پزشکی و سلامت

علت آبی بودن رگ های بدن چیست؟

درگذشته به نجیب زادگان، خون- آبی گفته می‌شد چراکه به دلیل شرایط رفاه زندگی، رگ‌های آبی بدنشان به‌راحتی در زیر پوست شفافشان پیدا بود اما رگ‌های افراد محروم به دلیل پوست تیره‌تر و آفتاب‌سوخته آن‌ها قابل‌مشاهده نبود؛ اما چرا همه انسان‌ها اعم از نجیب‌زاده‌ها و محرومان، رگ‌هایی به رنگ آبی دارند درحالی‌که خونی که در رگ‌ها جریان دارد قرمز است نه آبی.

محققان آمریکایی در تحقیقات جدید خود به بررسی عوامل مؤثر در این امر پرداخته‌اند.

تمام پنج لیتر خون بدن توسط قلب به تمام نقاط بدن پمپ می‌شود. خونی که قلب را با فشار زیاد ترک می‌کند به رنگ قرمز روشن است زیرا اکسیژن دارد. اکسیژن توسط اندام‌های بدن ازجمله مغز، ماهیچه‌ها و پوست به مصرف می‌رسد.

در بافت‌ها، خون، اکسیژن خود را تا حدودی ازدست‌داده و دی‌اکسیدکربن می‌گیرد. مادامی‌که خون از اکسیژن تهی می‌شود، به‌آرامی از قرمز روشن به قرمز تیره تغییر رنگ می‌دهد اما در هیچ‌کدام از این مراحل رنگی شبیه به آبی نمی‌گیرد. رنگ آبی رگ‌ها به دلیل وجود چهار عامل است.

چرا رگ های بدن آبی هستند؟

اولین دلیل به این مسئله برمی‌گردد که نور در طول‌موج‌های مختلف چگونه بر پوست اثر می‌گذارد. نور جذب پوست می‌شود و مجدداً بازتاب پیدا می‌کند. محققان دریافتند که رگ‌های نزدیک به سطح پوست جزء بسیار کوچکی از نور قرمز و بخش زیادی از نور آبی را بازتاب می‌دهند و این به آن معناست که رنگ آبی بسیار بارزتر و قابل‌مشاهده‌تر است.

دومین عامل، ناشی از میزان اکسیژنی است که در خون وجود دارد. با کاهش میزان اکسیژن، رنگ خون از قرمز روشن به قرمز تیره تغییر می‌کند، هرچند هنوز قرمز است اما به رنگ آبی اسرارآمیز رگ‌ها اندکی نزدیک‌تر شده است.

سومین عامل به ویژگی خود رگ‌ها برمی‌گردد، خصوصاً اینکه ضخامت این رگ‌ها چه اندازه است و در چه عمقی زیر سطح پوست قرار دارند. اگر رگ در عمق اندکی از زیر پوست قرار داشته باشد، نسبتاً قرمزرنگ به نظر می‌رسد، اما بیشتر رگ‌ها در عمقی بیشتر از نیم میلی‌متر زیر پوست قرار دارند. در این حال، به دلیل قوانین فیزیک نوری رگ‌ها آبی به نظر می‌رسند.

چهارمین عامل مغز انسان است. مغز فرآیندهای زیادی را بر روی پیام‌هایی که از شبکیه چشم می‌رسند، اعمال می‌کند. به‌عنوان‌مثال آیا یک جسم صورتی همیشه صورتی است؟ خیر. وقتی این جسم در نزدیکی رنگ قرمز قرار بگیرد، مغز شما رنگ صورتی آن را به سایه‌ای از رنگ آبی تغییر می‌دهد. در مورد رگ‌ها نیز، تقابل باپوست، به رگ‌ها رنگ آبی می‌بخشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
منبع
isnaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا