بیماری ها

علت، علائم و درمان خانگی سردرد سینوسی

سینوس ها حفره هایی هستند که در اطراف پیشانی، پل بینی و گونه ها قرار دارند. سردردهای سینوسی به دلیل فشار داخل سینوس‌های فرد ایجاد می شود و این وضعیت با احساس درد همراه است.

سردرد سینوسی اغلب به دلیل عفونت سینوسی یا سینوزیت رخ می دهد. آن همچنین می تواند به دلیل آلرژی، التهاب مزمن، یا مسائل ساختاری مانند پولیپ بینی رخ دهد. درمان این وضعیت به علت آن بستگی دارد، اما سردردهای سینوسی را می توان اغلب در خانه مدیریت کرد.

سینوس ها

در این مقاله با علائم، علل و روش های درمان خانگی سردرد سینوسی آشنا می شوید.

علائم سردرد سینوسی

غشای نازکی، مشابه غشای بینی، سینوس ها را می پوشاند. اگر فردی عفونت یا آلرژی داشته باشد، غشا متورم شده و باعث فشار و درد می شود. همچنین جمع شدن مایعات در سینوس می تواند منجر به فشار و درد شود.

فرد ممکن است درد سینوسی را در گونه ها، پل بینی، ناحیه بالای بینی یا پیشانی احساس کند. بسته به علت، درد ممکن است در هر دو طرف یا فقط یک طرف بروز کند.

برخی افراد پس از سرفه یا خم شدن ممکن است متوجه این درد شوند. گاهی اوقات پس از خم شدن این درد در سمت دندان ها حس خواهد شد.

درد سینوسی می تواند کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. پزشکان این وضعیت را به چهار دسته تقسیم می کنند:

 • حاد – کمتر از 4 هفته طول می کشد
 • نیمه حاد – بین 4 تا 8 هفته طول می کشد
 • مزمن – بیش از 8 هفته طول می کشد
 • عود کننده – بیش از 3 بار در سال برمیگردد

علت سردردهای سینوسی چیست؟

عوامل متعددی می توانند باعث سینوزیت شوند یا به آن کمک کنند.

1. عفونت ها

سردردهای سینوسی اغلب نتیجه یک عفونت ویروسی هستند. با این حال، گاهی اوقات عفونت سینوسی به دلیل باکتری یا قارچ اتفاق می افتد.

در طول عفونت سینوسی، سینوس ها ملتهب می شوند و بدن مخاط بیشتری تولید می کند. این به خودی خود می تواند باعث سردرد سینوسی شود.

با این حال، اگر باکتری ها در داخل سینوس ها شروع به رشد کنند، ممکن است فرد دچار عفونت باکتریایی شود. این باکتری گازهایی تولید می کند که باعث فشار سینوسی و احساس درد می شود.

علائم عفونت سینوسی عبارتند از:

 • آبریزش یا کیپ شدن بینی
 • مشاهده مخاط غلیظ هنگام فین کردن
 • خلط پشت حلق
 • دندان درد
 • کاهش حس بویایی
 • تنفس نامطلوب

اگر عفونت از نوع باکتریایی باشد، فرد ممکن است تب نیز داشته باشد.

2. آلرژی

آلرژی، به ویژه تب یونجه، می تواند باعث سردرد سینوسی شود. این به این دلیل است که آلرژی باعث انسداد یا التهاب سینوس ها می شود. فرد مبتلا به آلرژی ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کند:

اگر فرد دچار شرایطی است که ممکن است تخلیه مخاط به طور موثر صورت نگیرد می تواند مستعد انسداد و عفونت سینوس ها باشد. نمونه هایی از این شرایط عبارتند از:

 • پولیپ بینی: اینها توده های بدون دردی هستند که می توانند درون بینی ایجاد شوند. اگر به اندازه کافی بزرگ شوند ممکن است باعث انسداد شوند.
 • انحراف تیغه بینی: انحراف زمانی اتفاق می افتد که تیغه بینی که بینی را به دو حفره تقسیم می کند متقارن نباشد. این وضعیت باعث می شود یک مجرای بینی به طور قابل توجهی کوچکتر از دیگری باشد که می تواند منجر به گرفتگی قسمت کوچکتر شود.
 • تورم آدنوئید: آدنوئیدها بافت های نرمی هستند که در پشت حفره بینی قرار دارند. اگر خیلی بزرگ باشند، می توانند از تخلیه سینوس ها جلوگیری کنند. کودکان خردسال سینوس‌های کاملاً توسعه‌یافته ای ندارند، بنابراین تورم آدنوئیدها می‌تواند باعث سینوزیت مزمن در این گروه سنی شود.
 • مشکلات دندان: طبق بررسی که در سال 2021 صورت گرفت نشان داد تقریباً 30 درصد از موارد سینوزیت مزمن ممکن است به دلایل مشکلات دندان رخ دهند. به عنوان مثال، اگر ریشه دندان های بالایی به داخل سینوس ها نفوذ کند، می تواند باعث انسداد شده و به محلی برای عفونت های پی در پی تبدیل شود.

درمان سردردهای سینوسی

درمان سردردهای سینوسی بیشتر به دلیل بروز آن بستگی دارد.

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه می توانند به بهبود بسیاری از موارد سینوزیت کمک کنند. اگر فردی به بیماری ویروسی مبتلا باشد، داروهای بدون نسخه یا داروهای سرماخوردگی می توانند درد و گرفتگی یا آبریزش بینی را تسکین دهند. اگر سردرد در نتیجه آلرژی باشد، آنتی هیستامین های بدون نسخه ممکن است کمک کننده باشند.

شما همچنین می توانید از اسپری های بینی بدون نسخه که حاوی سالین یا استروئید است برای شستشوی مجاری بینی استفاده کنید.

با این حال، افراد نباید برای مدت طولانی و بدون مشورت با پزشک از اسپری های استروئیدی استفاده کنند.

درمان های تجویزی

اگر درمان از طریق داروهای بدون نسخه جواب نداد، پزشک ممکن است داروهای ضد احتقان تجویز کند. برای آلرژی، اسپری بینی حاوی آنتی هیستامین یا استروئید ممکن است به کاهش التهاب و سایر علائم کمک کند.

پزشک ممکن است برای عفونت های باکتریایی که به خودی خود بهبود نمی یابند، آنتی بیوتیک تجویز کند.

اقدامات پزشکی

اگر فرد برای ماه ها به طور مکرر سردرد سینوسی را تجربه کند یا سینوزیت داشته باشد، پزشک ممکن است او را به متخصص گوش، حلق و بینی ارجاع دهد.

متخصص گوش و حلق و بینی در مورد علائم می پرسد، سابقه پزشکی فرد را میبیند و بینی و صورت فرد را معاینه می کند. پزشک همچنین ممکن است با اسکن اشعه ایکس، سی تی اسکن یا MRI از سر عکس بگیرد تا ببیند علت ساختاری برای این علائم وجود دارد یا خیر.

اگر متخصص بینی فکر کند سودمند است، ممکن است جراحی آندوسکوپی سینوس را توصیه کند. این جراحی شامل گشاد کردن سینوس‌ها با برداشتن مقداری بافت است که باعث انسداد می‌شود یا باد کردن یک بالون کوچک برای گشاد کردن مسیرها.

درمان خانگی سردرد سینوسی

درمان‌های خانگی نمی‌توانند عفونت سینوسی یا آلرژی را درمان کنند، اما ممکن است به تسکین برخی از علائم از جمله سردرد سینوسی کمک کنند.

1. استنشاق بخار

برخی افراد استنشاق بخار را برای تسکین سینوزیت مفید می دانند. مطالعه‌ای بر روی 871 نفر نشان داد که استنشاق بخار می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند، اگرچه این عمل به بهبود علائم دیگر کمک نمی‌کند.

اگر میخواهید این روش را انجام دهید، مطابق دستورالعمل زیر پیش بروید:

 1. مقداری آب بجوشانید و بگذارید کمی خنک شود
 2. آب را در کاسه ای بریزید
 3. صورتتان را روی کاسه قرار دهید
 4. سر خود را با حوله ای کوچک بپوشانید
 5. آرام و از طریق بینی بخار بلند شده از آب را نفس بکشید

تمیز کردن بینی با آب نمک

یک بررسی در سال 2019 نشان می دهد که محلول های آب شور می توانند سینوزیت را درمان کنند. با این حال، محققان اظهار می کنند که شواهد کافی برای تایید آن وجود ندارد.

شما می توانید سرم های شستشوی بینی نمکی را از داروخانه ها خریداری کنید. از طرف دیگر، شما می توانید این محلول را در خانه نیز درست کنید. برای انجام این:

 1. ۱ پیمانه آب مقطر یا استریل بخرید. همچنین می توانید آب معمولی شیر را به مدت 3 تا 5 دقیقه بجوشانید و سپس بگذارید خنک شود.
 2. 1 قاشق چایخوری نمک و 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را در آب حل کنید.
 3. دست ها را با آب و صابون بشویید.
 4. روبروی سینک بایستید و مقدار کمی از مایع را در کف یکی دستهایتان بریزید. آب را از طریق یک سوراخ بینی بالا بکشید.
 5. این کار را با سوراخ دیگر بینی نیز تکرار کنید. سپس اجازه دهید تا حد امکان آب از بینی خارج شود. اگر آب به پشت گلو جاری شد، آن را تف کنید.

آب نمک باقی مانده را دور بریزید و اگر قصد داشتید این روش را تکرار کنید، محلول تازه ای تهیه کنید. همچنین اگر از سرم شستشوی بینی استفاده می کنید، پس از هر بار استفاده آن را تمیز کنید.

شستشوی بینی در کودکان ممنوع است مگر با دستور پزشک.
5/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicalnewstoday

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا