زندگی روزمره

پرواز تفریحی پاراگلایدر در تهران

پرواز تفریحی پاراگلایدر در تهران یکی از محبوب ترین تفریحات پروازی این شهر است. شاید یکی از دلایل مهم محبوبیت پرواز تفریحی پاراگلایدر راحتی پرواز با این وسیله تفریحی نسبت به دیگر وسایل پروازی تفریحی باشد.

گذشته از آن حس آرامش و معلق بودن در هوا یکی دیگر از دلایلی است که این ورزش را در میان مردم محبوب کرده است.

پرواز با پاراگلایدر به دو صورت تفریحی و ورزشی انجام می شود. برای ورود حرفه ای به این حیطه حتما باید دوره های آموزشی را پشت سر بگذارید. اما برای پرواز تفریحی پاراگلایدر در تهران به صورت دو نفره نیازی به گذراندن دوره های آموزشی نیست و می توانید به همراه یک خلبان ماهر این حس بی نظیر را تجربه کنید.

اگر شما هم رویای پرواز و معلق بودن بر فراز کوه های تهران را دارید، می توانید با پرواز تفریحی پاراگلایدر در تهران این حس لذت بخش را تجربه کنید.

فقط به این نکته توجه کنید که برای پرواز تفریحی پاراگلایدر در تهران حتما از یک مرکز معتبر و مربی با تجربه استفاده کنید. مربیان خوب و کار‌کشته با راهنمایی های درست، دغدغه و استرس شما را برطرف خواهند کرد. با انتخاب یک مربی خوب، تجربه شما از پرواز با پاراگلایدر می تواند فقط لذت و هیجان باشد نه چیز دیگری.

پرواز تفریحی با پاراگلایدر
پرواز تفریحی با پاراگلایدر

پاراگلایدر چیست

اولین چیزی که برای ورود به این ورزش باید بدانیم شناخت پاراگلایدر و پاسخ به این سوال است که پاراگلایدر چیست.

پاراگلایدر یک چتر با مجموعه ای از تجهیزات است که به شما امکان پرواز می دهد. پاراگلایدر هیچ نیروی محرک موتوری ندارد و با دویدن از روی زمین بلند می شود. در آسمان نیز به کمک نیروی ماهیچه ای و استفاده از باد کنترل شده و حرکت می کند.

تجهیزات پاراگلایدر شامل بال، صندلی یا هارنس، چتر کمکی و کلاه ایمنی است. پاراگلایدر چیست در واقع می شود گفت پاراگلایدر کوچکترین و سبک ترین وسیله پروازی است. همه وسایل پاراگلایدر در یک کوله پشتی جا می شود. پس می توانید به راحتی این لوازم را حمل کرده، لذت پرواز در جاهایی که امکان پرواز دارند را تجربه کنید.

سهولت پرواز با پاراگلایدر و استقبال روزافزون، پاراگلایدر را به سریع ترین ورزش هوایی توسعه یافته جهان تبدیل کرده است.

با این حال، مانند همه وسایل پروازی در پاراگلایدر سواری نیز خطراتی مانند از دست دادن کنترل، تغییر ناگهانی آب و هوا، استفاده نادرست از تجهیزات و … وجود دارد.

البته در پروازهای دو نفره نیازی نیست نگران امنیت پاراگلایدر باشید. چون خلبان ماهری در کنار شما هست که می تواند به راحتی پاراگلایدر را کنترل کند. اما قبل از اقدام به پرواز انفرادی با پاراگلایدر حتما باید دوره های آموزشی پاراگلایدر را پشت سر بگذارید و با موارد ایمنی در این ورزش آشنایی پیدا کنید.

پاراگلایدر
پاراگلایدر

دوره آموزش پاراگلایدر 

با پاراگلایدر به دو صورت تفریحی یا ورزشی می توان پرواز کرد.

پاراگلایدر سواری کار بسیار آسانی است و همه کسانی که به آن علاقه دارند می تواند با آن پرواز کنند. با این حال پاراگلایدر یک ورزش بالقوه خطرناک هم هست. بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید بدون گذراندن دوره آموزش پاراگلایدر به صورت انفرادی اقدام به این کار کرد.

گذراندن دوره آموزش پاراگلایدر گذشته از اینکه ایمنی شما در حین پرواز را تضمین می کند می تواند شما را به پاراگلایدر بیشتر علاقه مند کند. شناخت پاراگلایدر و ظرفیتهای پرواز با آن می تواند لذت پرواز شما را چند برابر کند.

دوره آموزش پاراگلایدر در مراکز مختلفی برگزار می شود و هر ساله تعدادی زیادی از علاقه مندان مدرک خلبانی دریافت می کنند.

هر چند که ممکن است بعضی از مراکز دوره های جانبی نیز به آن اضافه کنند ولی به طور کلی دوره آموزش پاراگلایدر در چهار سطح برگزار می شود.

آموزش پاراگلایدر
آموزش پاراگلایدر

انواع دوره های آموزش پاراگلایدر

سطوح دوره آموزش پاراگلایدر به شرح زیر است:

دوره آموزش مقدماتی

دوره آموزش پاراگلایدر در سطح مقدماتی مخصوص کسانی است که تازه می خواهند پرواز با پاراگلایدر را شروع کنند. در این دوره عملکرد پاراگلایدر، قوانین پرواز، هواشناسی و … به علاقه مندان آموزش داده می شود. در صورتی که شرایط جوی مناسب باشد دوره آموزشی مقدماتی بین دو الی سه هفته طول می کشد.

دوره آموزش مستقل

این دوره برای افرادی مناسب است که دوره مقدماتی را پشت سر گذاشته و حالا می خواهند تجربیات خود را گسترش دهند. با پشت سر گذاشتن این دوره شرکت کنندگان می توانند به تنهایی و بدون نیاز به مربی اقدام به پرواز با پاراگلایدر کنند.

دوره آموزش متوسطه

افراد بعد از اینکه در پرواز با پاراگلایدر مهارت لازم را به دست آوردند در این دوره شرکت می کنند. طی این دوره تکنیک های مانور در آسمان، طی کردن مسافت طولانی در پرواز و … آموزش داده می شود.

دوره آموزش پیشرفته

این دوره یک دوره تجربی است. یعنی مربیان همه دانش علمی و نظری خود درباره پاراگلایدر سواری را به شاگردان خود انتقال می دهند. افرادی که می خواهند پاراگلایدر سواری را به صورت حرفه ای دنبال کنند می توانند در این دوره ها شرکت کنند.

آکروباسی 

دوره آکروباسی یا اکرو گلایدر آموزش اجرای حرکات نمایشی در حین پرواز است. خلبان برای انجام آکروباسی باید تسلط کامل به پاراگلایدر و همچنین به ذهن و جسم خود داشته باشد. همه مانورهای پاراگلایدر به زمان بندی دقیق، زمان بندی ذهنی و ساختار مناسب خلبان نیاز دارند.

انجام اکرو گلایدر بطور ذاتی خطرناک است و بدون گذراندن دوره آکروباسی به هیچ وجه توصیه نمی شود. پس قبل از اینکه اقدام به این کار کنید حتما دوره آکروباسی را نزد یک استاد ماهر که سالها تجربه این کار را دارد آموزش ببینید.

آکروباسی
آکروباسی

آموزش اکروباسی 

برای آموزش اکروباسی حتما باید فردی را پیدا کنید که در این زمینه تجربه زیادی داشته باشد. قبل از آموزش اکروباسی با مربی خود پرواز کنید و از او بخواهید مهارت و آگاهی شما را ارزیابی کند و مشخص کند که آیا آمادگی ورود به این حیطه پروازی را دارید یا نه.

آکروباسی فی نفسه کار مخاطره آمیزی است و بدون گذراندن دوره اکروباسی خطرناک است. ولی با آموزش و کسب مهارت کافی می توانید به انجام حرکات نمایشی جذاب و هیجان انگیز پرداخته و از آن لذت ببرید.

با آموزش اکروباسی به راحتی می توانید حرکاتی چون وینگ اوور، شیرجه مارپیچ، مارپیچ نامتقارن و … را انجام دهید. محدودیتی برای انجام حرکات نمایشی وجود ندارد. حرکات نمایشی زیادی در طی این سالها ابداع شده و در حال گسترش است. فقط باید قبل از انجام هر حرکتی آمادگی و تسلط کافی داشته باشید.

آموزش امنیت پرواز

آموزش امنیت پرواز  SIV یکی از لازمه های داشتن یک پرواز آرام و بی دغدغه است. آموزش امنیت پرواز برای همه خلبانهایی که به دنبال افزایش سطح ایمنی خود در حین پرواز هستند ضروری است.

هیچ چیز در آسمان پیش بینی پذیر نیست. هنگام پرواز ممکن است مشکلاتی برای خلبان پیش بیاید. با آموزش امنیت پرواز، خلبان می تواند وسیله پروازی خود را کنترل کرده و به سلامت فرود بیاید.

در آموزش امنیت پرواز مواردی چون کنترل بال در شرایط خاص پروازی، زمان و نحوه استفاده از چتر نجات، استفاده از بیسیم و … آموزش داده می شود.

در واقع آموزش امنیت پرواز هم از نظر جسمی و مهارتی و هم از جنبه ذهنی خلبان را برای واکنشهای صحیح در مواقع خاص پروازی آماده می کند.

سخن آخر

پرواز تفریحی پاراگلایدر در تهران ذاتا مخاطره آمیز است ولی به کمک آموزش های صحیح می توان امنیت پرواز را تضمین کرد. وجود یک مربی کاربلد که تجربه پرواز در شرایط گوناگون و خاص را داشته می تواند پشتوانه خوبی در این زمینه برای همه علاقه مندان به پرواز با پاراگلایدر باشد.

امروزه مراکز زیادی در تهران تاسیس شده که خدمات پرواز با پاراگلایدر را به علاقه مندان عرضه می کنند.

ارس کلاب نیز با سالها تجربه برگزاری دوره آموزش پاراگلایدر، دوره آکروباسی، آموزش امنیت پرواز و … یکی از مراکز خوش سابقه در این عرصه است.

ارس کلاب با بهره گیری از مربیان ماهر و با تجربه دوره های آموزشی پرواز در سطوح مبتدی، مستقل، متوسطه و پیشرفته را برگزار می کند.

اگر تا به حال به ارس کلاب سر زده باشید حتما نام ارسطو عابدینی به گوش شما خورده است. ارسطو عابدینی یکی از مربیان صبور و خوش اخلاق ارس کلاب است که طی سالهای مربیگری خود خلبانان زیادی تربیت کرده است.

گذشته از تجربه، صبوری و خوش اخلاقیِ ارسطو عابدینی می تواند برقراری ارتباط با او را راحت و جذاب کند. از جمله افتخارات ایشان می توان به دریافت مدرک مربیگری از انجمن ورزشهای هوایی، مربیگری پاراگلایدینگ از سازمان هواپیمایی کشوری، داوری فرود دقت و انجام پروازهای متعدد آکروباسی اشاره کرد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا