشد. اگر داروهای دیگر با ماری جوانا مصرف می شود این اثر ممکن است افزایش یابد؛ که خطر ابتلا به حمله قلبی در ساعت اول پس از کشیدن ماریجوانا ممکن است تا ۴/۸ برابر افزایش یابد. این اثر امکان دارد، به دلیل افزایش ضربان قلب و همچنین تغییر ریتم قلب  باشد. خطر ابتلا به حمله قلبی در افرادی که دارای بیماری هایی  مانند فشار خون بالا، آریتمی قلبی یا سایر بیماری های قلبی هستند، ممکن است بیشتر باشد.

عوارض ماری جوانا برای قلب

 

سازمان بهداشت و درمان نیز گزارش می دهد که خطر ابتلا به حمله قلبی در عرض یک ساعت پس از کشیدن ماری جوانا بیشتر از حد معمول است و این باید یک خط قرمز برای هر کسی که سابقه بیماری قلبی دارد، باشد؛ چرا که  خطر سکته مغزی را  نیز ممکن است افزایش دهد.

عوارض سوء مصرف گل بر شش ها و ریه ها

پس از کشیدن گل یا همان ماریجوانا، نایژک های داخل شش شروع به تورم می کنند و بیماری های تنفسی مثل آسم و برونشیت خود را نشان می دهند، دود ماری جوانا شامل بسیاری از مواد شیمیایی می باشد که همگی عامل سرطان هستند، دود حاصل از ماریجوانا دارنده مواد شیمیایی چون نیتروسامین، هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای، وینل کلرید می باشد. گزارشات همچنین نشان می دهد، دود ماری جوانا دارنده ۵۰ تا ۷۰ درصد از هیدروکربن های سرطان زا  است که باعث ریزش مو می شوند. همچنین مصرف کننده های ماریجوانا تمایل بیشتری به نگه داشتن دود حاصله، در شش ها دارند که عامل سرطانزا بودن ماده را چندین برابر می کند. همان طور که گفته شد اکثر افرادی که از ماریجوانا استفاده می کنند، در معرض شدید خطرات تنفسی هستند که معمولا مشکلات مربوطه به صورت عوارضی چون: تنگی نفس، برونشیت مزمن، خس خس سینه، سرفه، علائم سرماخوردگی، عفونت های ریوی را دارا می باشند.

ماری جوانا
یک بررسی سیستماتیک  در سال ۲۰۱۶ از اثرات تنفسی ماری جوانا گزارش شد که خطر ابتلا به سرطان ریه در این مصرف کنندگان چندین برابر دیگران است. همچنین محققان سازمان ملی مواد مخدر عاملی مستقیم بین مصرف مخدرگل و ابتلا به سرطان یافته اند. همچنین ارتباط بین ماری جوانا و پنوموتوراکس (تجمع خون در حفره جنب)  دیده شده است. نتیجه اینکه، افزایش مصرف گل عوارض آسیب دیدگی ریه و سرطان ریه افزایش می دهد.

عوارض ماری جوانا بر مغز

کشیدن گل و عوارض خطرناک گل که از خود بر جای می گذارد، در اولین مرتبه بر روی مغز است که بخش اصلی و حیاتی بدن است و تمامی فعالیت های آگاهانه و ناآگاهانه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. یکی از کار هایی که ما روزمره انجام می دهیم و نیاز به هوشیاری بالا دارد، رانندگی است که با مصرف گل، THC (روان گردان های موجود در گل) حاصل از دود گل بر روی عملکرد مخچه تاثیر می گذارد و موجب اختلال در هماهنگی، حرکت، واکنش نسبت به صدا ها و سیگنال ها می شود.

اثرات مصرف گل در دانشجویان

مصرف مواد مخدر در بین جوانان و دانشجویان رو به فزونی است و این مشکل با وجود ریشه یابی ها و بررسی های سازمان های مربوطه همچنان یک مشکل اساسی در جوامع در حال رشد مثل ایران است، از آنجایی که شکل گیری و توسعه ساختار مغز تا سن ۲۵ سالگی ادامه دار است، مصرف ماده مخدر گل در بین جوانان دانشجو عوارض مهلکی را بر جای می گذارد که می تواند بر روی سیستم های مغزی و حافظه آن ها تاثیر بگذارد و روند نامطلوبی هم برای دانشجویان و هم برای جامعه ی کنونی و آینده کشور باشد.  از جمله مشکلاتی متعدد که این قشر از جامعه را تهدید جدی می کند شامل موارد زیر هستند:

 • مشکلات حافظه
 • عدم یادگیری
 • عدم توانایی حل مسئله
 • مشکلات اجتماعی
 • افسردگی

عوارض ماری جوانا در دانشجویان

 

موارد بالا بر روی یک قشر جوان که در حال تحصیل هستند،  به مراتب شاید بیشتر از سایر اقشار جامعه باشد و اگر درمان و راه حلی صورت نگیرد می تواند به صورت زنجیره وار ادامه پیدا کند و عوارض متعدد بیشتری از کشیدن گل به بار آید. چه بسا که اکثر جوانان بعد از مصرف گل به سمت الکل، هروئین و کوکایین هم کشیده می شوند و این موضوع مشکلات را وخیم تر می کند. مرکز مشاوره خانواده تلفنی رایکو در زمینه ترک اعتیاد، مشاوره تخصصی ارائه می دهد.

عوارض مصرف گل بر بارداری و شیر دهی

ماری جوانا شایع ترین ماده مخدر غیرقانونی است که معمولا در دوران بارداری و شیردهی بیشتر  استفاده می شود، طی یک گزارشی که در سال ۲۰۱۷ توسط متخصصین زنان و زایمان انجام گرفته است، بین  ۳۴ الی ۶۰ درصد زنان در دوران بارداری و شیردهی از گل مصرف می کنند، زیرا بسیاری از آن ها معتقد هستند که مصرف ماریجوانا در این دوران کاملا امن بوده و هیچ گونه خطر و تهدیدی را به همراه ندارد. به همین دلیل این متخصصان مصرف ماده مخدر گل را در دوران بارداری و شیردهی منع کرده است.

حاملگی

عوارض ماری جوانا برای زن باردار

 

هر گونه سوءاستفاده از ماریجوانا ممکن است بر سلامت مادر و جنین  تاثیر بگذارد. چرا که اکثر مادر ها گل را به همراه سایر مواد و روان گردان، مثل نیکوتین، هروئین، الکل نیز مصرف می کنند؛ که گزارش های دیگری اذعان دارد، میزان مواد روان گردان موجود در گل به راحتی از جفت عبور می کند و مستقیما بر روی جنین تاثیر می گذارد.

نوزادان متولد شده ازمادارنی که مصرف ماریجوانا داشته اند دارای مشکلات عصب شناختی هستند که این اثرات تا سال ها بعد ادامه خواهد داشت و حتی گاهی غیر قابل درمان خواهد بود. بیشتر گزارش های مربوطه ارتباط بین استفاده از ماری جوانا و تولد زود هنگام را نشان نمی دهد. با این حال متخصصین توصیه می کنند که از این ماده استفاده نشود، زیرا این خطر را دارد که زایمان زودرس را ممکن کند.

53% تخفیف ویژه

کتاب الکترونیکی با زود انزالی خداحافظی کنید

تنها برنامه جامع آموزشی برای درمان زود انزالی

شامل تمرینات تایید شده توسط انجمن اورولوژی اروپا

اطلاعات بیشتر
منبع
raayco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن