پوست و مو

شپش موی سر و درمان سریع آن؛ درمان خانگی شپش سر

شپش نوعی حشره انگلی است که بر روی سر، مژه و ابرو‌ها یافت می‌شود و روزانه چندین بار از خون آدم استفاده می‌کند. این حشره نمی‌تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌شود.

این عارضه بیشتر در اطفال خردسال و دوران ابتدایی شیوع دارد. شپش با تماس نزدیک سر و به اشتراک گذاشتن کلاه، شانه، روسری و سنجاق بین اطفال منتشر می‌شود و وقتی طفل مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می‌گیرند. در این مطلب گیاهانی را معرفی‌ می‌کنیم که اثر بسزایی در درمان شپش دارند.

شپش سر را چگونه از بین ببریم؟

درمان شپش با روغن درخت چای

روغن درخت چایروغن درخت چای درمان کننده شپش موی سر

از آنجایی‌که روغن درخت چای بسیار قاو است، آن را با یک قطره روغن زیتون رقیق کنید، سپس پوست سر را با پنبه آغشته شده به روغن درخت چای ماساژ دهید و پس از ۱۲ ساعت بشورید. در زمان آغاز درمان سه بار در هفته این کار را انجام دهید سپس به تدریج دفعات آن را به یک بار در هفته برسانید.

درمان شپش با روغن زیتون

روغن زیتوندرمان شپش سر با روغن زیتون

روغن زیتون را به همه قسمت‌های موی سر خود بزنید.

موهایتان را در قسمت بالای سر خود جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آن‌ها را بپوشانید. ممکن است مو‌ها چسبناک، روغنی و ناراحت کننده باشند؛ بنابراین می‌توانید حوله‌ای را دور گردن خود بیندازید تا این مواد را جذب کند.

به مدت سه تا هشت ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید. طبق مطالعات انجام شده، شپش‌ها می‌توانند تا ۲ ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند، بنابراین هر چه مدت زمان به هشت ساعت نزدیک‌تر باشد، میزان از بین رفتن شپش‌ها بیشتر است، ظرفی پر از آب داغ و صابون آماده کنید و حوله را داخل آن قرار دهید.

حوله سر خود را بردارید و مو‌های خود را به چهار قسمت تقسیم کنید. می‌توانید از سنجاق سر برای این کار استفاده کنید.

از شانه فلزی برای شانه زدن هر قسمت از موی خود استفاده کنید. پس از شانه زدن مو‌های خود و شانه استفاده شده را در آب صابون قرار داده و خوب آن را شستشو دهید تا شپش‌های آن کشته شوند، شانه زدن را تا جایی ادامه دهید که موهایتان عاری از شپش به نظر آید.

با کمک مواد پاک کننده، روغن زیتون را از مو‌های خود پاک کنید. سپس موهایتان را با شامپو بشورید، مو‌های خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار شپش‌های باقی مانده را از بین می‌برد.

همچنین بخوانید: خواص بی نظیر زیتون و روغن زیتون

به دقت مو‌های خود را بررسی کنید تا شپش‌های باقی‌مانده را پیدا کنید؛ این کار را هر سه روز یک‌بار، به مدت دو هفته انجام دهید تا همه شپش‌ها کشته شوند. طول دوره زندگی هر شپش حدود ۱۲ روز است. اگر این کار تکرار نشود، امکان تخم‌گذاری و رشد مجدد شپش‌ها وجود دارد.

درمان شپش با روغن اُکالیپتوس

روغن اکالیپتوسروغن اکالیپتوس درمان کننده شپش موی سر

چند قطره از اسانس اکالیپتوس را در شامپو مخلوط کنید و پوست سر خود را به خوبی با آن بشورید. همچنین چند قطره از این روغن را به آب اضافه کنید و موهایتان را با آن بشورید.

همچنین بخوانید: خواص اکالیپتوس برای پوست و مو، ریه، سرماخوردگی + عوارض جانبی

درمان شپش با روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخروغن بادام بهبود دهنده شپش موی سر

50سی‌سی روغن بادام تلخ و ۱۰ سی‌سی آب را مخلوط کنید و به خوبی تکان دهید، سپس پوست سر و ساقه مو‌ها با این ترکیب ماساژ می‌دهیم. بهتر است این محلول را شب‌ها استفاده و صبح‌ها در حین شستشو و شانه کردن مو‌ها رشک‌ها (تخم شپش‌ها) را جدا کنیم. درمان را به فاصله زمانی هر هفت تا ۱۰ روز یک‌بار تکرار کنید.

درمان شپش با سرکه

سرکهدرمان شپش با سرکه خالی

سرکه را گرم کنید و آن را روی سر خود بزنید، سپس حوله یا کلاهی را روی سر خود بگذارید و پس از ۳۰ دقیقه سر خود را بشورید.

روغن معدنی را با سرکه مخلوط کنید و موهایتان را با این محلول ماساژ دهید تا شپش‌هایی که به مو‌ها چسبیده‌اند، جدا شوند. می‌توانید روغن معدنی را از داروخانه تهیه کنید. هر شب این روش‌ها را تکرار کنید تا شپش‌ها به طور کامل برطرف شوند و این درمان را به مدت سه تا پنج روز پس از نابودی کامل شپش‌ها ادامه دهید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
منبع
پزشکانگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا