کسب و کارویژه

چند حقیقت درباره قیمت واقعی سکه (حباب سکه)

حباب سکه یکی از اصطلاحات و واژه‌های پر کاربردی است که در بازار خرید و فروش سکه از آن استفاده می‌کنند. به تفاوت قیمتی که بین قیمت سکه در بازار با ارزش طلای موجود در آن وجود دارد، حباب سکه گفته می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که این حباب موقتی است و قرار نیست برای همیشه ثابت بماند. از قدیم تا به امروز یکی از روش‌های سرمایه گذاری ایرانیان، سرمایه گذاری روی سکه و طلا به دلیل نقدشوندگی، ارزشمندی و امکان تهیه بر اساس بودجه بوده است. اگر به سرمایه گذاری در بازار سکه علاقه‌مند هستید تا انتهای این مقاله از وبسایت تابان گوهر با ما همراه باشید.

حباب سکه به زبان ساده

فرض کنید کالایی با قیمت 35000 تومان عرضه می‌شود، اما ارزش واقعی آن 20000 تومان بیشتر نیست، بنابراین این کالا 15000 تومان حباب قیمتی دارد. این حباب قیمتی شامل هر کالایی می‌تواند باشد از جمله سکه و طلا. به بیانی ساده تر به اختلاف قیمت ذاتی سکه با قیمت لحظه‌ای سکه، حباب سکه می‌گویند. قیمت واقعی طلای سکه نیز از نرخ همان لحظه باید در نظر گرفته شود.

فرمول محاسبه حباب سکه

اگر بخواهیم نحوه محاسبه حباب سکه را به دست بیاریم، ابتدا باید به یک نکته دقت کنیم. و آن هم این که قیمت واقعی هر سکه مساوی است با قیمت طلای خالص موجود در آن سکه؛ که بر اساس قیمت یک گرم طلای 22 عیار (یا همان عیار 900) محاسبه می‌شود. حال با توجه به اینکه عیار سکه طلا 900 می‌باشد، برای این کار باید ابتدا قیمت یک گرم طلا 900 عیار محاسبه گردد و در وزن سکه‌ها ضرب شود تا قیمت واقعی طلای خالص هر سکه یا ارزش ذاتی سکه به دست آید. و حال برای دانستن مقدار حباب سکه، باید تفاوت قیمت به دست آمده با قیمت واقعی سکه را محاسبه کنیم.

برای محاسبه دستی حباب انواع سکه نظیر حباب سکه امام، حباب نیم سکه، حباب ربع سکه و حتی حباب سکه گرمی، می‌توانید از جدول بالا استفاده کنید. اما با استفاده از اپلیکیشن اعلام قیمت طلا می‌توانید بدون هیچ دردسری حباب هر نوع سکه‌ای را به‌صورت لحظه‌ای و دقیق زیر نظر داشته باشید.

درصد حباب سکه

از تقسیم میزان حباب سکه بر قیمت حال حاضر آن درصد حباب سکه به دست می‌آید. به‌طور مثال اگر قیمت حال حاضر تمام سکه امامی 30 میلیون تومان باشد و میزان حباب آن 6 میلیون تومان باشد، می‌گوییم سکه امامی 20 درصد حباب دارد!

آیا امکان دارد حباب سکه در ایران منفی گردد؟

در ایران هیچ وقت حباب سکه منفی نمی‌گردد هرچند امکان دارد مقداری کم یا زیاد شود. به دلیل اینکه سکه ارزش طلای ذاتی خود را از دست نمی‌دهد پس در نتیجه تحت هیچ شرایطی حباب منفی نمی‌شود. در چند سال گذشته به طور میانگین در ایران حباب سکه تمام حدود 10% قیمت لحظه‌ای آن، و حباب نیم سکه حدود 20% طلای لحظه‌ای آن و حباب ربع سکه حدود 40% طلای لحظه‌ای آن بوده استبه طور مثال اگر قیمت واقعی یک سکه تمام 30.000.000 تومان باشد حباب آن حدود 3.000.000 تومان بوده و حدود 27.000.000 تومان طلای خالص دارد و اگر قیمت واقعی نیم سکه 16.000.000 تومان باشد حدود 3.200.000 تومان حباب داشته و اگر قیمت ربع سکه 10.000.000 تومان باشد در حدود 4.000.000 تومان حباب دارد. پس بیشترین حباب برای ربع سکه و سکه گرمی و کمترین حباب برای سکه تمام بهار آزادی می‌باشد. (با دریافت اپلیکیشن اعلام قیمت طلا می‌توانید در هر لحظه بدون هیچ دردسری حباب هر نوع سکه‌ای را زیر نظر داشته باشید.)

آیا در هنگام فروش حباب سکه هم در نظر گرفته می‌شود؟

بله در صورتی که بخواهید سکه طلای خود را بفروشید، حباب آن نیز برای شما در نظر گرفته می‌شود. تفاوت خرید و فروش سکه‌ها حدود 2% است که حباب آن نیز لحاظ می‌شود (فروش 1% بالاتر از قیمت کف بازار و خرید 1% کمتر قیمت از کف بازار)

حباب مثبت و منفی در بازار سکه

در بازار سرمایه تشکیل حباب قیمتی امری اجتناب‌ناپذیر است. نه تنها در بازار طلا و سکه بلکه در سایر بازارهای مالی نیز با این پدیده مواجه می‌شویم. به‌طور کلی عامل اصلی تشکیل حباب قیمت، عدم توازن میان عرضه و تقاضا در بازار است. پس اگر میزان عرضه و تقاضا در هر بازاری به یکدیگر نزدیک شود و تناسبی منطقی با همدیگر داشته باشند، شاهد تعادل در قیمت‌های بازار و ارزش ذاتی انواع کالا خواهیم بود.

همان‌طور که گفتیم حباب سکه از طریق یک فرمول ساده محاسبه می‌شود. اما از آنجایی که بازار سکه در هر زمان با حباب قیمتی همراه است، نتیجه حاصل فرمول مربوطه هیچ‌گاه صفر نخواهد شد. اما ممکن است شرایطی رقتم بخورد که نتیجه به دست آمده منفی باشد. یعنی قیمت روز سکه از ارزش ذاتی آن باشد. پس دو تفسیر زیر را برای حباب مثبت و منفی را به‌صورت زیر تفسیر می‌کنیم.

حباب مثبت سکه: قیمت روز سکه از ارزش ذاتی طلای آن بیشتر است.

حباب منفی سکه: قیمت روز سکه از ارزش ذاتی طلای آن کمتر باشد.

عوامل ایجاد حباب مثبت سکه در بازار

می‌دانید که ضرب انواع سکه بانکی فقط توسط بانک مرکزی انجام می‌شود و از سال 1386 به این طرف هم بانک مرکزی ایران اقدام به ضرب سکه ننموده است. از طرف دیگر هم با توجه به اینکه خرید طلا یکی از روش‌های حفظ ارزش سرمایه ریالی در مقابل تورم می‌باشد، بنابراین قسمتی از جامعه برای حفظ سرمایه، به خرید سکه روی می‌آورند. (خرید مصنوعات طلا نو مانند النگو و یا سرویس و… دارای اجرت حدودا بالایی هستند. بنابراین کمتر کسی برای سرمایه گذاری به سراغ آن می‌رود.)

تجربه نشان داده است که در مواقعی که به هر دلیلی فروشنده سکه تمام زیاد می‌شود حباب سکه تمام می‌تواند از 10% تا حدود 7% کاهش پیدا کند و در زمان‌هایی که خریدار سکه تمام زیاد شود حباب سکه تمام می‌تواند از 10% تا حدود 13% افزایش پیدا کند. اگر بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه بکند، حباب سکه به مقدار زیادی شکسته می‌شود.

چرا حباب سکه بیشتر از حباب طلاست؟

از سری دلایلی که سکه در مقایسه با طلا حباب قیمتی بیشتری دارد، این است که در بازار انواع سکه با قیمت‌ها و وزن‌های متفاوت وجود دارد. به همین علت مردم متناسب با بودجه خود اقدام به سرمایه گذاری در بازار سکه می‌کنند. (البته به علت پایین بودن قیمت ربع سکه و نیم سکه، تقاضای خرید این دو نوع سکه بیشتر می‌باشد. و می‌بینیم که در بازار، این دو مدل سکه حباب بیشتری نیز دارند.)

قیمت سکه و حباب آن را از اینجا بگیرید.

در این مقاله، در مورد حباب سکه و نحوه محاسبه آن صحبت کردیم. یکی از پیش نیازهای سرمایه گذاری در بازار سکه این است که بدانید حباب سکه چیست، چه عواملی باعث به وجود آن می‌باشد و چگونه محاسبه می‌شود. شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن اعلام قیمت طلا تابان گوهر نفیس، از قیمت لحظه‌ای سکه امام، سکه بهار، نیم سکه و ربع سکه را مطلع شوید و در قسمت حباب سنج سکه نیز، حباب انواع سکه‌ها را ببینید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا