روانشناسی

خودشیفتگی یا نارسیسم چیست و چه علائمی دارد؟

خودشیفتگی عبارت است از اینکه فرد خود را از همه نظر بالاتر از بقیه تصور کند و همواره سایر افراد را پست تر بپندارد. تمایل به اینکه فرد به خود بیاندیشد زمانی که بیش از حد شود نشان دهنده ذهن ناسالم است.

تبلیغات

این توجه به خود زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که شروع به صدمه زدن به روابط شخص کند. این مشکل شخصیتی می تواند به یک بیماری روحی تبدیل شود که به نام خودشیفتگی یا نارسیسیسم شناخته می شود.

در روانشناسی خودشیفتگی یا نارسیسیسم بیان‌گر عشق افراطی به خود و تکیه بر خود انگاشت‌های درونی است.

لغت نارسیسیسم چیست؟

نارسیسیسم از ریشه لغت یونانی نارسیس (نرگس اسطوره نارسیسوس) گرفته شده‌است. در افسانه ها آمده است که نارسیس یا نرگس، مرد جوان خوش چهره‌ای بود که محکوم به عشق ورزیدن به تصویر چهره خود در یک استخر آب گردید.

نام گل نرگس برگرفته از این افسانه است. نارسیس وقتی به عشق خود (چهره انعکاس یافته خود در آب) نمی‌رسد، آن‌قدر غمگین بر لب چشمه می‌نشیند، تا تبدیل به گل می‌شود.

تبلیغات

همانطور که گفتیم افراد خود شیفته به خودشان توجه بیشتری می کنند. اما آیا این افراد دوست و یا شریک مناسبی برای ازدواج باشند؟

باسخ منفی است. زیرا این افراد توانایی گوش کردن و توجه به طرف مقابل را که یکی از فاکتورهای اساسی در روابط اجتماعی و ازدواج است را ندارند و زندگی آنها فقط بر محور خودشان می چرخد.

اینکه بفهمیم شخصی مبتلا به اختلال خود شیفتگی است یا نه نیاز به تحلیل های روانشناسی دارد. تست های مختلفی در این زمینه وجود دارد که در این مقاله یه یکی از آنها می پردازیم:

تست زیر را انجام دهید و در هر مورد از یک تا ۵ به خود نمره دهید؛ سپس مجموع امتیازهای خود را محاسبه کنید.

نارسیسمنشانه های بیماری خودشیفتگی چیست؟

علامت ۱: گوش دادن یک طرفه

آنچه که من می خواهم و آنچه که من می گویم مهم است. نگرانی ها و احساسات شما اهمیتی ندارد. بنابراین، وقتی درباره مسائل بحث می کنیم، فقط نظرات من درست است. شما اشتباه می کنید و یا از اهمیت کمتری برخوردار هستید.

تبلیغات

اگر به نظر شما اهمیت دهم خودم را تضعیف کرده ام. یکی دیگر از شاخصه های افراد خودشیفته این است که در پاسخ به آنچه دیگران می گویند، سخن را با با کلمه “اما ….” آغاز می کنند که کلیدی برای پاک کردن و نادیده گرفتن سخنان پس زمینه است.

علامت ۲: همه چیز در مورد من است

من بیشتر می دانم، بهتر می دانم، من جالب تر صحبت می کنم، بیشتر باید درباره من صحبت شود.

وقتی چیزی را میخواهم، باید آن را داشته باشم. همه چیز در مورد من است من بزرگ و مهم هستم و شما فقط اینجا هستید، تا به انجام کارهای من بپردازید.

علامت ۳: قوانین در مورد من اعمال نمی شود

من می توانم همه امور را انجام دهم، من جلوتر از بقیه باید باشم، من قوانین را نادیده می گیرم چون قوانین نباید در مورد من اعمال شود.

علامت ۴: من از انتقاد متنفرم

من می توانم از بقیه انتقاد کنم ولی بقیه نباید از من انتقاد کنند. چون انتقاد به شخصیت من آسیب می زند. از آنجا که این افراد احساس می کنند که همه در مورد آنها فکر می کند، به خودشان اجازه می دهند که از دیگران انتقاد کنند.

تبلیغات

اگر شما در مورد احساساتتان صحبت می کنید، هیچ ارتباطی به من ندارد، و شما حق ندارید از من انتقاد کنید. اگر “من احساس تنهایی می کنم،” به این دلیل است که “شما وقت کافی برای من صرف نمی کنید.”

علامت ۵: من درست می گویم و تو اشتباه می کنی، بنابراین مشکلی که بین ما اتفاق می افتد، تقصیر شماست

از این افراد نمی توان انتظار داشت که عذرخواهی کنند چون معتقدند که بالاتر از دیگران هستند و آنها باید دیگران را مجازات کنند. عدم تمایل به پذیرفتن مسئولیت اشتباهات، نیز از مشکلات افراد خودشیفته است.

آنها اینگونه می پندارند که اگر کار من خوب نبوده پس کل سیستم مشکل داشته است.

نارسیسمنارسیسم به چه معناست؟

علامت ۶: من ممکن است سریع خشمگین شوم، اما دلیل عصبانیت من اطرافیان هستند

از جمله صحبت های افراد خود شیفته در این مورد: تو مرا دیوانه کردی؛ تو به من گوش ندادی؛ تو از من انتقاد می کنی؛ تو در حال تلاش برای کنترل من هستی؛ دیدگاه شما اشتباه است، بنابراین شما باید عذرخواهی کنید، نه من.

اغلب نارسیس ها در نگاه اول افرادی اجتماعی هستند، اما ممکن است رفتار اجتماعی آنها سریع به خشم تبدیل شود. هنگاهی آنها خشمگین می شوند، به سرعت دیگران را محکوم می کنند.

تبلیغات

مجموع امتیازها

این امتیازها چه چیزی را نشان می دهد؟

امتیاز های ۱۰ و کمتر نشان دهنده سلامت فرد است.

افرادی که امتیاز ۱۰ تا ۱۸ کسب می کنند، مبتلا به درجاتی از خودشیفتگی می باشند، ولی این حالت در آنها بسیار کم است و اگر بخواهند می توانند به راحتی خود را درمان کنند.

در افرادی با امتیاز کل ۱۸ تا ۲۴ خودشیفتگی قابل توجه است و باید حتما درمان آغاز شود. هر چند درمان این افراد زمان بر است.

نمرات بالاتر از ۲۴ نشان دهنده میزان بسیار جدی از خود شیفتگی است. توجه داشته باشید که این امتیازدهی مبتنی بر الگوهای عمومی است، نه یک سیستم اعتبار سنجی تجربی و فقط از آن به عنوان یک تشخیص کلی می توان استفاده کرد و برای بررسی های بیشتر و دقیق تر نیاز به بررسی های بالینی و تست های تخصصی تر می باشد.

تبلیغات

درمان مشکلات روحی در طب سنتی

امروزه روش های درمان و داروهای مورد استفاده برای درمان مشکلات روحی غالباً اثر درمانی نداشته و تنها علایم بیماری را تسکین می دهد.

در طب سنتی با استفاده از تکنولوژی های نوین، درمان بدون عارضه بیماری ها با استفاده از گیاهان دارویی موثر، که دارای مکانیسم اثر ساده ای می باشند، بسیاری از مشکلات روحی به سرعت درمان می شوند. یکی از این فرآورده های گیاهی، سایکودایجست است که از ۹ گیاه دارویی تشکیل شده است و سبب رفع مشکلات روحی می شود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و باید پیش نیازهای درمانی نیز رعایت شود.

4/5 - (8 امتیاز)

منبع
فارسی طبگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا