رپورتاژ آگهی

با روش صحیح سمپاشی آشنا شوید!

هر صاحب باغی باید یاد بگیرد که برای محافظت از گیاهان خود در برابر تهدیدات و آسیب های متعدد چگونه سمپاشی را به روش صحیح انجام دهد. هنگام سمپاشی گیاهان خود، باید از سم هایی مانند صابون های حشره کش استفاده کنید. صابون های حشره کش برای از بین بردن حشرات ساخته شدند و کمترین آسیب را به گیاهان وارد می نماید. استفاده به صورت صحیح از این صابون ها، گیاهان شما را از آسیب های زیست محیطی و سمی محافظت می کند.

انواع سمپاشی

افراد به دلایل مختلفی مجبور به سمپاشی می شوند. به عنوان مثال هجوم حشراتی همچون سوسک، ساس و حیواناتی همچون موش باعث می شود تا افراد به انواع روش های سمپاشی روی آورند. یکی از انواع سمپاشی مربوط به گیاهان است.

سمپاشی گیاهان دو نوع است. معمولا دسته بندی آن ها بر اساس نوع آفتی می باشد که با آن قرار است رو به رو شوند. سم های تماسی به سم هایی گفته می شود که از طریق پوست حشرات نفوذ کرده و سپس آنها را می کشد. معمولا برای آفت هایی مانند شته این دسته از سمپاشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

روش استفاده صحیح بدین گونه است که سم باید روی شاخه و برگ گیاه اسپری شود. هنگام این کار به نکات ایمنی توجه کنید تا به پوست و ریه های خود آسیب وارد نکنید. از سم هایی که می توانید برای این کار استفاده کنید، دیازینون و مالاتیون هستند. آیا آن ها را می شناسید؟

دیازینون (Dimpylate) یکی از خانواده های گانوتیوفسفات است که از آن به عنوان یک حشره کش کشاورزی و خانگی استفاده می کنند. شکل تجاری موجود آن، محلول غلیظ دیازینون (25%) است. غلظت مورد نظر برای استفاده در خارج از منزل محلول 0.05٪ می باشد، اما به مرور استفاده از آن  در حال کم شدن است. قرار گرفتن در معرض این سم از طریق تماس پوست یا با استنشاق صورت می گیرد که خطرآفرین می باشد. معمولا برای گیاهان خانگی از چنین سمی استفاده می کنند.

مالاتیون یکی دیگر از مواد شیمیایی است که از خانواده ارگانوفسفر هستند. از آن ها معمولا برای گیاهانی که در اطراف خانه قرار دارند یا برای باغ های بزرگتر، استفاده می شود. برای کنترل پشه یا مگس میوه، استفاده از سم های مالاتیون پیشنهاد می شود. ممکن است که اسم مالاتیون را در شامپوهای ضد شپش دیده باشید. به هر حال این اسید قوی، برای گیاهان مناسب است.

انواع سمپاشی

نوع دوم سم گیاهان

سموم سیستماتیک یکی دیگر از سم هایی هستند که برای گیاهان استفاده می شوند. این سم ها برای آفت هایی تاثیر دارند که روی سطح خود پوششی برای محافظت دارند. هنگام آبیاری گیاهان، از این سم کمک می گیرند. آن ها مستقیما وارد گیاه می شوند و سپس زمانی که حشره از گیاه تغذیه می کند، سموم وارد بدنشان می شود و به همین دلیل حشره می میرد؛ اما به نظر شما چه آفات یا حشراتی قربانی این سم می شوند؟ کنه قرمز، سپرداران، آردآلود و تریپس از جمله آفاتی هستند که با این روش می میرند؛ از سم های معروف می توان به کنفیدور اشاره کرد که سمی ترین نوع می باشد.

اصول سمپاشی

در سمپاشی باید  با سرعت مشخصی، سم روی تمام گیاهان پاشیده شود. همچنین سم را باید همراه با آب رقیق کرده و سپس استفاده کنید و روی شاخ و برگ بپاشید تا زمانی که همه برگ ها خیس شوند، اما مهم است که هنگام استفاده از این روش، طوری اسپری نکنید که باقی مانده سم از گیاه بچکد. این روش بیشتر برای گیاهانی مناسب است که دارای پوشش سختی هستند. از مزایای این روش می توان به اقتصادی بودن آن اشاره کرد. معایب این روش نیز شامل پتانسیل رانش اسپری و وارد شدن آسیب به گیاه است.

بسیاری از سم پاش ها آفت را از طریق برگ کنترل می کنند، بدون اینکه قطره های اسپری با آفت تماس داشته باشند. آفت کش می تواند از طریق برگ به سایر برگ های دیگر حرکت کند. بدین معنی که ممکن است بتوانید از قطره های بزرگتر برای سمپاشی استفاده کنید تا احتمال رانده شدن کمتر شود. همچنین باعث می شود تا به محیط زیست و سلامت خودتان کمتر آسیب وارد کنید.

شما می توانید به صورت مستقیم سمپاشی خود را انجام دهید. معمولا برای محصولات تا ارتفاع ۲ متر از آنها استفاده می کنند. به عنوان مثال قهوه، انگور، پنبه، گوجه فرنگی ها، ذرت، ذرت خوشه ای، نیشکر، موز، پرتقال و سیب را بدین صورت سمپاشی می کنند. هنگام اسپری کردن به صورت دستی، دستکش‌ های خود را داخل آستین قرار دهید تا از سرازیر شدن اسپری به داخل آن جلوگیری شود. بهتر است محل اتصال دستکش و آستین را با چسب ببندید. بسیاری از بوته ها، انگورها و درختان کوچک تا ارتفاع 2 متر به صورت ردیفی رشد می کنند. اگر از سمپاش های مدل کوله پشتی که به عنوان حشره کش و قارچ کش کاربرد دارند، استفاده کنید می توانید راحت تر این کار را انجام دهید.

تجهیزات سمپاشی

نکات مهم در سمپاشی منزل

در خانه، شما می توانید از سمپاشی های ساده تر مانند آب و صابون کمک بگیرید. این روش ایمن بوده و دانستن اینکه چگونه گیاهان خود را با آب و صابون اسپری کنید یک موضوع مهم برای هر کسی است. سمپاشی گیاهان با آب و صابون یکی از ایمن ترین و موثرترین راه ها برای خلاص شدن از شر آفات و حشرات مضر است. البته که انجام این کار باید به درستی صورت بگیرد. همچنین از گیاهان در برابر تهدیداتی که این موجودات کوچک ایجاد می کنند، محافظت می کند.

البته سمپاشی خانه فقط محدود به سمپاشی برای گیاهان نیست. بلکه ممکن است به دلیل هجوم حشرات و حیوانات موذی همچون موش، نیاز به سمپاشی داشته باشید. در این صورت جای نگرانی نیست و می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید تا کار با کمترین آسیب و بهترین نتیجه انجام شود. به عنوان مثال سمپاشی کاسپین از جمله بهترین شرکت هایی است که در این زمینه فعالیت می کند و شما می توانید برای انواع سمپاشی همچون سمپاشی سوسک، سمپاشی موش و سمپاشی ساس به سایت آن ها مراجعه نمایید.

تجهیزات لازم برای سمپاشی

برای سمپاشی کردن لازم است از تجهیزات و وسایل درست استفاده کنید. لباس کار یکی از وسایلی است که هنگام سمپاشی باغ های بزرگ باید به تن داشته باشید. ماسک هایی که بتواند از ورود سم به مجاری تنفسی جلوگیری کند، از دیگر تجهیزات ضروری به حساب می آیند. بعد از انجام سمپاشی باید به حمام بروید و خود را با آب و صابون بشویید.

سخن پایانی

سمپاشی یک فرایند ضروری است که باید برای نگهداری و مراقبت از گیاه انجام دهید. سم ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بسته به نوع آفت، مورد استفاده واقع می شوند. همچنین برای سمپاشی، لازم است تا از تجهیزات و وسایل استاندارد و درست استفاده شود. لباس کار از جمله مهمترین ابزاری است که شما باید آن را تهیه کنید و سپس برای انواع سمپاشی اقدام کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا