رپورتاژ آگهی

ترفندهای ارزان برای طراحی اتاق خواب کوچک

تعداد خانه هایی با متراژ کم نسبت به سال ها و دهه های قبل بیشتر شده و طبیعتا اتاق خواب و سایر نقاط خانه هم دیگر به بزرگی سابق نیستند. برای ساکنان این خانه ها، احتمالا مهم ترین چالش این است که چطور وسایل را در خانه جا بدهند و چگونه می شود با چیدمان درست، فضای اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان داد. راه حل این مشکل را به دو بخش می توان تقسیم کرد: خرید وسیله مناسب و چیدمان صحیح و اصولی. اینجا تاکیدمان روی نحوه چینش وسیله هاست، اما دو راهنمایی مهم درباره اقلام بزرگ اتاق برایتان داریم که قطعا کمک می کند فضای بیشتری نصیبتان شود و بتوانید همه آنچه را که لازم دارید در اتاق جا بدهید.

تبلیغات

تخت خواب مناسب فضای کوچک

بسیاری از کسانی که صاحب اتاق کوچکی هستند تصمیم می گیرند قید خوابیدن روی تخت خواب را بزنند، یا اینکه ناچارا تخت را به جای دیگری منتقل می کنند. از آنجایی که تخت خواب ها معمولا بزرگ و جاگیر هستند، از ظاهر امر اینطور برداشت می شود که برای قرار دادنشان در اتاقی کوچک هیچ کاری نمی توان کرد. شاید، و شاید هم نه. در سال های اخیر مدلی از تخت خواب عرضه شده که دقیقا مطابق زندگی مدرن و امروزی ما طراحی اش کرده اند؛ تختی که تمام ویژگی های لازم برای متناسب شدن با سبک زندگی جدید ما دارد. دارم از تخت باکس حرف می زنم که طرحی نو و تازه از تخت خواب است که به مرور دارد جای شکل سنتی تخت را می گیرد. شاید بگویید ما داشتیم درباره اتاق های کوچک حرف می زدیم و این تخت جدید چه ارتباطی به بحث ما دارد. بیایید تا برایتان توضیح بدهیم.

چرا تخت باکس؟

برای فضاهای کوچک، تخت باکس یک گزینه ایده آل محسوب می شود. چند دلیل مهم برای این گفته داریم؛ مهم ترینش این است که تخت باکس ها با طراحی مینیمال و ساده شان به فضای کمی برای جا گرفتن احتیاج دارند و در اکثر آنها نیازی به کفی تخت خواب چوبی یا فلزی نیست به زبان خودمان، جمع و جورند. برخلاف تخت های دیگر که نیاز به سرهم بندی دارند و باید در اتاق نصبشان کرد، تخت باکس ها به شکل آماده عرضه می شوند و نه به زحمت دیگری نیاز است و نه جای زیادی را اشغال می کنند.

مزیت دیگر اینکه حتی همان بخشی از اتاق را که گرفته اند، تبدیل به یک محفظه می کنند. یعنی اینکه وقتی تشک را بالا ببرید، زیر آن محفظه ای بزرگ وجود دارد که وسیله های مختلفی را می توانید در آن قرار دهید. ضمنا نسبت به تخت های قدیمی وزن کمتری دارند و جابجایی شان راحت تر است. البته غیر از این دو مورد، مزیت های دیگری هم دارند از جمله قیمت کم و زیبایی و تنوع در طرح، که چون خارج از بحث است به آنها نمی پردازیم.

اگر دو نفر از اتاق خواب استفاده می کنند، احتمالا بهترین پیشنهاد استفاده از تخت خواب دو طبقه است. نیاز به توضیح ندارد؛ این تخت ها به اندازه یک تخت فضای اتاق را می گیرند ولی جای خواب هر دو نفر را تامین می کنند. حتی مدل های کم جا هم از این تخت ها موجود است که با طراحی خاص، کمترین فضای ممکن را از اتاق می گیرند. اگر تخت برای کودک و نوجوان است، توصیه می کنیم برای هر کدام یک محافظ تشک تهیه کنید؛ بچه ها خیلی ساده می توانند به تشکی که قرار است چند سال از آن استفاده شود آسیب بزنند و عمرش را کوتاه کنند. یکی از متداول ترین صدمه ها ریختن مایعات روی تشک است؛ با داشتن این لایه محافظتی ضد آب، خیالتان از بابت چنین مشکلاتی راحت است و عمر مفید تشک هم بیشتر می شود.

تبلیغات

چیدمان وسایل اتاق خواب

ما در خانه تک تک شما نیستیم و خبر نداریم طرح و نقشه خانه و فضای اتاق خواب شما چطور است، پس به جای اینکه بگوییم کدام وسیله را کجا بگذارید، توصیه هایی می کنیم که به کار هر خانه ای می آید. این ها قاعده های کلی هستند که فارغ از اندازه و طرح اتاق، کمک می کنند فضای آزاد بیشتری داشته باشید یا اینکه اتاق را بزرگتر از اندازه واقعی اش نشان دهد.

تقارن: هرچه خانه شما نظم بیشتری بگیرد، از دید ناظران بیرونی بزرگتر جلوه می کند. برای مثال، یکی از قاعده های کلی رعایت کردن تقارن است. به این معنی که وقتی وسیله های کوچک را طوری بچینید که تقارن برقرار شود، تصویر و نمای اتاق منظم و متناسب خواهد بود. این تقارن را در جای جای اتاق و خانه می توانید اجرا کنید؛ با در نظر گرفتن محل مناسب برای اقلامی نظیر تابلوهای دیواری، آباژور، پاف و پاتختی.

آینه: اگر بخواهید دست به جیب بشوید، یکی از ارزان ترین اقلامی که می توانید تهیه کنید آینه است. آینه ها نور را بازتاب می دهند و همچنین به خاطر نمایش تصویر در خودشان، می توانند به اتاق عمق دهند؛ این دو ویژگی باعث می شود که فضا بزرگتر از آنچه هست نشان داده شود. اگر نمی خواهید آینه ای جداگانه بخرید، می توانید یک میز آرایش جدید که از واجبات هر اتاق خوابی است استفاده کنید. آینه های چراغ دار به خاطر روشن کردن فضا، تاثیری بیشتر در بزرگ به نظر رسیدن اتاق دارند.

تخت خواب: به طور معمول تخت خواب را در میانه اتاق می گذارند به شکلی که هر دو سمت آن فضایی باز وجود داشته باشد؛ اما وقتی اتاق کوچکی دارید چنین ایده ای برای شما کارساز نیست. پیشنهاد می کنیم تخت را در گوشه ای از اتاق بگذارید؛ بسته به اینکه اتاق پنجره دارید یا نه، شکل و نقشه اتاق و سلیقه شخصی، می توانید تخت کمی از دیوار فاصله بدهید یا اینکه به دیوار بچسبانید. ضمنا برای حفظ حریم خصوصی، ترجیحا تخت را طوری بگذارید که از اتاق پذیرایی در معرض دید نباشد.

تبلیغات

روشنایی: هرچه فضای اتاق روشن تر باشد، بزرگتر به نظر می رسد. پس سعی کنید به شکل های مختلف نور به اتاق اضافه کنید. ناگفته پیداست منظورمان این نیست که در همه جای اتاق چراغ کار بگذارید. حرف اصلی این است که در موقعیت های مختلف می توانید روشنایی را افزایش دهید؛ اینکه با چراغ های دیواری این کار را بکنید یا با چراغ سقفی و آباژور و لوستر، به سلیقه و طرح اتاقتان بستگی دارد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا