سلامت استخوان

درد در قسمت های مختلف پاها و درمان آن در کلینیک تخصصی فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر

علت درد پا می تواند مربوط به رگ های خونی، اعصاب، ماهیچه ها، مفاصل، بافت های نرم یا استخوان ها باشد. مدت زمان درمان بستگی به علت درد پا دارد. پا درد شدید، یک علامت شایع است که اغلب در اثر آسیب یا بیماری ایجاد می شود. علل آسیب زا در کلینیک تخصصی فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر معمولا شامل آسیب های ورزشی است. سایر علل درد پا اغلب در خانه قابل درمان هستند، اما اگر درد ناگهانی، شدید یا مداوم باشد یا علائم دیگری وجود داشته باشد، ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز باشد.

علل درد پا

اسپاسم عضلانی

علت اصلی درد در قسمت پاها اسپاسم یا گرفتگی عضلانی است که اغلب به عنوان “اسب چارلی” شناخته می‌شود. گرفتگی معمولاً با انقباض عضلات پا باعث درد ناگهانی و شدید می شود. عضلات سفت اغلب توده های سخت قابل مشاهده ای را در زیر پوست ایجاد می کنند. در این صورت ممکن است مقداری قرمزی و تورم در نواحی اطراف ظاهر شود. خستگی و کم آبی عضلات می تواند باعث گرفتگی عضلات پا، به ویژه در ساق پا شود. برخی از داروها، از جمله دیورتیک ها و استاتین ها نیز می توانند باعث گرفتگی عضلات پا در برخی افراد شوند.

آسیب و ضربه دیدن

کشیدگی و پارگی عضله یک آسیب شایع است و زمانی رخ می دهد که فیبرهای عضلانی بیش از حد کشیده و پاره شوند. این امر معمولا در عضلات بزرگتر مانند همسترینگ، ساق پا یا چهار سر ران رخ می دهد.

رگ به رگ شدن و کشیدگی معمولاً به دلیل عدم انعطاف پذیری، کشش بیش از حد یا گرم نکردن بدن قبل از ورزش ایجاد می شود. ادامه ورزش در حین آسیب دیدگی بسیار زیادی دارد.

پا درد شدید-کلینیک تخصصی فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر

شکستگی استرسی یا شکستگی

فشارهای سنگین مانند سقوط کردن یا افتادن باعث شکستگی می شوند. برخی از ترک ها و شکستگی ها به راحتی و بلافاصله با کبودی شدید، تورم و تغییر شکل قابل مشاهده هستند. شکستگی‌های استرسی آسیب‌های جزئی هستند که می‌توانند در اثر استرس مکرر در حین ورزش رخ دهند، به خصوص زمانی که شدت حرکت و فعالیت به سرعت افزایش می‌یابد.

تاندونیت پوپلیتئوس

این وضعیت هنگام دویدن در سراشیبی باعث درد زانو می شود. این به دلیل التهاب تاندون پوپلیتئوس است که برای ثابت نگه داشتن زانو بسیار مهم است.

درد عصب سیاتیک

سیاتیک اغلب به دلیل فشار روی عصب در ستون فقرات ایجاد می شود که باعث ایجاد دردی می شود که به پایین پا می رسد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که عصب در طی اسپاسم عضلانی یا فتق دیسک “فشرده” شود.

علت دیگر درد پا

شرایط و آسیب های زیر نیز می تواند باعث درد پا شود:

  • فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که یکی از دیسک های لاستیکی از جای خود خارج شود. دیسک می تواند اعصاب ستون فقرات را فشرده کند. این وضعیت می تواند باعث دردی شود که از ستون فقرات به بازوها و پاهای شما می رسد.
  • بیماری ازگود-شلاتر زمانی اتفاق میفتد که تاندونی که کاسه زانو را به استخوان ساق متصل می کند کشیده شود.
  • بیماری Legg-Calve-Perthes به دلیل قطع خون رسانی به توپ مفصل ران رخ می دهد. کمبود خون به استخوان آسیب جدی می زند و می تواند به طور دائمی آن را تغییر شکل دهد. این اختلالات اغلب باعث درد به خصوص در اطراف باسن، ران یا زانو می شوند.
  • اپی فیز سر استخوان ران، باعث جدا شدن توپ مفصل ران از استخوان ران می شود و باعث ایجاد درد در قسمت لگن می شود. این عارضه فقط در کودکان به خصوص آنهایی که اضافه وزن دارند پدیدار می شوند.
  • تومورهای خوش خیم یا بدخیم نیز می توانند در استخوان ران یا ساق پا ظاهر شوند.
  • تومورهای بدخیم یا سرطانی می توانند در استخوان های بزرگتر ساق پا مانند استخوان ران یا ساق پا ایجاد شوند.

به صورت کلی در صورت درد در نواحی مختلف پا برای تشخیص دقیق و درمان سریع آن بهتر است به پزشک متخصص  پا و متخصص زانو مراجعه کرده و روند درمانی خود را طی کنید. یکی از مراکز ارتوپدی بسیار عالی که می توانید با خیال راحت درمان خود را به آن ها بسپارید کلینیک تخصصی فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر می باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا