بیماری ها

علت حرف زدن در خواب چیست؟

حرف زدن در بین خواب بحث شناخته شده ای است که به خاطر اختلال در خواب اتفاق می افتد. در این عمل، فرد بدون آگاهی شروع به صحبت کردن یا دیالوگ های پیچیده، تک گویی، مِن مِن یا هَمهَمه می کند. این موارد برای همه اتفاق نمی افتد اما برای بعضی از گروه ها از جمله آسیب پذیرترین گروه یعنی کودکان و پسرها می باشد. بسیاری از افرادی که در خواب صحبت می کنند از آن آگاه نیستند و ممکن است تُن صدای آن ها در خواب با تُن صدای عادی شان متفاوت باشد.

نشانه های ابتلا

برای افراد سخت است که به خودی خود متوجه شوند در طول خواب حرف می زنند اما این افراد از طریق اطرافیان میفهمند که دارن حرف میزنند و شاید اطرافیان از این موضوع شکایت داشته باشد.

این بیماری ممکن است علائمی همانند موارد زیر داشته باشد:

  • قدم زدن فرد در طول خواب
  • تنگی نفس و آپنه خواب
  • اختلال در خواب، اختلالات رفتاری و اختلالات روانی
  • فوبیای خواب(ترس)

حرف زدن در خواب

دلایل حرف زدن در خواب

بعضی از مردم اعتقاد دارند که حرف زدن در خواب به دلیل  دیدن رویا می باشد، اما دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که حرف زدن مربوط به کابوس و خواب های شبانه است زیرا ممکن است حرف زدن در یکی از مرحله های خواب صورت بگیرد. این وضعیت اغلب به خودی خود ظاهر می شود در بعضی موارد ممکن است نشانه ای از اختلالات خواب یا یک بیماری جدی تر باشد.
برخی از علل عمده حرف زدن در طول خواب عبارت اند از:

  • مصرف بعضی از داروها: بعضی از داروها از جمله مسکن ها که توسط دکتر برای کاهش درد و کمک به خواب تجویز میشوند، منجر به حرف زدن فرد می شود که با رها کردن این داروها با گذشت مدت زمانی فرد به حالت طبیعی خود باز می گردد.
  • روانشناختی: اغلب مشاهده شده است که افراد مبتلا به استرس اغلب در طول خواب صحبت میکنند مانند گرفتاری در امتحانات، مصاحبه شغلی و یا شرایط دیگر.
  • تب: تب بالا باعث اختلال در خواب میشود.
  • اختلال سلامت روانی: فرد مبتلا به بیماری های روانی ممکن است بیشتر از دیگران در معرض شرایط صحبت کردن و راه رفتن در طول خواب باشد.
  • سوء مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی: افرادی که از این دارو ها و نوشیدنی های الکلی استفاده میکنند بیشتر در معرض صحبت کردن در خواب هستند و معمولا حرف هایشان واضح است و رازهایشان را در خواب فاش میکنند.
  • خستگی بیش از حد: زمانی که شما روز خسته کننده داشته باشید، ممکن است این اتفاق در خواب برای شما بیفتد.

درمان

تاکنون هیچ گونه درمانی برای این بیماری یافت نشده است، اما اگر این بیماری طی مدت زمان طولانی شما را رها نکرد، میبایست به پزشک مراجعه کنید. شما همچنین میبایست از نوشیدنی های الکی، دخانیات و مواد مخدر و پرخوری دوری کنید و سعی کنید در طول شبانه روز استراحت و خواب کافی داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا