سلامت استخوان

علت مچ درد هنگام کار با موس + توصیه و راهکارها

اگر شما هم ازجمله افرادی هستید که به دلیل شغل خود زیاد با موس سروکار دارید و ساعات زیادی از آن استفاده می‌کنید و همین موضوع باعث شده است که دچار درد در ناحیه مچ دست شوید با ما همراه باشید تا نکاتی مهم و خواندنی را دراین‌باره در اختیار شما قرار دهیم و برای بهبودی حال شما توصیه‌هایی را بررسی می‌کنیم.

تبلیغات

بررسی علت مچ درد هنگام کار با موس

آشنایی با ماوس پدهای ارگونومیک اگر محل قرارگیری ماوس، گوی چرخان، قلم نوری یا سایر دستگاه‌های ورود اطلاعات، خیلی دورتر از جای اصلی کاربر، خیلی پایین یا بالا یا حتی خیلی متمایل به یک سمت باشد، موجب بروز ناراحتی در شانه، آرنج، ساعد و مچ دست می‌شود.

هرگز نباید مچ دست به سمت بالا خم‌شده باشد. اطمینان حاصل کنید که محل نشستن شما اندکی بالاتر از میز کارتان است تا میز، کمی پایین‌تر از ارتفاع آرنجتان قرار بگیرد.

این حالت باعث می‌شود تا دست شما به‌راحتی و در حالت طبیعی روی ماوس قرار داشته باشد. برای کار کردن با ماوس، لازم است سطح زیر آن کاملاً پایدار و بدون حرکت باشد. اگر در کارتان از گوی چرخان (trackball) استفاده می‌کنید، درواقع دارید از گروه‌های مختلف عضلات و تاندون‌های خود کار می‌کشید (بیش‌ازحد آنچه برای کار کردن با یک ماوس موردنیاز است).

البته طراحی برخی از گوی‌های چرخان می‌تواند باعث ناراحتی و حتی آسیب احتمالی به نواحی اطراف انگشت شست شود، چون عمدتاً انگشت شست است که برای مانور دادن با گوی چرخان، کشیده می‌شود. معمولاً کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند، از ناحیه‌ی مچ دست دچار درد و ناراحتی می‌شوند. علت این ناراحتی انحراف مچ دست و به هم خوردن حالت طبیعی آن در هنگام استفاده از ماوس است.

تبلیغات

دلیل مچ درد هنگام کار با موس

لازم به ذکر است که علاوه بر استفاده از این پد ماوس‌ها، فرد باید پس از هر ۴۵ دقیقه کار با ماوس، ۱۰ دقیقه به دست خود استراحت دهد و با انجام حرکات ورزشی مناسب، مانند باز و بسته کردن انگشتان دست یا چرخش نرم و آهسته مچ دست، فشارهای عضلانی را کاهش دهد.‌ وقتی مچ دست خم می‌شود، فشار زیادی به “عصب مدیان” یا “عصب پنجم” دست (از وسط مچ عبور می‌کند تا به انگشتان برسد) که در کانال مچ دست (کانال کارپال) قرار دارد، وارد می‌شود. کانال کارپال، تشکیلات کانال مانند کوچکی در ناحیه‌ی مچ دست است که توسط هشت استخوان مچ و رباط‌های کارپال محصور شده است.

زردپی که وظیفه‌ی خم کردن انگشتان را به عهده دارند و نیز عصب میانی، از میان این کانال، از ساعد تا کف دست می‌گذرد. اگر فشارها به مچ دست ادامه یابد، ممکن است، این عصب دچار التهاب شدید شده و درد، گزگز و سوزش در ناحیه‌ی توزیع عصب پنجم در مچ دست احساس شود. این حالت پس از مدت زمانی می‌تواند به بیماری با نام “نشانگان تونل کارپال” منجر شود.

ماوس پد های ارگونومیاستفاده از ماوس پد های ارگونومی برای بهبود مچ درد

سوزش دردناک انگشتان شست، نشانه و میانی دست، مشکل در حرکت دادن انگشتان و از دست دادن چنگش قوی مانند در دست نگه‌داشتن اشیاء، نشانه‌هایی از این بیماری است. یکی از راه‌های بسیار مؤثر در جلوگیری از این آسیب، استفاده از «ماوس پدهای ارگونومی» است (تصویر بالا). این موس پدها با داشتن بالشتک باعث جلوگیری از انحراف مچ دست شده و درنتیجه فشار کمی به”عصب مدیان” وارد خواهد شد.

توصیه‌ و راهکارها در هنگام کار با موس جهت جلوگیری از مچ درد

۱- از موس کامپیوتری استفاده کنید که به‌راحتی در کف دست شما قرار بگیرد، یعنی نه بزرگ و نه کوچک باشد. استفاده از موس کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر از اندازه کف دست باعث می‌شود عضلات دست خیلی سریع تر خسته شوند.

۲- هنگام کار کردن با کامپیوتر به‌طور صحیح پشت میز بنشینید و کار کنید. روی یک صندلی بنشینید که ارتفاع آن قابل تنظیم با سطح میز باشند (بالا و یا پایین برود) و موس کامپیوتر را روی یک سطح ثابت قرار دهید.

تبلیغات

ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که زاویه خمیدگی آرنج روی سطح میز تقریباً ۹۰ درجه باشد و مچ دست به‌طور صاف و مستقیم قرار داشته باشد.

موس را نزدیک صفحه‌کلید کامپیوتر قرار دهید تا به‌راحتی قابل‌دسترس باشد، یعنی مچ دست به سمت پایین و یا بالا خم نشود.

مچ درد هنگام کار با موسجلوگیری از مچ درد هنگام کار با موس

۳- چند بار در طی روز، عضلات دست خود را ورزش دهید. دست راست خود را به‌طور صاف و کشیده جلوی خود قرار دهید، طوری که کف دست رو به بالا (سقف) باشد. دست چپ خود را بگیرید و به‌آرامی مچ دست راست خود را خم‌کنید، طوری که انگشتان دست راست رو به پایین اشاره کنند. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. حال دست راست خود را برگردانید، طوری که کف دست راست رو به پایین (کف زمین) باشد. دست چپ خود را بگیرید و مچ دست راست را خم‌کنید، طوری که انگشتان دست راست رو به پایین اشاره کنند. ۱۰ ثانیه هم در این حالت بمانید. سپس این حرکت را با دست چپ انجام دهید.

۴- به ازای هر یک ساعت کار با کامپیوتر، ۵ دقیقه استراحت کنید تا عضلات ساعد دست شما نیز استراحت کنند. اگر امکان دارد بین کار کردن با کامپیوتر، مدتی هم کار دیگری انجام دهید، مثلاً مطالعه کنید و یا مطلبی روی کاغذ بنویسید تا پشت سر هم با موس کار نکرده باشید.

۵- موس را به‌آرامی در کف دست خود بگیرید، نه خیلی محکم و سفت، و فشار زیادی روی آن وارد نکنید.

تبلیغات

۶- هنگام کار با موس، مچ دست خود را صاف نگه‌دارید و با مچ دست، موس را تکان ندهید.

۷- موس را در محل مناسبی و نزدیک به خودتان روی میز قرار دهید.

۸- فشار زیادی روی مچ دست وارد نکنید، زیرا این کار جلوی جریان خون را می‌گیرد.

۹- موسی را انتخاب کنید که متناسب با کف دست شما باشد، ولی خیلی برجسته نباشد که کشیدگی مچ دست را افزایش دهد.

۱۰- از موس‌های خمیده و انحنادار استفاده نکنید.

تبلیغات
1/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
persianvگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا