روابط عاطفی

جدایی موقت؛ جدایی موقت چگونه است؟ معایب و مزایای آن

هنگامی‌که در زندگی مشترکتان مشکلی وجود دارد، تمایل دارید که به‌طور مکرر با همسر خود اختلاف‌نظر داشته باشید یا با او دعوا کنید. حتی ممکن است در مقطعی به طلاق فکر کنید، اما شاید مطمئن نباشید که این راه‌حل خوبی است. آنچه می‌دانید این است که نیاز به استراحت و دوری از تشنج دارید. طلاق موقت می‌تواند این امکان را به شما بدهد، زیرا استراحت قبل از تصمیم‌گیری در مورد ازدواج می‌تواند یک گزینه معقول باشد. اما جدایی موقت چیست و چگونه باید باشد؟ ما در مورد این پست به شما خواهیم گفت.

تبلیغات

جدایی موقت چیست؟

این یک توافق غیررسمی بین یک زوج متأهل است که به‌طور جداگانه، مدتی از یکدیگر دور بمانند. این کار کمک می‌کند تا همسران کمی وقت بگذارند تا ذهن خود را آرام کنند و با آرامش به آینده رابطه خود فکر کنند. بهتر است جدایی آزمایشی اولین قدم برای طلاق در نظر گرفته شود. شرایط جدایی معمولاً به زوج بستگی دارد. این شرایط همچنین می‌تواند شامل زمانی باشد که کودکان با والدین می‌گذرانند.

برای طلاق موقت چه باید کرد؟

جدایی موقتچگونه طلاق موقت بگیریم؟

جدایی آزمایشی ممکن است به‌اندازه طلاق پیچیده نباشد. اما دانستن و درک نحوه عملکرد برای اطمینان از پیشرفت حائز اهمیت است. در اینجا نکات اساسی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید که چگونه خود را برای جدایی آزمایشی آماده کنید.

1. امور مالی خود را مرتب کنید

اگر مدت طولانی است که شما و همسرتان ازدواج‌کرده‌اید، احتمالاً امور مالی شما مشترک است. بنابراین، هنگامی‌که شما برای جدایی آزمایشی برنامه‌ریزی می‌کنید، باید این موضوع را از قبل مرتب کنید. تصمیم بگیرید چه کسی قصد دارد هزینه‌های خاص را مدیریت کند.

2. تنظیم زندگی خود را انجام دهید

شاید تعجب کنید – آیا می‌توانید در حین جدایی آزمایشی زندگی خود را در همان خانه ادامه دهید؟ این باید بر اساس نکات زیر تصمیم گرفته شود.

تبلیغات

تصمیم بگیرید که چه کسی در خانه می‌ماند و چه کسی باید برود: اگر هر دو شما قصد زندگی در یک خانه اما در اتاق‌های مختلف را دارید یا یکی از شما قصد دارد برای مدتی خانه‌ای اجاره کند، و چه کسی اجاره را پرداخت می‌کند. اگر فرزندان درگیر نباشند، راحت‌تر می‌توانیم ازآنجا دور شویم. اما اگر فرزندان دارید، قبل از انتخاب باید به آن‌ها نیز فکر کنید.

3. برای فرزندان خود تصمیم‌گیری مناسب کنید

هنگامی‌که فرزند دارید، باید در تصمیم‌گیری‌های مهم بسیار محتاط باشید، زیرا حتی یک تصمیم اشتباه می‌تواند بر زندگی آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.

 • اگر آن‌ها خیلی جوان هستند و مشکل حادی بین شما و همسرتان مهم نیست، پس ممکن است بخواهید زیر یک سقف بمانید.
  اما اگر تصمیم گرفته‌اید جداگانه زندگی کنید، باید در مورد آنچه قرار اتفاق بیفتد به کودک یا فرزندان خود توضیح دهید (اگر آن‌ها به‌اندازه کافی پیر هستند). اطمینان حاصل کنید که هیچ نگرانی وجود ندارد.
 • به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که والدین بتوانند وقت خود را با بچه‌ها سپری کنند.
 • تصمیم بگیرید که بچه‌ها کجا می‌خواهند بمانند و چه کسی می‌خواهد مسئولیت‌های مالی خود را مدیریت کند.
 • شرایط و ضوابط را تنظیم کنید و آن‌ها را به‌صورت کتبی بنویسید. فقط مطمئن شوید که به‌هیچ‌وجه از فرزندان خود غافل نیستید.

4- بر خود تمرکز کنید

جدایی آزمایشی در مورد جداگانه ماندن است. هیچ وابستگی به یکدیگر وجود ندارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که برای خودتان ترتیباتی داده‌اید.

 • یک حساب بانکی جداگانه ایجاد کنید و پین یا کلمه عبور خود را به اشتراک نگذارید.
 • لیستی از اسناد مهم مانند گواهی ازدواج و اسناد مالی تهیه کنید. نسخه‌های آن‌ها را بگیرید و آن‌ها را در امان نگه‌دارید.
 • می‌توانید رمزهای عبور دسته‌های رسانه‌های اجتماعی و حساب‌های بانکی خود را تغییر دهید. به انجام کارهایی بپردازید که می‌توانند شما را مستقل کنند.

فواید و معایب جدایی آزمایشی

جدایی ممکن است به شما ایده دهد که چه کاری با زندگی مشترک خود انجام دهید، اما این امر با جوانب مثبت و منفی آن همراه است.

جدایی موقتجدایی موقت چه مزایایی دارد؟

جنبه‌های مثبت جدایی موقت

 • یکی از مهم‌ترین مزایای جدایی آزمایشی این است که وقت و فضای زیاد برای تفکر و تحلیل روابط خود خواهید داشت. شما همچنین می‌توانید از زاویه‌ای متفاوت به زندگی خود نگاه کنید. و اگر بین شما عشق وجود داشته باشد، ممکن است حتی راه‌حل‌هایی را برای شروع مجدد رابطه به‌صورت مثبت ارائه کنید.
 • در حین جدایی، شما خودتان هستید و می‌توانید در مورد مدیریت امور مالی، کارهای خانگی و سایر مسئولیت‌ها توسط خودتان بیاموزید. این به شما کمک می‌کند تا مستقل و قوی شوید.
 • جدایی موقت ممکن است به شما زمان کافی برای تصمیم‌گیری معقول بدهد. ممکن است احساسات شما بر توانایی‌های تصمیم‌گیری شما غلبه نکند و می‌توانید به‌طور عملی فکر کنید.
 • فقط به این دلیل که دعوا، برهان و اختلاف‌نظر مداوم وجود دارد، فکر می‌کنید که زندگی مشترک خوبی ندارید. اما ممکن است کمی فضا و زمان به همه احساسات منفی خاتمه دهد.
 • جدایی موقت در مقایسه با سایر مراحل قانونی ارزان است. شما فقط باید هزینه‌های خود را تحمل‌کنید و بابت هزینه‌های همسرتان نگران نباشید، مگر اینکه توافق کنید.
 • همچنین مانع از تصمیم‌گیری‌های عجولانه می‌شود که بعداً پشیمان خواهید شد. در ضمن، می‌توانید برای زوج درمانی مراجعه کنید تا مشکلات را از دیدگاه دیگری بررسی کنید.

جنبه‌های منفی جدایی موقت

جدایی موقتجدایی موقت و فرزندان

 • یکی از مشکلات عمده جدایی، کودکان است. ممکن است فرزندان در مورد آنچه اتفاق می‌افتد اشتباه گرفته و در مورد امنیت خود نگران باشند.
 • وقتی از نظر جسمی جدا هستید ارتباطی وجود ندارد. اگرچه موقتی است، اما یک احتمال عجیب‌وغریب وجود دارد که ممکن است دائمی شود. شکاف بین همسران می‌تواند گسترده‌تر شود و ممکن است آن‌ها جدا از هم بودن را انتخاب کنند.
 • هیچ فایده مالی در جدایی موقت وجود ندارد. اگر یک همسر بیکار باشد یا منابع مالی محدودی داشته باشد، مجبور است که آن را به‌تنهایی مدیریت کند یا به همسر خود وابسته باشد.

داستان هر زوج متفاوت است برای برخی، جدایی موقت ممکن است به‌خوبی کار کند و به اتحاد مجدد منجر شود. اما برای برخی، ممکن است طلاق دلایل قوی‌تری داشته باشد.

تبلیغات

چگونه از جدایی موقت بهره برد؟

جدا بودن تنها به شما فرصت تصمیم‌گیری صحیح می‌دهد، اما نه لزوماً به نفع رابطه باشد. دوره جدایی به‌خودی‌خود ممکن است در ابتدا زنده ماندن دشوار باشد، حتی اگر بتواند وضوح خاصی به شما بدهد. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در دریافت این مقاله آورده شده است.

1. قوانینی را تنظیم کنید

درحالی‌که لازم نیست، اما دوره جدایی موقت بهتر است با برخی قوانین همراه باشد. این قوانین ممکن است یا نتواند مانع از طلاق شود، اما می‌تواند سوءتفاهم‌ها را به حداقل برساند. قوانینی را برای برقراری ارتباط گذاشته و در مورد آن‌ها صحبت کنید (امور مالی، کودکان و غیره). هر دو نفر باید از پیروی از قوانین اطمینان حاصل کنند تا این دوره بدون نقص تمام شود.

2. مدت‌زمان دوره جدایی را تعیین کنید

مدت‌زمان جدایی دادگاه باید چقدر طول بکشد؟ این یکی از سؤالات متداول است که ممکن است زوج بپرسند. استراحت نه باید خیلی کوتاه باشد و نه خیلی طولانی. این امر موقت است و باید بر اساس آنچه شرکا اتفاق‌نظر دارند حدود سه تا شش ماه دوام باشد. اگر بازه زمانی کوتاه باشد، ممکن است نتوانید فکر کنید یا به اجماع مناسب برسید. و اگر خیلی طولانی باشد، این احتمال وجود دارد که به جدایی عادت کنید و ممکن است درنهایت بخواهید طلاق بگیرید.

3. از خارج کمک بخواهید

اگر به کمک نیاز دارید، می‌توانید از والدین، اعضای خانواده یا دوستان خود کمک بخواهید. در مورد برنامه خود و اینکه چگونه می‌توانند به شما در طی دوره کمک کنند، با آن‌ها صحبت کنید. اگر در صحبت با خانواده یا دوستان فوری خود راحت نیستید، ممکن است کمک یک مشاور حرفه‌ای انتخاب خوبی باشد.

4- اهداف خود را ارزیابی کنید

درحالی‌که ممکن است یکی از همسران به سمت ازدواج شاد باشد، دیگری ممکن است منفی باشد و برای طلاق برنامه‌ریزی کند. بنابراین قبل از جدا شدن، با یکدیگر صحبت کنید و تعیین کنید که آیا جدایی لازم است یا خیر. و بعد، زمان دوره جدایی باهم ارتباط برقرار کنید و بدانید که آیا هردو به سمت یک هدف مشابه درحرکت هستید یا در جهت مخالف.

تبلیغات

در زمان جدایی موقت فکر کنید، پیشنهاد دهید، با اطرافیان صحبت کنید، اما اطمینان حاصل کنید که تصمیم نهایی با شماست. اجازه ندهید که افکار دیگران بر شما غلبه کنند یا شما را در تصمیم‌گیری تحت‌فشار قرار دهد. به آن‌ها گوش دهید، اما در مورد خود و شادی خود فکر کنید. هرچه را انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که از تصمیم خود راضی هستید زیرا حتی اگر یکی از زوجین ناراضی باشد، این رابطه دوام نخواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
nikhamrahگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا