اینترنت و وب

AMP چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را  با مفهوم AMP  آشنا کنیم. اگر تابحال در تلفن خود جستجوی گوگل  انجام داده باشید، حتما علامت های کنار برخی نتایج را دیده اید. می خواهیم شما را با این علامت ها و لزوم استفاده از آن در وب سایت خود آشنا کنیم.

تبلیغات

AMP  برگرفته از  Accelerated Mobile Pages و یک برنامه متن باز گوگل است که با هدف ایجاد اینترنت سریع و راحت تر برای موبایل تولید شده است. در واقع AMP راه حلیست که گوگل برای مقالات سریع فیسبوک  ارائه کرده، بدین معنی که پلتفرمی در اختیار شرکت های رسانه ای می گذارد تا به کاربران خود امکان خواندن سریع مقالات بدون نیاز به خارج شدن از فیسبوک را بدهند.

با استفاده از AMP ، بلافاصله نتایج جستجو به کاربران نمایش داده می شود. به دلیل اینکه بخش قابل توجهی از محتوای اصلی هر صفحه کنار گذاشته می شود و صفحه برای نمایش در موبایل بهینه می گردد.

با وجود اینکه روی آوردن کاربران به استفاده ازAMP در ابتدا پاسخی به حرکت رقبایشان بود تا سرعت بهتری به سایت بدهند و از حریفان خود عقب نیفتند  اما ما را متوجه نکته مهم دیگری هم می کند و آن تغییر جهان در نوع استفاده از اینترنت است. سال گذشته، برای اولین بار در تاریخ ، درصد بیشتر استفاده از اینترنت از طریق مرورگرهای کامپیوتر انجام نشده. هم اکنون طبق آمار StatCounter، ۵۱٫۳ درصد از کل ترافیک وب از مرورگرهای تلفن همراه می آید. جالب است بدانید که با زیاد شدن تعداد تلفن تبلت های هوشمند این رقم در حال افزایش است.

امروز مثل بیشتر مردم جهان مشتریان شما هم به جای کامپیوتر با استفاده از موبایل خود آنلاین می شوند و این شما هستید که باید وب سایت خود از طریق موبایل به آنها عرضه کنید.

تبلیغات

اگر موقع طراحی وب سایت فکری برای این موضوع نکردید اکنون باید به فکر بهینه سازی آن برای نمایش در صفحات موبایل باشید. حتما در مسیر بهینه سازی وب سایت خود AMP را در نظر بگیرید.
چرا باید از AMP استفاده کنید؟ چون سرعت لود وبسایت شما را بسیار زیاد می کند.

حدس بزنید یک کاربر مویایل تقریبا چقدر برای لود شدن یک صفحه صبر می کند؟ ۱٫٫۲٫٫۳٫٫ فقط سه ثانیه.

به گفته معاون جستجوی گوگل، David Besbris ، اگر کاربر فقط سه ثانیه منتظر لود شدن صفحه بماند، ۵۳ درصد از جستجوهایی که از طریق موبایل انجام میگیرد، نا تمام رها می شوند.

یعنی در همین زمانی که این جمله را میخوانید تعدادی کاربر از سایت شما خارج می شوند. طبق گفته Beris که پروژه AMP را مدیریت می کند، AMP زمان لود صفحات را یک ششم می کند. (سرعت شش برابر سریعتر می شود).

ظرف دو سالی که شروع به انجام این پروژه کردیم تعداد سایت های استفاده کننده از AMP به بیش از ۲۵ میلیون رسیده است که این سایت ها بالغ بر ۴میلیارد صفحه AMP منتشر کرده اند. و نه تنها شمار این صفحات در حال افزایش است بلکه سرعت آنها هم روز به روز بیشتر می شود. جالب است بدانید زمان میانگین لود شدن یک صفحه AMP از سرچ گوگل کمتر از نیم ثانیه است.

تبلیغات

Washington Post یکی از شرکای اولیه ی AMP اذعان می کند که محتوای  AMP برای خوانندگانش ۸۸ درصد سریعتر از محتوای غیر AMP لود می شود.

AMP مختص دسته خاصی از کاربران نیست و باعث افزایش سرعت برای همه آنها خواهد شد

به نمودار آماری زیر دقت کنید:

amp chart

این نمودار سهم بازار از موتور های جستجو را نشان می دهد. خط آبی گوگل است. پس به وضوح اهمیت گوگل در موفقیت سایت خود  را در این نمودار می بینید.

تبلیغات

هدف اصلی گوگل تضمین کارکرد AMP بدون وابستگی به نوع موبایل یا نوع سیستم عامل است. همچنین نمی خواهد AMP فقط برای صفحات  ساده موبایل مفید باشد بلکه محتواهای سنگین بخش زیادی از آن را تشکیل می دهد.

گوگل هنگام راه اندازی این پروژه در وبلاگ خود اینطور عنوان کرد که: ” ما می خواهیم صفحات وبی که دارای محتوای سنگین مثل ویدئو، انیمیشن و عکس هستند هم در کنار تبلیغات هوشمند گوگل بلافاصله لود شوند. ”

“همچنین قصد داریم کدی بنویسیم که در چندین پلتفرم و دستگاه مختلف کار کند، بنابراین محتوا در همه جا بلافاصله نمایش داده خواهد شد، بدون وابستگی به اینکه چه مدل تلفن ، تبلت یا موبایلی استفاده می کنید. “

همه آنچه گفتیم نشانگر اینست که AMP یک تجربه خوب برای هر کاربریست. چون نه تنها سرعت لود صفحه را بالا می برد بلکه صفحات سایت را طوری تنظیم می کند که در تمام دستگاه ها به خوبی نمایش داده شود.

تاثیرات AMP

وقتی AMP شروع به کار کرد، Richard Gingras، سرپرست ارشد محصولات اجتماعی و خبری گوگل  به AdAge اعلام کرد، AMP در رتبه بندی جستجوی موبایل عامل موثری نخواهد بود.

تبلیغات

AMP تاثیر زیادی در رتبه بندی جستجو نخواهد داشت، چون عوامل دیگر ( رتبه بندی موتور جستجو) هم باید در کنار آن بهتر شوند.”

اما از طرفی Gingras به این نکته اشاره کرد که AMP   در سرعت تاثیرگذار خواهد بود.

“اگر دو مقاله داشته باشیم که یکی از این مقالات به تمام خصوصیات AMP به جز سرعت امتیاز دهد و مقاله دوم تنها به سرعت بپردازد، ما روی دومین مقاله تاکید خواهیم کرد چون سرعت فاکتوریست که برای کاربران بسیار پر اهمیت است”.

جالب است بدانید گوگل در سال ۲۰۱۵ آپدیتی برای الگوریتم خود به نام ” Mobilegeddon” منتشر کرد، که باعث شد موبایل فرندلی بودن(mobile friendly )یک صفحه اهمیت پیدا کند چون اگر صفحات سایت موبایل فرندلی طراحی شوند در رتبه بندی آنها در جستجو تاثیر خواهد داشت.

یکی از اهداف مهم گوگل که روی آن بسیار کار کرده، ساده بودن فعالسازی AMP است ،به همین منظور کد را از نوع باز یا open-source نوشته و آموزش هایی هم برای انجام این بهینه سازی فراهم کرده است.

تبلیغات

نتیجه اینکه: صفحاتی که در آنها AMP فعال باشد در سرچ های گوگل در موبایل رتبه بالاتری قرار می گیرند.

کاربران  به سایت شما می آیند، می مانند و پول خرج می کنند

برطبق مقاله ای که به زودی توسط گوگل منتشر می شود، AMP از راه های زیادی می تواند به ما کمک کند.

“مطالعات نشان می دهد، AMP باعث افزایش ۱۰ درصدیه ترافیک سایت می شود همچنین مراجعین ۲ برابر قبل روی صفحات سایت وقت می گذارند. در مورد سایت های تجاری،صفحات AMP افزایش ۲۰ درصدی فروش، نسبت به صفحات غیر AMP داشتند. ”

نتیجه اینکه کاربران بیشتر به سایت های AMP مراجعه می کنند، وقت بیشتری در این سایت ها صرف می کنند و با احتمال بیشتری از آنها خرید می کنند.

تبلیغات

AMP  بی نقص نیست

AMP برای همه قانع کننده نبوده، بلکه این ایده گوگل مخالفانی هم دارد، مثلا Scott Gilbertson اعتقاد دارد، کوچک کردن تگ های مورد قبول HTML ، باعث بی مفهوم و خنده دار شدن سایتهای اینترنتی می شود، او می گوید:

AMP واقعا چیست، راهی برای سوء استفاده گوگل از وب سایت شما! این کار محتوای سایت شما را از بین می برد و تمام آثار باقیمانده از اعتبار شخصی را از سایت حذف می کند”

یا مثلا ergey Grybniak  از Search Engine Journal  می گوید: AMP می تواند در آمد حاصل از آگهی را تحت تاثیر قرار داده و دسترسی تحلیلی را از بین ببرد”.

برخی در صنعت SEO اعتقاد دارند، با تکیه بر کش گوگل، AMP ترافیک سایت ها را رد می کند.

باید از AMP استفاده کنم؟

این سوال کلیدی است. اگر صاحب یک سایت یا وبلاگ یا  یک بخش خبری هستید، استفاده از AMP تاثیر چندانی نخواهد داشت. AMP به شما اجازه می دهد تا اطلاعات خود را به سرعت منتقل کنید و آنها را در اخبار گوگل نمایش می دهد.

باوجود اینکه اطلاعات مبنی بر استفاده سایت های تجاری از AMP  و موفقیت آنها کم بوده ، گوگل اینطور گزارش می کند که این پروژه فوائد تجاری هم داشته است.
در نتیجه ، پاسخ  ما به این سوال کلیدی این است که حداقل بخشی از سایت خود را با AMP آزمایش کنید، به خصوص بخشی که در آن رقبای شما از این فن آوری استفاده می کنند.


دانلود افزونه “AMP for WordPress” برای وردپرس

دانلود افزونه

به این مطلب امتیاز دهید

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا