پزشکی و سلامت

کدام ویتامین ها را با هم نخوریم

بسیاری از افراد برای بهبود سلامت خود یا پیشگیری از بیماری، ویتامین و مکمل مصرف می کنند. متاسفانه دستورالعمل دقیقی برای مصرف و تداخلات مکمل ها وجود ندارد. بنابراین، باید توجه داشته باشید که چه مکمل هایی، چه زمانی و به چه مقدار مصرف می کنید.

ویتامین هایی که با هم تداخل دارند

1 ویتامین C با ویتامین B-12

ویتامین C یک آنتی اکسیدان ضروری برای سلامت سیستم ایمنی است. ویتامین B-12 نیز به حفظ سیستم عصبی و تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف همزمان این دو مکمل ممکن است میزان دریافت ویتامین B-12 را کاهش دهد. بنابراین، کارشناسان توصیه می کنند این مکمل ها را حداقل با فاصله دو ساعت از همدیگر مصرف کنید.

2 مکمل ویتامین A با غذاهای غنی از ویتامین A

از آنجایی که ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است، مقادیر اضافی آن در بدن ذخیره می شود. بنابراین، نیازی نیست هر روز ویتامین A مصرف کنید. مصرف بیش از حد ویتامین A می‌تواند منجر به ضعیف‌تر شدن استخوان‌ها و شکستگی‌ بیشتر استخوان با افزایش سن شود.

برای جنین مادران باردار نیز می تواند مضر باشد. اگر باردار هستید یا مکمل ویتامین A مصرف می کنید، از خوردن جگر یا پاته جگر خودداری کنید. این غذاها به قدری سرشار از ویتامین A هستند که حتی اگر مکمل ویتامین A مصرف نمی کنید، فقط هفته ای یک مرتبه کافی است.

3 اسید فولیک (ویتامین B9) و ویتامین B12

در حالی که هر دوی اینها، ویتامین های حائز اهمیت گروه B هستند اما در واقع مصرف بیش از حد اسید فولیک یا فولات می تواند علائم کمبود ویتامین B12 را پنهان کند. بنابراین، قبل از افزودن این مکمل ها به رژیم غذایی خود، با پزشک خود صحبت کنید تا سطوح ویتامین موردنیاز بدنتان را با گرفتن آزمایش مشخص کند.

تبلیغات

4 ویتامین E و ویتامین K

ثابت شده که مکمل ویتامین E می تواند منجر به افزایش خونریزی در برخی از افراد شود. برخی از پزشکان مکمل ویتامین K را برای کمک به انعقاد تجویز می کنند. مصرف همزمان ویتامین E می تواند اثرات ویتامین K را خنثی کند.

سایر مکمل هایی که باهم تداخل دارند

5 مس و روی

مس و روی هر دو از مواد معدنی مهم هستند. اکثر مردم از طریق رژیم غذایی خود به اندازه کافی از این مواد مغذی دریافت می کنند. مس به رشد مغز، سلامت سیستم عصبی و ساخت بافت های مهم بدن کمک می کند. روی یک ماده معدنی مهم برای بهبودی بدن است.

مواد معدنی مختلف در صورت مصرف همزمان، برای جذب در سیستم گوارش باهم رقابت می کنند. بنابراین، اگر مس و روی را با هم مصرف کنید، معمولاً یکی از آنها جذب ضعیف تری خواهد داشت. در مورد این دو مکمل، ماده معدنی روی برنده این نبرد خواهد بود. افرادی که مقدار زیادی مکمل روی مصرف می کنند ممکن است دچار کمبود مس شوند.

6 چای سبز و آهن

هر دوی این مکمل ها به تنهایی فواید زیادی دارند. چای سبز دارای ترکیبات ضد التهابی است که ممکن است به افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده کمک کند. آهن برای ساخت هموگلوبین که پروتئینی در خون شما است، حائز اهمیت می باشد.

با این حال، وقتی این دو با هم مصرف شوند، آنتی اکسیدان های چای سبز به آهن متصل می شوند. این امر اثرات مثبت مصرف چای سبز را کاهش می دهد.

7 کلسیم با روی، منیزیم و آهن

کلسیم یک ماده معدنی مهم برای سلامت استخوان است. مصرف مکمل کلسیم می تواند بر نحوه جذب سایر مواد معدنی از جمله روی، منیزیم یا آهن توسط بدن شما تأثیر بگذارد. اگر ترکیبی از این مکمل ها را مصرف می کنید، با پزشک خود در مورد بهترین زمان برای جذب حداکثری هر ماده معدنی صحبت کنید.

تداخلات ویتامین ها، مکمل ها و داروها

برخی از موارد علاوه بر تداخل با سایر مکمل ها، با داروها نیز تداخل دارند. اگر به طور منظم از داروهای تجویزی استفاده می کنید، همیشه قبل از افزودن هر گونه مکمل جدید به برنامه روزانه خود با پزشک خود صحبت کنید.

8 رقیق کننده های خون

ویتامین A و ویتامین K می توانند با داروهای رقیق کننده خون تداخل منفی داشته باشند، بنابراین باید از مصرف هر دو اینها با داروهای ضدانعقاد اجتناب کنید.

برخی از گیاهان دارویی نیز می توانند با وارفارین که یک ضد انعقاد و رقیق کننده خون است تداخل داشته باشند، از جمله:

9 ویتامین D و داروهای درمان بیماری های قلبی

دوزهای بالای ویتامین D می‌تواند با داروهای کاهش کلسترول و فشار خون و همچنین برخی از داروهای دیگر که برای درمان بیماری‌های قلبی استفاده می‌شوند، تداخل ضعیفی داشته باشد.

مخمر سنت جان نیز یک مکمل گیاهی است و صدها سال است که برای درمان مشکلات سلامت روان استفاده می شود و تداخل بالقوه با چندین دارو که علائم بیماری قلبی عروقی مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا را درمان می کنند، دارد. اگر دیگوکسین، وراپامیل یا هر گونه استاتین مصرف می کنید، از مصرف همزمان مخمر سنت جان با این داروها خودداری کنید.

علاوه بر این، کوهوش سیاه که دارویی گیاهی برای بهبود مشکلات زنان است، می‌تواند عملکرد استاتین‌ها را کاهش دهد.

10 داروهای روانپزشکی

ترکیب برخی مکمل ها یا داروهای گیاهی با داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

  • مصرف جینکو با ترازودون می تواند منجر به تغییرات رفتاری یا احساسی شود.
  • مصرف جینسینگ با مهارکننده های مونوآمین اکسیداز می تواند باعث علائم شیدایی شود.
  • مخمر سنت جان ممکن است در صورت ترکیب با SSRI (داروهای ضد افسردگی) باعث خواب آلودگی شود.
  • خار مریم می تواند در جذب بنزودیازپین ها اختلال ایجاد کند.
  • خار مریم ممکن است بر میزان جذب دیازپام تأثیر بگذارد.

11 تداخلات دارویی کلی

دو مکمل گیاهی، مخمر سنت جان و گیاه گلدن سیل، آنقدر خطر تداخل دارند که بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند در صورت مصرف هر گونه دارو یا مکمل، از مصرف آنها به طور کامل اجتناب کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicinenet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا