سلامت استخوان

با دکتر ارتوپد از شر دردهای استخوانی مفصلی خود خلاص شوید!

درد شانه و درد کتف راست در دکتر ارتوپد بسیار شایع است.  از آنجایی که آنها متحرک ترین مفاصل بدن شما هستند، شانه های شما بسیار مستعد آسیب ها و شرایط تخریبی هستند.

این امکان وجود دارد که درد شانه به بازوی شما سرایت کند.  برعکس، وضعیتی که روی بازوی شما تأثیر می گذارد ممکن است در اطراف شانه شما احساس شود.

 شاید از خود بپرسید که شایع ترین علل درد شانه و بازوی راست چیست؟

به طور کلی، مشکلات مربوط به روتاتور کاف شایع ترین دلیل این نوع درد است.  بسیاری از این مسائل نیز علت درد شانه چپ است.  با این حال، برخی از علل درد شانه چپ ممکن است مربوط به اندام هایی باشد که باعث درد تابشی ارجاعی می شوند.

با ما در ادامه همراه باشید تا در مورد شرایط روتاتور کاف و همچنین سایر علل بالقوه درد شانه و بازوی راست بیشتر بدانید.

درد کتف راست-دکتر ارتوپد

چندین علل احتمالی که ممکن است در شانه یا کتف راست شما رخ دهد عبارتند از:

1- بیماری روتاتور کاف

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها می باشد که استخوان بازوی شما را در حفره شانه نگه می‌دارد.  به عنوان مثال، بافت‌های روتاتور کاف ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد یا آسیب‌دیدگی، بیمار شوند و به موارد زیر منجر شوند:

– تاندونیت، که در آن تاندون های روتاتور کاف تحریک شده و ملتهب می شوند.

– بورسیت، که در آن بورس، یک کیسه پر از مایع که به حرکت آزادانه روتاتور کاف شما کمک می کند، ملتهب می شود.

– گیرافتادگی، جایی که بخشی از تیغه شانه به نام آکرومیون به بافت‌های روتاتور کاف ساییده می‌شود که منجر به تورم و درد می‌شود.

2- روتاتور کاف پاره شده

این امر زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند تاندون در روتاتور کاف پاره شود که  می تواند جزئی یا کامل باشد. این امر ممکن است به دلیل آسیب دیدگی رخ دهد اما اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی است که در طول زمان اتفاق می افتد.

3- دررفتگی شانه

دررفتگی شانه زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت بالای استخوان بازو از حفره خود در شانه خارج شود. در‌رفتگی اغلب به دلیل صدمات ورزشی، تصادفات رانندگی و سقوط رخ می دهد.

4- شکستگی استخوان ترقوه

شکستگی استخوان ترقوه زمانی اتفاق می افتد که  استخوان ترقوه شما شکسته شود.  استخوان ترقوه شما به عنوان یک اتصال بین شانه و استخوان سینه عمل می کند. به صورت کلی بسیاری از شکستگی ها به دلیل سقوط یا تصادفات رانندگی اتفاق می افتد.

5- شکستگی بازو

زمانی این اتفاق می افتد که شکافی در استخوان بازوی شما ایجاد شود.  شکستگی ها معمولا در نزدیکی شانه یا در امتداد شفت (وسط) استخوان اتفاق می افتد.

6- تاندونیت کلسیفیک

تاندونیت کلسیفیک وضعیتی است که در آن رسوبات کلسیم در داخل یا اطراف روتاتور کاف شما ایجاد می شود و علت دقیق آن همچنان ناشناخته است.

موارد بالا که اشاره کردیم از علل درد شانه‌ی راست می‌باشد که در صورت مواجه شدن با این مشکل حتما به کلینیک ارتوپدی دکتر میر مراجعه فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا