پوست و مو

برای تقویت ناخن چه بخوریم

به طور کلی مواد غذایی مفید برای ناخن مربوط به مواد غذایی حاوی پروتئین – ویتامین های گروه B – زینک و اهن هستند و برخی از این مواد غذایی شامل غذاهای خوب و مغذی مانند برنج قهوه ای، آجیل، غلات کامل، سویا، شیر بدون چربی، تن ماهی، میوه و سبزیجات تازه که برای ناخن بسیار خوب هستند.

مواد غذایی تقویت کننده ناخن

1- پروتئین

اگر افراد در برنامه غذایی خود پروتئین به اندازه کافی مصرف نکنند، ناخن ها شکننده و نازک شده و سرعت رشد آنها کم می شود. رژیم غذایی نامناسب باعث می شود خطوط سفید رنگی روی ناخن ایجاد گردد.

2- ویتامین های C و B

ویتامین C سبب جذب آهن مواد غذایی می شود بنابراین بهتر است مواد غذایی دارای ویتامین C مصرف نمایید. برای افزایش اثر ویتامین C مواد غذایی حاوی این ویتامین را با مواد غذایی حاوی ویتامین E مصرف کنید. مصرف ویتامین E سبب رشد ناخن ها و بهبود عمل اکسیژن رسانی به ناخن و مستحکم شدن ناخن ها می شود. ویتامین های گروه B در سلامت و رشد ناخن ها موثر است و کمبود این ویتامین موجب تغییر شکل نوک ناخن ها خواهد شد.

3- مواد غذایی حاوی زینک

یکی از عناصری که در سلامت ناخن ها تاثیرگذار است، روی می باشد که در سنتز پروتئین داشته و رشد و سلامت بافت های بدن ضروری است. برای جذب بهتر عنصر روی که به ویتامین B6 نیاز دارد. گوشت قرمز و گوشت سفید (مرغ و ماهی و سایر پرندگان) بهترین منابع حاوی روی هستند.

4- مواد غذایی حاوی آهن

آهن یکی از عناصر مهم در بدن است که کمبود آن سبب خشکی و شکننده شدن ناخن و تغییر شکل و بد فُرم شدن آن می شود. انواع میوه های خشک شده، زرده تخم مرغ، جگر، گوشت قرمز کم چربی، گوشت مرغ، ماهی و سایر پرندگان، ماهی سالمون، ماهی تُن و انواع دانه ها حاوی آهن می باشند که می توان برای جلوگیری از کمبود آهن این منابع غذایی را مصرف نمود.

نکات مهم برای داشتن ناخن هایی سالم و محکم

  • ناخن ها را با قیچی و چهارگوش کوتاه کنید.
  • برای جلوگیری از فرو رفتن ناخن در گوشت پا از پوشیدن کفش های نوک تیز و تنگ خودداری نمایید.
  • برای تمیز کردن ناخن ها دست ها را با آب و صابون شسته و زیر ناخن ها را تمیز کنید.
  • در انجام مانیکور زیاده روی نکنید زیرا این کار سبب بیماری ناخن ها می شود.
  • ناخن هایتان را نجوید.
  • استفاده از لاک های بی کیفیت سبب صدمه زدن به ناخن ها می شود پس از لاک هایی که کیفیت خوبی ندارند، استفاده نکنید.
  • بعد از پاک کردن لاک ناخن از یک مرطوب کننده مرغوب استفاده نمایید.
5/5 - (2 امتیاز)
منبع
namnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا