هنر و سینما

همه چیز درباره جوکر، حقایق عجیب شخصیت جوکر!

در این مطلب همه چیز درباره جوکر و حقایق عجیب شخصیت جوکر را بیان خوهیم نمود، باما همراه باشید 🙂

تبلیغات

Joker به‌وسیله بیل فینگر، باب کین و جری رابینسون خلق شد و اولین بار در سال 1940 در نخستین شماره از کمیک «بتمن» در مقابل چشمان همه قرار گرفت. ظاهر او به‌وسیله کین و رابینسون طراحی شد و شخصیت و رفتارهای او هم از نوشته‌های فینگر شکل گرفت. این شخصیت در ابتدا قرار بود که حضور کوتاهی در کمیک‌های بتمن داشته باشد و در همان سری اول بمیرد؛ اما وقتی خالقان کمیک دیدند که مخاطبان چقدر از او خوششان آمده، تصمیم گرفتند تا این شخصیت دیوانه را به‌عنوان دشمن همیشگی، در مقابل بتمن قرار دهند.

این شخصیت در کتاب‌های کمیک همیشه به‌عنوان یک مغز متفکر برای طراحی انواع نقشه‌های پلید و تبهکاری‌ها معرفی‌شده است. شوخی‌های دیوانه‌وار او یکی از نمادها و المان‌های اصلی شخصیتی وی هستند. درباره ظاهر او روایت‌های مختلفی وجود دارند که یکی از آن‌ها می‌گوید درون یک ماده شیمیایی سقوط کرده و به همین دلیل رنگ پوستش سفید شده و موهایش به رنگ سبز درآمده‌اند؛ اما مهم‌تر از ظاهر، رفتارها و لحن صحبت کردن او است که از وی یک دشمن غیرقابل‌پیش‌بینی و حتی ترسناک برای بتمن ساخته است.

Joker مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های کمیک‌بوکی، توانایی یا قدرت فوق بشری خاصی ندارد. او فقط بامهارتش در خلق سموم شیمیایی سعی می‌کند دست به خرابکاری بزند. البته بعضاً از سلاح‌های عجیب و نامتعارف مانند ورق نیز استفاده می‌کند! او گاهی با سایر شخصیت‌های منفی گاتهام سیتی مثل «پنگوئن» و «دو چهره» یا گروه‌هایی مانند «لیگ عدالت» همکاری داشته است، اما معمولاً به خاطر خودخواهی‌هایش، این همکاری‌ها به سرانجام نرسیده‌اند. در برخی داستان‌ها نشان داده‌شده که او با دستیارش «هارلی کویین» رابطه عاشقانه دارد. هارلی هم معمولاً به جوکر در اجرای نقشه‌های شیطانی‌اش کمک کرده است. اگرچه معمولاً بتمن را به‌عنوان رقیب اصلی این شخصیت دیده‌ایم، اما او گاهی با «سوپرمن» و «واندر وومن» هم مقابله کرده است.

جوکر همیشه به‌عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های منفی در داستان‌های ابرقهرمانی شناخته‌شده و تأثیرش روی داستان‌ها و فرهنگ‌عامه بسیار زیاد بوده است. محبوبیت این شخصیت باعث شده تا علاوه بر کیمک‌ها، فیلم‌ها و بازی‌ها، شاهد حضورش در سایر حوزه‌ها مثل پوشاک، آیتم‌های تزیینی و پارک‌های تفریحی نیز باشیم.

تبلیغات

حقایق عجیب جوکر

او در سریال بتمن (سال 1960) با بازی سزار رومرو در مقابل دوربین ظاهر شد. جک نیکلسون نقش این شخصیت را در فیلم بتمن (سال 1989) بازی کرد و هیث لجر هم در فیلم شوالیه تاریکی (سال 2008) به ایفای نقش او پرداخت. البته افراد دیگری هم به‌عنوان بازیگر و صداپیشه جای این شخصیت بازی کرده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به جرد لتو، مارک همیل و تروی بیکر اشاره کرد.

نام واقعی این دلقک مجنون معمولاً در اکثر فیلم‌ها و داستان‌ها نامشخص است. او را با اسامی مستعار زیادی صدا می‌زنند، اما هیچ‌کس از نام واقعی او خبر ندارد. در کمیک‌های جوکر که به ریشه‌های این شخصیت می‌پردازد، نام او «آرتور فلک» است. طبق چیزی که در داستان‌ها روایت‌شده، او در ابتدا یک مهندس کارخانه مواد شیمیایی بود، اما ازآنجا به دلایلی استعفا داده و به‌عنوان یک کمدین مشغول به کار می‌شود، اما شوخی‌های او برای عموم مردم خنده‌دار نیستند. او به همراه چند خلاف‌کار تصمیم می‌گیرد تا از کارخانه‌ای که قبلاً در آنجا کار می‌کرده دزدی کند، اما در جریان این سرقت، همسرش «جنی» کشته می‌شود و خود Joker هم از ترس بتمن خودش را به درون مواد شیمیایی می‌اندازد.

البته موارد دیگری هم به‌عنوان گذشته این شخصیت عنوان‌شده‌اند و به‌طورکلی نمی‌توان داستان زندگی او را به‌طور دقیق و مشخص شرح داد. مثلاً خودش در فیلم شوالیه تاریکی می‌گوید که پدرش معتاد به الکل بوده و همیشه مادرش را کتک می‌زد. یک‌بار که پدرش مست به خانه می‌آید و مشغول کتک زدن مادر او می‌شود، ناگهان نگاهش به پسرک می‌افتد که با چهره‌ای غمگین و ناراحت ماجرا را نگاه می‌کند. در همین حال، پدر با چاقو روی صورت فرزندش شکل لبخند را ایجاد می‌کند و می‌گوید: «چرا این‌قدر جدی هستی؟» (اشاره به دیالوگ معروف این شخصیت در فیلم The Dark Knight). روایت دیگر هم مربوط به همسرش است که یک قمارباز بوده و پس از باختن در یک قمار بدهی‌های زیادی بالا می‌آورد. طلبکارها هم صورت او را زخمی می‌کنند و Joker هم برای اینکه به همسرش نشان دهد با زخم صورت مشکلی ندارد، خودش شکل لبخند را با چاقو روی صورتش ایجاد کرد؛ اما همسرش بعدازاین ماجرا نتوانست چهره‌اش را تحمل کرده و او را ترک می‌کند.

فیلم جوکر 2019 داستان دیگری را از زندگی این شخصیت برایمان روایت کرد. حال و هوای این فیلم بسیار واقعی است و حتی به فضای فیلم‌های تخیلی و ابرقهرمانی نزدیک نیست. تاد فیلیپس و واکین فینیکس توانستند تصویر دیگری از این شخصیت محبوب ارائه دهند که مورد استقبال بیشتر طرفداران و منتقدان قرار گرفت.

حقایق جالب درباره شخصیت جوکر

در این بخش قصد داریم به حقایق جالبی از دلقک جنایتکار بپردازیم که احتمالاً از آن‌ها خبر نداشتید و خواندنشان برای شما جالب خواهد بود. این حقایق شامل انواع تتو جوکر و معانی آن‌ها و روابط احتمالی او با هارلی کویین می‌شود.

تبلیغات

20- او انعطاف بدنی بیش‌ازحدی داشت و استاد هنرهای رزمی بود

سریال The Batman را به یاد می‌آورید؟ این سریال تلاشی برای ساختن دنباله‌ای برای مجموعه انیمیشنی موفق Batman: The Animated Series بود و چهار سال متوالی از یکی از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد. فصل‌های اول و دوم تقریباً محبوب بود اما بعدازآن به‌سرعت از چشم مردم افتاد. یکی از المان‌هایی که این سریال را منحصربه‌فرد می‌کرد، این بود که این سریال، پیش‌زمینه ذهنی مردم درباره بتمن و جوکر را به‌کلی تغییر داد.
جوکری که در سریال The Batman ظاهر شد، تفاوت زیادی با جوکرهایی که پیش‌تر به تصویر کشیده شده بودند، داشت. دلقکی در یک کت بلند و با دست‌های آویزانی که هنگام چرخیدن و مبارزه کردن در هوا تاب می‌خوردند. آقای جِی (Mr. J) در این سریال، استاد هنرهای رزمی بود و می‌توانست با بتمن وارد نبرد فیزیکی و تن‌به‌تن شود و در مقابل او دوام بیاورد (درحالی‌که جوکر در دیگر کامیک‌ها معمولاً از رویارویی تن‌به‌تن با بتمن خودداری می‌کند؛ چرا؟ چون بتمن زورش زیاد است!)، همچنین جوکر می‌توانست طوری بدنش را در هم بپیچد که هیچ‌کس دیگری قادر به این کار نبود.

19- خودش، خودش را گریم می‌کرد

شاید بتوان گفت مهم‌ترین چیز درباره‌ی جوکر این است که او یک نسخه‌ی مشخص و خاص ندارد و یک شخصیت واحد نیست؛ درواقع هیچ نسخه «اصلی» و هیچ نسخه فرعی برای جوکر وجود ندارد، هر نویسنده با پیش‌زمینه ذهنی خود اقتباسی از شخصیت او می‌کند و جوکری منحصر به خود می‌آفریند؛ همچنین در طی این سال‌ها، در صنعت سینما نیز جوکر یک بازیگر اصلی نداشته و بسیاری از بازیگران بزرگ در فیلم‌های مختلف نقش او را ایفا کرده‌اند. مثلاً بیشتر مردم از «رابرت داونی جونیور» (Robert Downey Jr.) به‌عنوان «مرد آهنین» (Iron Man) یاد کنند و یا وقتی اسم «کریستوفر ریو» (Christopher Reeve) را می‌شنوند، یاد «سوپرمن» می‌افتند؛ اما در مورد جوکر این‌طور نیست؛ در طی سال‌ها جک نیکلسون (Jack Nicholson)، سزار رومئو (Cesar Romero)، مارک همیل (Mark Hamill)، هیث لجر (Heath Ledger) و اخیراً جرد لتو (Jared Leto) در نقش جوکر بازی کردند و هرکدام هم تصویر خوبی را از جوکر ارائه دادند. ممکن است زمانی که اسم جوکر بیاید هرکس یاد چهره متفاوتی بیفتد (البته هیث لجر با اجرای فوق‌العاده‌اش قلب همه را تسخیر کرده و بدون شک به بهترین شکل جوکر را به تصویر کشیده است). جوکری که هیث لجر آن را به تصویر کشید، بیشتر آنارشیستی است که برای ثابت کردن نکته‌ای و یا فهماندن چیزی به مردم مرتکب جنایت می‌شود.
همه می‌دانند که لجر چگونه در نقش جوکر فرومی‌رفت، اما آیا می‌دانید که هیث لجر اصرار داشت که هیچ‌وقت روی صندلی گریم ننشیند مگر اینکه نیاز به کارگذاری پروتز باشد.

هیث لجر احساس می‌کرد که جوکر باید کسی باشد که خودش، خودش را با هر چیزی که پیدا می‌شد، گریم کند. او از مغازه‌هایی که لوازم‌آرایشی ارزان‌قیمت داشتند، خرید می‌کرد و سپس قبل فیلم‌برداری خودش را با آن‌ها گریم می‌کرد.

تبلیغات

18- جوکر در طی سال‌ها تعداد زیادی از دندان‌های خود را ازدست‌داده است

وقتی اولین تصویر از جرد لتو به‌عنوان جوکر منتشر شد، بسیاری درباره دندان‌های طلای او حدس‌هایی زدند. بعضی‌ها فکر کردند به خاطر این است که در این داستان شخصیت این جوکر زمینه گنگستری پررنگ‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی جوکر دارد؛ درحالی‌که بقیه فکر کردند این دندان‌های طلا جایگزین دندان‌هایی هستند که بتمن در طول این سال‌ها شکسته است.

جوکر باید دندان‌پزشک خوبی داشته باشد؛ چون حتی در کامیک‌ها هم امکان ندارد که این دندان‌های طلا، دندان‌های واقعی‌اش باشند. هر وقت که بتمن یا یکی از اعضای خانواده خفاش‌ها (به گروه دوستان بتمن، Batfamily یا خانواده خفاش‌ها می‌گویند)، از دست جوکر عصبانی می‌شدند یک گوشمالی حسابی به او می‌دادند.
طراحان داستان اغلب اوقات علاقه دارند با نمایش پرت شدن دندان‌های جوکر بیرون از دهانش، نشان دهند او چه ضربات سختی نوش جان می‌کند.
بی‌رحم‌ترین صحنه‌ها، زمانی بود که باربارا گوردون (Batgirl) انتقامش را با یک دیلم از او گرفت و تمام دندان‌های جوکر را در دهانش خرد کرد!

17-ستون فقرات جوکر یک‌بار توسط بتمن شکسته شده بود

داستان کامیک Batman: The Dark Knight Returns بدون شک، یکی از بهترین داستان‌هایی است که در کتب مصور روایت‌شده است. وقتی این داستان در سال 1986 میلادی منتشر شد، به لطف موفقیت عظیم سریال تلویزیونی که آدام وِست (Adam West) در آن نقش شوالیه تاریکی را ایفا می‌کرد، بتمن تبدیل به شخصیتی شوخ‌طبع شد. این داستان، قهرمان قدرتمند را به اصل و نسب و ریشه خود بازگرداند؛ کسی که در عین انسان بودن، بسیار خفن هم بود.
اصلاً بتمن بدون شاهزاده دلقک جنایات چه معنایی می‌دهد؟ در این داستان، جوکر به‌عنوان مردی که دوباره توانایی‌اش را به دست آورده، حضور کوتاهی دارد و مثل همیشه سعی می‌کند تا بتمن را عذاب دهد. در نقطه‌ی حساس داستان، بتمن از بدجنسی‌ها و عذاب‌هایی که جوکر باعثش شده به تنگ می‌آید و ستون فقرات او را می‌شکند. جوکر هم که نمی‌خواهد قطع نخاع شود، کارش را متوقف می‌کند.

16- جوکر یک‌بار با کاراکتر گربه دندان خنجری (Sabertooth) مارول یکی شد!

تبلیغات

دهه 90 میلادی، واقعاً دوره عجیبی برای کتب مصور بود. به لطف انتشار کامیک Death of Superman (مرگ سوپرمن)، تقریباً کل صنعت کامیک در معرض نابودی قرار گرفت و نتیجه این شد که تهیه‌کنندگان، برای به دست گرفتن دوباره بازار، دست به هر کاری زدند.

شخصیت‌پردازی‌ها به‌مرورزمان خشن‌تر و تاریک‌تر شدند، رگ و ریشه بعضی از کاراکترها تغییر کرد و کمپانی‌های مارول و DC هردو، برای احیای دوباره بازارشان به صرافت افتادند. یکی از عجیب‌ترین اتفاقاتی که در این دهه افتاد، مینی سریال دوازده‌قسمتی بود که مارول و DC باهمکاری هم منتشر کردند؛ این مجموعه که Amaglam Comics نام داشت، داستان‌های کاراکترهایی را تعریف می‌کرد که مخلوطی از شخصیت‌های نمادین هردو کمپانی بودند.

در این دنیا، جوکر با یکی از شخصیت‌های شرور کمپانی مارول، گربه دندان خنجری (Sabertooth) یکی شد. ادغام این دو شخصیت، کاراکتری به نام هیِنا (Hyena) را به وجود آورد که نقش دشمن خونی شخصیتی به نام پنجه سیاه (Dark Claw) که از ادغام شخصیت‌های ولورین و بتمن به وجود آمده بود را ایفا می‌کرد.

15- تتو و خال‌کوبی جوکر جرد لتو یادگاری هستند!

تقریباً یکی دو سالی است که امکان ندارد جایی درباره بدن جوکر صحبت شود و حرف تتو و خال‌کوبی جوکر جرد لتو به میان نیاید. یکی از بزرگ‌ترین شکایات از فیلم Suicide Squad، شخصیت جوکر آن بود که از یک دلقک شوخ‌طبع شیطانی تبدیل به یک رئیس گنگسترها و یک خلاف‌کار درست حسابی و باکلاس با زنجیر طلا و خال‌کوبی و پیرسینگ‌های تجملاتی فراوان شده بود. طرفداران مخصوصاً از کلمه «Damaged» (به معنای آسیب‌دیده) که روی پیشانی جوکر جرد لتو خال‌کوبی شده بود تنفر داشتند و فکر می‌کردند که این جوکر خیلی کلیشه‌ای شده است. گویا این تتو و خال‌کوبی جوکر به‌گونه‌ای نشان‌گر جنون و دیوانگی او بوده‌اند.
کارگردان فیلم Suicide Squad آقای دیوید آیِر (David Ayer) پیش‌تر گفته بود که هر تتو جوکر جرد لتو داستان خاصی برای خود دارد؛ به‌عنوان‌مثال، طرح دلقکی که روی بالاتنه‌اش خال‌کوبی شده، نماد عشقش به هارلی کویین (Harley Quinn) است. خوفناک‌ترین تتو جوکر طرح پرنده‌ای است که تیری در قلبش فرورفته و یادآور کاری است که جوکر با جیسون تاد (Jason Todd) کرد.

تبلیغات

14- فرزند احتمالی جوکر و هارلی

در کامیک‌ها اکثراً نشان داده می‌شود که جوکر و هارلی رابطه‌ی سوءاستفاده گرایانه‌ای نسبت به هم دارند؛  طوری که به نظر می‌رسید جوکر، هارلی را فقط برای مقاصد خلافکارانه‌اش می‌خواهد؛ اما هم در سری بازی‌های Batman: Arkham و هم در دنیای سینمایی دی‌سی، این دو کاراکتر به نظر یک زوج عاشق می‌آمدند و رابطه احساسی قوی داشتند.

رابطه‌ی این دو در بازی Batman: Arkham City به مرحله جدیدی وارد شد. درصحنه‌ای پس از مرگ جوکر در آخر بازی، صدای هارلی شنیده می‌شود که می‌گوید: «ششش، آروم بگیر نی نی کوچولو»؛ همچنین دریکی از صحنه‌های قبلی، تست حاملگی مثبت روی کف زمین مخفیگاه جوکر دیده می‌شود؛ اما بعداً دربسته الحاقی Harley Quinn’s Revenge که برای این بازی منتشر شد، آشکار می‌شود که این صرفاً یک تست مثبت اشتباهی، میان چندین تست منفی بوده است.

13- دخترهای جوکر

جوکری که بچه داشته باشد، مگر چقدر می‌تواند دیوانه باشد؟ اگر او بچه‌دار شود و بخواهد به بچه‌اش اهمیت دهد، قاعدتاً رابطه‌اش با هارلی و بتمن دستخوش تغییر خواهد شد. آیا باوجود یک بچه روی احساساتی جوکر نمایان می‌شود یا که او از بچه‌اش به‌عنوان ابزاری برای سوءاستفاده از بتمن استفاده خواهد کرد؟ آیا جوکر بچه‌اش را بزرگ می‌کند تا تبدیل به یک خلاف‌کار بزرگ شرور شود؟

ما جواب را از دو داستان تقریباً متفاوت گرفتیم. در اولی که برگرفته از بازی Injustice: Gods Among Us بود، هارلی کویین (Harley Quinn) به «قناری سیاه» (Black Canary) اقرار می‌کند که از جوکر یک بچه داشته اما به جوکر چیزی دراین‌باره نگفته و بچه را پیش خواهر خود فرستاده تا او بزرگش کند.
جوکر همچنین یک دختر ناتنی در Duela Dent دارد؛ دختری که مانند او لباس می‌پوشد و خود را «دختر جوکر» می‌نامد.

تبلیغات

12-  سزار رومئو از زدن سبیلش برای ایفای نقش جوکر، خودداری کرد

سریال Batmania سال 1966 که آدام وست (Adam West) و بِرت وارد (Burt Ward) در آن نقش‌آفرینی می‌کردند، پدیده محبوبی بود که شوالیه تاریکی را در جامعه آمریکا و سپس در جهان همه‌گیر کرد. سریال Batmania در دهه شصت در آمریکا به محبوبیت بالایی رسید و همین موفقیت باعث شد که سه فصل از این سریال ساخته شود. این سریال چند تا از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دشمنان شوالیه تاریکی را به تصویر کشید و یکی از محبوب‌ترین این دشمنان مثل همیشه شاهزاده دلقک جنایات، «جوکر» بود که نقش او را سزار رومئو (Cesar Romeo) بازی می‌کرد.

سزار رومئو که با سبیلش معروف بود، قبول نکرد آن را برای ایفای نقش جوکر اصلاح کند و به همین خاطر گریمورهای بیچاره مجبور می‌شدند تا او را همراه با سبیل‌هایش گریم کنند و تمام تلاششان را می‌کردند تا سبیل‌های او زیر رنگ سفید صورت جوکر دیده نشود؛ عکسش را در بالا می‌بینید، خیلی ضایع و خنده‌دار است، مگر نه؟

سازندگان نخواستند که یک جوکر سبیلو را به تصویر بکشانند وگرنه می‌توانستند سبیل‌های رومئو را هم مانند موهای جوکرش سبز کنند! البته آن موقع هم خیلی ضایع می‌شد ولی فکر می‌کنم از این عکس ضایع‌تر نمی‌شد؛ ناسلامتی سریال تلویزیون آمریکاست و قرار است از سطح بالایی برخوردار باشد. بنده خداها آن موقع این جلوه‌های ویژه‌ای که سازندگان فیلم سوپرمن داشتند و برای حذف سبیل بازیگر سوپرمن از آن استفاده کردند را که در اختیار نداشتند. هر بار که جوکر قرار بود در سریال بتمنیا به صحنه بیاید، گریمورهای بیچاره باید روی سبیل‌های او هم یک رنگ سفید می‌زدند تا با رنگ صورتش هماهنگ شود و مثلاً تابلو نباشد، اما بااین‌وجود این سبیل همیشه خدا تابلو بود!

11- قلب جوکر، بتمن را مسموم و او را دیوانه کرد

می‌دانم، تیتر این مورد عجیب به نظر می‌رسد؛ اما باور کنید که جوکر با قلبش به سیستم بدن بتمن سمی وارد کرد و او را دیوانه کرد، الآن به شما توضیح می‌دهم که این اتفاق چگونه افتاد. در طول این سال‌ها شاهد نسخه‌های متفاوتی از بتمن بوده‌ایم، اما هیچ‌کدام از آن‌ها به‌اندازه «بتمنی که می‌خندد» (The Batman Who Laughs) وحشتناک نبوده‌اند.

بتمن بعد از یک رویارویی با جوکر، عقلش را از دست می‌دهد و دست به کشتار وحشیانه‌ای می‌زند؛ او تمام اعضای خانواده خفاش (Batfamily) و تمام مردم گاتهام را می‌کشد. او به‌عنوان «بتمنی که می‌خندد» هر سه رابینی که تبدیل به زامبی شده‌اند را به زنجیر می‌بندد و از آنان به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند.

چگونه این اتفاق افتاد؟ چه شد که بتمن این‌گونه دیوانه شد؟ گویا جوکر در دنیای کامیک Dark Knights: Metal دستگاه سمی هوشمندی بر روی قلب‌اش داشت که درصورتی‌که نفله شد و قلبش از تپیدن ایستاد، آن دستگاه هوشمند بکار بیفتد و یک سم را در اطراف ترشح کند. زمانی که بتمن در این کامیک، نهایتاً جان این ابر شرور محبوب (!) را گرفت، دستگاه کوچکی که در قلب جوکر جاسازی‌شده بود، سمی قدرتمندتر از همه زهرهای جوکر را آزاد کرد و این سم به سیستم بدن بتمن وارد شد و کم‌کم او را دیوانه کرد. به‌هرحال جوکر است و نقشه‌هایش.

10 – جوکر چندین هویت دارد

هر دفعه که یک نویسنده‌ای قلمش می‌طلبد و قصد می‌کند در مورد دلقک شاهزاده جنایات بنویسد، طبیعتاً سعی می‌کند نسخه مخصوص به قلم خودش را از جوکر بسازد. بااینکه این موضوع اتفاق خوبی است و منجر به تنوع و بروز خلاقیت‌ها می‌شود و بااینکه بسیاری از نویسندگان از پیشینه اصلی جوکر (البته جوکر اصلی و فرعی ندارد، منظورم پیشینه‌ای که بیشتر تعریف‌شده است) برای جوکر خود استفاده کرده‌اند، اما باوجوداین، طی این سال‌ها شخصیت‌های مختلفی برای جوکر ساخته‌شده و او هویت‌های مختلفی پیداکرده است. این موضوع هیچ مشکل خاصی ندارد، اما فاجعه واقعی آنجاست که نویسنده‌ای کاری را به جوکر نسبت می‌دهد که اصلاً به شخصیت جوکر نمی‌خورد. به معنای واقعی کلمه، ده‌ها اقتباس مختلف از جوکر وجود دارند که هرکدام از آن‌ها نکات مثبت و منفی خودشان را دارند.

در سری کامیک‌های DC Rebirth که در سال 2016 عرضه شد، بتمن از صندلی قدرتمند موبیوس (وسیله‌ای که می‌تواند در فضا و زمان جابجا شود و با استفاده از آن می‌توان وقایع گذشته یا آینده را مشاهده کرد)، استفاده می‌کند تا هویت جوکر را بفهمد و در کمال تعجب متوجه می‌شود که جوکر تنها یک نفر نیست؛ بلکه آن‌طور که صندلی موبیوس نشان داد، سه جوکر مختلف وجود دارد، این پیچش داستانی جدیداً عرضه‌شده و اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست؛ امیدواریم در کامیک «سه جوکر» که قرار است در آینده منتشر شود، متوجه شویم که چگونه جوکر سه نفر است.

9 – جرد لتو (Jared Leto) برای ایفای نقش جوکر واقعاً ابروهایش را از ته تراشید

مرد هم مردهای قدیم که سرشان می‌رفت یا بدتر اگر قرار بود نقش جوکر بازی کنند هم سیبیل‌شان نمی‌رفت، چه برسد به ابرو!

وقتی به جوکر فیلم Suicide Squad که جرد لتو نقش آن را ایفا می‌کند نگاه کنید، نکات جدید بسیاری را مشاهده خواهید کرد. کلی خال‌کوبی جدید روی بدن این جوکر است، این جوکر کلی جواهرات دارد و لباس‌های شیک مختلفی می‌پوشد و لامبورگینی سوار می‌شود و … خلاصه؛ یکی از این نکاتی که در این جوکر جلب‌توجه می‌کند این است که او ابرو ندارد. گویا نداشتن ابرو باعث می‌شود احساسات کمتر در صورت جوکر ظهور پیدا کنند و او را شبیه به یک شکارچی می‌کند که می‌خواهد از کمین درآید و به شکارش حمله کند.

جرد لتو برای روش بازیگری‌اش زبانزد عموم است و برای ایفای نقش جوکر نیز مانند همیشه رفتار کرد؛ او سعی می‌کند تا جایی که می‌شود، خودش را ازنظر روحی و جسمی شبیه کاراکتر کند و از جلوه‌های کامپیوتری کمتر استفاده کند. او برای ایفای نقش جوکر، خودش را در معرض آسیب‌های روانی قرارداد، بسیار در مورد جوکر مطالعه کرد و درعین‌حال سعی کرد تا تصویر جسمی‌اش را نیز با جوکری که می‌خواهد بازی کند، منطبق کند. لتو نگذاشت که ابروهایش را با جلوه‌های کامپیوتری و یا با پروتز پاک کنند، همچنین نخواست که عین سزار رومئو ابروهایش را همرنگ سفیدی صورتش کند تا دیده نشود؛ او به‌سادگی ابروهایش را تراشید تا به تصویری که از جوکر در ذهن داشت تبدیل شود.

8 – جوکر یک‌بار کلاً صورت خودش را از جمجمه‌اش جدا کرد و دور انداخت

سری کامیک‌هایی که با نام New 52 شناخته می‌شدند، ابتکاری از سوی کمپانی دی‌سی کامیکس (DC Comics) بودند که به‌منظور تصحیح تمام اشتباهات داستانی که کامیک‌ها در چند دهه اخیر مرتکب شده بودند و همچنین به‌منظور ارائه داستانی منسجم برای تمامی کاراکترها و تعامل‌های آن‌ها با یکدیگر، در سال 2011 عرضه شدند. درواقع پیش از عرضه این سری کامیک‌ها، تمام داستان‌های کمپانی دی‌سی به پایان رسانده شد تا با شروع سری New 52 همه آن‌ها دوباره از اول با دقت نوشته و عرضه شوند. مشخصاً بتمن و داستان‌های او نیز جزو اولین کامیک‌هایی بودند که کار خود را از اول آغاز کردند.

در اولین داستان بزرگ کامیک Detective Comics در مجموعه New 52، شوالیه تاریکی به دنبال جوکر و همچنین شرور جدیدی به نام عروسک‌ساز یا Dollmaker است. در پایان این داستان، جوکر (مثل همیشه با دیوانگی تمام) تصمیم می‌گیرد که نیاز دارد همه‌چیز را از اول شروع کند و به همین علت صورت خود را دورتادور می‌برد و دور می‌اندازد. ولی دفعه بعدی که ما این شرور بزرگ را می‌بینیم، مشاهده می‌کنیم که صورتش با نخ و سوزن به‌جای قبلی‌اش متصل شده است.

7- جوکر یک شیطان هزارساله است

کامیک Batman: Endgame که اسکات اسنایدر (Scott Snyder) آن را نوشت، واقعاً ماجراجویی جذابی بود. این کامیک قرار بود قسمت سوم سه‌گانه عظیم خطوط داستانی جوکر باشد و به‌اندازه انتظارات درخشان ظاهر شد. داستان این کامیک بازگشت جوکر برای عذاب دادن بتمن را دنبال می‌کند و جوکر در این داستان آشکار می‌کند که می‌داند که هویت واقعی بتمن کیست و می‌گوید که هیچ‌کس از خشم او در امان نیست.

عجیب‌ترین نکته این موضوع چیست؟ قهرمانان در این داستان سرنخ‌هایی پیدا می‌کنند که نشان می‌دهد جوکر بسیار مسن‌تر از آنی است که همگان تصور می‌کردند و در همین راستا گوردون عکسی از جوکر را در روزنامه‌ای بسیار قدیمی پیدا می‌کند.

خود شاهزاده دلقک نیز درجایی با گفتن این موضوع که شاید یک شیطان جاودان باشد که سرنوشتش این است که تا ابد با بتمن مبارزه کند و شاید هم نه سربه‌سر بتمن می‌گذارد. البته در آخر داستان، بتمن زمانی که جوکر را در غاری گیر می‌آورد، برای امتحان کردن جاودانگی او، غار را روی سر خودش و جوکر خراب می‌کند.

6- او خودش را در جسم رابین جاساز کرد

سریال انیمیشنی Batman Beyond یکی از آن داستان‌هایی بود که می‌خواست میدان را برای جوانان (ابرقهرمانان جوان) خالی کند و از قضا خوب از آب در آمد. بسیاری از داستان‌هایی که سعی داشته‌اند نسل دوم ابرقهرمانان را به تصویر بکشند و داستان ابرقهرمانان جوان را روایت کنند، معمولاً با صورت به زمین‌خورده‌اند؛ اما داستان Batman Beyond توسط ذهن‌های خلاقی که پیش‌تر Batman: The Animated Series را خلق کرده بودند، آفریده‌شده بود و بسیاری از گویندگان اصلی Batman: TAS صدایی مسن‌تر از کارکتر اصلی‌شان را ارائه دادند و نتیجه بسیار زیبا از آب در آمد. همچنین داستان Return of the Joker در سریال Batman Beyond، اولین باری بود که تِری مک‌گینیس (Terry McGinnis، پسر بروس وین و بتمن آینده) در نقش بتمن به تصویر کشیده شد.

در این داستان، آشکار می‌شود که جوکر، «تیم دریک» (Tim Drake) را گروگان گرفته و کاراکتر رابین را به نسخه کوچک‌تری از خودش تبدیل کرده است.

درنهایت بتمن موفق می‌شود تا یار دیرین خودش رابین را نجات دهد، اما خبر ندارد که جوکر با یک تراشه کوچک، ذهن و ماده ژنی خود را در بدن رابین تزریق کرده است. چندین سال بعد، این تراشه کوچک، یا بقولی این میکروچیپ، فعال می‌شود و رابین را تبدیل به شروری می‌کند تا نابودی بزرگی راه بیندازد.

5- هیث لجر در صحنه بازجویی از کریستین بیل می‌خواست که او را واقعاً کتک بزند

متد بازیگری هیث لجر (Heath Ledger) بازیگر جوکر در فیلم The Dark Knight، اگر نگوییم بهترین، باید بگوییم یکی از بهترین اجراها را در تاریخ سینمای کامیکی را ارائه داد. لجر همواره دفترچه‌ای با خود همراه داشت که تفکرات جوکر و رؤیاهایش را در آن می‌نوشت و هر بار پیش از آنکه روی صحنه فیلم‌برداری برود، خودش گریم جوکر را بر روی صورتش پیاده می‌کرد. زمانی که هیث لجر در نقش جوکر فرومی‌رفت تمام دست‌اندرکاران پشت‌صحنه را بهت‌زده می‌کرد و پس از اکران نیز همه ما را بهت‌زده کرد.

به‌هرحال او احتمالاً در صحنه بازجویی کمی زیاده‌روی کرد. در مصاحبه‌ای اخیر با نشریه هالیوود ریپورتر، کریستین بیل (Christian Bale)، بازیگر نقش بتمن در همین فیلم، آشکار کرد که هیث لجر از او می‌خواسته تا در این صحنه واقعاً او را کتک بزند. بااینکه بیل از صدمه زدن به همکارش خودداری کرد، اما تمام ضربه‌های محکمی که شما در این صحنه می‌بینید واقعی هستند. لجر خودش را وحشیانه به سمت دیوار و میز پرت می‌کرد تا صحنه طبیعی‌تر جلوه کند.

4 – قدرت‌های ذهنی Raven روی جوکر اثری ندارند

جوکر معمولاً زیاد به پست «تایتان‌های نوجوان» (گروهی از ابرقهرمانان نوجوان زیر نظر رابین) نمی‌خورد. این موضوع کمی منطقی به نظر می‌رسد؛ ازآنجایی‌که جوکر کاملاً در مورد بتمن وسواس دارد و همواره می‌خواهد با او مبارزه کند، حتی‌الامکان سعی می‌کند در درگیری‌هایی که شوالیه تاریکی در آن‌ها نقشی ندارد، شرکت نکند و خودش را با دیگر قهرمانان مشغول نکند. بااین‌حال، عجیب است که جوکر تایتان‌های نوجوان را عذاب نمی‌دهد؛ ناسلامتی رهبر این گروه رفیق صمیمی بتمن است. شاید هم او می‌ترسد با قهرمانانی که قدرت‌های ماورالطبیعه «واقعی» دارند بجنگد.

البته در صفحات کامیک Titans East Special جوکر خلاف این موضوع را ثابت می‌کند؛ زمانی که در این کامیک جوکر به دنبال رابین می‌رود، سر راهش به‌راحتی کاراکترهای فلش کوچولو (Kid Flash) و رِیوِن (Raven) را که جزو تایتان‌های نوجوان هستند را شکست می‌دهد. خب حالا نکته عجیب این موضوع چیست؟

در نبرد با جوکر، Raven سعی می‌کند با قدرت‌های ذهنی‌اش، عمیق‌ترین ترس‌های جوکر را به تصویر بکشد، اما در کمال تعجب می‌بینیم که جوکر نسبت به قدرت‌های رِیوِن مصون است و بجای ترسیدن از تصاویر ترسناکی که پیش رویش قرارگرفته‌اند، او تنها می‌خندد.

3- جوکر واقعاً باور دارد که گذشته‌اش چندگزینه‌ای است و او می‌تواند میان این گزینه‌ها گذشته‌اش را انتخاب کند

زمانی که شما کلمه «جوکر» را می‌شنوید، چه فکری به ذهنتان خطور می‌کند؟ او در ذهن‌ها همیشه یک شخصیت شیطانی با خنده‌های دیوانه‌وار و با چهره‌ای رنگ‌شده به سفیدی گچ است. جوکر یکی از ترسناک‌ترین و درعین‌حال محبوب‌ترین شخصیت‌ها در دنیای کامیک است، زیرا که هیچ‌کس نمی‌تواند حرکات بعدی او را پیش‌بینی کند و او از تمام اعمال شیطانی که انجام می‌دهد، به شکل بیمارگونه لذت می‌برد. هیچ‌کس نمی‌داند دقیقاً چه به سر جوکر آمده که تبدیل به چنین دیوانه‌ای شده است؛ حتی خود جوکر هم نمی‌داد داستان اصلی گذشته‌اش چیست!

در کامیک The Killing Joke، او به بتمن می‌گوید: «اگر قرار است من گذشته‌ای داشته باشم، ترجیح می‌دهم یک گذشته چندگزینه‌ای باشد.» بااینکه به نظر می‌رسد او دارد با بتمن شوخی می‌کند، اما هر تاریخچه‌ای که از گذشته جوکر پیدا می‌شود به‌گونه‌ای با واقعیت مطابقت ندارد.

جوکر زرنگ‌بازی درنمی‌آورد؛ او واقعاً باور دارد که گذشته‌اش می‌توانسته یکی از بسیاری گزینه‌ها باشد و او می‌تواند هرکدام از این گذشته‌ها را که بخواهد و مناسب مکان و زمان باشد را انتخاب کند.

2- جوکر زمانی قدرت تغییر واقعیت را داشت

جوکر یکی از زیرک‌ترین و آب‌زیرکاه‌ترین کاراکترهای کل دنیای دی‌سی کامیکس و کل صنعت کتب مصور است. مهم نیست که بتمن و دیگر قهرمانان چقدر مطمئن هستند که او را در چنگ خود دارند، شاهزاده دلقک جنایات همواره راهی را پیدا می‌کند تا با نقشه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی‌اش همه را غافل‌گیر کند. تقریباً تمام کاراکترهای دنیای دی‌سی کامیکس در نقطه‌ای قربانی نقشه‌های جوکر شده‌اند.

یکی از بزرگ‌ترین حقه‌هایی که جوکر پیاده کرده، بر روی دشمن سوپرمن، کاراکتری شرور به نام Mr. Mxyzptlk (خودتان یک‌جوری تلفظش کنید!) بوده است. زمانی جوکر با وعده دادن قدرت‌های تغییردهنده دنیا به این کاراکتر، او را فریب داد. جوکر در نقطه‌ای قدرت‌های تغییردهنده واقعیت و هستی را در اختیار داشته و می‌توانسته بااراده‌اش واقعیت را تغییر دهد. او از این قدرت برای فتح جهان، تبدیل کردن گروه Justice League (گروهی از ابرقهرمانان) به گروهی از شرورها و عذاب دادن بتمن استفاده کرده است.

1 – جوکر یک ابردیوانه نیست؛ او یک ابرعاقل است!

جوکر و دیوانگی باهم مراعات‌نظیری منطقی ایجاد می‌کنند، وگرنه چه دلیلی دارد که یک نفر مانند دلقک‌ها لباس بپوشد و برای تفریح مرتکب جنایت شود؟ به‌جز این‌ها او آن‌قدر روی شوالیه تاریکی وسواس دارد و به او وابسته است که به نظر می‌رسد او را به‌سان یک معشوق دوست می‌دارد.

اگر به شما بگویم که جوکر ذره‌ای دیوانه نیست، چه می‌گویید؟ اگر به شما بگویم که شاهزاده دلقک از بسیاری از کاراکترها عاقل و منطقی‌تر است چه؟

در کامیک آسایشگاه آرخام (Arkham Asylum) که توسط گرنت موریسون (Grant Morrison) خلق‌شده بود، آشکار می‌شود که جوکر یک ویژگی روانی دارد که روان‌شناسان به آن «ابر خِرد» (Super Sanity) می‌گویند. این ویژگی ذهنی، حالتی از ذهن است که در آن فرد شرور هیچ شخصیت واقعی ندارد، بلکه به‌تناسب با هر موقعیتی رفتار می‌کند؛ یعنی او دیدگاه خاصی ندارد، تعصب، عقاید، قوانین، تعصب و … هیچ‌کدام از این ویژگی‌های دست‌وپا گیر را ندارد و به‌تناسب با هر موقعیتی به منطقی‌ترین و زیرکانه‌ترین حالت رفتار می‌کند، مهم نیست که این رفتار کشتن خودش باشد یا منفجر کردن یک شهر، هرچه که او را در اهدافش پیش ببرد، او بدون هیچ تردیدی انجامش می‌دهد. مغز او نمی‌تواند محرک‌های حسی که از دنیای اطرافش به سمت او می‌آیند را دریافت کند، بنابراین او از یک مکانیزم انطباق استفاده می‌کند و با جریان رود همراه می‌شود؛ فراموش نکنید کدام گونه از جانوران طی انتخاب طبیعی زنده می‌مانند، آن‌هایی که از همه «منطبق‌تر» هستند.

پاسخ به سؤالات رایج درباره جوکر

در این قسمت می‌خواهیم به برخی از سؤالات رایجی که درباره جوکر وجود دارند، مخصوصاً بعد از فیلم جدید جوکر بپردازیم. دقت داشته باشید که متن زیر حاوی اسپویلرهای مختلفی است.

آیا جوکر برادر بتمن است؟

اینکه آیا جوکر پسر توماس وین است یا نه را نمی‌توان به صورت قطعی جواب داد. تاکنون در هیچ‌یک از داستان‌های کمیک‌های دی‌سی اشاره‌ای به این مورد نشده و برای اولین بار در فیلم تاد فلیپس است که این موضوع را می‌بینیم. نحوه روایت داستان در فیلم جوکر 2019 به‌گونه‌ای است که هر احتمالی در این داستان درباره ریشه‌های جوکر وجود دارد. از طرفی توماس وین و برخی مدارک و افراد این امر را رد کرده و ادعا می‌کنند که مادر آرتور فلک یعنی پنی توهم دارد. از طرفی هم در فیلم عکسی از مادر جوکر در جوانی را می‌بینیم که در پشت آن نوشته‌ای عاشقانه با امضای TW (توماس وین؟) وجود دارد. اینکه خود آرتور فلک هم در فیلم، برخی اتفاقات را صرفاً خیال می‌کند، باعث می‌شود نتوانیم به صورت مطمئن از رابطه او و بتمن صحبت کنیم. بازیگر نقش توماس وین در فیلم جدید جوکر، گفته که آن نقش را طوری بازی کرده که پدر واقعی آرتور فلک است.

آیا جوکر واقعی است؟

پایان فیلم جوکر 2019 بسیار عجیب بود و برخی از طرفداران معتقدند که تمامی فیلم، در ذهن آرتور فلک می‌گذشت و تنها صحنه واقعی، پایان آن است که فلک توسط یکی از روان‌پزشکان آرکام بازجویی می‌شود و بعداً او را کشته و فرار می‌کند. قبل از اینکه این دکتر کشته شود، از آرتور می‌پرسد که به چه چیزی می‌خندد و او در جواب می‌گوید که «یک جوک». این جواب می‌تواند اشاره به این داشته باشد که تمام مواردی که بینندگان دیدند، صرفاً یک توهم بود.

اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد، ممکن است که صحنه پایانی فیلم در زمان کنونی رخ می‌دهد و احتمال ملاقات او با بتمن رابرت پتینسون در آینده وجود دارد. البته همه این‌ها صرفاً یک فرضیه هستند و هیچ‌چیزی تأیید نشده است؛ بنابراین بهتر است فرض کنیم که جوکر واقعی است و بیشتر آن اتفاقات برای او رخ داد.

آیا آرتور فلک جوکر واقعی است؟

یکی از نکات جالبی که درباره فیلم جوکر 2019 وجود دارد این است که آیا آرتور فلک جوکر واقعی است و در آینده با بتمن مبارزه خواهد کرد یا الهام‌بخش شخص دیگری خواهد بود که در آینده جوکر می‌شود (چیزی مشابه آنچه در سریال Gotham دیدیم). مسئله اصلی، اختلاف سنی زیاد بین آرتور فلک و بروس وین است. در فیلم هیچ اشاره‌ای به سن آرتور فلک نمی‌شود (واکین فینیکس 44 سال دارد) و مشخص نیست که در 15 تا 20 سال آینده، فلک چطور می‌تواند تبدیل به دشمن بتمن شود.

با توجه به موارد بالا و اینکه در انتهای فیلم شاهد شورش‌هایی از طرف مردم بودیم، ممکن است یکی از این افراد در آینده، تبدیل به جوکر شود. البته طبق گفته واکین فینیکس، آرتور فلک جوکر واقعی است؛ البته او از اینکه فیلم، برخی موارد را به صورت مبهم بیان می‌کند راضی است زیرا باعث شکل‌گیری تئوری‌های مختلف از سوی طرفداران می‌شود.

چرا جوکر می‌خندد؟

خنده جوکر یکی از اولین مواردی بود که واکین فینیکس روی آن کار کرد. او این خنده را از یک بیماری عصبی در دنیای واقعی الهام گرفته است. او ویدیوهایی از افرادی که از خنده بیماری‌زاد (Pathological Laughter) رنج می‌برند، تماشا کرد. این بیماری باعث می‌شود اشخاص بدون کنترل بخندند. این هم یکی دیگر از مواردی است که برای هرچه واقع‌گرایانه جلوه دادن فیلم و آسیب‌شناسی رفتاری شخصیت اصلی آن، استفاده‌شده است.

نام واقعی جوکر چیست؟

جوکر دارای پس‌زمینه‌های داستانی مختلفی است که نمی‌توان با قاطعیت گفت کدام‌یک درست است؛ اما کمدین شکست‌خورده، محتمل‌ترین گزینه است. نام واقعی جوکر مسئله دیگری است که مشخص نیست. برداشت‌های مختلفی از این شخصیت در فیلم‌ها، کمیک‌ها و بازی‌ها شده است و نویسندگان هر طور که مناسب می‌بینند، این شخصیت را بازگو می‌کنند. همان‌طور که خود جوکر در کمیک The Killing Joke می‌گوید، ترجیح می‌دهد پس‌زمینه داستانی چندگزینه‌ای داشته باشد.

یکی از نام‌هایی که برای جوکر انتخاب‌شده و بیشتر با آن شناخته می‌شود، جک نیپیر (Jack Napier) در فیلم تیم برتون سال 1989 است. این نام بعداً در سریال انیمیشن بتمن سال 1992 هم در یک قسمت برای جوکر استفاده شد. بعدها در کمیک‌های Batman: White Knight هم از همین نام برای او استفاده شد. در کمیک سال 2007 با نام Batman Confidential هم نام جوکر، جک است که البته اشاره‌ای به نام خانوادگی او نمی‌شود. در کمیک سال 2010 Batman: Streets of Gotham، از داستان این‌گونه برداشت می‌شود که نام جوکر، سانی (Sonny) است. در فیلم جدید جوکر 2019 هم نام آرتور فلک (Arthur Fleck) انتخاب‌شده است. در کل نام واقعی این شخصیت، مشخص نیست ولی نامی که بیشتر با آن شناخته می‌شود، جک نیپیر است.

جالب‌ترین جملات و دیالوگ‌های جوکر

در این بخش مجموعه‌ای از فوق‌العاده‌ترین جملات و دیالوگ‌های جوکر برای شما آماده کردیم.

  • گاهی اوقات باید نقش یک احمق رو بازی تا سر احمقی که فکر میکنه داره سرت کلاه میذاره رو کلاه بذاری
  • چرا این‌قدر جدی؟
  • من مثل سگیم که دنبال ماشین‌ها میره، نمی‌دونم اگه یکی رو بگیریمش چیکار می‌کنم. من فقط یه کارهایی رو انجام میدم
  • آگه تو چیزی حرفه‌ای هستی، هیچ‌وقت رایگان انجامش نده
  • اگر کسی بدون هیچ دلیلی از تو نفرت داره، بهش یه دلیل بده
  • یه روزی یه نفر جوری تو رو میشکنه که دیگه غیر قابل شکستن میشی
  • یک دشمن صادق بهتر از دوستی هست که دروغ میگه
  • اعتقاد دارم هر چیزی که انسان رو نکشه قطعاً عجیب‌ترش میکنه
4.2/5 - (12 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
plazaگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا