تلفن هوشمند

دلایل کاهش سرعت شارژ گوشی و راه حل آنها

روزی روزگاری که گوشی‌ها بسیار ساده بودند و از نمایشگر بسیار کوچکی بهره می‌برند، شارژ گوشی به سرعت انجام می‌شد. اما حالا، با بزرگ شدن فزاینده نمایشگرها و دلایل دیگر، بسیاری از کاربران مرتبا به دنبال برق برای وصل کردن گوشی خود به شارژر هستند و اگر هم شارژ گوشی شما سرعت پایینی داشته باشد، مشکلات و دردسرهایتان دوچندان می‌شود.

تبلیغات

اگر موضوع پایین بودن سرعت شارژ گوشی یک موضوع جدید باشد یا اینکه از همان ابتدا با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است که این مشکل مورد بررسی قرار بگیرد. در بیشتر موارد، مشکل اصلی به یکی از این ۱۰ مورد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، برمی‌گردد.

مشکل کابل

اگر سرعت شارژ گوشی شما پایین است، در ابتدا باید کابل USB مربوط به شارژ را بررسی کنید. بسیاری از کاربران برای سال‌ها از همان کابل و شارژری که در جعبه گوشی آن‌ها قرار دارد، استفاده می‌کنند غافل از اینکه کابل‌های USB خیلی راحت توانایی اولیه خود را از دست می‌دهند و دچار مشکل می‌شوند.

کابل‌های USB خم می‌شوند، پاره می‌شوند، در گرما و سرما در ماشین باقی می‌مانند و بارها به گجت‌های مختلف متصل و جدا می‌شوند. لازم به ذکر است که پورت شارژ گجت شما معمولا کیفیت بسیار بهتری نسبت به کابل USB دارد زیرا جایگزین کردن چنین کابلی بسیار راحت‌تر و البته ارزان‌تر است. به همین خاطر بسیاری از کابل‌های USB موجود در جعبه گوشی‌ها عمر چندان زیادی ندارند.

آیا کابل USB دیگر به خوبی به گوشی شما وصل نمی‌شود یا بی‌دلیل از آن جدا می‌شود؟ بهتر است به انتهای این کابل نگاه کنید و ببینید که آیا پین‌های فلزی موجود در کانکتور در سر جای خود قرار دارند زیرا همین موضوع می‌تواند به پورت شارژ گوشی شما آسیب برساند. در هر صورت، کابل‌های USB می‌توانند دچار مشکلات فراوانی شوند و در چنین حالتی بهتر است هرچه زودتر کابل تازه‌نفسی را خریداری کنید.

تبلیغات

ضعیف بودن منبع شارژ گوشی

اگر برای شارژ گوشی از کامپیوتر استفاده می‌کنید، پس پایین بودن سرعت شارژ بسیار طبیعی است. حتی با وجود استاندارد USB 3.0 شدت جریان خروجی آن ۰.۹ آمپر است و این موضوع در ضمن به کیفیت کابل و پورت‌ها هم بستگی دارد و اگر این موارد مشکل داشته باشند، سرعت از این هم پایین‌تر می‌آید.

علاوه بر این، اگر از شارژ بی‌سیم (یا شارژ بی‌سیم معکوس) استفاده می‌کنید، نباید انتظار سرعت شارژ فوق‌العاده‌ای را داشته باشید. البته کسی جذاب بودن فناوری شارژ بی‌سیم را کتمان نمی‌کند ولی فعلا ما در مورد شارژ سیمی صحبت می‌کنیم که چنین شارژی سریع‌تر است. بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که روش‌های مختلف شارژ گوشی تفاوتی با یکدیگر ندارند ولی در حال حاضر بهترین و سریع‌ترین راه برای شارژ کردن گوشی شما این است که از شارژر سیمی متناسب با گوشی خود استفاده کنید.

بی‌کیفیت بودن شارژر

بله، همان وسیله بسیار کوچکی که مستقیما به برق وصل می‌کنید. این وسیله رابط بین برق شهری و گوشی شما است و شاید در این بین، افزایش و کاهش شدید جریان برق را از سر بگذارند و همین موضوع منجر به آسیب دیدن آن بشود. به همین خاطر شاید این شارژر دچار مشکل شده و دیگر مانند روز اول نمی‌تواند توان موردنظر گوشی شما را با سرعت زیادی تأمین کند. برای حل این مشکل هم به‌راحتی می‌تواند یک شارژر مناسب دیگر را خریداری کنید و از آن بهره ببرید.

قدیمی بودن گوشی

شاید این توصیه چندان خوشایند نباشد، ولی باید بگوییم که در صورت برخورد به این مشکل، باید کنار گذاشتن گوشی قدیمی خود را مدنظر قرار دهید. گوشی‌های جدید روزبه‌روز از شارژهای سریع‌تری پشتیبانی می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که گوشی شما نسبت به گوشی‌های دوستانتان بسیار دیرتر شارژ می‌شود، این موضوع احتمالا به همین مورد برمی‌گردد.

اما اگر گوشی شما عمر چندانی ندارد و با این حال از لحاظ سرعت شارژ یا نگه داشتن شارژ دچار مشکل شده، حقیقت امر این است که سخت‌افزار گجت‌ها خیلی زودتر از آنچه انتظار دارید فرسوده می‌شوند. به همین خاطر بعد از به اتمام رسیدن عمر مفید گوشی، بهتر است گوشی جدید و تازه‌نفسی را خریداری کنید.

تبلیغات

مشکل باتری

گاهی اوقات، برخی از شرکت‌ها تعدادی از گوشی‌های خود را با باتری‌های مشکل‌دار روانه‌ی بازار می‌کنند. برای بررسی این موضوع می‌توانید در اینترنت جستجو کنید. در ضمن، باتری گوشی یکی از اولین قطعات این گجت است که دچار فرسودگی می‌شود و نباید این نکته را فراموش کنید. متأسفانه گوشی‌های جدید از باتری‌های قابل تعویض بهره نمی‌برند و به همین خاطر برای تعویض آن، یا باید اندکی از مسائل فنی سر در بیاورید یا اینکه به تعمیرگاه مراجعه کنید.

نحوه استفاده از گوشی

بهتر است نگاهی به آینه بیندازید. تا چه حد به اینستاگرام اعتیاد دارید؟ آیا مرتبا مشغول بازی Candy Crush هستید؟ آیا در زمان شارژ گوشی هم با آن بازی می‌کنید؟

بسیاری از کاربران نمی‌دانند که مهم‌ترین بخش گوشی که قسمت زیادی از شارژ را مصرف می‌کند، نمایشگر است. زمانی که گوشی را به شارژر متصل می‌کنید ولی از طرفی مشغول تماشای فیلمی با رزولوشن بسیار بالا هستید، همین موضوع سرعت شارژ را کاهش می‌دهد. در ضمن انجام چنین کارهایی، منجر به تمام شدن زودتر از انتظار شارژ باتری می‌شود. به همین خاطر اگر می‌خواهید گوشی شما به‌سرعت شارژ شود، حین این فرایند آن را به حال خود رها کنید.

اپلیکیشن‌های پس‌زمینه

اگرچه نمایشگر گوشی مهم‌ترین مصرف‌کننده شارژ باتری محسوب می‌شود، اما گاهی اوقات اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه هم می‌توانند بخش زیادی از این انرژی را مصرف کنند و همین موضوع منجر به کاهش سرعت شارژ گوشی می‌شود. علاوه بر این موضوع، اگر احساس می‌کنید جدیدا باتری گوشی شما زودتر از موعد انرژی‌اش به اتمام می‌رسد، شاید چنین اپلیکیشن‌هایی مقصر این وضعیت باشند.

اگرچه در اندرویدهای قدیمی اپلیکیشن‌های پس‌زمینه می‌توانستند تا حدی بخش زیادی از شارژ را به‌سرعت مصرف کنند، اما روزبه‌روز این سیستم‌عامل در مدیریت اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مختلف بهبود پیدا می‌کند ولی در هر صورت چنین اپلیکیشن‌هایی اگرچه محدودتر شده‌اند، ولی همچنان تا حدی می‌توانند اثرگذار باشند. به همین خاطر، یک اپلیکیشن Task Manager مناسب نصب کنید و در شرایط مختلف، اپلیکیشن‌های فعال در سیستم را بررسی کنید و ببینید که در این میان کدام یک از آن‌ها علی‌رغم فرمان شما همچنان فعالیت دارند. اگر چنین اپلیکیشنی را پیدا کردید، آن را نصب کنید و سپس سرعت شارژ گوشی و عمر باتری آن را دوباره بررسی کنید.

تبلیغات

مسدود شدن پورت شارژ

گوشی‌های هوشمند به همراه همیشگی کاربران بدل شده‌اند و در مکان‌ها و شرایط مختلف همراه این افراد هستند. به همین خاطر، نفوذ ذرات مختلف به پورت شارژ گوشی پدیده نادری محسوب نمی‌شود. اگر بدون اینکه مرتبا پورت شارژ را تمیز کنید، کانکتور کابل را به آن وصل کنید، این ذرات بیشتر از قبل به داخل بدنه نفوذ می‌کنند و در نهایت حتی می‌توانند جلوی ارتباط بین گوشی و شارژر را بگیرند.

برای بررسی این موضوع، از چراغ‌قوه و شاید ذره‌بین استفاده کنید تا درون پورت شارژ گوشی را به‌دقت ببینید. اگر متوجه وجود ذراتی شدید، با دقت سعی کنید که آن‌ها را بیرون بیاورید و در حین فرایند مراقب باشید که به اجزای درون آن آسیب نرسانید زیرا با این کار دردسرهای شما بیشتر می‌شود. برای تمیز کردن پورت شارژ، معمولا خلال دندان (البته به‌صورت پلاستیکی نه چوبی) توصیه می‌شود و در ضمن با استفاده از یک مسواک نو خشک هم می‌توانید آن را به‌خوبی تمیز کنید.

آسیب پورت USB

اگر با انجام تمام این کارها همچنان برای شارژ گوشی با مشکل مواجه می‌شوید، احتمالا پین‌های درون پورت شارژ خم شده یا خراب شده‌اند. در چنین حالتی، به ناچار باید گوشی خود را به تعمیرکار حرفه‌ای نشان بدهید تا او این بخش از گوشی را تعویض کند.

پوسیدگی پورت شارژ

نفوذ رطوبت یا عرق دست به پورت شارژ گوشی می‌تواند منجر به پوسیدگی آن شود. این فرایند لایه‌ای را بر پین‌ها ایجاد می‌کند که جلوی شارژ صحیح را می‌گیرد. علاوه بر این، اگر نتوانید این مشکل را برطرف کنید، پوسیدگی به نواحی داخلی گوشی هم راه پیدا می‌کند و مشکلات بیشتری را پدید می‌آورد.

برای این موضوع هم بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کنید. اگر هم خودتان اهل کارهای فنی هستید و می‌توانید گوشی را باز کنید، با بهره‌گیری از سرکه سفید و الکل ایزوپروپیل می‌توانید تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنید. بعد از ریختن مقدار اندکی سرکه سفید بر نواحی زنگ زده، ۵ تا ۸ دقیقه صبر کنید و سپس با پارچه مناسب آن را پاک کنید. این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا چیزی از زنگ زدگی باقی نماند. در نهایت هم گوش پاک‌کن را با الکل ایزوپروپیل تر کنید و بر این نواحی بکشانید و نیم ساعت صبر کنید تا به‌طور کامل خشک شود و سرانجام گوشی را سرهم‌بندی کنید.

تبلیغات

اگر فکر می‌کنید که سرعت شارژ گوشی شما پایین‌تر از حد انتظار است، معمولا دلیل اصلی به یکی از این موارد برمی‌گردد.

به این مطلب امتیاز دهید

منبع
دیجی مگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا