زندگی روزمره

چگونه شکایت کیفری کنیم؟

تعداد پرونده های کیفری در دادگاه ها رو به افزایش است، خصوصا در شهر های بزرگ مانند تهران و کرج که مشکلات حقوقی و کیفری بیشتر است و از آنجایی که امور کیفری با جان و مال و حیثیت افراد ارتباط مستقیم دارد، بنابراین جزو پرونده های حساس محسوب می شود و باعث استرس و نگرانی در افرادی می شود که درگیر موضوعات کیفری هستند.

با روبرو شدن با مشکلات کیفری اولین سوالی که ذهن ایجاد می شود این است که، چگونه شکایت کیفری کنیم یا از کجا شروع کنیم تا بتوانیم دفاعیات لازمه را برای گرفتن حق و حقوق خود انجام دهیم. در این شرایط حضور یک وکیل کیفری در کرج یا در تهران باعث می شود تا  بتوان با تنظیم لایحه دفاعی در دادگاه از حق و حقوق موکلش دفاع کند و با تخصص و مهارتی که در قوانین کیفری دارد، پرونده را به نفع موکلش به پایان برساند.

راهنمای تنظیم شکایت کیفری

مراحل شکایت کیفری در دادگاه و دادسرا

نکته ای که در شکایات کیفری مطرح است این است که، دادگاه مجازات های پرونده کیفری را تعیین می کند دقیقا برعکس شکایات حقوقی که دادگاه مجازاتی را در نظر نگرفته و فقط شخصی که مرتکب جرم شده است را وادار به دادن حق و حقوق قانونی به دیگران می کند. معمولا در هنگام مواجه شدن با مشکلات کیفری، تنها دغدغه افراد این است که چگونه شکایت کیفری کنیم و ابتدا باید از کجا شروع کنیم. بنابراین برای انجام شکایت کیفری در دادگاه و دادسرا، نیاز به طی کردن مراحلی است تا بتوان این شکایت را تنظیم کرد.

در این مقاله به شرح مراحل شکایت کیفری می پردازیم تا به راحتی بتوان یک شکایت را تنظیم کرد:

 1. شکایت کیفری در هر کاغذی قابل تنظیم است و نیاز به داشتن کاغذ مخصوص برای ارائه شکایات کیفری نمی باشد.
 2. بدون استفاده از وکیل هم می توان به مطرح کردن شکایت های کیفری در دادگستری پرداخت، ولی توصیه می شود که اکثر این شکایات به دلیل حساس بودن و پیچیدگی هایی که دارد بهتر است تا توسط وکیل کیفری تنظیم و در دادگاه مطرح شود.
 3. برای رسیدگی و بررسی شکایات کیفری، ابتدا باید به دادسرا مراجعه نمود و سپس بعد از انجام تحقیقات در دادسرا جهت پیگیری به دادگاه فرستاده می شود.
 4. برای تنظیم و مطرح کردن شکایات کیفری از هر نوعی، نیاز به داشتن یک تمبر دو هزار تومانی است که در دادگستری بر روی کاغذ شکایت زده شود.
 5. زمانی که یک شکایت کیفری در دادگاه مطرح می شود، حتی اگر شکایت از طرف شاکی پس گرفته شود (مانند رشوه، قتل عمد یا غیر عمد و غیره) پرونده در دادگاه بسته نخواهد شد و توسط دادگاه بررسی و پیگیری خواهد شد.
 6. زمانی که شکایت نامه از طرف شاکی تنظیم و مطرح می شود و مراحل آن طی می شود، دادگاه برگه ای را به نام احضاریه برای متهم می فرستد تا از او برای حضور در دادگاه دعوت شود.
 7. در مواقعی که متهم به احضاریه دادگاه توجهی نداشته باشد و در موعد مقرر در دادگاه حضور پیدا نکند، حکم جلب او صادر شده و بالاجبار به دادگستری فرستاده می شود.
 8. در موضوعات کیفری الزام به داشتن وکیل نیست و اخذ وکیل به صورت کاملا اختیاری انجام می گیرد. در واقع بدون وکیل هم می شود به رای دادگاه اعتراض کرد و درخواست تجدیدنظر مجدد پرونده را داشت، دقیقا برعکس پرونده های حقوقی که دادخواست و تجدیدنظر مجدد در پرونده، نیاز به حضور وکیل می باشد.
 9. از آنجایی که در موضوعات کیفری معمولا اخذ وکیل اجباری نمی باشد اما توصیه می شود برای پیش رفتن پرونده و اجرای درست آن، از یک وکیل کیفری در پرونده مربوطه استفاده کرد، زیرا یک وکیل کیفری با تجربه و مهارتی که دارد می تواند به موفقیت در پرونده کمک بسیار زیادی کند.

مراحل رسیدگی به شکایت کیفری

مراحل رسیدگی به شکایات کیفری

رسیدگی به شکایات کیفری در دادگاه و دادسرا توسط چندین مرحله انجام می پذیرد:

 1. بررسی طرح شکایت
 2. شروع تحقیقات
 3. رسیدگی اولیه شکایت در دادگاه
 4. رسیدگی و پیگیری به طرح شکایت در دادگاه تجدیدنظر

نکات مهم در تنظیم طرح شکایات کیفری

 1. ذکر مشخصات کامل و دقیق شاکی اعم از ( نام و نام خانوادگی، نام پدر و نشانی)
 2. موضوع شکایت همراه با ذکر تاریخ و محل وقوع جرم
 3. ذکر خسارات و ضرر و زیان هایی که به شخص وارد شده و قابل مطالبه باشد.
 4. ذکر ادله های شاهدان عینی
 5. ذکر مشخصات و نشانی شاهدین

پس از طرح و تنظیم شکایت، شاکی طرح شکایت را امضا زده و به دادگاه یا دادسرا ارائه می دهد. دادگاه یا دادسرا با بررسی و پیگیری های لازم،  این شکایت را به دستگاه قضایی اعلام می کند.

وکیل کیفری در کرج

شروط مهم در تنظیم شکایات کیفری

 • اهلیت : شخصی که می خواهد طرح شکایت را در دادگاه تنظیم یا مطرح کند باید اهلیت داشته باشد. بدین صورت که در قوانین نظام جمهوری اسلامی داشتن سن 9 سالگی در دختران و 15 سالگی در پسران به عنوان اهلیت شناخته شده است. اما معمولا در دادگاه ها، داشتن سن 18 سال جزو موارد اهلیت به حساب می آید. اگر شخصی که به شرایط سنی لازم نرسیده باشد اجازه این را دارد که ولی یا قیم آن شخص، شکایت را مطرح کند.
 • طرح شکایت توسط شاکی: جرایمی وجود دارد که توسط شاکی باید مطرح شود و فقط توسط او هم قابل پیگیری می باشد، این شکایات شامل توهین، افترا و غیره می باشد که جنبه عمومی هم ندارند. پس از طرح شکایت توسط شاکی، این طرح به دادسرا فرستاده شده و سپس مراحل تحقیق و بررسی آغاز می شود.
 • اعلام جرائم توسط ضابطین دادگستری: در جرایم های عمومی هنگامی که اخبار این جرایم از طریق ضابطین دادگستری اعلام شود، تعقیب و پیگیری جرایم صورت می گیرد.  منظور از ضابطین دادگستری نیروی انتظامی، نیروی بسیج، سپاه پاسداران نیزمی باشند.
 • اظهار و اعتراف متهم: در این شرایط متهم شروع به اقرار و اعتراف در مورد مواضعی که بر علیه او بوده است می کند تا مکتوب گردیده و به آن رسیدگی شود.
 • جرایم مشهود: منظور از جرایم مشهود، جرایمی می باشد که عمل جرم در مکان های عمومی رخ دهد و این جرایم توسط مردم و نیروی انتظامی دیده شود،  به طوری که وقوع جرم برای همه آشکار باشد.
 • شکایت کیفری: شکایت کیفری با توجه به مراحل قانونی آن، در یک برگه کاغذ معمولی انجام می شود و سپس برای رسیدگی به آن باید به دادسرا مراجعه کرد.

مزایای استفاده از وکیل کیفری در طرح شکایات و پرونده های کیفری

استفاده و اخذ وکیل در پرونده های کیفری دارای مزایای زیادی برای موکل می باشد و می تواند در بسیاری از موارد به موکل خود کمک کند. وکیل کیفری در هنگام پذیرش پرونده،  شکایت را بررسی کرده و برجرمی که توسط موکلش مرتکب شده است تجدیدنظر می کند تا بهتر بتواند به او کمک کند. پرونده های کیفری با آبرو و مال افراد سر و کار دارد و وجود یک وکیل باعث می شود تا لایحه دفاعیه محکمی در دادگاه به نفع موکل تنظیم شود تا همه چیز به نفع او تمام شود. در واقع وکیل های کیفری متخصص و خبره ای وجود دارد که حتی با وجود اینکه همه ی ادله ها بر علیه موکل باشد، او می تواند با نفوذ کلام و جمع آوری اطلاعات، اسناد و مدارک لازمه از موکل خویش دفاع کند و پرونده را با موفقیت به اتمام برساند.

نکته ای که در پرونده های کیفری حائز اهمیت می باشد این است که امکان مطرح کردن شکایت کیفری فقط یکبار قابل انجام است و اجازه طرح مجدد آن در دادگاه وجود ندارد. بنابراین در صورت انتخاب نادرست و تجربه ی کم وکیل کیفری و یا نتیجه گیری اشتباه، حق و حقوق موکل تضییع شده و دچار خسارات و ضرر و زیان هایی هم از طرف دادگاه محتمل خواهد شد همچنین در کنار تمامی این موارد، زمانی که برای این پرونده گذاشته شده بود به هدر خواهد رفت. بنابراین انتخاب یک وکیل حاذق در پرونده های کیفری بسیار الزامی می باشد تا با مهارت و تخصصی که در قوانین کیفری دارد بتواند مشکلات را حل کند.

کلام آخر

در پرونده های کیفری با توجه به این موضوع که چگونه شکایت کیفری کنیم، کامل در این مقاله توضیح داده شده است زیرا طرح و تنظیم شکایت کیفری باید طی چندین مراحل قضایی انجام شود و این مراحل می تواند توسط شاکی و یا وکیل کیفری که شاکی اختیار کرده انجام گیرد. وکیل کیفری با توجه به مهارت و تخصصی که دارد می تواند در دادگاه دفاعیات لازمه را انجام داده و احتمال موفقیت پرونده را بالا ببرد. نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که در هنگام انتخاب وکیل کیفری باید دقت داشت تا وکیلی را اختیار کرد که دارای سوابق و تجربه خیلی خوب باشد و بتوان به او اعتماد کرد و تمامی امور پرونده را به او سپرد. وکیلی که در کارش متبحر باشد می تواند در انواع موضوعات کیفری تخصص لازمه را داشته باشد و بهتر بتواند لایحه دفاعیات و طرح شکایت کیفری را مطرح کند. توصیه می شود برای تنظیم و طرح شکایت کیفری از وکیل موجود در شهر خود کمک گرفته  تا تمامی مراحل اجرایی شکایت توسط وکیل مربوطه انجام شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا