پوست و مو

بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد؟ + عوارض بوتاکس

بوتاکس (دیسپورت) از ماده ای به نام بوتولینوم توکسین تشکیل شده است. این ماده باعث غیر فعال شدن عضله به مدت 4 الی 6 ماه میشود، در نتیجه چروک از بین میرود. در حال حاضر تزریق بوتاکس (دیسپورت) شایع ترین اقدام جراحی زیبایی در دنیا میباشد.

تبلیغات

بوتاکس در درمان چروک پیشانی، خط اخم، چروک دور چشم و خطوط اطراف دهان کاربرد دارد.

با افزایش سن به تدریج چروک روی صورت ایجاد میشود. این چروک ها به دو شکل میباشند:

  1. چروک های دینامیک
  2. چروک های استاتیک

چروک های دینامیک

این چروک ها هنگام حالت دادن به صورت، خصوصا زمان اخم کردن، بالا بردن ابرو و خندیدن ایجاد میشود.

چروک های استاتیک

این چروک ها در حالت معمول و بدون حرکت دادن صورت، وجود دارد و قابل مشاهده است.

تبلیغات

درمان این دو دسته با یکدیگر متفاوت است:

درمان چروک های دینامیک از تزریق بوتاکس انجام میشود و درمان چروک های استاتیک از کرم های ضدچروک، لیزر، فیلر (پرکننده یا ژل) و تزریق چربی استفاده میشود.

یکی از روش های مناسب جهت پرکردن چروک ها، تزریق ژل میباشد.

انواع مختلف ژل (فیلر) وجود دارد که بر اساس مدت ماندگاری و محل مورد نظر، میتوان نوع ژل را انتخاب نمود.

عوارض بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می‌شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می‌گردد، با دوزی که برای بازکردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریباً هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولاً طی ۲ تا ۳ روز بهبود می‌یابد.

تبلیغات

هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث افتادگی پلک، دو بینی، فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود. علت بروز عوارض فوق تزریق مقدار بیش از حد بوتاکس یا تزریق در نقاط نامناسب است. آلرژی در تزریق بوتاکس دیده می‌شود که به شکل کهیر، تورم پلک‌ها و خارش موضعی خود را نشان می‌دهد. هر چند میزان بروز آلرژی بسیار ناچیز است ولی می‌تواند شدت متفاوتی داشته باشد.

چهره بی‌احساس با تزریق بوتاکس

متخصصان هشدار داده‌اند که تزریق بوتاکس می‌تواند توانایی جوانان برای نشان دادن احساساتشان از طریق حالات چهره را به شدت محدود کند. آن‌ها می‌گویند که حالت‌های متفاوت چهره نه تنها بازتاب‌دهنده احساسات هستند بلکه در شکل دادن آن‌ها هم تأثیر دارند و هشدار می‌دهند که پرورش نسلی جوان با «چهره‌های توخالی» می‌تواند مانع از رشد احساسی و اجتماعی در میان این رده سنی شود.

بوتاکس ماهیچه‌های بالای صورت و پیشانی را به صورت موقت فلج می‌کند و مانع از چین و چروک شدن پوست هنگام اخم کردن یا بالا دادن ابرو می‌شود.

3.7/5 - (3 امتیاز)

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا