سلامت جنسی

تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام میشود؟

آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش اسمیر جزء آزمایش‌های غربال‌گری است که برای تشخیص سرطان یا عواملی که منجر به سرطان گردن رحم خواهند شد، با نمونه‌برداری و آزمایش سلول‌شناسی گردن رحم دستگاه تولیدمثلی زنان انجام می‌گیرد. توصیه می‌شود این آزمایش به صورت مرتب (اغلب سالانه) برای زنان انجام شود. 

تبلیغات

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یا تست پاپ، فرآیندی است که در طی آن سرطان دهانه رحم در بانوان، بررسی می‌شود. پاپ اسمیر از طریق جمع‌آوری سلول‌های گردن رحم که قسمت پایین و انتهای باریک رحم و در بالای واژن قرار دارد، انجام می‌شود.

تشخیص سرطان دهانه رحم از طریق پاپ اسمیر شانس درمان آن را بالاتر می‌برد و علاوه بر آن، پاپ اسمیر وجود سلول‌هایی که می‌توانند در آینده باعث سرطان شوند را نیز تشخیص می‌دهد. تشخیص این سلول‌های غیرطبیعی از طریق پاپ اسمیر، اولین قدم در متوقف کردن رشد احتمالی سرطان دهانه رحم است.

چرا تست پاپ اسمیر انجام می‌شود؟

پاپ اسمیر معمولاً برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. پاپ اسمیر معمولاً هم‌زمان با تست‌های لگنی انجام می‌شود. در بانوان بالای 30 سال، پاپ اسمیر ممکن است به صورت ترکیبی با آزمایش ویروس پاپیلوم که نوعی ویروس است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و می‌تواند منجر به سرطان دهانه شود، انجام می‌شود.

در برخی شرایط به‌جای پاپ اسمیر، آزمایش ویروس پاپیلوم (hpv) انجام می‌شود.

تبلیغات

چه افرادی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

شما و پزشکتان می‌توانید تصمیم بگیرید، چه زمانی باید این کار را شروع کنید و هرچند وقت یک‌بار باید آزمایش دهید. به صورت معمول، پزشکان از سن 21 سالگی پاپ اسمیر را توصیه می‌کنند.

تست پاپ اسمیرهمه چیز در مورد تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر هرچند وقت یک‌بار باید تکرار شود؟

پزشکان عموماً پیشنهاد می‌دهند که برای زنان بین 21 تا 65 سال هر 3 سال یک‌بار این آزمایش تکرار شود. اگر این مراحل همراه با تست HPV باشد، زنان 30 سال به بالا می‌توانند هر 5 سال یک‌بار پاپ اسمیر بدهند یا می‌توانند به‌جای پاپ اسمیر تست HPV انجام دهند.

چه کسانی در معرض خطر هستند و باید حتماً تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

اگر شما فاکتورهای خطر مشخصی دارید، بدون توجه به سنتان، پزشک احتمالاً پاپ اسمیر بیشتری را توصیه می‌کنند. این فاکتورهای خطرناک به این شرح می‌باشند:

 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیری که سلول‌های پیش سرطان را نشان داده است.
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول، قبل از تولد.
 • عفونت اچ آی وی.
 • سیستم ایمنی ضعیف به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده دائم کورتیکواستروئید.
 • سابقه سیگار کشیدن.

شما به همراه پزشکتان می‌توانید در مورد فواید و خطرات پاپ اسمیر باهم صحبت کنید و برحسب فاکتورهای خطرزای خودتان بهترین تصمیم را بگیرید.

چه کسانی می‌توانند انجام پاپ اسمیر را متوقف کنند؟

در موارد به‌خصوص زنان یا پزشکشان می‌توانند تصمیم بگیرند که انجام پاپ اسمیر را متوقف کنند، مانند:

تبلیغات

بعد از خارج کردن کامل رحم:

بعد از خارج کردن کامل رحم به‌وسیله جراحی که شامل دهانه رحم نیز می‌شود، از پزشک بپرسید که آیا نیاز است که پاپ اسمیر بازهم انجام شود یا خیر. اگر تخلیه رحم به دلیلی غیر از سرطان مانند فیبروم رحمی انجام‌شده است، ممکن است بتوانید پاپ اسمیر را متوقف کنید.

ولی اگر تخلیه رحم به دلیل شرایط قبل از سرطان یا سرطان دهانه رحم انجام‌شده باشد، پزشک احتمالاً پیشنهاد می‌دهد چند تست دیگر نیز انجام دهید.

سن‌های بالاتر:

پزشکان اغلب عقیده دارند که بانوان بعد از سن 65 سالگی اگر تست‌های قبلیشان منفی بوده باشد، می‌توانند دیگر پاپ اسمیر انجام ندهند. با پزشک خود مشورت کنید و با یکدیگر در این مورد تصمیم بگیرید. اگر ازنظر رابطه جنسی فعال هستید، پزشک چند پاپ اسمیر را توصیه می‌کند.

پاپ اسمیر یک‌راه بی‌خطر برای بررسی سرطان دهانه رحم است. اگرچه پاپ اسمیر بدون خطا نیست. ممکن است جواب منفی اشتباه نیز داشته باشد. به این معنی که تست هیچ‌چیز غیرطبیعی را نشان نمی‌دهد، درحالی‌که شما سلول‌های غیرطبیعی دارید. جواب منفی اشتباه به این معنی نیست که اشتباهی رخ‌داده است. فاکتورهایی که موجب این خطا می‌شوند به این شرح هستند:

تعداد ناکافی سلول‌ها:

تعداد کم سلول‌های غیرطبیعی؛ خون یا سلول‌های تحریک‌کننده، سلول‌های غیرطبیعی را پوشانده‌اند. اگرچه ممکن است که سلول‌های غیرطبیعی، تشخیص داده نشوند، زمان به نفع شما است. پیشرفت سرطان دهانه رحم چند سال طول می‌کشد و اگر یک تست سلول‌های غیرطبیعی را نشان ندهد، تست بعدی حتماً تشخیص می‌دهد.

تبلیغات

چگونه آماده شوید:

برای اطمینان از اثرپذیری بیشتر تست پاپ اسمیر این کارها را قبل از انجام آزمایش انجام دهید:

 • از رابطه جنسی، استفاده از دوش واژن یا هر داروی مربوط به واژن، استفاده از فوم‌های اسپرم کش، کرم یا ژل دو روز قبل تست پاپ اسمیر خودداری کنید زیرا ممکن است سلول‌های سرطانی را بشویند یا پنهان کنند.
 • سعی کنید در دوره عادت ماهانه پاپ اسمیر انجام ندهید، بهتر است در این دوره این تست انجام نشود.

در حین انجام پاپ اسمیر چه اتفاقی می‌افتد؟ این تست چگونه انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیرنحوه انجام تست پاپ اسمیر

 1. پاپ اسمیر در مطب پزشک انجام می‌شود و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. ممکن است نیاز باشد به‌طور کامل یا فقط از کمر به پایین لباستان را دربیاورید.
 2. شما به پشت روی میز معاینه می‌خوابید و زانوهایتان را خم می‌کنید. پاشنه پایتان از استخوان رکابی حفاظت می‌کند.
 3. پزشک به‌آرامی وسیله‌ای به اسم سپکولوم را وارد واژنتان می‌کند. سپکولوم دیواره‌های رحم را از هم جدا نگه می‌دارد تا دکتر به‌راحتی دهانه رحمتان را ببیند.
 4. این کار ممکن است کمی در ناحیه لگن ایجاد حس فشار بکند.
 5. سپس پزشک از سلول‌های دهانه رحم به‌وسیله یک براش نرم و یک وسیله تراشنده مسطح به نام اسپچولا، نمونه‌برداری می‌کند، این کار معمولاً آزاردهنده نیست.

بعد از تست پاپ اسمیر:

بعد از انجام تست می‌توانید بدون هیچ مشکلی کارهای روزانه‌تان را انجام دهید.

برحسب نوع تست پاپ اسمیر که انجام می‌دهید، پزشک نمونه سلول‌ها را که جمع‌آوری کرده است در ظرفی که حاوی مایع مخصوصی است و از نمونه محافظت می‌کند و یا یک صفحه شیشه‌ای (نوع قدیمی پاپ اسمیر)، منتقل می‌کند.

این نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند تا زیر میکروسکوپ دیده شوند و سلول‌هایی که نشان‌دهنده سرطان و یا شرایط قبل از ابتلا به سرطان هستند، تشخیص داده شوند. در مورد زمان جواب آزمایش از پزشک بپرسید.

تفسیر نتیجه تست پاپ اسمیر:

هر نتیجه‌ای در مورد تست پاپ اسمیر تفسیری دارد و تست پاپ اسمیر می‌تواند پزشک را از وجود سلول‌های مشکوک که به تست‌های بعدی احتیاج دارند، آگاه کند.

تبلیغات

نتیجه نرمال:

اگر فقط سلول‌های طبیعی دهانه رحم در پاپ اسمیر دیده شوند، به شما گفته می‌شود که نتیجه منفی است. شما به درمان یا تست تا نوبت بعدی پاپ اسمیر احتیاجی ندارید.

نتیجه غیر نرمال:

اگر سلول‌های غیرطبیعی یا نامعمول در پاپ اسمیر دیده شوند، به شما گفته می‌شود که نتیجه مثبت است. نتیجه مثبت به این معنی نیست که شما به سرطان دهانه رحم مبتلا هستید. چیزی که نتیجه مثبت نشان می‌دهد به نوع سلولی بستگی دارد که در تست مشاهده‌شده است.

شرایط بعد تست پاپ اسمیر مثبت

این‌ها برخی از عباراتی هستند که پزشک از آن‌ها استفاده می‌کند و اقداماتی که در مرحله بعد باید انجام دهید:

مفهوم سلول سنگفرشی سیال:

سلول‌های سنگفرشی نازک و مسطح هستند و در سطح رحم سالم رشد می‌کنند. در این شرایط پاپ اسمیر به مقداری کم، سلول‌های سنگفرشی غیرطبیعی را نشان می‌دهد، ولی این تغییرات به‌وضوح نشان‌دهنده وجود سلول‌های پیش سرطان نیست.

به‌وسیله تست بر پایه مایع، پزشک می‌تواند دوباره نمونه را برای تشخیص ویروسی که احتمال ایجاد سرطان را افزایش می‌دهد مانند نوعی از ویروس پاپیلوم انسانی، آنالیز کند.

تبلیغات

اگر ویروس با خطر بالا وجود نداشته باشد، سلول‌هایی که درنتیجه تست آمده‌اند، خیلی نگران‌کننده نیستند.

اگر ویروسی مشاهده شود، به تست‌های بعدی احتیاج خواهید داشت.

آسیب‌های درون اپیتلیالی:

این عبارت به این منظور استفاده می‌شود تا مشخص کند که سلول‌هایی که در پاپ اسمیر نمونه‌برداری شده‌اند، ممکن است پیش سرطان‌زا باشند. اگر تغییرات در درجه کم باشند، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر خصوصیات سلول نشان می‌دهد که آسیب پیش از سرطان وجود دارد و تقریباً یک سال با ابتلا به سرطان فاصله است.

اگر تغییرات در درجه بالا باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که آسیب زودتر به سرطان تبدیل شود، تست‌های تشخیصی بیشتری نیاز است.

سلول‌های غده‌ای:

این سلول‌ها، مخاط ایجاد می‌کنند و در ورودی دهانه رحم و بین رحم رشد می‌کنند. این سلول‌ها ممکن است کمی غیر نرمال باشند ولی معلوم نیست که سرطان‌زا هستند یا خیر. تست‌های بعدی لازم است تا منبع این سلول‌ها و معنی آن‌ها تشخیص داده شود.

تبلیغات

سرطان سلول‌های سنگفرشی، یا سرطان غده‌ای:

این نتیجه نشان می‌دهد که سلول‌های جمع‌آوری‌شده خیلی غیر نرمال هستند و پاتولوژیست تقریباً مطمئن است که سرطان وجود دارد.”سرطان سلول‌های سنگفرشی” به معنی سرطانی است که در آن سلول‌هایی با شکل مسطح در واژن یا دهانه رحم ایجادشده‌اند. سرطان غده‌ای به این معناست که سرطان در سلول‌های غده‌ای به وجود آمده‌اند. اگر همچین سلول‌های یافت شوند، پزشک یک ارزیابی سریع پیشنهاد می‌دهد.

اگر پاپ اسمیر شما غیر نرمال باشد، پزشک احتمالاً پروسه‌ای به اسم کولپوسکوپی که به طریق وسیله‌ای بزرگ کننده انجام می‌شود را اجرا می‌کند تا بافت دهانه رحم، واژن و فرج را چک کند. او همچنین از بافت ناحیه‌ای که غیرطبیعی به نظر می‌رسد، نمونه‌برداری می‌کند سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا آنالیز تشخیصی انجام شود.

5/5 - (2 امتیاز)

منبع
namnakhttps://fa.wikipedia.org/گردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا