رپورتاژ آگهی

چگونه درباره مسائل جنسی با فرزند خود صحبت کنیم؟

یکی از سخت‌ترین قسمت های ارتباط والدین با فرزند؛ صحبت درمورد مسائل جنسی می باشد و  بدون شک برای همه والدین پیش آمده که از صحبت درباره این مسائل امتناع کرده اند. بسیاری از ما ایرانیان بر این اعتقادیم که صحبت درباره این مسائل به نحوی ناپسند و زشت است؛ اما باید یاد بگیریم که نگرش و اعتقادات خود را تغییر دهیم زیرا در غیر اینصورت فرزند شما برای یافتن پاسخ سوالاتش به سراغ دوستان و رسانه های اجتماعی می رود که این می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای شما و فرزندتان در پیش داشته باشد.

تبلیغات

خب اگر در حال خواندن این مطلب هستید؛ بدون شک سوالاتی از قبیل؛ چگونه با نوجوان خود در مورد مسائل جنسی صحبت کنیم؟ چه عکس العملی را در مقابله با چنین سوالاتی باید داشته باشیم؟ برای شما پیش آمده، پس با ما همراه باشید تا با یکدیگر به حل این مشکل بپردازیم.

بلوغ جنسی چیست

بلوغ جنسی چیست؟

قبل از آنکه به چگونگی آموزش جنسی به نوجوانان بپردازیم؛ لازم است تا با واژه بلوغ جنسی آشنا شویم تا درک درستی از آن داشته باشیم؛ زیرا قبل از راهنمایی هر شخصی باید اطلاعات خود را تکمیل کنیم.

بلوغ جنسی به زمانی گفته می‌شود که اندام‌های جنسی در پسر و دختر شروع به رشد می‌کنند و نوع بلوغ و تغییراتی که در این دوره صورت می گیرد چه از نظر جنسی و چه از نظر روانی برای هرکس متفاوت است.  دختران سریع‌تر از پسران به سن بلوغ می‌رسند و اغلب با نشانه هایی از جمله رشد سینه‌ها و شروع دوره‌های پریود همراه است و نشانه های بلوغ در پسران با تغییر صدا و شروع رویش مو  همراه است.

تبلیغات

میانگین شروع سن بلوغ برای دختران سن ۱۱ سالگی و برای پسران سن ۱۲ سالگی است. معمولا برای دختران از سن ۸ تا ۱۳ سالگی ممکن است متغیر باشد. برای پسران نیز از سن ۹ تا ۱۵ سالگی می‌تواند رخ دهد و دقیقا در این سنین است که باید آموزش مسائل جنسی به نوجوانان را شروع کنیم.

در آموزش مسائل جنسی به نوجوانان باید نکاتی را بیان کنید که اطلاعات کافی داشته باشید تا اگر فرزندتان سوالی پرسید، بتوانید سریع پاسخی برایش داشته باشید؛ زیرا نباید هیچ علامت سوالی در ذهن فرزندتان باقی بگذارید.

شما باید مطمئن شوید که نوجوان شما اطلاعات درستی دریافت کرده و باورهای شما که مرتبط با آن است را می‌شنود. شما باید برای او توضیح دهید در اجتماع باورهای مختلفی وجود دارد و افراد می‌توانند با هریک از آن‌ها مخالف باشند و باید به این دیدگاه‌های متفاوت احترام گذاشت. برای آنکه بتوان درباره این مسائل با نوجوان صحبت کرد، لازم است که رفتار والدین با نوجوان صمیمی و محترمانه باشد. اینگونه ارتباط برقرار کردن با نوجوان برای والدین راحت تر خواهد بود.

عکس العمل والدین در برابر نیاز جنسی فرزند

والدین در برابر نیاز جنسی نوجوان خود چه عکس العملی باید داشته باشند؟

همانطور که در بخش های قبل هم گفته شد، والدین نقش بسیار اساسی در رشد فرزندشان دارند و در برابر همه چیز مسئول هستند؛ پس اگر فرزند شما در مورد مسائل جنسی یا نیاز جنسی سوالی پرسید؛ باید توانایی راهنمایی درست داشته باشید. در این سنین که بسیار حساس و مهم است؛ شما باید بهترین عکس العمل را از خود نشان دهید زیرا هر عکس العمل بد و زدننده ای منجربه پیش آمدن مشکلاتی می شود که زندگی و رفتار او را تحت شعاع قرار می دهد.

تبلیغات

همیشه به یاد داشته باشید که  والدین مهم‌ترین معلمان جنسی برای فرزندان خود هستند. در ارتباط با پاسخ دهی این مسائل مهم نیست که حتما متخصص باشید ؛ شما می‌توانید نظرات خود در مورد مسائل جنسی با یکدیگر به اشتراک بگذارید و بستری را برایش ایجاد کنید که بتواند اظهار نظر کند. تا حد ممکن سعی کنید با دلیل و منطق با او صحبت کنید و همچنین این اطمینان خاطر را به او بدهید که همیشه برای صحبت در این رابطه تمایل دارید و او را برای یافتن بهترین پاسخ و راه همراهی می کنید.

چرا باید درباره مسائل جنسی با فرزند خود صحبت کنیم؟

یکی از عمده مشکلاتی که امروزه در بین جوانان وجود دارد؛ خودارضایی در نوجوانان است و این می تواند ریشه در پیدا نکردن پاسخ و راه درست؛ از سمت والدین باشد.

اهمیت صحبت درباره مسائل جنسی

والدین مهم‌ترین آموزگاران جنسی برای فرزندان خود هستند. صحبت در مورد مسائل جنسی با فرزندان می‌تواند برای شما یک چالش بزرگ باشد. برخی والدین حس می‌کنند به قدر کافی اطلاعات ندارند تا بتوانند منبع قابل اعتمادی برای بچه‌ها باشند و در بخش قبل گفتیم که نیاز نیست شما یک متخصص باشید تا بتوانید فرزند خود را راهنمایی کنید. وقتی فرزند شما حس کند برای صحبت در مورد موضوعات سختی مانند رابطه‌ی جنسی با والدینش زیاد راحت نیست اغلب به سراغ دوستان یا رسانه‌های اجتماعی می‌رود تا اطلاعاتی کسب کند و همانطور که می دانیم این دو منبع بسیار نا مطمئن هستند و می تواند مشکلاتی همانند خود ارضایی در جوانان را بوجود بیاورد که خسارات جبران ناپذیری را برایش در پی خواهد داشت.

اگر برای آموزش جنسی به فرزند خود نمی دانید که دقیقا چه کاری باید انجام دهید، بهتر است از کتاب ها و روانشناسانی که در این زمینه تجربه دارند، کمک بگیرید.

تبلیغات

سخن پایانی

حال که به اهمیت صحبت با فرزند خود درباره مسائل جنسی پی بردید، بهتر است که در این زمینه از یک فرد متخصص کمک بگیرید. خوشبختانه امروزه کتاب های مختلفی منتشر می شود که به والدین کمک می کند تا مشکلات خود با فرزندشان را تا حدی برطرف کنند. همچنین روانشناسان نیز گزینه ای بسیار مناسب هستند که شما به عنوان والدین می توانید از راهنمایی های آن ها بهرمند شوید. مجموعه پناه سبز، یک گزینه ی قابل اعتماد برای والدین است چرا که با برگزاری دوره های آموزشی، به مشکلات والدین و خانواده ها آگاه بوده و سعی در برطرف کردن آن ها دارد. بنابراین همین الان برای مشاهده ی دوره های آموزشی و کتاب های روانشناسی، از پناه سبز دیدن کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا