بارداری و اطفال

نزدیکی در بارداری؛ پاسخ به سؤالات مختلف درباره نزدیکی در بارداری

یکی از سؤالات و نگرانی‌های رایج خانم‌ها در بارداری این است که آیا نزدیکی ضرری برای جنین ندارد؟ در پاسخ باید بگویم در بارداری‌های طبیعی و بدون مشکلی نزدیکی و دخول در واژن مشکلی ندارد. جنین توسط کیسه آب محافظت می‌شود و دخول ضربه و آسیب به جنین نمی‌رساند. اما در مورد نزدیکی در خانم‌هایی که طول سرویکس یا دهانه رحم کوتاه است، مایع آمنیوتیک نشتی دارد و یا جفت سرراهی و پایین است و مادر لکه بینی و خونریزی دارد، باید با پزشک مشورت کرد”.

سؤالات شما درباره نزدیکی در بارداری

1- آیا نزدیکی یا ارگاسم در بارداری باعث سقط‌جنین یا انقباض عضلات می‌شود؟

در موارد بارداری طبیعی و کم‌خطر، پاسخ خیر است. انقباضاتی که در طول و پس از ارگاسم حس می‌کنید، کاملاً متفاوت از انقباضات زایمان است. با این حال افراد با بارداری غیرطبیعی باید با پزشک صحبت کنند تا مطمئن شوند حاملگی شما در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند خانم‌ها در طی هفته های آخر بارداری از داشتن نزدیکی اجتناب کنند، زیرا اسپرم شامل یک ماده شیمیایی است که انقباضات را تحریک می‌کند.

2- چه زمانی نباید در بارداری رابطه جنسی داشته باشید؟

اگر یکی از موارد بارداری‌های پرخطر زیر را داشته باشید نباید رابطه جنسی داشته باشید:

 • شما در معرض خطر سقط‌جنین هستید یا سابقه سقط‌جنین دارید.
 • شما در معرض خطر زایمان زودرس (انقباضات قبل از هفته 37 بارداری) هستید.
 • خونریزی واژینال، ترشحات یا گرفتگی بدون علت دارید.
 • کیسه آمنیوتیک شما نشت کرده یا غشاء آن پاره شده است.
 • دهانه رحم شما در دوران بارداری خیلی زود باز شده است.
 • جفت در قسمت پایین رحم قرار گرفته است.
 • دوقلو، سه‌قلو یا چند قلو باردار هستید.

به خاطر داشته باشید که اگر پزشک تأکید می‌کند رابطه جنسی نداشته باشید، به معنی نداشتن ارگاسم یا تحریک جنسی نیز می‌باشد.

3- بارداری چگونه می‌تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد؟

علاقه و تمایل شما به رابطه جنسی در طول بارداری تغییر می‌کند. افزایش و کاهش میزان هورمون‌ها و سایر تغییرات در بدن ممکن است بر روی میل جنسی شما تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از تغییرات میل جنسی در دوران بارداری ذکرشده است:

1- سه ماهه اول:

تغییر سطح هورمون در اوایل بارداری و تغییر شکل بدن ممکن است باعث شود بیشتر احساس جنسی داشته باشید. اما این تغییرات ممکن است منجر به کاهش میل جنسی، خستگی، معده درد، حساس شدن سینه ها و تکرر ادرار شود.

2- سه ماهه دوم:

ممکن است در طول سه ماهه دوم احساس بهبودی کنید. ناراحتی‌هایی که در سه ماهه اول داشته‌اید از بین رفته یا می‌توانید آن‌ها را در سه ماهه دوم کنترل کنید. شکم شما در حال بزرگ شدن است اما هنوز به اندازه کافی کوچک است تا رابطه جنسی راحتی داشته باشید. درواقع، ممکن است بخواهید رابطه جنسی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشید!

زنان در دوران بارداری خون زیادی دریافت می‌کنند و بیشتر این خون در زیر کمر جریان دارد. این افزایش جریان خون باعث می‌شود راحت‌تر ارگاسم داشته باشید. ارگاسم زمانی است که از رابطه جنسی لذت می‌برید. هنگامی‌که ارگاسم می‌شوید، در داخل و اطراف واژن احساس انقباض می‌کنید.

3- سه ماهه سوم:

ممکن است با نزدیک شدن به پایان بارداری، کمتر میل جنسی داشته باشید. همان‌طور که شکم شما بزرگ‌تر می‌شود، موقعیت‌های جنسی ناراحت‌کننده‌تر می‌شوند. ممکن است کمتر به رابطه جنسی علاقه نشان دهید، زیرا بیشتر به زایمان و داشتن نوزاد جدید فکر می‌کنید.

نزدیکی در بارداریرابطه جنسی در دوران حاملگی باید چگونه باشد؟

4- راه‌های دیگری که می‌توانید با همسر خود نزدیکی کنید، چیست؟

مجبور نیستید رابطه جنسی داشته باشید تا به همسرتان علاقتان را نشان دهید. می‌توانید برای نشان دادن صمیمت از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • در آغوش کشیدن
 • بوسیدن
 • ماساژ
 • استمناء متقابل. این حالت زمانی است که شما و همسرتان یکدیگر را لمس می‌کنید تا به ارگاسم برسید.
 • رابطه جنسی دهانی

برای نزدیکی به همسرتان، در مورد نیازهای خود صحبت کنید. اگر روش شما مناسب نیست آن را تغییر دهید. اگر درباره تأثیر بارداری بر روی رابطه خود نگران هستید، به پزشک صحبت کنید.

5- چه نوع علائمی نیاز به تماس با پزشک یا ماما را ایجاد می‌کند؟

طبیعی است در طول و یا بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم احساس ناراحتی کنید، اما اگر این ناراحتی بعد از چند دقیقه برطرف نشد، یا اگر درد یا خونریزی پس از زایمان دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. هر زمان سؤال یا نگرانی درباره رابطه جنسی دارید با دکتر یا ماما صحبت کنید. اگر به شما گفته می‌شود از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، به توصیه‌ها توجه کنید.

6- چگونه می‌توانم خودم را از عفونت‌های جنسی منتقلی محافظت کنم؟

اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی هستید، باید از رابطه جنسی اجتناب کنید و یا حداقل از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

7- آیا رابطه جنسی دهانی در بارداری ایمن است؟

در بیشتر موارد، بله، رابطه جنسی دهانی امن است. لیس زدن امن است، اما دمیدن هوا درون ناحیه تناسلی امن نیست. دمیدن هوا در مهبل (واژن) می‌تواند یک آمبولیز هوایی ایجاد کند (یک حباب هوا که به گردش خون شما می‌رسد). این مسئله به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما ممکن است برای شما یا جنین تهدیدکننده زندگی باشد.

همچنین اگر همسر شما تبخال دهانی دارد، رابطه جنسی دهانی برای شما امن نیست. اگر همسر شما تابه‌حال ویروس تبخال داشته است، باید در سه ماهه سوم به‌طور کامل از دادن رابطه جنسی دهانی برای شما خودداری کند، حتی اگر علائمی ندارد.

اگر مطمئن نیستید وضعیت ویروس HIV همسرتان چیست، از یک سد دندانپزشکی (ورقه‌ای از لاتکس که بین اندام تناسلی شما و دهان همسرتان قرار داده می‌شود) استفاده کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد یک فرد ممکن است قادر به انتقال HIV از طریق برش‌های کوچک در دهان باشد.

8- در زمان بارداری میل جنسی کمی دارم. آیا طبیعی است؟

طیف وسیعی از تجارب فردی در مورد میل جنسی در دوران بارداری وجود دارد. برخی از زنان در طول بارداری دارای میل جنسی بالایی هستند، درحالی‌که دیگران علاقه کمتری به رابطه جنسی نشان می‌دهند.  در سه ماهه اول، ممکن است احساس خستگی یا تهوع داشته باشید. این تغییر غیرمعمول به خاطر تغییرات جسمی و احساسی کاملاً طبیعی است. اما در سه ماهه دوم میل جنسی شما افزایش می‌یابد.

با این حال، تمایل جنسی شما در سه ماهه سوم کاهش می‌یابد.  احساس خود را به همسرتان بگویید و به او اطمینان دهید هنوز دوستش دارید. سعی کنید ارتباط بین خودتان و همسرتان را از دست ندهید.

نزدیکی در بارداریرابطه جنسی در دوران بارداری

9- آیا رابطه جنسی می‌تواند باعث شروع درد زایمان شود؟

خیر اگر بارداری معمولی و کم‌خطر دارید درد زایمان شروع نمی‌شود. تحریک جنسی یا ارگاسم نمی‌تواند باعث درد زایمان یا سقط جنین شود. درحالی‌که ارگاسم ممکن است باعث انقباض رحم شود، انقباضات به‌طورکلی موقت و بی‌ضرر هستند.

10- آیا داشتن رابطه جنسی در بارداری امن است؟

اکثر خانم‌هایی که بارداری طبیعی دارند تا زمانی که کیسه آبشان پاره شود و یا درد زایمان داشته باشند، رابطه جنسی را ادامه می‌دهند. اما در بعضی موارد باید از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید. در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید.

11- بهترین موقعیت جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که راحت هستید و احساس ناراحتی نمی‌کنید، اکثر موقعیت‌های جنسی در دوران بارداری مناسب است. رابطه جنسی دهانی نیز در دوران بارداری ایمن است. با پیشرفت بارداری می‌توانید شکل‌های مختلف را بررسی کنید و در حالتی که راحت‌تر هستید نزدیکی داشته باشید.

12- آیا کاندوم لازم است؟

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری می‌تواند عفونت را منتقل کند و باعث ایجاد مشکلات جدی برای شما و جنین شود. اگر همسر شما عفونت منتقله از راه جنسی دارید از هرگونه رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر موارد زیر وجود دارد از کاندوم استفاده کنید:

 • با چند نفر رابطه جنسی دارید.
 • در طول بارداری با فرد جدیدی رابطه جنسی دارید.

13- آیا نزدیکی کردن در بارداری باعث زایمان زودرس می‌شود؟

خود نزدیکی و دخول در بارداری به‌تنهایی در یک خانم باردار کم‌خطر این مشکل را ایجاد نمی‌کند.  اما در خانم‌های که مشکلاتی دارند (مثلاً سابقه زایمان زودرس ، رحم دوشاخ ، سرکلاژ و..)، نزدیکی و دخول در بارداری می‌تواند سبب تحریک انقباضات رحم شود.

نزدیکی در بارداریهمه چیز درباره رابطه جنسی در دوران بارداری

14- آیا لازم است در دوران بارداری هم جلوگیری داشته باشیم؟

خیر. در دوران بارداری که مجدد باردار نمی‌شوید! پس جلوگیری کردن معنی ندارد. تخلیه مایع منی داخل واژن هم ممنوع نیست. چون پلاگ موکوسی دهانه رحم از ورود میکروب‌ها به داخل رحم جلوگیری می‌کند.

15- آیا می‌توانم در بارداری ارگاسم بدون دخول داشته باشم؟

شرایط ارگاسم در بارداری نیز مثل دخول در بارداری است. اگر علائم خطر (مثل دهانه رحم کوتاه و …که ذکر شد) را ندارید، می‌توانید ارگاسم در بارداری داشته باشید.

16- آیا می‌توانم برای کاهش آسیب به جنین، از راه مقعد در بارداری نزدیکی کنم؟

نزدیکی از مقعد عموماً برای یک خانم دردناک و آسیب‌زا می‌باشد. در دوران بارداری به دلیل افزایش ریسک همورویید یا بواسیر (به دلیل یبوست و شرایط کلی بارداری)، توصیه می‌شود هرگز از راه مقعد در بارداری نزدیکی نکنید.

17- آیا پوزیشن نزدیکی در دوران بارداری مهم است؟

اصولاً  با پیشرفت حاملگی و رشد رحم، دیگر امکان استفاده از برخی پوزیشن های دخول در بارداری قبل برایتان امکان‌پذیر نخواهد بود. ضمن اینکه طبق چیزی که اینجا گفتم، مادر بارداری در هفته‌های بالاتر نباید به مدت طولانی به پشت بخوابد.  بهتر است دخول در دوران بارداری ملایم و کم‌عمق باشد. هم‌چنین تا حد ممکن، نوک پستان تحریک نشود. چون هورمون اکسی توسین (ایجادکننده انقباض رحم) ترشح می‌شود.

بیشتر بخوانید: روشهای نزديكی در دوران بارداری تصویری

2/5 - (2 امتیاز)
منبع
oomaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا