سلامت استخوان

با یک نسخه خانگی در کلینیک ارتوپدی دکتر فرزاد کمرتو بساز؛ خداحافظی با دیسک

هدف اولیه از درمان قطعی دیسک کمر در کلینیک ارتوپدی دکتر فرزاد برای هر بیمار کمک به تسکین درد و سایر علائم ناشی از فتق دیسک است. برای دستیابی به این هدف، برنامه درمانی هر بیمار باید بر اساس منبع درد، شدت درد و علائم خاصی که بیمار از خود نشان می دهد، فردی باشد.

درمان قطعی دیسک کمر- کلینیک ارتوپدی دکتر فرزاد

به طور کلی، معمولاً به بیماران توصیه می شود قبل از در نظر گرفتن جراحی ستون فقرات برای فتق دیسک، یک دوره مراقبت محافظه کارانه (غیر جراحی) را شروع کنند.  در حالی که این نظریه درست است ولی برای برخی از بیماران مداخله جراحی زودهنگام مفید است. به عنوان مثال، هنگامی که یک بیمار به دلیل گیرکردن ریشه عصبی ناشی از فتق دیسک دچار ضعف عمده پیشرونده در بازوها یا پاها می شود، انجام عمل جراحی زودتر می تواند هر گونه پیشرفت عصبی را متوقف کند و یک محیط درمانی بهینه برای بهبود عصب ایجاد کند.  در چنین مواردی، بدون مداخله جراحی ممکن است عصب به طور کلی از دست برود و آسیب دائمی باشد. همچنین چند بیماری نسبتاً نادر وجود دارد که نیاز به مداخله جراحی فوری دارد.  به عنوان مثال سندرم دم اسب که معمولاً با ضعف پیشرونده در پاها و یا اختلال عملکرد ناگهانی روده یا مثانه مشخص می شود، نیاز به مراقبت های پزشکی و جراحی فوری دارد.

برای فتق دیسک کمر و گردن، درمان های محافظه کارانه (غیرجراحی) معمولاً می تواند حدود چهار تا شش هفته برای کمک به کاهش درد و ناراحتی اعمال شود.  اغلب برای یافتن ترکیب مناسبی از درمان ها، یک فرآیند آزمون و خطا را پیش بگیرید. بیماران ممکن است یک درمان را در یک زمان امتحان کنند یا ممکن است استفاده از ترکیبی از گزینه های درمانی به طور همزمان برای آن‌ها مفید باشد. به عنوان مثال، درمان های متمرکز بر کاهش درد (مانند داروها) ممکن است به بیماران کمک کند تا درمان های دیگر (مانند دستکاری یا فیزیوتراپی) را بهتر تحمل کنند. علاوه بر کمک به بهبودی، فیزیوتراپی اغلب برای آموزش مکانیک‌های خوب بدن (مانند تکنیک بلند کردن مناسب) به بیماران استفاده می‌شود که به جلوگیری از ساییدگی و پارگی بیش از حد دیسک‌ها کمک می‌کند.

در ادامه راجع به درمان‌های غیر جراحی برای درمان دیسک کمر به شما توضیح خواهیم داد.

درمان قطعی دیسک کمر- کلینیک ارتوپدی دکتر فرزاد

ترکیبی از گزینه های درمانی محافظه کارانه زیر را می‌توان حداقل در شش هفته اول ناراحتی و درد استفاده کرد:

  • فیزیوتراپی، ورزش و کشش ملایم برای کمک به کاهش فشار روی ریشه عصبی
  • یخ و گرما درمانی برای تسکین درد
  • دستکاری (مانند دستکاری کایروپراکتیک)
  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن برای تسکین درد
  • داروهای مسکن برای تسکین درد
  • استروئیدهای خوراکی برای کاهش التهاب برای تسکین درد
  • تزریق اپیدورال برای کاهش التهاب برای تسکین درد

اگر درد بسیار زیاد باشد پزشکان برای تسکین درد ممکن است داروهایی نظیر:

  • استروئیدهای خوراکی
  • مواد مخدر خوراکی برای دردهای شدید

اگر درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل باشد و با موارد بالا که ذکر شد هم از بین نرفت و یا کمتر نشد حتما با  یک پزشک متبحر مشورت کنید و درمان خود را در یکی از بهترین مجموعه‌های ارتوپدی مانند کلینیک ارتوپدی دکتر فرزاد شروع کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا