رپورتاژ آگهی

آرگون یا کریپتون: کدام گاز برای پنجره یو پی وی سی بهتر است؟

همان طور که در مقالات گذشته بار ها به آن اشاره کردیم، از مهم ترین دلایل محبوبیت پنجره دوجداره عایق بودن در برابر حرارت و صوت است. معمولا این قابلیت با استفاده از خاصیت پروفیل UPVC، شیشه های دوجداره که به موازات یکدیگر قرار می گیرند و البته گاز موجود بین آن شیشه ها صورت می گیرد.

گازی که ما بین شیشه های دوجداره است جدا از جلوگیری کردن از برخورد شیشه ها، میزان رسانایی حرارت را به حداقل می رساند. همچنین این گاز با پر کردن فضای داخلی شیشه ها، از ایجاد تعامل و اثر گذاری آن ها بر یکدیگر نیز جلوگیری خواهد کرد.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که نوع پروفیل، نحوه آب بندی، یراق آلات و نوع شیشه هم بر عایق بودن پنجره دوجداره، تاثیرگذار است و هنگام خرید پنجره یو پی وی سی به این موارد دقت کنید.

یکی از عوامل موثر در قیمت پروفیل یو پی وی سی، نوع گاز موجود در آن است. سوالی که پیش می آید این است که ما بین شیشه های دوجداره چه نوع گازی وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به بررسی این گاز ها بپردازیم.

رایج ترین گازهای پنجره دوجداره

از رایج ترین و پرکاربرد ترین گاز هایی که فضای خالی میان شیشه های دوجداره را پر می کنند، می توان به گاز آرگون و کریپتون اشاره کرد.

گاز آرگون:

گاز آرگون یکی از گازهایی است که بیشترین استفاده را در بین سایر محصولات مشابه برای قرار گرفتن در داخل شیشه دوجداره دارد، این گاز با هیچ ماده ی دیگری ترکیب شیمیایی به وجود نمی آورد و رسانایی بسیار کمتری هم نسبت به هوا دارد. زیرا ضریب حرارتی گاز آرگون از هوا سنگین تر بوده، در نتیجه باعث خواهد شد انرژی به مراتب کمتری هم به واسطه رسانش، هدر شود.

گاز آرگون کاملا بی رنگ، بی بو و غیر سمی است، پس به خوبی می تواند نقش یک غیر آتش زا را ایفا کند. جالب است بدانید این گاز ارزشمند از قیمت بسیار ارزانی نیز برخوردار است.

در مورد گاز آرگون بیشتر بدانید

آرگون باعث نزدیک ماندن دمای شیشه به دمای اتاق می شود، بنابراین مانع جریان هوا همرفتی به دلیل اختلاف دما هم می شود.

به این نکته بسیار مهم و با اهمیت توجه داشته باشید که غلظت گاز آرگون باید بیشتر از ۹۰ درصد باشد، چرا که به مرور زمان از غلظت آن کاسته خواهد شد. این مقدار بین نیم تا ۱ درصد است، پس در هنگام خریداری شیشه دوجداره از بالای ۹۰ درصد بودن غلظت گاز آرگون درون آن اطمینان حاصل کنید.

به جرات می توان گفت که گاز آرگون یکی از پر مصرف ترین انواع گاز بین شیشه های دوجداره و حتی چند جداره است. پنجره ای که با این گاز پر شده باشد، تا سال های طولانی خاصیت عایق بودن خود را حفظ کرده و تا میزان غلظت گاز آرگون به ۷۵ درصد نرسد، هیچ گونه تغییری نخواهد کرد.

گاز آرگون در فاصله بین دو شیشه تزریق می‌شود و رسانای بسیار پایین حرارتی است، لذا از اتلاف گرما در زمستان و هدر رفت سرما در تابستان جلوگیری می‌کند. معمولا غلظت گاز بین دو شیشه در پنجره‌های دوجداره 98 درصد است و در گذر زمان کاهش می‌یابد و تازمانی که به مقدار ۷۰ درصد نرسیده است، کیفیت و کارایی آن از بین نمی‌رود. فکر نکنید که به زودی آرگون موجود در پنجره های upvc تمام می‌شود. چیزی حدود ۲۰ سال زمان می‌برد تا این غلظت کاهش یابد، البته به شرطی که از پنجره دو جداره با کیفیت استفاده کنید و قیمت پنجره یوپی وی سی با کیفیت را پرداخت کرده باشید.

گاز کریپتون

یکی دیگر از گاز های مورد استفاده برای پر کردن فضای داخلی شیشه های دوجداره، گاز کریپتون بوده و با وجود این که عایق بندی کریپتون از آرگون بیشتر است اما این گاز سمی و گران قیمت است. بنابراین در مقایسه با گاز آرگون، به مراتب خطرناک تر و کم ارزش خواهد بود.

گاز کریپتون بیشتر برای پنجره های سه جداره و چند جداره مناسب است. زیرا کریپتون در فاصله های کوچک و کمتر از 8 میلیمتر بهتر عمل خواهد کرد.

این گاز چندین برابر از گاز آرگون گران قیمت تر است، بدین ترتیب استفاده از گاز کریپتون در پنجره های یو پی وی سی دو جداره معمولی، به هیچ عنوان دارای صرفه اقتصادی نیست.

چگونه گاز پنجره دوجداره را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص نوع گاز داخل شیشه های دوجداره روش های مختلفی وجود دارد که به شرح زیر است:

بررسی اختلاف دمای داخلی و خارجی پنجره:

بدین صورت که گاز بین شیشه ها آرگون باشد، جداره های داخلی شیشه با محیط کاملا هم دما بوده و جداره های بیرونی که معمولا در معرض هوا قرار دارند، سرد هستند. این اختلاف دما را با دست هم می توان اندازه گرفت.

داخل آب قرار دادن شیشه:

در این روش باید شیشه را چندین بار درون آب فرو برده و سپس در مقابل نور خورشید قرار دهید. اگر داخل شیشه بخار جمع شود، نشان دهنده عدم وجود گاز ما بین شیشه ها است.

میزان گاز موجود در پنجره دوجداره

در بخش اول راجب گاز آرگون و این که باید غلظت این گاز بیش از 90 درصد باشد، توضیح دادیم اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که با توجه به آن ها فشار محیطی باید سنجیده شود تا بتوان میزان دقیق از گاز را تزریق کرد.

به عنوان مثال: در فضا هایی همچون مناطق ساحلی و اصطلاحا کم سطح نسبت به دریا که فشار هوا بسیار بالاتر بوده، لازم است میزان گاز درون شیشه ها به حداکثر برسد، در غیر این صورت شیشه در اثر فشار بالای محیط شکسته خواهد شد .

اما در مناطق کوهستانی که فشار هوای به مراتب کمتری وجود دارد،  باید کاملا برعکس مثال قبل عمل شود، و در واقع باید برای سالم ماندن شیشه ها، گاز درون آن ها به حداقل مقدار مجاز برسد.

سخن نهایی

در این مقاله به بررسی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت پنجره UPVC پرداختیم. پیش از هر گونه اقدام برای خرید پروفیل در و پنجره هافمن و پنجره دوجداره یا چند جداره، حتما با کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا به کمک آن ها بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا از طریق راه های ارتباطی با مشاوران هافمن سرویس تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا