صورت

سوالات رایج درباره عمل بینی

مفهوم راينولوژي چيست؟

راينولوژي از کلمه لاتين راينو به معناي بینی منشا گرفته است. راينولوژي يک شاخه فوق تخصصي در دانش پزشکي است که به جراحي ها و درمان بيماري هاي بینی و ساختمان هاي اطراف بینی در سر و صورت مي پردازد. هنر راينولوژيست حفظ آميزه اي از زيبايي و عملکرد بینی است چرا که توجه به عملکردهاي حياتي بینی از مهمترين اهداف دانش راينولوژي به شمار مي آيد.

تبلیغات

منظور از عملکردهاي بینی چيست؟

بینی يکي از مهمترين اعضاي بدن در نگهداري سلامت فرد و حفظ ساير اعضاء است. بینی داراي فيزيولوژي بسيار پيچيده اي است. وظايف اساسي بینی شامل ايجاد راه هوايي، حس بويايي، تنظيم دما، تنظيم رطوبت، تصفيه ذرات هوا و نقش در تکلم است. مهمترين عملکرد بینی ايجاد راه هوايي براي تنفس طبيعي است.

بي توجهي به اين عملکردهاي ارزشمند حياتي چه علائم و عواقبي را در پي خواهد داشت؟

اختلال در عملکردهاي حياتي بینی عواقب ناگواري در سلامت و زندگي افراد و جامعه برجا خواهد گذاشت. تنفس حياتي ترين عملکرد زندگي است که نتيجه آن رسيدن اکسيژن به بافت هاي بدن است. بي حالي، خواب آلودگي، کسالت، بي حوصلگي و عصبي بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسي بینی پديد آيد.

محروميت از تنفس بینی، خشکي مجاري تنفسي و ضعف سيستم دفاعي آن را در پي خواهد داشت. گرفتگي بینی اغلب سبب بروز مشکلاتي در ساير ساختمان هاي وابسته مانند درد سينوسي، سردرد يا احساس پري، سنگيني و فشار در ناحيه سر و صورت مي شود. اختلال بويايي، احساس سرما خوردگي طولاني، خرخر و مشکلات تنفسي حين خواب از علائم ديگر اختلال عملکرد بینی است.

تبلیغات

سوالات متداول عمل بینی

 

جراحي هاي بینی با چه اهدافي انجام مي گيرد؟

بايد گفت جراحي هاي بینی با اهداف متعددي انجام مي شود که مي توان آنها را به دو دسته کلي تقسيم کرد:
-دسته اول جراحي هايي هستند که در جهت اصلاح عملکرد بینی انجام مي شوند و بطور عمده اصلاح انحراف تيغه مياني بینی را شامل مي شود.

مشکلات ديگري مانند پوليپ و تورم بافت هاي داخل بینی نيز ممکن است نيازمند جراحي هاي پيچيده تري باشد که در بسياري از موارد مستلزم استفاده از روش هاي اندوسکوپيک است.
-دسته دوم جراحي هايي با هدف تغيير شکل خارجي بینی و زيبايي است که به جراحي پلاستيک بینی يا راينو پلاستي معروف است.

آيا در صورت وجود مشکلات تنفسي مي توان اقدام به جراحي هاي بینی نمود؟

در صورتي که پيش از جراحي، در حين عمل و پس از جراحي، تمامي شرايط لازم براي حفظ سلامت بینی از نظر تنفسي مورد توجه قرار گيرد، مي توان در اين حالات اقدام به جراحي بینی نمود. البته در اين حالت جراح با مشکلات زيادي در عمل مواجه است که با تسلط خود بر مشکلات داخل بینی بايد بتواند بر آنها فائق آيد.

از سه علت شايع مشکلات تنفسي در بيماران داوطلب جراحي پلاستيک بینی، دو علت آن، يعني انحراف تيغه بینی و رشد بيش از اندازه شاخک هاي بینی، هم زمان با جراحي پلاستيک بینی قابل اصلاح اند؛ اما علت سوم که شامل پوليپ هاي بینی و سينوزيت مزمن است، بهتر است در مرحله جداگانه اي، پيش از انجام جراحي پلاستيک بینی، تحت درمان مناسب قرار گيرد.

تبلیغات

در صورت تشخيص صحيح و دقيق هر کدام از اين مشکلات تنفسي، با درمان مناسب، بيمار داوطلب جراحي پلاستيک بینی مي تواند از رفع مشکل تنفسي و سلامت بینی بعد از جراحي اطمينان داشته باشد. در اين راستا، انجام اندوسکوپي تشخيصي بینی قبل از جراحي، کمک مهمي در تشخيص علت و يا علل ايجاد کننده مشکلات تنفسي بینی مي کند.

آيا وضعيت روحي و رواني فرد در انجام عمل جراحي بینی تاثير دارد؟

برخي از بيماران پس از عمل، با وجود نتيجه رضايت بخش، به دليل مشکلات روحي-رواني، وسواس فکري يا شخصيت هاي متزلزل و بيش از اندازه تأثير پذير از ديگران، از نتيجه عمل خود ناراضي اند. داوطلب مناسب جراحي پلاستيک بینی فردي است که از عمل انتظار واقع بينانه اي دارد و براي انجام عمل تحت فشار ديگران نيست و مهمتر آنکه انتظار تغييرات بزرگي را در بهبود روابط فردي و اجتماعي پس از عمل خود ندارد و قوي ترين دليلش براي انجام جراحي بینی، خشنودي شخص خود باشد.

پرسش و پاسخ عمل بینی

 

رابطه بینی با ساير اجزاء صورت چه تأثيري بر شيوه جراحي دارد؟

هدف جراحي زيبايي بینی زيباتر به نظر رسيدن چهره است نه صرفا کوچک کردن بینی. چه بسيار بینی هايي که با وجود اندازه هاي بسيار کوچک نه تنها بر زيبايي چهره نيافزوده اند بلکه تناسب قبلي را هم از بين برده اند! جراحي پلاستيک بینی ، افزون بر ايجاد تناسب در خود بینی ، بايد ارتباط خوشايندتري را بين بینی و ديگر اجزاي صورت برقرار کند.

سوالي که اغلب افراد مي پرسند که چه سني براي عمل جراحي پلاستيک بینی مناسب است؟
معمولا در دختران از سن 15 سالگي و در پسران از سن 17 سالگي به شرط رشد کامل جسمي، فکري و داشتن انگيزه کافي فرد امکان پذير است.

تبلیغات

آيا جاي برش ها يا آثار عمل بر روي بینی باقي خواهند ماند؟

در صورت مهارت جراح هيچگونه ردپايي از عمل بر جاي نخواهد ماند.

نقش اندوسکوپي در جراحي زيبايي بینی چيست؟

اندوسکوپي بینی با فراهم کردن ديد عالي، دسترسي به قسمت هاي عمقي تر جهت رفع مشکلات داخلي بینی را تسهيل مي کند.

نقش ليزر در جراحي زيبايي بینی چيست؟

در بسياري از جراحي هاي ظريف داخل بینی استفاده از ليزر اين مزيت را دارد که با خونريزي کمتري همراه است اما در جراحي زيبايي بینی، ليزر نقش عمده اي در نتيجه نهايي ندارد و آنچه تعيين کننده نتيجه عمل است در دستان هنرمند جراح نفهته است.

سوالات متداول در عمل بینی گوشتی

 

آيا جراحي بینی هاي گوشتي امکان پذير است؟

در عمل بینی گوشتي استفاده از روش هاي تقويت اسکلت بینی براي افزايش حمايت بافت هاي نرم بینی ضروري است و حتي عمل اين نوع بینی ها با استفاده از تکنيک هاي جديد با نتايج مطلوب همراه است.

تبلیغات

پيش از عمل به چه نکاتي بايد توجه داشت؟

-آسپرين و داروهاي مشابه آن مانند پروفن دست کم دو هفته بيش از عمل نبايد مصرف شوند زيرا تمايل به خونريزي را افزايش مي دهند.
-در صورت سرماخوردگي ويروسي لازم است عمل جراحي به مدت چند هفته به تعويق بيافتد.

براي جراحي بینی بيهوشي بهتر است يا بي حسي موضعي؟

امروزه با پيشرفت هاي بسيار زيادي که در بيهوشي صورت گرفته، در صورت رعايت تمام استانداردهاي لازم، يک بيهوشي کامل و مدرن ضمن فراهم آوردن حداکثر راحتي براي بيمار داراي خطر کمتري نسبت به يک مسافرت است.

آیا عمل بینی درد دارد

 

آيا پس از عمل درد وجود دارد؟

گاهي به علت پانسمان داخل بینی احساس سنگيني و درد خفيف در ناحيه صورت و پيشاني وجود دارد که اين مشکلات با مسکن هاي ساده اي مانند استامينوفن قابل رفع است.

آيا در جراحي بینی حد و مرزي براي کوچک نمودن بینی وجود دارد؟

بطور قطع اين حد و مرز وجود دارد. زيرا اولا زيبايي لزوما به معناي کوچکي نيست بلکه زيبايي بینی در گروه تناسب قسمت هاي مختلف بینی با هم و نيز تناسب کل بینی با قسمت هاي مختلف بینی با هم و نيز تناسب کل بینی با قسمت هاي مختلف چهره است. ثانيا کوچک شدن بینی تا حدي مطلوب است که عملکرد تنفسي بینی به مخاطره نيفتد.

تبلیغات

چه مدت پس از عمل مي توان درمورد نتيجه آن قضاوت کرد؟

دست کم دو سال براي اظهار نظر نهايي درمورد نتيجه عمل بايد صبر کرد. بسياري از بيماران چند هفته پس از عمل در حاليکه هنوز ورم بینی بطور کامل فروکش نکرده است با نگاهي موشکافانه در جلوي آينه ساعتها به نظاره بینی خود مي نشينند. اين نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف بوده و به ساير اعضا صورت توجهي ندارد، موجب مي شود که از يک سو بسياري از عدم تقارنهاي طبيعي، به صورت عيب جلوه کند و از سويي ديگر زيبايي و تناسب ايجاد شده بینی با ديگر اجزاي صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بینی قرار گيرد.

در صورت عدم انجام دقيق و صحيح جراحي پلاستيک بینی چه عوارضي ممکن است ايجاد شود؟

جراحي پلاستيک بینی به مانند هر جراحي ديگري ممکن است با عوارض همراه شود. در صورت دقت و مهارت جراح و رعايت نکات و دستورات توسط بيمار احتمال اين عوارض به حداقل مي رسد. عوارض جراحي بینی را به دو دسته مي توان تقسيم کرد:
عوراض تنفسي ممکن است از مشکلات مختلفي ناشي شود که عبارتند از:
-چسبندگي هاي داخل بینی، -باقي ماندن انحراف تيغه بینی، -تنگي سوراخ هاي بینی (کاهش قطر مجراي عبور هوا به ميزان نصف موجب افزايش مقاومت در مقابل عبور هوا نه به ميزان دو، چهار يا هشت برابر بلکه به ميزان شانزده برابر مي شود. حائز اهميت است که بيماران به هيچ وجه به جراح خود براي کوچک کردن پره ها و يا سوراخ هاي بینی اصرار نکنند.)

-تنگي دريچه داخلي بینی از وخيم ترين عوارض تنفسي جراحي هاي بینی است و معمولا در اثر برداشتن بيش از حد بافت ها و غضروف هاي بینی ايجاد مي شود. در حين جراحي پلاستيک بینی بايد دقت زيادي از جانب جراح اعمال شود تا حمايت ايجاد شده توسط اين غضروف ها تضعيف نشود.

دسته دوم عوارض جراحي پلاستيک بینی يعني عوراض زيبايي شامل:
-بینی زيني شکل در اثر برداشته شدن بيش از حد قوز استخواني و يا غضروفي،

-انحراف قسمت استخواني يا غضروفي بینی به علت اصلاح نشدن کامل تيغه داخلي بینی

تبلیغات

– جداشدگي قسمت استخواني و غضروفي، -فرو رفتگي هاي پره هاي بینی به دنبال برداشته شدن غضروف هاي پره هاي بینی براي جمع کردن نوک بینی

– برداشته شدن بيش از حد پوست پره هاي بینی، بالا رفتن بيش از حد نوک بینی ،

-باريک شدن بيش از حد نوک بینی و افتادگي نوک بینی.

تشخيص دقيق، ارزيابي هاي کامل پيش از عمل، انتخاب صحيح بيمار داوطلب جراحي پلاستيک توسط جراح و انتخاب دقيق جراح توسط بيمار از عواملي هستند که با اتکا به آنها مي توان احتمال بروز پيشامدهاي نامطلوب جراحي پلاستيک بینی را تا حد زيادي کاست.

مراقب های بعد از عمل جراحي پلاستيک بینی:

مراقب های لازم بعد از عمل بینی

 

– در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کيسه يخ بر روي چشم ها استفاده شود.

– در طي چند هفته پس از عمل براي بهتر شدن تنفس مي توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکي، داخل بینی را شستشو داد.

– تا دو هفته پس از عمل سعي شود از تخليه ترشحات بینی با فشار خودداري شود.

– رفتن به مسافرت بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلا مانع است.

– در هفته هاي اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداري شود.

– در طي روزهاي اول پس از عمل از هر گونه ضربه به بینی بايد پرهيز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب بايد طاق باز خوابيد.

– در هنگام خوابيدن سعي شود نيم تنه بالاتر از پاها قرار گيرد تا ورم کمتري در ناحيه صورت ايجاد شود.

– در هفته هاي اول پس از عمل لازم است از فعاليت هاي بدني شديد و ورزش هاي سنگين اجتناب شود.

– از خوردن غذاهايي که به جويدن طولاني نياز دارند در هفته هاي اول بايد پرهيز شود.

– در هفته اول پس از عمل سعي شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شديد صورت در هنگام خنده و نيز از گريه اجتناب شود.

– مي توان با استفاده از مسواک نرم دندان ها را مسواک کرد به شرطي که از دستکاري لب بالا اجتناب شود.

– شستن صورت يا حمام کردن به شرطي که پانسمان روي بینی خيس نشود بلامانع است.

– در صورتي که با استفاده از چسب ضد حساسيت عينک به پيشاني متصل شود، از همان روز اول مي توان از عينک استفاده نمود.

-استفاده از لنزهاي تماسي چشم و مواد آرايشي روز بعد از عمل بلامانع است.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا