روانشناسی

مازوخیسم جنسی (آزارخواهی جنسی)؛ علل، علائم و روش های درمان آن

رابطه جنسی بخشی از روابط سالم و سلامت روان است؛ اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی‌که یک نفر با احساس درد، لذت می‌برد؟ اختلال مازوخیسم جنسی در دسته اختلالات روان‌پزشکی است که به پارافولیا معروف است و شامل تخیل‌های مکرر، شدید، برانگیختگی جنسی، تمایلات یا رفتارهایی است که باعث ناراحتی یا ناتوانی جنسی می‌شوند و پتانسیل ایجاد صدمه به خود یا دیگران را دارند.

مازوخیسم جنسی به مشارکت یا خیال‌پردازی در مورد ضرب و شتم، محدود کردن، تحقیر و یا رنج کشیدن است که منجر به رضایت جنسی می‌شود. انواع پریشانی که افراد مبتلابه این اختلال تجربه می‌کنند، شامل اضطراب شدید، احساس گناه، شرم و افکار وسواسی برای شرکت در ماسوخیسم جنسی است. (اگر شخصی علاقه جنسی ماسوخیستی داشته باشد اما هیچ‌گونه ناراحتی را تجربه نکند و بتواند اهداف شخصی دیگری را نیز برآورده سازد، در این صورت به‌عنوان یک اختلال تشخیص داده نمی‌شوند.)

یک نوع خاص از ماسوخیسم جنسی، آسفایکسیوفیلی نام دارد که در آن فرد با محدود کردن تنفس، رضایت جنسی را دریافت می‌کند. درحالی‌که برخی افراد در این عمل با شرکای خود درگیر می‌شوند، برخی دیگر ترجیح می‌دهند درحالی‌که تنها هستند تنفس خود را محدود کنند و ممکن است درنهایت مرگ تصادفی اتفاق بیفتد.

مازوخیسم جنسی چه بیماری است؟

مازوخیسممازوخیسم جنسی یا شهوت خود آزاری و اذیت کردن جنسی چیست؟

مازوخیسم جنسی مشارکت عمدی در فعالیتی است که شامل تحقیر، ضرب و شتم، محدودیت یا سوءاستفاده دیگری است تا هیجان جنسی را تجربه شود. این اختلال با بردگی جنسی تفاوت دارد. مازوخیسم جنسی نوعی پارافیلی است، اما اغلب مازوخیست ها معیارهای بالینی یک اختلال پارافیلی را ندارند و این امر مستلزم آن است که رفتار فرد، خیال‌پردازی یا فشارهای شدید فرد منجر به پریشانی یا اختلال قابل‌توجهی شود.

رفتار ماسوخیستی جنسی معمولاً در اوایل بزرگ‌سالی مشهود است و گاهی با بازی مازوخیستی یا سادیسمی در دوران کودکی شروع می‌شود. شیوع اختلال مازوخیسم جنسی ناشناخته است. بااین‌حال، یک گزارش واحد از داده‌های یک نظرسنجی تلفنی در استرالیا (2001 تا 2002) نشان داد که 2.2٪ از مردان و 1.3٪ از زنان، در 12 ماه گذشته در مازوخیسم جنسی و یا سادیسم شرکت داشته‌اند.

فعالیت مازوخیستی تمایل به تشریفات دارد. برای بیشتر شرکت‌کنندگان، تحقیر و ضرب و شتم به‌سادگی اعمال می‌شود. شرکت‌کنندگان می‌دانند که این یک بازی است و با دقت از تحقیر یا صدمه واقعی جلوگیری می‌کنند. بااین‌حال، برخی از مازوخیست ها شدت فعالیت خود را با زمان افزایش می‌دهند که به‌طور بالقوه منجر به آسیب جدی یا مرگ می‌شود.

علائم مازوخیسم جنسی چیست؟

برای تشخیص اختلال ماسوخیسم جنسی، مطابق DSM-5، فرد باید برانگیختگی جنسی مکرر و شدید را از ضرب و شتم، تحقیر یا نوعی رنج دیگر تجربه کند. این نوع فشارها، خیالات یا رفتارها باید حداقل شش ماه در فرد وجود داشته باشند و باعث ایجاد مشکلات بالینی قابل‌ملاحظه و یا مشکل در زمینه‌های اجتماعی، شغلی یا سایر جنبه‌های مهم زندگی شوند.

استفاده گسترده از مستهجن شامل عمل تحقیر، ضرب و شتم، محدودیت و به‌صورت کلی رنج کشیدن است که گاه از ویژگی‌های این اختلال است.

فعالیت‌های مازوخیستی ممکن است شیوه ارجح یا انحصاری تولید هیجان جنسی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، افراد ممکن است خیالات ماسوخیستی خود را انجام دهند

  • خودشان را می‌بندند
  • پوست آن‌ها را سوراخ می‌کند
  • اعمال شوک الکتریکی
  • خودشان را می‌سوزانند

یا ممکن است در جستجوی شریکی باشند که سادیسم جنسی باشد.

علت مازوخیسم چیست؟

مازوخیسمدلایل بیماری مازوخیسم چیست؟

هیچ نظریه‌ای پذیرفته‌نشده جهانی که ریشه ماسوخیسم جنسی را توضیح دهد وجود ندارد. بااین‌حال، برخی از تئوری‌ها سعی دارند به‌طورکلی حضور پارافیلی های جنسی را توضیح دهند. یکی می‌گوید که از پارافیلی ها منشأ می‌گیرند زیرا وقتی خیال‌های جنسی نامناسب ممنوع است، با سرکوب آن‌ها قوی‌تر می‌شوند. هنگامی‌که به این خیال‌ها عمل شود، شخص دچار اضطراب و تحریک قابل‌توجهی می‌شود. در مورد مازوخیسم جنسی، رفتار مازوخیستی با رفتارهای جنسی پیوند می‌یابد و به‌طور پیوسته‌ای پیوند می‌خورد.

نظریه دیگر نشان می‌دهد که رفتار سادومازوخیستی نوعی فرار است. این افراد با استفاده از خیال‌پردازی، احساس جدید و متفاوتی را تجربه می‌کنند. نظریه‌های روانکاوی نشان می‌دهد که آسیب‌های دوران کودکی مانند سوءاستفاده جنسی یا سایر تجربیات مهم کودکی می‌تواند بعداً در یک اختلال پارافیلی ظاهر شود.

آبا درمان قطعی مازوخیسم وجود دارد؟

درمان اختلال مازوخیسم جنسی به‌طورمعمول شامل روان‌درمانی و دارو است.

هدف روان‌درمانی ممکن است کشف علت اصلی رفتاری باشد که باعث پریشانی می‌شود. روش‌های درمانی شناختی شامل تغییر ساختار تحریفات شناختی و آموزش همدلی است. تغییر شکل تحریفات شناختی شامل تصحیح اعتقاداتی است که یک بیمار دارد و ممکن است آن‌ها را به سمت افکار مضر سوق دهد. درمان شناختی-رفتاری همچنین می‌تواند به فرد در یادگیری مهارت‌های لازم برای مدیریت خواسته‌های جنسی خود به روش‌های سالم‌تر کمک کند. سایر راهکارهای متداول شامل بیزاری‌درمانی و تکنیک‌های تصویربرداری / سوزش زایی است که در آن افراد خود را در شرایطی تصور می‌کنند که در ماسوخیسم جنسی شرکت می‌کنند و سپس یک واقعه منفی را تجربه می‌کنند تا دوباره میل آینده را برای شرکت در آن فعالیت دوباره کاهش دهد.

از داروهای مختلفی می‌توان برای کاهش سطح گردش تستوسترون در بدن با هدف کاهش دفعات نعوظ استفاده کرد. از داروهای ضدافسردگی نیز ممکن است برای کاهش فشار جنسی استفاده شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...
منبع
nikhamrahگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا