رپورتاژ آگهی

راه های شناسایی بدلیجات و اکسسوری باکیفیت

اگر بگوییم دنیای زیورآلات بدلی و اکسسوری ها یک دنیای پر از نقش و نگار است که تنوع آن حد و مرزی ندارد آن قدر ها هم اغراق به خرج نداده‌ایم چرا که واقعیت ازین جمله دور نیست. این روز‌ ها شما با هر سلیقه و علاقه‌ای می‌توانید بدلیجات مورد علاقه خود را پیدا کنید. برای مثال اگر سلیقه بسیار منحصر به فرد حتی برای خرید یک بند عینک داشته باشید از جهان متنوع اکسسوری ها دست خالی بر نمی‌گردید. این تنوع کمک کننده یک چهره تاریک هم دارد، ورود بدلیجات و اکسسوری هایی با کیفیت پایین و یا حتی تقلبی. اگر شما هم عضو کسانی هستید که دوست دارند درگیر این چهره تاریک دنیای بدلیجات نشوند مطالب ادامه به شما کمک خواهد کرد کیفیت و اصل بودن بدلیجات خود را تشخیص دهید.

راه های شناسایی بدلیجات

تشخیص نقره

در بین بدلیجات و اکسسوری های مختلف زیورآلات نقره یکی از دوست داشتنی ترین انتخاب ها هستند. برای تشخیص اصل بودن زیورآلات نقره خود کافی است به بدنه انگشتر، دستبند، بند عینک یا گوشواره نقره خود با دقت بیشتری نگاه کنید. نماد های حک شده روی بدنه زیورآلات نقره مهر تاییدی بر کیفیت نقره ای است که در دست شماست. معروف ترین این نماد ها 925 است، این نماد یعنی درصد نقره در زیورالاتی که در دست شماست 92.5 درصد است. البته 100 درصد نبودن نقره به معنای پایین بودن کیفیت آن نیست، با توجه به آن که نقره خالص به تنهایی قابلیت استفاده ندارد ان را به فلزات دیگر مخلوط می کنند و درصد 92.5 یک درصد مطلوب برای این آلیاژ است. یک روش راحت و ساده هم استفاده از آهنرباست اگر زیورالات شما نقره باشد به آهنربا جذب نمی‌شود.

تشخیص پلاتین

تشخیص پلاتین با دو راه ساده امکان پذیر است، روش اول بررسی بدنه زیورآلات پلاتینی است. روی بدنه گردنبند، انگشتر و دستبند های پلاتینی اعداد950 ، 900 ، 850 حک شده است. روش دوم دادن حرارت است، این فلز سفید‌‌رنگ و درخشنده در حرارت بالا به رنگ های طیف سبز و آبی تغییر رنگ می دهد. اگر این روش ها به شما اطمینان کافی نداد می‌توانید از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید استفاده کنید. اگر پلاتین را درون محلول آب اکسیژنه بیاندازید شروع به واکنش دادن می‌کند و شما بلافاصله پس از انداختن بدلیجات پلاتینی داخل محلول شاهد حباب های گاز خواهید بود. اگر حباب ها با تاخیر تشکیل شود یا کم باشد زیورآلات شما پلاتینی نیست یا ممکن است درصد پلاتین آن پایین باشد.

تشخیص تیتانیوم

تیتانیوم یکی از فلز های پرآوازه دنیای بدلیجات و اکسسوری ها و یکی از عضو های سبک این خانواده است که مهم ترین ویژگی آن برای دوست داران زیورآلات ضد حساسیت بودن آن است، ویژگی که می‌توان آن را معیاری برای تشخیص اصل بودن و کیفیت گردنبند، گوشواره یا دستبند های مردانه تیتانیومی قرار داد، علاوه بر این ویژگی که ممکن است امتحان زمانبری باشد، ویژگی های دیگر تیتانیوم مثل استحکام، رنگ خاکستری و ضد خش بودن می توانند به شما کمک کنند از اصل بودن زیورآلات تیتانیومی خود اطمینان حاصل کنید.

تشخیص برنج

برنج با ظاهری زرد رنگ از ترکیب فلزهای مس و روی ساخته می‌شود که هم در دنیای ظروف و هم در دنیای بدلیجات و اکسسوری ها دارای محبوبیت است. برنج در دنیای بدلیجات و اکسسوری ها طرفداران خاص خودش دارد و اگر شما هم جز این دسته هستید بهتر است روش های تشخیص این فلز را بدانید تا خرید با کیفیت تری داشته باشید. روش اول ظاهر برنج است، رنگ جذاب زیورآلات برنج اولین راه آزمایش شماست. برنج کمی از طلا تیره تر است، اگر رنگ شمارا مطمئن نکرد می‌توانید به سراغ بررسی بدنه زیورآلات برنجی بروید، نمادهای حک شده روی این زیورآلات نشان دهنده اصل بودن آن ها است.

تشخیص استیل

برای تشخیص اصل بودن بدلیجات و اکسسوری های استیل خود کافی است یک آزمایش ساده انجام دهید. یک آهنربا را به بدلیجات خود نزدیک کنید اگر آهنربا ان را جذب نکرد بدلیجات شما استیل است. روش دیگری که می‌توانید استفاده کنید آزمایش با اسید است برای این روش باید روی قسمتی از بدلیجات استیلتان که کمتر در معرض دید است خراش کوچکی ایجاد کنید و کمی هیدروکلریک‌اسید با قطره چکان روی آن بریزید، اگر رنگ قطعه در آن قسمت تغییر کند قطعه شما استیل است. همچنین برای رفع سیاهی بدلیجات استیل می توانید از آمایع ظرفشویی  یا پودر ماشین لباس شویی استفاده نمایید.

کلام آخر

تشخیص اصالت و کیفیت چه قبل از خرید چه بعد از خرید ممکن است شما را درگیر کند. قبل از خرید توجه به نکاتی مثل خرید از فروشگاه های معتبر نیز می تواند کمک کننده باشد، اما حتی اگر بعد از خرید هم به فکر بررسی بدلیجات و اکسسوری های خریداری شده افتادید باز هم دیر نیست. انجام آزمایش های ساده ای که ابزار خیلی از آن ها فقط نگاه کردن است می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه به نظر می‌‌رسد به شما کمک کند.

5/5 - (5 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا