پزشکی و سلامت

دکتر فوق تخصص کولورکتال قادر است چه بیماری هایی را درمان کند؟

بسیاری مواقع پزشکان عمومی یا متخصصین گوارش از افرادی که دچار مشکلی در نواحی مربوط به دستگاه گوارش تحتانی، از جمله روده بزرگ، رکتوم یا مقعد هستند می‌خواهند که به یک متخصص کولورکتال مراجعه کند. شاید برای بسیاری از افراد سؤال باشد که متخصص کولورکتال کیست و چه کارهایی می‌تواند انجام دهد. متخصصان کولورکتال اختلالات رکتوم، مقعد و کولون را درمان می‌کنند و در مورد طیف وسیعی از مشکلاتی که روده بزرگ یا دستگاه گوارش تحتانی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، تخصص دارند. این تخصص که قبلاً به‌عنوان «پروکتولوژی» شناخته می‌شده، بیماری‌هایی مانند سرطان کولورکتال، سرطان رکتوم، IBS، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، دیورتیکولیت، شقاق مقعد، فیستول مقعد و موارد دیگر را درمان می‌کند.

اکثر پزشکان فوق‌تخصص کولورکتال، در حیطه جراحی عمومی و همچنین در تشخیص و درمان اختلالات مربوط به کولون، رکتوم و مقعد آموزش دیده‌اند. به طور معمول برنامه دانشکده پزشکی ۴ساله است و پس از آن برای جراحی عمومی نیاز به ۵ تا ۶ سال آموزش اضافی است. پس از این دوره، متخصص کولورکتال ۱ تا ۲ سال دیگر باید تحت آموزش خاص قرار گیرد تا جراحی مربوط به کولون و رکتوم را به‌خوبی آموزش ببیند. در مجموع شاید نزدیک به ۱۵ سال آموزش لازم است تا یک پزشک به متخصص کولورکتال تبدیل شود.

وظایف جراح کولورکتال

در جواب این سؤال که دکتر فوق‌تخصص کولورکتال قادر است چه بیماری‌هایی را درمان کند؟ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متخصصین کولورکتال انواع تست غربالگری و تشخیصی از جمله کولونوسکوپی، سونوگرافی، سیگموئیدوسکوپی و غیره را انجام می‌دهند.
  • متخصصان کولورکتال بیماران مبتلا به انواع سرطان و بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش تحتانی را تشخیص می‌دهند و روند درمان آنها را آغاز می‌کنند.
  • این پزشکان همچنین اقدامات جراحی مانند جراحی لاپاراسکوپی، کولوستومی و غیره را انجام می‌دهند.

بهترین دکتر فوق تخصص فیستول چه کسی است؟

بیماری فیستول یکی از بیماری‌های دردناک ناحیه نشیمنگاهی است که می‌تواند برای بیمار بسیار دردناک و آزاردهنده باشد. بیماری فیستول مقعدی باعث ایجاد یک ارتباط غیرطبیعی بین بافت‌ها و قسمت‌های مختلف ناحیه مقعد می‌شود و در واقع با مجرایی روده و سطح پوست اطراف مقعد را به یکدیگر متصل می‌کند. این مسئله باعث می‌شود عوارضی همچون عفونت، چرک، و ترشحات بدبو به سطح روی پوست راه باز کنند و بیمار را دچار مشکلات بسیاری سازند.

برای درمان بیماری فیستول باید به سراغ بهترین دکتر فوق‌تخصص فیستول رفت؛ زیرا بیماری فیستول نیازمند یک درمان بسیار تخصصی است تا به شکل کامل درمان شود و بیمار با عود مجدد این بیماری روبرو نگردد.

بهترین دکتر فوق‌تخصص فیستول شخصی است که در قدم اول بتواند بیماری فیستول و نوع آن را به‌درستی تشخیص دهد. بیماری فیستول شکل‌های مختلفی دارد و بسیار مهم است که جهت درمان این بیماری ابتدا پزشک بتواند وضعیت فیستول، نوع آن و گسترش بیماری را به‌درستی تشخیص دهد تا در هنگام جراحی یا لیزر فیستول به شکل کامل بیماری را درمان کند. هرگونه تشخیص نادرست و یا عدم تجربه و تبحر کافی در هنگام جراحی فیستول می‌تواند باعث دردسرهای بسیاری برای بیمار گردد و به همین دلیل مراجعه به بهترین دکتر فوق‌تخصص فیستول بسیار اهمیت دارد.

بهترین دکتر فوق‌تخصص آبسه مقعدی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بیماری آبسه مقعدی یکی از بیماری‌های رایج نشیمنگاهی است که نیازمند درمان فوری است. این بیماری بر اثر دلایل مختلفی از جمله بسته شدن غدد نزدیک دهانه مقعد به وجود می‌آید و بر اثر آن تورم‌های دردناکی به شکل جوش در نزدیکی مقعد ظاهر می‌شود.

درمان آبسه و مراجعه به بهترین دکتر فوق‌تخصص آبسه مقعدی بسیار اهمیت دارد تا این بیماری به شکل ریشه‌ای درمان شود و نتواند به دلیل نقص درمان به فیستول مقعدی تبدیل گردد.

ویژگی‌های بهترین دکتر فوق‌تخصص آبسه مقعدی

مهم‌ترین دکتر فوق‌تخصص آبسه مقعدی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

دانش و تجربه

بسیار مهم است که پزشک از تجربه بالایی برخوردار باشد و بتواند بیماری آبسه مقعدی را به‌درستی تشخیص دهد و راه درمان را متناسب با شدت بیماری  انتخاب کند. بیماری آبسه مقعدی یک بیماری حساس است که اگر به‌درستی درمان نشود می‌تواند در صورت گسترش به فیستول مقعدی تبدیل شود و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

داشتن تجهیزات درمانی کامل و به‌روز

برای درمان آبسه مقعدی که امروزه بیشتر از روش لیزر انجام می‌شود بسیار مهم است که پزشک به دستگاه‌های لیزر به روزی دسترسی داشته باشد. داشتن دستگاه لیزر و دیگر تجهیزات لازم برای درمان آبسه بسیار اهمیت دارد تا روند درمان به بهترین شکل دنبال شود.

دسترسی به محیط کاملاً بهداشتی برای درمان

از دیگر نکات مهمی که بهترین دکتر فوق‌تخصص آبسه مقعدی آن را در نظر می‌گیرد فراهم کردن یک کلینیک کاملاً بهداشتی برای انجام جراحی و یا لیزر آبسه است. بسیار مهم است که بیماری آبسه در محیط کاملاً بهداشتی درمان شود تا از مشکلاتی نظیر عفونت پس از جراحی جلوگیری شود.

دکتر برای درمان آبسه مقعدی

کلینیک متخصصین کولورکتال چه امکاناتی دارد؟

کلینیک متخصصین کولورکتال به مجموعه‌ای گفته می‌شود که در آن پزشکان فوق‌تخصص ناحیه مقعد و روده بزرگ به درمان بیماری‌های مرتبط با تخصص خود می‌پردازند. به طور معمول در کلینیک متخصصین کولورکتال درمان بیماری‌های رایج نشیمنگاهی همچون درمان هموروئید (بواسیر)، فیشر (شقاق)، آبسه مقعد، فیستول و کیست مویی انجام می‌شود. در این مراکز درمان توسط فوق‌تخصص کولورکتال باسابقه بسیار در درمان این بیماری‌ها، انجام می‌گیرد. این مراکز بسیار بهداشتی هستند تا بیمار پس از درمان در این مراکز، دچار بیماری‌های عفونی نشود. استفاده از بهترین تجهیزات و مجهزترین دستگاه‌های لیزر از دیگر نکات مهمی است که در کلینیک متخصصین کولورکتال به آن توجه می‌شود. در این مراکز به طور معمول از تخصص پزشکان آقا و خانم به شکل هم‌زمان استفاده می‌گردد تا بیمارانی که نیاز به پزشک خانم دارند به‌راحتی تحت درمان قرار بگیرند.

کلینیک فوق تخصصی کولورکتال

یکی از کلینیک‌های تخصصی کولورکتال کلینیک درمان فوری است که متخصصین در آن به درمان انواع بیماری‌های نشیمنگاهی می‌پردازند و لیزر انواع بیماری‌های نشیمنگاهی در محیطی کاملاً بهداشتی، با بهترین دستگاه‌های لیزر و پرسنل بسیار مجرب انجام می‌شود. تخصص پزشکان در این مجموعه باعث شده تا رضایت بیماران و مراجعین از مرکز بسیار بالا باشد و بیماران با بازگشت دوباره بیماری‌های نشیمنگاهی مواجه نشوند.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا