داروشناسی

نالترکسون چیست؟ موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن

نالترکسون چیست؟

نالترکسون (Naltrexone) یک متوقف کننده‌ی تاثیرات داروهای حاوی مخدر (افیونی) که شامل مسکن‌ها یا احساس‌های بهزیستی که منجر به سوءمصرف مواد می‌شود، است. این نوع مخدر گاهی اوقات مسکن نامیده ‌می‌شود. نالترکسون به‌عنوان بخشی از برنامه‌ درمان وابستگی‌های الکل و دارو استفاده می‌شود.

این دارو برای جلوگیری از بازگشت افرادی که به داروهای مخدر وابسته شده‌اند سپس مصرف آن را قطع کرده‌اند مورداستفاده قرار می‌گیرد. نالترکسون می‌تواند به شما در جلوگیری از احساس نیاز به استفاده از مخدر کمک کند.

همچنین نالترکسون برای درمان اعتیاد به الکل، با کاهش میل به نوشیدن الکل استفاده می‌شود. این دارو به شما در کاهش دادن یا ترک الکل کمک می‌کند. نالترکسون باعث بازگشت هوشیاری شما پس از مصرف الکل و کاهش اثرات الکل که به‌تازگی مصرف‌شده نمی‌شود.

این دارو برای درمان اعتیاد به دارو و الکل مناسب نیست.

نالترکسون همچنین ممکن است برای اهدافی به‌غیراز آنچه در این راهنمای دارویی لیست شده است به کار رود.

مهم‌ترین اطلاعاتی که باید در مورد نالترکسون بدانیم چیست؟

اگر دارای علائم ترک دارو الکل هستید و یا در ۲ هفته‌ی اخیر داروهای حاوی مخدر مصرف کرده‌اید، نالترکسون مصرف نکنید.

قبل از مصرف نالترکسون چه اقدام‌هایی باید انجام دهم؟

اگر اخیراً داروهای حاوی مخدر مصرف کرده‌اید و یا دچار علائم ترک شدید و یا ناگهانی شده‌اید نالترکسون مصرف نکنید.

درصورتی‌که به نالترکسون حساسیت دارید و یا هریک از موارد زیر رادارید نالترکسون مصرف نکنید:

علائم ترک اعتیاد به مواد یا الکل
سابقه استفاده از مواد مخدر دیگر مثل فنتانین، ویکودین، اکسی کانتین و… در ۱۰ روز گذشته
سابقه استفاده از متادون یا بوپرونورفین مثل سوبوتکس، بوترانس، سوبوکسن زوپسلف در ۱۴ روز گذشته

برای اینکه مطمئن شوید نالترکسون برای شما ایمن است اگر هریک از موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:
  • بیماری کلیوی
  • بیماری کبدی
  • مشکلات خون‌ریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیل

نالترکسون می‌تواند وارد شیر ‌شود و برای کودک شیرخوار آسیب‌زا باشد. در طول مصرف این دارو به کودک خود شیر ندهید.

هنوز به‌طورقطع مشخص نشده است که این دارو برای جنین آسیب‌زاست یا خیر. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف نالترکسون برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

چگونه باید نالترکسون را مصرف کنم؟

نالترکسون را به همراه یک لیوان کامل آب مصرف نمایید.

درصورتی‌که دچار ناراحتی‌های معده هستید نالترکسون را به همراه غذا مصرف کنید.

تمام دستورالعمل‌های روی نسخه‌تان پیروی کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات برای رسیدن به بهترین نتیجه مقدار مصرف داروی شما را تغییر دهد. این دارو را بیش‌تر یا کمتر از مقدار یا طولانی‌تر از زمان توصیه‌شده مصرف نکنید.

ممکن است پزشک شما پیشنهاد دهد که این دارو توسط اقوام یا نزدیکانتان به شما داده شود. این کار جهت اطمینان از مقدار مصرف توصیه‌شده این دارو در طول درمان است.

برای رسیدن به بهترین نتیجه این دارو را به‌طور منظم مصرف کنید.

نالترکسون تنها قسمتی از برنامه‌ی درمان شماست که می‌تواند شامل مواردی مثل مشاوره یا زیرنظرگرفتن باشد. با این دارو نیز اضافه شود. تمام دستورالعمل‌های پزشک خود را به‌دقت دنبال کنید.

هر پزشک دیگری که شمارا درمان می‌کند باید بداند که شما این دارو را استفاده می‌کنید. درصورتی‌که نیاز به جراحی ناگهانی دارید قبل از جراحی، پزشک خود را درباره‌ی استفاده از نالترکسون آگاه کنید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

بعد از مصرف نالترکسون ممکن است بدن شما به مخدرها حساسیت زیادی نشان دهد. اگر در آینده از داروهای حاوی مخدر استفاده می‌کنید ممکن است لازم باشد این دارو را نسبت به دوران قبل از درمان نالترکسون کمتر مصرف کنید. مصرف داروهای حاوی به همان مقدار قبل از درمان نالترکسون ممکن است باعث مصرف بیش‌ازحد و یا حتی مرگ شود.

چه اتفاقی می‌افتد اگر یک نوبت مصرف آن را فراموش کنم؟

در صورت فراموش کردن مصرف، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش بازگردید. این دارو را دو برابر حد مجاز برای جبران وعده‌ی فراموش‌شده مصرف نکنید.

چه اتفاقی می‌افتد اگر این دارو را بیش‌ازحد مجاز مصرف کنم؟

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید، از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. مصرف بیش‌ازحد نالترکسون هنگامی‌که داروهای حاوی مخدر در بدن شماست، می‌تواند مسبب علائم نا‌خوشایند ترک شود.

در طول مصرف نالترکسون از انجام چه‌کارهایی باید اجتناب کنم؟

در حین مصرف نالترکسون از داروهای مسکن، هروئین و داروهای بدون نسخه استفاده نکنید. هیچ‌گاه با مصرف بیش‌ازحد الکل و مواد مخدر سعی در فائق آمدن بر تأثیرات این دارو نکنید، زیرا نتیجه‌ی این کار می‌تواند باعث عوارض بسیار خطرناک، شامل کما یا مرگ می‌شود.

در زمان مصرف نالترکسون الکل مصرف نکنید.

قبل از مصرف هر دارویی که برای درمان سرماخوردگی، اسهال، سرفه و یا درد به کار می‌روند با پزشک خود مشورت کنید. این داروها ممکن است حاوی مواد مخدر یا الکل باشند.

نالترکسون می‌تواند تفکر یا عکس‌العمل را تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما رانندگی می‌کنید و یا کارهایی را انجام می‌دهید که نیاز به آگاهی دارد، مراقب باشید.

عوارض جانبی استفاده از نالترکسون چیست؟

اگرشما هریک از علائم واکنش حساسیتی را به این دارو داشتید از فوریت پزشکی کمک بگیرید: کهیر، تنفس سخت، ورم کردن صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو

مصرف داروهای مخدر زمانی که نالترکسون مصرف می‌کنید، می‌تواند باعث برانگیختگی علائم ترک مواد مخدر شود. نشانه‌های رایج ترک شامل خمیازه کشیدن، تعریق، تحریک‌پذیری، تب، لرز، لرزش، استفراغ، اسهال، آبریزش بینی، آبریزش چشم، مورمورشدن، بدن‌درد، مشکل خواب، احساس بی‌قراری می‌باشد.

اگر هر یک از عوارض جانبی زیر برای شما روی‌داده است، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

  • تهوع شدید، استفراغ، اسهال
  • تغییرات خلقی، گیجی، توهم (دیداری و یا شنیداری)
  • افسردگی، افکار خودکشی یا آسیب به خود
  • مشکلات کبدی-تهوع، درد بالای شکم، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس، یرقان (زردی رنگ پوست یا چشم)
عوارض جانبی رایج عبارت‌اند از:

آنچه گفته شد، لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتند نیست. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

چه داروهای دیگری بر نالترکسون تاثیر می‌گذارند؟

نالترکسون باعث توقف عوارض هر داروی مسکن حاوی مخدر مثل داروهای نسخه‌ای درد، سرفه یا اسهال می‌شود و همچنین تأثیرات جانبی زیان‌‌آوری می‌تواند به همراه داشته باشد.

داروهای دیگری ممکن است با نالترکسون تداخل داشته باشند که این داروها شامل: داروهای با نسخهِ یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، محصولات گیاهی می‌باشد. تمام داروهایی که مصرف می‌کنید و یا قصد شروع یا قطع کردن آن‌ها رادارید به ارائه‌دهنده خدمات درمانی خود بگویید.

5/5 - (3 امتیاز)
منبع
fekrbonyan

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا