بهداشت کودکان

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه

در این مطلب خواهیم آموخت که چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، باما همراه باشید 🙂

تبلیغات

والدین همیشه بعدازاینکه کودشان تب می‌کند نگران هستند که نکند شاید کودک تشنج کند. خوب است که برای حل مشکل کودک نگران بود اما باید از راه درست و به‌دوراز هر نوع خوددرمانی عمل کرد که اتفاق بدتری نیفتد.

تب چیست؟

غده هیپوتالاموس که در وسط پایه مغز واقع‌شده مثل یک ترموستات عمل می‌کند. این ارگان با درک صحیح میزان دمای مناسب برای بدن پیامی را به سیستم‌های عصبی ارسال و آن‌ها را برای رسیدن به دمای مطلوب آماده می‌کند. دمای طبیعی بدن 37 درجه سانتی‌گراد است البته در برخی افراد اندکی درجه حرارت بدن بالاتر یا پایین‌تر است. همچنین دمای بدن در طول شبانه‌روز متغیر است؛ در صبح اندکی پایین‌تر و در عصر اندکی بالاتر می‌رود. وقتی ویروسی وارد بدن و خون کودک شود موجب تغییراتی در خون و گلبول‌های سفید و درجه حرارت بالا برای دفاع می‌شود. هیپوتالاموس با درک این موضوع به سیستم عصبی دستور می‌دهد درجه حرارت بدن بالا برود و دمای بدن ممکن است از 38 تا 40 درجه برسد.

با تب عفونی کودکان چه کنیم؟

گاهی اوقات در کودکان کمتر از 4 سال به علت عفونت‌های گوش و در کودکان بالای 4 سال به علت سینوبرونشیت علائم بالینی تب و سرفه طول می‌کشد. بیشتر محققان و پزشکان معتقدند تب برای کودکان مشکل جدی تلقی نمی‌شود و تا زمانی که کودک تب دارد و بی‌قرار است احتیاج به داروی مسکن تب‌بر ندارد. ثابت‌شده تب یک عامل دفاعی بدن بوده و دوره بیماری را کوتاه‌تر می‌کند و پایین آوردن تب دوره بهبود بیماری را در کودکان به‌شدت کند می‌کند. بدن برای افزایش درجه حرارت خون مجبور است 01 درصد به سوخت‌وساز خون بیفزاید و افزایش متابولیسم بدن باعث دفع بسیاری از سموم نهفته در بافت‌ها می‌شود. در این صورت توصیه می‌شود در مورد تب بیماری‌های عفونی و تب واکسیناسیون استامینوفن تجویز نشود که دفاع بدن در مقابل میکروب‌ها نیز کمتر شود.

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 1همه چیز درباره تب کودکان

چقدر استامینوفن کافی است؟

استامینوفن عمدتاً به‌وسیله کبد متابولیزه می‌شود. علائم مسمومیت خفیف بالینی مانند تهوع، رنگ‌پریدگی و خستگی بروز می‌کند که به‌وسیله دفع استامینوفن غیرسمی از راه ادرار علائم بهبود می‌یابد. استامینوفن برای رفع تب  کودکان زیر یک سال برحسب وزن 51-01 قطره 6-4 ساعت و در کودکان بزرگ‌تر از 2 سال 5 میلی‌لیتر معادل یک قاشق مرباخوری 6-4 ساعت یک‌بار برای زمانی که کودک تب بالاتر از 5/83 دارد در دوران تب و سرماخوردگی تجویز می‌شود. شربت ایبوپروفن داروی مناسب مسکن و تب‌بر برای کودکانی است که تب و درد عفونت گوش دارند و برحسب وزن هر 8-6 ساعت یک قاشق مرباخوری در موارد تب بالا یا همراه استامینوفن در موارد ضروری تجویز می‌شود. اگر تب 03 تا 54 دقیقه بعد از مصرف دارو ادامه یافت برای اطمینان از کافی بودن دارو، دوز دارو و پیمانه‌ای را که با آن دارو را به کودک داده‌اید، کنترل کنید. درصورتی‌که میزان داروی داده‌شده کافی باشد ممکن است بدن کودک به دارو جواب نداده باشد. اگر استامینوفن ظرف یک ساعت تب را پایین نیاورد، برای استفاده از داروی دیگر با پزشک مشورت کنید.

تبلیغات

چطور تب را اندازه‌گیری و پایین بیاوریم؟

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 2روش اندازه گیری تب در کودکان و نوزادان 🙂

استفاده از درجه‌های اندازه‌گیری تب وسیله مناسبی برای اندازه‌گیری دمای بدن است. برای بچه‌ها به‌هیچ‌وجه دماسنج را دردهان یا مقعد قرار ندهید چراکه خطرناک است و ممکن است شکسته شود. درجه را زیر بغل کودک قرار دهید و هر دمایی را که مشاهده کردید، یک درجه به آن اضافه کنید، یعنی اگر درجه تب کودک شمارا 38 نشان داده، در حقیقت او 39 درجه تب دارد. پاشویه یکی از روش‌های سنتی برای کاهش تب است که هنوز هم به خانواده‌ها توصیه می‌شود. والدین می‌توانند دستمالی را با آب شیر خیس کنند و روی سر و بدن بچه قرار دهند. حمام کردن روش مناسبی برای کاهش تب نیست چراکه بچه بیمار است و توان بالایی ندارد و حفظ و کنترل او در این حالت کار سختی است و ممکن است زمین بخورد.

کاهش تب کودک بدون دارو

درجه حرارت و تب چند درجه برای نوزاد و کودک در هر سنی نگران‌کننده است؟

دستورالعمل‌های زیر ممکن است برایتان مفید باشد، دستورالعمل تب کودک در آکادمی آمریکایی اطفال (AAP):

 • نوزادان تا 3 ماهگی دمایی بالاتر از 100.4 درجه (38 درجه سانتی‌گراد) یک مشکلی است که باعث نگرانی می‌شود.
 • نوزادان بین 3 تا 6 ماهگی تب بالای 101 درجه (38.3 درجه سانتی‌گراد) باید توسط متخصص اطفال بررسی شود.
 • نوزادان سن 6 ماه به بالاتر درجه حرارت بیش از 103 درجه (39.4 درجه سانتی‌گراد) نیاز به مشاوره فوری با یک پزشک دارد.

اگر کودک شما علائم دیگر بیماری‌ای مانند سرماخوردگی، سرفه، استفراغ یا اسهال را نشان داد، با پزشک خود مشورت کنید علاوه بر این، به‌عنوان یک پدر و مادر، همیشه به غرایزتان اعتماد کنید اگر فکر می‌کنید باید به پزشک مراجعه کنید، این کار را انجام دهید. در هر شرایطی، علاوه بر دارویی که پزشک تجویز می‌کند، می‌توانید این چند راهنمایی را برای کمک به کاهش تب‌های نوزاد خود را دنبال کنید و انجام دهید.

درمان خانگی و طب سنتی تب کودک و نوزاد

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 3درمان های خانگی طب کودکان

در اینجا 10 راه برتر برای کاهش تب در نوزادان آورده‌ایم که شامل:

تبلیغات

1. کمپرس سرد برای کاهش تب

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 4درمان تب کودک با دستمال مرطوب

به‌محض اینکه تب در کودکتان ایجاد شد، اولین کاری که باید انجام دهید، قرار دادن یک دستمال مرطوب خیس بر روی پیشانی نوزاد است. زمانی که آب از پوستش تبخیر شد، تب کاهش پیدا می‌کند و درجه حرارتش به‌سرعت کاهش می‌یابد. مقداری آب سرد را کاسه‌ای بریزید. یک دستمال تمیز را در آب خیس کنید. آب زیادی پارچه را بیرون بکشید، سپس پارچه مرطوب را روی پیشانی نوزاد قرار دهید هنگامی‌که پارچه گرم شد، آن را بردارید و دوباره انجام دهید، این کار را تا زمانی که تب از بین رود، ادامه دهید. شما همچنین می‌توانید از دستمال یا لیف مرطوب استفاده کنید و به مناطقی مانند: زیر بغل، پا، دست و کشاله ران کودکتان بمالید و مرطوب کنید تا دما کاهش پیدا کند.

نکته: هیچ‌وقت از آب خیلی سرد یا یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است دمای داخلی بدن افزایش یابد.

2. حمام نیمه گرم و ولرم برای درمان تب

یک حمام ولرم، یک کودک را شاداب و آرام می‌کند و به تنظیم دمای بدنش کمک می‌کند. حتی به کودک شما کمک خواهد کرد که بهتر بخوابد که برای بهبود سریع‌تر و بهترش موردنیاز است، برای نوزادان کم سن تر از 6 ماه، 2 تا 3 بار در روز حمام اسفنجی خیس به اعضای بدنش مناسب است. برای نوزادان 6 ماه تا بیشتر، چند بار در روز به‌طور منظم آن‌ها را به حمامی ولرم ببرید و پس از هر حمام، بلافاصله نوزادان را لباس بپوشانید.

نکته: هرگز از آب داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخلی بدن شود.

3. کاهش تب نوزاد با شیر مادر

شیرمادرشیر مادر تب نوزاد را کاهش میدهد

برای نوزادان کوچک‌تر از 6 ماهه که تب‌دارند، شیر مادر بسیار ضروری است. شیر مادر یک تعادل عالی از مواد مغذی است که موجب تقویت سیستم ایمنی ضعیف نوزاد می‌شود و برای مبارزه بیماری کودک طراحی‌شده است، شیر مادر به‌سرعت و به‌راحتی قابل‌هضم است. کودک بیمار را به‌طور کامل هیدراته نگه می‌دارد که برای بهبود سریع بسیار ضروری است. سعی کنید مرتباً نوزاد خود را با شیرتان تغذیه کنید. اگر کودک شما در هنگام تبش از نگهداری و پرستاری شما خوشش نمی‌آید، شکل مراقبت و پرستاری‌تان را تغییر دهید. می‌توانید نوزاد را در حین تغذیه با شیر مادر صاف و ایستاده نگه‌دارید تا کودک شما در طول تغذیه راحت‌تر باشد. اگر کودک شما مدل شیردهی‌تان را پس میزند، شیرتان را بگیرید و با استفاده از یک قاشق یا بطری آن را به کودک بدهید.

تبلیغات

4. درمان تب کودک با مایعات

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 5مصرف مایعات تب کودکان را کاهش میدهد

برای کودکان بیمار، مهم است که میزان مصرف مایعات را برایشان افزایش دهیم. مایعات کمک می‌کنند تا آن‌ها را کمی خنک کند و خود را جایگزین مایعاتی می‌کنند که از طریق عرق کردن، ازدست‌رفته‌اند و موجب کم‌آبی می‌شوند کم‌آبی بدن می‌تواند منجر به عوارض مختلف دیگری شود و باعث تأخیر در بهبودی شود. به دلیل داشتن تب، نوزادان ممکن است خوردن مایعات زیاد را رد کنند؛ بنابراین، سعی کنید به آن‌ها مقادیر کمی از مایعات در دفعات زیادتر بدهید. راه‌حل‌های آب‌رسانی خوراکی داشته باشید (هم خانگی هستند و هم به‌راحتی در بازار موجود است) در طول حمام ولرم برای بچه‌های کوچک‌تر از 6 ماهه برای کمک به جبران مایعات و الکترولیت‌ها؛ همراه با آب و محلول آب‌رسانی خوراکی، می‌توانید شیر سرد، آبمیوه و ماست سرد به نوزادان 6 ماه یا بیشتر بدهید.

5. کودک خود را در مکان خنک نگه‌دارید

هنگامی‌که از یک کودک بیمار مراقبت می‌کنید، مهم است که به‌طور منظم دمای اتاق را چک کنید نباید بیش‌ازحد گرم یا خیلی سرد باشد. اتاق نوزادان را در دمای بین 70 تا 74 درجه فارنهایت نگه‌دارید (21.1 تا 23.3 درجه سانتی‌گراد). اگر از فن استفاده می‌کنید، آن را در پایین‌ترین حالتش نگه‌دارید، بااین‌حال، مطمئن باشید که کودک شما به‌طور مستقیم زیر فن نمی‌خوابد و اگر از دستگاه تهویه مطبوع استفاده می‌کنید، درجه را در سطح متعادل نگه‌دارید. اطمینان داشته باشید که کودک نمی‌لرزد و درجه حرارتش بالا نمی‌رود همچنین، از استفاده از بخاری ثابت اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باعث گرمی زیاد کودک شما شود. نوزادان بیمار را در یک مکان خنک نگه‌دارید. اگر کودک خود را بیرون می‌برید، سعی کنید در سایه باشید

6. لباسی راحت تن نوزاد خود کنید

بسیاری از والدین به‌اشتباه فرزند بیمار خود را با لایه‌های زیادی از لباس و پتوهای زیادی می‌پوشانند. این چیزی است که والدین باید از انجام آن اجتناب کنند، زیرا ممکن است باعث عدم کاهش دما شود یا حتی بالاتر برود. نوزادان نمی‌توانند درجه حرارت خود را به‌خوبی تنظیم کنند، ازاین‌رو هنگامی‌که در لایه‌های زیادی از لباس قرار می‌گیرند، بیش‌ازحد گرمشان می‌شوند و برای آن‌ها کاهش دادن دما سخت‌تر می‌شود، لباس پوشاندن بیش‌ازحد از جریان یافتن هوا و گردش هوا به بدن او، جلوگیری می‌کند.

یک‌لایه لباس سبک تن نوزاد کنید و درواقع ضروری موقع خوابیدنش یک پتوی نازک رویش بیندازید همچنین، کودک خود را در یک اتاق راحت نگه‌دارید که در آن درجه حرارت بیش‌ازحد گرم و یا خیلی سرد نباشد.

7. ماساژ پا برای درمان تب

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 6درمان تب کودکان با ماساژ پا

یکی از بهترین راه‌های آرام کردن کودک شیرینتان، مالش کف پا نوزاد با بعضی از روغن‌های گرم است، صرف‌نظر از آرامش، خواب بهتری به آن‌ها می‌دهد که برای بهبود سریع‌ترشان ضروری است. ماساژ پا ، نیز به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند. مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش دهید، با انگشتان دستتان، انگشتان پاهایشان را به‌آرامی فشار دهید در پایان، تمام پاها را به‌خوبی ماساژ دهید این کار را فقط چند دقیقه انجام دهید و در صورت نیاز، تکرار کنید. هنگامی‌که به سراغ ماساژ پا می‌روید، مراقب باشید که بیش‌ازحد این کار را انجام ندهید.

تبلیغات

8. نظارت بر دمای بدن

یکی دیگر از کارهای مهم درزمانی که کودک شما تب دارد، این است که به‌طور منظم دمای بدن او را کنترل کنید. به دستان خود به‌عنوان وسیله‌ای برای ارزیابی درجه حرارت کودک، اعتماد نکنید در عوض، می‌توانید راه‌های مختلفی برای تعیین درجه حرارت نوزادان خود استفاده کنید:

 • روش مقعدی (توسط مقعد)
 • روش دهانی (توسط دهان)
 • روش زیر بغل (توسط زیر بغل)
 • روش پرده صماخ (توسط گوش)

به‌طور منظم دمای نوزادان خود را یادداشت کنید و آن را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. این کار به پزشک کمک خواهد کرد که تغییراتی را که در طول روزها اتفاق افتاده را بدانند و بهتر ارزیابی کند.

پایین آوردن تب کودکان در طب سنتی

کاهش تب نوزاد تب با سرکه سیب

سرکه سیبسرکه سیب کاهش دهنده تب کودکان

برای کودکان 1 ساله به بالا، می‌توانید سرکه سیب را امتحان کنید چون سرکه سیب، کمک می‌کند تا گرما از بدن خارج شود و می‌تواند دمای بدن بالا را کاهش دهد، برای این کار ¼ فنجان سرکه سیب خالص را در یک‌کاسه بزرگ از آب آشامیدنی اضافه کنید یکپارچه را در آن خیس کنید و سپس مایع اضافی‌اش را پاک‌کنید. از این پارچه مرطوب برای حمام اسفنجی به کودکتان استفاده کنید 2 تا 3 بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که تب کاهش یابد.

ریحان برای کاهش تب

برای پایین آوردن تب، برای نوزادانی که بیش از 1 سال دارند، ریحان بسیار مناسب است این گیاه می‌تواند به کاهش گرما در بدن کمک کند. به‌عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و تقویت‌کننده ایمنی کار می‌کند. چند برگ ریحان را در 2 لیوان آب بجوشانید تا محلول به نصف کاهش یابد. کمی شکر اضافه کنید و چند بار در روز کمی از آن را به کوچولوی خود بدهید. اگر کودک شما به‌اندازه کافی بزرگ است تا برگ‌های ریحان را بجود، به او در فواصل معین تعدادی از برگ‌های کاملاً شسته ریحان بدهید.

محلول سرکه

آبی را که 7 بار جوشیده باشد را با مقداری سرکه به نسبت 5 به 1 مخلوط‌کنید. (سرکه 1 واحد، آب 5 واحد) و سپس آن را با گرداندن ظرفی در ظرف دیگر سردکنید. سپس دستان کودک را در این محلول قرار دهید. می‌توانید پارچه‌ای را آغشته به این محلول کرده و بر کف پای کودک قرار دهید. بعد از خشک شدن پارچه دوباره آن را با این محلول خیس کنید.

تبلیغات

عسل درمان کننده تب کودکان

عسلعسل کاهنده تب کودکان

عسل رقیق‌شده در آب یا شیر کم‌چرب را صبح ناشتا به کودک بدهید.

کاسنی با روغن بنفشه

به عقیده پزشکان طب اسلامی بهترین درمان تب استفاده از کاسنی تازه است. برای این منظور، روغن بنفشه را با کاسنی تازه و له‌شده مخلوط کرده و بر پیشانی بچه قرار دهید. در صورت نبود کاسنی، از پودر خشک‌شده آن استفاده کنید.

سیب برای درمان تب کودک

سیبدرمان تب کودکان با مصرف سیب

استفاده از سیب (دعائم الاسلام، نعمان، ج 2 ص 148) و سنجد در درمان تب مفید است. بهتر است از سیب کال به رنگ سبز استفاده شود. هم‌چنین می‌توانید از آب سیب در شب استفاده کنید. میزان مصرف آب سیب در کودکان 6 ماه به بالا، دادن سه قاشق غذاخوری در سه وعده، در کودکان بزرگ‌تر از دو سال سه استکان در 24 ساعت و در بزرگ‌سالان دو لیوان در 24 ساعت است.

هم‌چنین می‌توانید به کودک سویق سیب بدهید. سیب را ورق‌ورق کرده، خشک کرده و آسیاب کنید. پودر آن را تفت دهید. سویق سیب در درمان تب بسیار مفید است.

لباس کودک

لباس‌های کودک را کم کنید.

تبلیغات

مخلوط حنا با سرکه

مقداری حنا را با سرکۀ طبیعی (سیب یا انگور عسکری) مخلوط کرده به‌گونه‌ای که نه سفت باشد و نه شُل و سپس در کف هر دو پا در قسمت گودی آن بگذارید. (به مدت 15 تا 20 دقیقه) بعدازاین زمان کف پاها را با آب‌سرد بشویید. توجه: کف پا بعد از مدت تعیین‌شده باید شسته شود و الا دمای بدن به‌شدت کاهش می‌یابد.

عناب، درمان کننده تب

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 7عناب تب کودکان را درمان میکند

عناب بخورید. (مکارم الاخلاق، ص ۱۷۵) عناب بهترین میوه در درمان بیماری‌ها ازجمله تب دانسته شده است.

درمان تب کودک پیاز

پیاز را به مقدار زیاد در غذای کودک خود بگنجانید. (الکافی، ج ۶، ح ۲)

کاهش تب با گوشت کبک

در غذای کودک از گوشت کبک استفاده کنید. در درمان تب، حتماً باید گوشت را به‌صورت کبابی مصرف کنید. برای این منظور گوشت را روی زغال کباب کرده و به کودک بخورانید.

توصیه‌های بیشتر برای کاهش تب نوزاد و کودک

 1. بیماری و حال کودکتان را مدام در طول روز و شب بررسی کنید.
 2. تب نوزاد خود را نظارت کنید و اگر نشانه‌های کم‌آبی و جوش مانندی را در او دیدید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.
 3. کودک شما حداقل هر 4 ساعت باید ادرار کند و ادرار باید رنگی روشن داشته باشد.
 4. اگر فرزند شما آرام نمی‌شود و گریه‌اش را تمام نمی‌کند، با پزشک خود مشورت کنید.
 5. کودک را تحت مراقبت‌های روزانه بگذارید تا زمانی که به‌طور کامل بهبود یابد.
 6. اگر فرزند شما دادوبیداد می‌کند، سعی کنید برای تسکین او، بغلش کنید و راه بروید.
 7. کودک تب‌دار را برای مدت‌زمان طولانی، تنها نگذارید.
 8. شما می‌توانید به کودک خود در طول تب او مواد غذایی جامد بدهید، اما آن را مجبور به خوردنش نکنید.
 9. بهتر است غذاهای نرم و کم فیبر بدهید، مانند نان، کراکر و حبوبات گرم شده، مانند: بلغور، جو دوسر یا کرم گندم بدهید.
 10. اگر پزشک دارو تجویز کرده است، هرگز بیش از دوز توصیه‌شده به فرزندتان ندهید.
 11. همیشه از یک دستگاه اندازه‌گیری برای دادن دارو استفاده کنید.
 12. کودکان زیر 18 سال را با آسپیرین درمان نکنید، زیرا می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.
 13. اطمینان حاصل کنید که کودک خود را با تمام ایمن‌سازی‌ها و واکسیناسیون‌ها محافظت کرده‌اید.

برای کودک تب‌دار، چه لباسی مناسب است؟

چگونه تب کودکان را پایین بیاوریم، درمان تب کودکان در خانه 8لباس مناسب کودک تب دار

از لباس های گشاد و نخی برای کودکان مبتلابه تب استفاده کنید و از هرگونه لباس تنگ و با بست های فلزی و پر دکمه، اجتناب کنید.

لباسی را انتخاب کنید که هوای کافی به پوست کودک برساند، زیرا معمولاً تب، سبب عرق کردن کودک می‌شود. لباس‌های نخی، هوای کافی را به پوست کودک می‌رسانند و او را خنک نگه می‌دارند.

لباسی را انتخاب کنید که بتوانید سریعاً آن را از تن کودک درآورید و یا به او بپوشانید، زیرا ممکن است در اثر بالا رفتن دمای بدن کودک، مجبور به تعویض لباس کودک شوید.

سعی کنید از لباس‌های نو برای کودک مبتلابه تب استفاده نکنید، زیرا تب در کودکان معمولاً با استفراغ و اسهال همراه است؛ بنابراین ممکن است لباس‌های نوی کودک کثیف شوند.

آیا تب فایده هم دارد؟

محققان به این نتیجه رسیده‌اند بدن انسان از تب به‌عنوان یک سپر دفاعی استفاده می‌کند و افزایش درجه حرارت برخی میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد و تب یکی از نشانه‌های خوب بالینی برای آگاهی والدین و پزشک از وجود بیماری‌های عفونی است و بدون وجود تب پیش‌بینی عفونت در بدن بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. گاهی اوقات به دنبال تب، لرز ایجاد می‌شود و باوجود تب و پوشاندن کودک با پتو، او احساس سرما و لرز می‌کند.

کی به پزشک مراجعه کنید

در برخی موارد در صورت بروز تب باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. مهم‌ترین موارد عبارت است از: تب بالای 38 درجه در کودکان زیر 3 ماه، تب بالای 2/38 در کودکان 3 تا 6 ماه، تب بالای 8/38 در کودکان بالای 6 ماه. اگر تب با علائمی مانند تهوع و استفراغ، خشکی دهان، بی‌قراری شدید، رنگ‌پریدگی، سردرد شدید، تورم مفاصل، سفتی گردن،‌ درد شدید شکم، برجسته شدن قسمت‌های نرم سر، کاهش سطح هوشیاری و مشکلات تنفسی همراه باشد باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کرد.

تب و آسیب مغز چه ارتباطی باهم دارند؟

واقعیت این است که تب آسیبی به مغز وارد نمی‌کند. در فردی با عملکرد طبیعی مغز تب یک واکنش طبیعی به عفونت است. همان‌طور که گفته شد هر مغز طبیعی یک ترموستات داخلی برای پیشگیری از بالا رفتن دمای بدن و آسیب به مغز دارد. آسیب مغز تنها زمانی اتفاق می‌افتد که تب بیش‌ازحد و شوک گرمایی ایجاد شود. تب بیش‌ازحد زمانی بروز می‌کند که مغز توان تنظیم حرارت بدن را نداشته باشد یا فرد نتواند خود را خنک کند؛ اما تب در اثر بیماری یک فرایند طبیعی است و به هیچ‌کدام از ارگان‌های بدن آسیب نمی‌زند.
به یاد داشته باشید که به دلیل سیستم بدنی کودک که به طبع ضعیف‌تر از افراد بالغ است برای درمان هر نوع مشکل حتی تب و سرماخوردگی بهترین راه را برای درمان استفاده کنیم.

3.7/5 - (3 امتیاز)

منبع
ninisitenamnaktebyanninibanگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا