سلامت روان

انواع مدل های روانپزشکی چیست؟ 

چقدر با انواع مدل های روانپزشکی آشنایی دارید؟ این مدل ها با چه هدفی بررسی می شوند؟ اختلالات روانی و رفتاری از جمله بیماری هایی هستند که در بطن جامعه افراد بسیار زیادی به آن ها مبتلا می باشند. این بیماری ها موارد مختلفی را شامل می شوند و می توان با استفاده از مدل های روانپزشکی به بهبود سریع تر آن ها کمک های شایانی نمود. مدل های روانپزشکی توانمندی بالایی جهت درمان اختلالات اعتیاد، روانی و رفتاری، اختلالت جنسی و… داشته و می توانند طیف گسترده ای از افراد جامعه اعم از بزرگسالان، کودکان، نوجوانان و سالمندان را درمان کنند. در ادامه این نوشتار به بررسی بیشتر این مدل ها خواهیم پرداخت. تا انتها ما را همراهی کنید.

روانپزشکی چیست؟

پیش از آن که به بررسی انواع مدل های روانپزشکی بپردازیم لازم است اشاره به معنا و مفهوم روانپزشکی داشته باشیم. درمان هایی که در حوزه روانپزشکی ارائه می شوند با هدف بررسی ذهن انسان و اختلالات روانی انجام می شوند. روانپزشک ها وظیفه دارند تا اختلالات روانپزشکی را مورد بررسی قرار داده و تحلیل های لازم را بر روی آنها انجام دهند.

در نهایت پس از طی کردن این مراحل بهترین راهکار را برای درمان این اختلالات انتخاب نمایند. درمان این اختلالات رابطه مستقیمی با افزایش سطح کیفی زندگی دارد و نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. در انواع مدل های روانپزشکی می توان شیوه های درمانی خاصی را دید که شامل درمان های دارویی و درمان های پزشکی می شوند. هرکدام از این روش های درمانی ویژگی های خاص خود را داشته و باید بر اساس صلاحدید پزشک انتخاب شوند.

انواع مدل های روانپزشکی

انواع مدل های روانپزشکی با مزایا و قابلیت های بی نظیر خود به خوبی می توانند اختلالات روانی را درمان نموده و به این طریق به شما کمک کنند. این مدل ها شامل موارد زیر می شوند.

روانپزشکی بزرگسالان

روانپزشکی بزرگسالان که با نام روانپزشکی عمومی نیز شناخته می شود جهت درمان آسیب های روانی بزرگسالان کاربرد دارد. این درمان را می توان نوعی آسیب شناسی نیز معرفی کرد که مزایای قابل توجه ای در درمان مشکلات اضطرابی، افسردگی، دوقطبی بودن، اختلالات روان پریشی و هراس دارد.

روانپزشکی کودک و نوجوان

از دیگر انواع مدل های روانپزشکی می توان به روانپزشکی کودکان و نوجوانان اشاره نمود که اهمیت بسیار زیادی نیز دارد. کودکان و نوجوانان بیشتر از دیگر افراد جامعه در معرض اختلالات روانی قرار دارند چرا که روحیه ای ظریف و شکننده داشته و باید درمان شوند. روانپزشکان در این حیطه می توانند مشکلات مختلفی را برطرف سازند. این مشکلات مواردی همچون اختلالات رشد عصبی، افسردگی ، اختلال وسواس فکری و عملی، روان پریشی، اختلال استرس پس از سانحه و سوء مصرف مواد می شوند. در صورت عدم درمان این اختلالات با مشکلات متعددی در آینده مواجه خواهند شد.

روانپزشکی سالمندان

از دوران پیری به عنوان مرحله ای از زندگی یاد می گردد که انسان با تغییرات قابل توجه ای مواجه می شود. در این دوران ممکن است بیماری های انسان افزایش یافته و ظرفیت های وی کاهش یابند. همین عوامل موجب شده تا افراد سالمند نیز همچون کودکان و نوجوانان ظریف و شکننده باشند و شاهد بروز اختلالاتی در آن ها باشید. برای درمان این اختلالات لازم است از روانپزشکان مجرب کمک بگیرید؛ چرا که توانمندی بالایی در درمان اختلالات شناختی، رفتاری و روانی شدید دارند.

روانپزشکی قانونی

انواع مدل های روانپزشکی شامل روانپزشکی قانونی نیز می شوند که وظیفه ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالاتی را دارد که روانی و قانونی هستند. در حال حاضر افراد بسیار زیادی را می توان یافت که با آسیب های روانی و قانونی مواجه می باشند. روانپزشکی قانونی به بررسی سطح این آسیب ها پرداخته و می تواند راهکارهای مناسبی را جهت درمان پیش روی شما قرار دهد.

روانپزشکی سکسولوژی

روانپزشکی سکسولوژی گزینه درمانی بی نظیری برای برطرف ساختن اختلالات جنسی است. افراد زیادی از اختلالات جنسی رنج می برند و این امر موجب کاهش کیفیت روابط جنسی آن ها شده است. اگر بخواهیم اشاره ای به این اختلالات جنسی داشته باشیم می توان مواردی همچون اختلالات نعوظ، انزجار از رابطه جنسی، انزال زودرس، میل جنسی بسیار زیاد و اعتیاد به رابطه جنسی را نام برد که هرکدام به نحوی می توانند انسان را رنج دهند. روانپزشکی سکسولوژی با بررسی دقیق این اختلالات و دلایل ایجاد آن ها می تواند به درمان شما کمک های قابل توجه ای نماید.

روانپزشکی اختلالات خوردن

این روزها افراد زیادی از اختلالات خوردن رنج می برند؛ اما این اختلال چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم اختلالات خوردن اشاره به بیماری های شایعی مانند پرخوری و بی اشتهایی دارند که می توانند زمینه ساز مرگ انسان شوند. روانپزشکی اختلالات خوردن یکی از انواع مدل های روانپزشکی است که می تواند این اختلالات را درمان کرده و شرایط بهتری را پیش روی مبتلایان قرار دهد.

روانپزشکی اعتیاد

اعتیاد از جمله بیماری هایی است که شیوع بسیار زیادی در سراسر دنیا داشته و می تواند انسان را به اختلالات روانی متعددی مبتلا سازد. روانپزشکی اعتیاد یک روش درمانی مناسب و هدفمند برای درمان این نوع اختلال است. این روش موثر می تواند اثرات مفید بسیار زیادی بر ترک اعتیاد به کوکائین، الکل، هروئین، قمار و حتی اعتیاد به فناوری های جدید داشته باشد.

روانپزشکی اعصاب و روان

روانپزشکی عصبی شاخه ای از روانپزشکی است که با هدف درمان اختلالات مربوط به سیستم عصبی روی کار آمده است. این شاخه از روانپزشکی می تواند اختلالاتی همچون اختلالات شناختی، روانی، زوال عقل و… را درمان کند.

روانپزشکی اضطراری

به عنوان آخرین شاخه از انواع مدل های روانپزشکی لازم است روانپزشکی اضطراری را نام ببریم که می تواند در موقعیت های اضطراری برنامه ریزی های مناسبی را جهت پیشگیری از ظهور افسردگی، روان پریشی و اعتیاد ارائه نماید.

کلام آخر 

در پایان باید گفت که مسئله روح و روان مسئله ای بسیار جدی و مهم است و اگر در زمان مناسب مورد درمان قرار نگیرد می تواند آسیب های جدی به ساختار خانواده و یا زندگی فرد وارد آورد. مراجعه به بهترین روانپزشک تهران (متخصص اعصاب و روان) می تواند به رفع آسیب ها کمک بسزایی کند. روح انسان همانند جسم آن نیاز به مراقبت، پیشگیری از بیماری و درمان دارد در نتیجه در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در مقاله و یا احساس بروز مشکل در فکر و روحیات خود به یک مشاوره و یا روانپزشک مراجعه کنید تا با جلسات روان درمانی و یا حتی مصرف برخی داروها وضعیت فکری و روحی شما بهبود یابد تا از بروز مشکلات جدی تر برای خود و یا اطرافیانتان جلوگیری کنید.

منبع : 

  https://dralirezajabbari.com/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5-%D8%A7%D8%B9%D8%B5%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86/

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا