کودک

جدید ترین روش درمان قطعی بیش فعالی و نقص توجه تمرکز

آیا اختلال بیش فعالی و نقص توجه در کودکان درمان قطعی دارد؟

1.اختلال بیش فعالی و نقص توجه تمرکز چیست؟

بیش فعالی و نقص توجه تمرکز (ADHD) اختلالی در سیستم عصبی می باشد که در سنین رشد در کودکان رخ می دهد. علائم این اختلال معمولا از سن 3 سالگی شروع می شود و تشخیص این اختلال در سن 5 سالگی می باشد. حدود 7 درصد کودکان به این اختلال دچار می شوند با این تفاوت که شیوع بیش فعالی در پسران 3 تا 4 برابر بیشتر از دختران است. متاسفانه شیوع این اختلال به دلایل متفاوتی که پیش تر می گوییم در کودکان افزایش یافته است و در حال حاضر یکی از بزرگترین دغدغه های خانواده ها درمان بیش فعالی و نقص توجه کودکانشان می باشد. در صورت عدم درمان این اختلال در سنین بزرگسالی خود را با علامت های دیگری نشان می دهد.

عواملی که باعث اختلال بیش فعالی و نقص توجه در کودکان می شود:

-عوامل ارثی و ژنتیکی که از پدر و مادر کودک یا خویشاوندان درجه یک به کودک به ارث می رسد.

-عوامل پزشکی: زایمان سخت و کم رسیدن اکسیژن به مغز هنگام تولد، کمبود ویتامین ها و پروتئین ها، فقدان ویتامین ب و اسید آمنه ها، سطح پایین امگا 3 و 6، کم خونی، زایمان زودتر از موعد ،نارس بودن نوزاد و کم بودن وزن نوزاد هنگام تولد.

-خوراکی ها و مواد غذایی: افزودنی های غذایی و رنگ های مصنوعی، استفاده زیاد از شکر و خوراکی های شیرین و مصرف سیگار و الکل توسط مادر در دوره ی بارداری.

اختلال بیش فعالی و نقص توجه تمرکز به 3 نوع تقسیم می شود:

1.نوع غالبا بیش فعال: در این نوع کودک بیشتر علامت پرتحرکی و بی قراری را نشان می دهد تحمل پایینی دارد و دستور پذیر نمی باشد اما در فعالیت های ذهنی از توجه نسبتا مناسبی برخوردار است.

2.نوع غالبا بی توجه (ADD): در این نوع تحرک کودک مانند سایر کودکان می باشد دستورپذیر است و تحمل مناسبی دارد اما در فعالیت های ذهنی کم توجه است و نقص در تمرکز دارد و از حافظه ضعیفی برخوردار است.

3.نوع ترکیبی از نوع اول و دوم(ADHD): در این نوع که شایع ترین نوع می باشد کودک هم پرتحرک و بی قرار است و تحمل پایینی دارد و در انجام فعالیت های ذهنی از توجه و تمرکز پایینی برخوردار است.

علائم و نشانه های بیش فعالی

2.بیش فعالی و نقص توجه تمرکز را چگونه تشخیص می دهند؟

اختلال بیش فعالی و نقص توجه تمرکز را معمولا در سن 5 سالگی در کودکان تشخیص می دهند. با این وجود سن تشخیص این اختلال در بعضی کودکان دیرتر می باشد و در بعضی زودتر. اختلال بیش فعالی با اختلال های دیگر مانند اوتیسم، اختلال یادگیری، تاخیر ذهنی و … متفاوت می باشد. متخصص روانپزشک کودک و کاردرمانگر می توانند این اختلال را بر اساس علائم و نشانه های کودک تشخیص دهند.

3.علائم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه تمرکز چیست؟

علائم اختلال بیش فعالی در سنین متفاوت مختلف می باشد. یعنی کودک مبتلا به بیش فعالی در هر سنی علامت خاصی را بروز می دهد.

علائم دوره نوزادی:

– نوزاد زیاد گریه می کند و بی قرار است.

-خواب نوزاد کم تر یا بیش از تر حد معمول است.

علائم دوره 2 تا 5 سالگی:

-از کارهای نشستنی و ذهنی اجتناب می کند.

-بازی ها و فعالیت ها را نصفه رها می کند.

-امکان دارد دچار تاخیر در رشد زبانی و کلامی شوند.

-کارهای خطرناک انجام می دهد و بی احتیاط است.

-مدت زمان زیادی در حال راه رفتن یا پریدن و دویدن است و حتی در حال نشسته پاهای خود را دائم تکان می دهد.

علائم دوره پیش دبستانی و دبستان:

-دستور پذیر نیستند و به دستورات والدین و معلم گوش نمی دهند.

-در کلاس روی صندلی نمیشینند و تمایل به راه رفتن دارند.

توجه شان کوتاه و ناپایدار است و نمی توانند تمرکز کنند.

-حواس پرتی دارند و بعضی از وسایل خود را جا می گذارند.

-تکالیف مدرسه را فراموش می کنند یا عجولانه و بی نظم انجام می دهند.

کودکانی که دچار بیش فعالی هستند شاید بعضی از علائم بالا را داشته باشند و یا همه علائم را که در صورت داشتن حتی یکی از علائم باید توسط روانپزشک و متخصص کاردرمانگر ارزیابی شوند.

درمان بیش فعالی و نقص توجه با کاردرمانی

4.جدید ترین و بهترین درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه تمرکز چیست؟

 به نقل از مدیرکلینیک توانبخشی نیک:

والدین زیادی با کودکان خود روزانه به ما مراجعه می کنند و از ما می پرسند آیا بیش فعالی درمان می شود. باید بگویم جدید ترین و کامل ترین درمان برای اختلال بیش فعالی و نقص توجه، توانبخشی می باشد. اگر از تکنیک های تخصصی کاردرمانی که مخصوص درمان بیش فعالی و نقص توجه می باشد استفاده شود، بله بیش فعالی درمان می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره می توانید به سایت کلینیک توانبخشی نیک به آدرس www.clinicnik.ir مراجعه فرمائید و یا با شماره 09304071002 تماس حاصل فرمائید.در نظر داشته باشید کلینیک توانبخشی نیک یکی از کلینیک های کاردرمانی و گفتاردرمانی پونک که در زمینه درمان بیش فعالی و نقص توجه در تهران فعالیت می کند.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا