بارداری و اطفال

چه غذایی برای تب نوزادان خوب است؟

در این مطلب بیان خواهیم کرد که چه غذایی برای تب نوزادان خوب است و موجب پایین آمدن تب آنها می شود، باما همراه باشید 🙂

چه غذایی برای تب نوزاد خوبه؟

تب نوزاد با مصرف غذاهای مناسب به‌سرعت درمان می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که در زمان تب نوزاد چه غذاهای را باید بپزید بهتر است به این نکات توجه داشته باشید تا به کمک تغذیه مناسب، به درمان تب نوزاد کمک کنید. البته یادتان باشد که برای تشخیص علت تب، لازم است که حتماٌ نزد پزشک بروید تا مسیر درمان تب نوزاد را به‌درستی طی کرده باشید.

شیر مادر تب نوزاد را کاهش می‌دهد

شیرمادرکاهش تب نوزاد با مصرف شیر مادر

وقتی متوجه شدید دمای بدن نوزاد شما بیشتر شده یک توصیه این است که میزان شیردهی به او را افزایش دهید و تا جایی که میل دارد، شیر مادر را در اختیارش قرار دهید. به‌هرحال یکی از بهترین غذاها در یک سال اول زندگی نوزاد، شیر مادر است و چه‌بهتر که نوزاد از این غذای عالی به‌طور کامل تغذیه شود.

تب نوزاد می‌تواند بدن کودک را با کم‌آبی روبرو کند اما شیر مادر نه‌تنها از کم‌آبی بدن نوزاد پیشگیری می‌کند، بلکه همه عناصر غذایی لازم را به بدن کودک می‌رساند. شیر مادر به‌عنوان بهترین غذای نوزاد نه‌تنها تب نوزاد را پایین می‌آورد، بلکه در داخل آن پادتن‌هایی وجود دارد که برای مقابله با بیماری نوزاد فعالیت می‌کنند و عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برند. ضمن اینکه شیر مادر به‌سادگی قابل‌هضم است. به‌هرحال تغذیه با شیر مادر به نوزاد کمک می‌کند که با تب و بیماری بهتر کنار بیاید و تب و لرز را پشت سر بگذارد.

برنج پخته‌شده، غذای مناسب برای درمان تب نوزاد

مادران می‌توانند برای پایین آوردن تب نوزاد بالای 11 ماه از برنج پخته‌شده استفاده کنند. توصیه می‌شود که برنج را به‌صورت پوره آماده کنید. اگر به سراغ این غذا می‌روید یادتان باشد که این غذا را به‌صورت سرد به کودک ندهید. بهتر است برنج پخته‌شده را در دمای اتاق قرار دهید و بعد کم‌کم غذا را داخل دهان کودک بگذارید. پوره برنج به‌سادگی هضم می‌شود و در پایین آوردن تب نوزاد مؤثر است.

سوپ و اثرات آن در کاهش تب نوزاد

سوپ هویجدرمان تب نوزاد با سوپ

سوپ سبزیجات رقیق یکی دیگر از غذاهای مناسب برای درمان تب نوزاد است که سبب پایین آمدن تب نوزاد می‌شود. وقتی این سوپ را به بدن کودک می‌رسانید وجود مواد غذایی مناسب خستگی و بی‌حالی نوزاد را تا حدودی برطرف می‌کند. بهتر است سبزیجات فصل مانند هویج، کرفس، جعفری، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و… را خوب بشویید، آن‌ها را خردکرده و سپس بپزید. در پایان مراحل پخت کمی نمک و فلفل اضافه کنید. بهتر است بعد از سرد شدن سبزیجات به کمک گوشت‌کوب برقی همه سبزیجات را باهم مخلوط کرده و بعد این سوپ را کمی گرم و در اختیار کودک قرار دهید.

پوره میوه و سبزیجات برای درمان تب نوزاد

کاهش تب نوزاد با پوره میوه

پوره میوه‌هایی مانند سیب شیرین، موز و هویج ازجمله غذاهای مناسب برای درمان تب نوزاد است. ازاین‌رو به مادران توصیه می‌شود که وقتی متوجه بالا رفتن درجه حرارت طبیعی بدن نوزاد شدند، برای درمان تب و لرز حتماً از این غذاهای مناسب کمک بگیرند و جهت تغذیه کودک پوره‌ها را در برنامه غذایی قرار دهند.

نکته: برای درمان تب نوزاد هرگز در حالت خوابیده به او غذا ندهید.

نکته‌های مفید برای درمان تب نوزاد

غذاهای مناسب برای درمان تب نوزاد را در وعده‌های کم‌حجم به کودک بدهید و در عوض، تعداد دفعات را بیشتر کنید.

اگر می‌بینید که نوزاد برای استفاده از شیر مادر بسیار ضعیف و ناتوان است، چاره‌ای ندارید جز اینکه شیر را بدوشید و با قاشق کوچک به کودک شیر بدهید.

برای غذا دادن به کودک بیمار صبور باشید و خسته نشوید. باید به‌دفعات به کودک بی‌اشتها غذا بدهید و اجازه ندهید که به دلیل بیماری، غذا خوردن را کنار بگذارد.

برای درمان تب نوزاد هرگز در حالت خوابیده به او غذا ندهید. به نوزاد کمک کنید که در حالت نشسته قرار گیرد. می‌توانید او را روی پاهای خودتان بنشانید.

اگر کودک غذا را از دهانش بیرون ریخت صبوری به خرج دهید. ده دقیقه منتظر بمانید و بعد دوباره امتحان کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
beytooteگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا