مو

کراتینه مو؛ آموزش گام به گام کراتینه مو در خانه و عوارض آن

کراتین چیست؟

کراتین یک پروتئین است که در بدن انسان و در اعضایی همچون مو، پوست و ناخن یافت می‌شود. این پروتئین در حیوانات علاوه بر این، در پشم، شاخ، پر و سم آن‌ها نیز وجود دارد. برخی از انواع کراتین فعالیت‌های حیاتی سلول‌ها مثل تولید پروتئین و رشد سلولی را تنظیم می‌کنند.

کراتین به طور طبیعی در موها وجود دارد که باعث صاف شدن و درخشندگی مو می‌شود. افرادی که موهای فر یا وز دارند، میزان کافی از این پروتئین جهت نرم کردن ساختمان مو ندارند.

کراتینه مو چیست؟

اغلب کسانی که دارای موهای مجعد یا به اصطلاح وز هستند از حالت موهای خود راضی نیستند. این احساس نارضایتی، عموماً از آنجا ناشی می‌شود که خانم‌ها یا آقایانی که موی مجعدی دارند، حالت واقعی موهای خود را تنها پس از سشوار یا اتوکردن می‌توانند ببینند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها برای خلاصی از این وضعیت به صاف کردن یا کراتینه کردن موهای خود روی می‌آورند.

کراتینه یک روش نیم دائمی برای صاف کردن، تقویت، نرمی و رفع خشکی مو است به طوری که موها به طور موقت با مخلوط مایع کراتینه پوشش داده می‌شود.

برخلاف باورها کراتینه برای لخت کردن موهای فر استفاده نمی‌شود زیرا معمولاً داری درصد کمی از لختی و درصد زیادی از تقویت کننده مو است و فقط جهت تقویت موهای رنگ شده و آسیب دیده، موهای وز، موهای لخت آسیب دیده، موهای سوخته، موهای نیم لخت آسیب دیده و موهای فر آسیب دیده استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: روش های مراقبت از موهای فر، وز و مجعد

در برخی از برندهای کراتینه دارای 70 درصد تقویت کننده و 20 درصد لختی و در برخی برندهای دیگر کراتینه دارای 80 درصد تقویت کننده و 20 درصدلختی است.

کدام دسته از موها نیازمند کراتینه هستند؟

 • موهایی که در حالت طبیعی مجعد خفیف و وز هستند و فرد علاقمند است تا حالتی ابریشمی به خود بگیرد.
 • موهایی که در اثر رنگ و دکلره سوخته‌اند. این موها را می‌توان جهت ترمیم، کمی صاف و ابریشمی نمودن کراتینه کرد.
 • براق و ابریشمی نمودن موهایی که در اثر استفاده از اتو و سشوار کدر و مجعد شده‌اند.

مواد کراتینه مو

صاف کننده‌های شیمیایی مو، طی روندی ساختار موی فر را به شکل صاف و نرم تغییر می‌دهند. مواد مخصوص کراتینه و فر کردن مو تنها به لحاظ شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند، امّا کارکرد شیمیایی آن‌ها دقیقًا یکسان است؛ حتی اگر هیدرواکسید موجود در کراتینه و فر دایمی متفاوت باشد.
همه مواد کراتینه و فر شکل مو را با شکستن پیوندهای هیدروژن تغییر می‌دهند. دو نوع مشترک کراتینه شیمیایی مو، تیوگلی کولیت آمونیوم و سدیم هیدرواکسید است.

محصولات کراتینه، دارای دو ماده اساسی کرم صاف کننده و کرم خنثی کننده یا تثبیت کننده می‌باشند. این دو محصول بدین ترتیب استفاده می‌شوند: در  مرحله اول، صاف کننده استفاده می‌شود. در مرحله بعدی خنثی یا تثبیت کننده مصرف می‌شود تا حالت موها را تثبیت کند.
کراتینه مو با دو خاصیت اسیدی و قلیایی در بازار موجودند. محصولات قلیایی از هیدروکسید سدیم بوده و هرچه خاصیت قلیایی مواد بالاتر باشد، تأثیر بیشتری دارند و سرعت واکنش آن‌ها سریع تر است. البته این امکان نیز وجود دارد که به موها آسیب وارد شود و موها نیازمند به مراقبت بیشتری باشند. PH قلیایی کراتینه ها 8.5 تا 12 است.

آماده کردن ابزار و لوازم کار و محافظت‌های قبل از کراتینه

 • جهت مراقبت لباس مشتری، بهتر است از پیشبند یا روپوش رنگ استفاده نمایید.
 • پوست سر را بررسی نموده و در صورت هرگونه خراش، جوش، بریدگی و … از کراتینه مو خودداری نمایید.
 • کراتینه خود را متناسب با جنس مو انتخاب کنید.
 • قبل از شروع، کراتینه مو مورد نظر را آزمایش کنید و مدت مکث را رعایت کنید. (نحوه آزمایش کراتینه مو در پایین آمده است)
 • تا جایی که ممکن است از صاف کردن موهایی که قبلاً از مواد شیمیایی استفاده کرده‌اند خودداری کنید.
 • اطراف صورت، گردن و گوش‌ها را با کرم محافظ چرب کنید.
 • مدت زمان مکث برای کراتینه مو بسته به دستورالعمل شرکت سازنده‌شان متفاوت است. در بعضی شرکت‌ها میزان مکث روی موهای طبیعی 15 الی 30 دقیقه و برای موهای رنگ شده و حساس 10 الی 15 دقیقه توصیه شده است. هم چنین برای موهای ضعیف و نازک 10 الی 20 دقیقه مشخص شده است. رعایت نکردن مدت مکث، می‌تواند باعث تبدیل موها به حالتی ناخوشایند شود.
 • بعد از مکث کافی، موها باید درست آبکشی شود. در صورتی که شرکت صاف کننده شامپویی را توصیه کرده برای دستیابی به مدل موی دلخواهتان از آن استفاده کنید.
 • بعد از شستشو حتماٌ از تثبیت کننده استفاده کنید.
 • بهتر است در دوران عادت ماهیانه یا بارداری از کراتینه مو خودداری کنید.
 • تا زمانی که موهای آسیب دیده، ترمیم نشده‌اند از کراتینه مو استفاده نکنید.
 • محصولات کراتینه را از پشت سر و 2 سانتی متر مانده به ریشه موها بزنید.
 • هنگام کار از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • صاف کننده را در فضای باز یا در مکانی که دارای تهویه هوا است، بکار ببرید.

کراتین موچگونه کراتینه مو انجام دهیم

آموزش گام به گام کراتینه مو در خانه

کراتینه مو به روش سرد

اگر بصورت گام به گام و طبق دستورالعمل کارخانه سازنده از مواد کراتینه شیمیایی استفاده کنید، سبب صاف شدن موها شده و تا زمانی که رویش موها، کراتین موجود حالت خود را حفظ می‌نمایند و فقط قسمت‌های تازه روییده نیاز به صاف کردن دارند؛ اما اگر مراحل صاف کردن بدرستی صورت نگیرد، موها آسیب دیده و می‌شکند.
توجه داشته باشید، زمانی که مو به مواد کراتینه آغشته می‌شود با شانه و دست به موها فشار وارد نکنید. هنگامی که از مواد کراتینه استفاده می‌کنید، کراتین به ساختار مو نفوذ کرده و پل‌های گوگردی مو را می‌شکند. وقتی پل‌های گوگردی موها شکسته شود، در اثر شانه کردن و کشیدن مو، موها از حالت فر تغییر فرم داده و صاف می‌گردند. زمانی که موها به حد کافی صاف شدند، برای بازگردادندن پل‌های گوگردی به حالت اولیه از خنثی کننده استفاده می‌شود.
خنثی کننده‌ها، دارای اکسیژن بوده و سبب متوقف شدن شکستگی پل‌های گوگردی مو می‌شوند.

کراتینه به 2 روش کلی و جزیی انجام می‌شود. اگر قصد دارید، موهای خود را کراتینه کنید، صاف کننده را به همه موها زده، حال می‌توانید کل موها را صاف کنید؛ اما اگر می‌خواهید، فقط بخش‌هایی از موهایتان را صاف کنید، مواد صاف را فقط به قسمت‌های مورد نظر که معمولاً شامل ریشه‌های مو است، بزنید. بعد از کراتینه، موها را آب کشی نموده و از خنثی کننده استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: تقویت و رشد سریع مو با روش های خانگی

نحوه بکارگیری مواد کراتینه برای موهای کوتاه، متوسط، بلند

پیش از خرید کراتینه، موها را از لحاظ جنس، منافذ و قدرت کشش به دقت بررسی کنید. اصولاً کراتینه قلیایی برای موهای چرب مناسب است و کراتینه اسیدی برای موهای خشک استفاده می‌شود. برای محافظت پوست، گوش، پیشانی و گردن از کرم چرب استفاده کنید.
برای محافظت از لباس مشتری به آن‌ها کاور داده، در ضمن ماسک زده و دستکش بپوشید. بعد از ریختن کراتینه در ظرف غیر فلزی مواد را باهم مخلوط کنید تا یکدست شود. کراتینه با هیچ ماده خارجی مخلوط نمی‌شود. امّا اگر خواستید قدرت مواد کراتینه را تغییر دهید، طبق دستور شرکت سازنده با مواد محافظت کننده مخلوط کنید.
در مرحله بعدی، موها به 4 قسمت از پشت سر 2 سانتی متر مانده به ریشه تقسیم کنید، سپس با برس رنگ مو، شانه یا اسفنج، مواد را لایه به لایه به موهای نازک بزنید. مواد کراتینه را از زیر و رو به مو بزنید تا همه قسمت‌های مو به طور یکنواخت به مواد صاف آغشته شود. موهای متوسط و بلند را بعد از زدن مواد شانه کرده و به حالت آویزان قرار دهید. به یاد داشته باشید، هرچند دقیقه یکبار موها را شانه کنید تا صاف شوند.

کراتینه موهای رنگ شده

موهای رنگ شده را با مواد اسیدی صاف کنید؛ زیرا موهای رنگ شده، منفذهای باز دارد و مواد زودتر داخل موها نفوذ کرده و مکث کمتری نیاز دارد.

کراتینه مجدد موهای صاف شده با مواد

عموماً موهای وز با یک مرحله صاف نمی‌شوند و باید بعد از 15 روز مجدداً صاف شوند. در مرحله‌ی اوّل کراتینه مواد قلیایی مصرف شده و در مرحله دوم به دلیل باز بودن منفذهای مو مواد اسیدی مصرف می‌شود. موهایی که کراتینه شده، فقط رشد ریشه دارد. پس مواد کراتینه را فقط در قسمت ریشه‌ها مصرف نموده و قسمت‌هایی که قبلاً مواد کراتینه روی آن‌ها مصرف شده را با مقداری لوسیون مناسب بپوشانید.

مراحل صاف کردن مو

خنثی و تثبیت نمودن مو بعد از کراتینه

مرحله اول

موها را با آب ولرم آرام شسته و از یک شامپوی خنثی استفاده کنید. مراقب باشید آب روی صورت، چشم و گوش مشتری نریزد. اگر آب آلوده به مواد صافی داخل چشم مشتری ریخت با آب سرد فراوان چشم مشتری را شسته و به پزشک ارجاع دهید.
مدت آبکشی مواد کراتینه، حدود 3 الی 5 دقیقه است. چنانچه موها خوب آبکشی نشده و مواد از روی موها پاک نشود یا با آبی که موها با آن شستشو شده خیلی سرد باشد، عمل کراتینه متوقف شده و موها آسیب می‌بیند.

شست و شوی مواد کراتینه از روی موها با فشار مستقیم آب است؛ بنابراین از چنگ زدن موها خودداری کنید. با انگشتان دست موها را جا به جا کرده تا آب به همه قسمت‌های مو برسد و موها کاملاً تمیز شده و اثری از مواد نماند.

مرحله دوم

مرحله خنثی کردن، سبب ثابت شدن حالت جدید مو می‌شود. بعد از آبکشی مو، آب اضافه آن را با حوله گرفته و دوباره تقسیم بندی کنید. مواد خنثی کننده را کم کم به مو زده و با شانه دندانه درشت موها را شانه کنید. تمام موها را به مواد خنثی کننده آغشته کرده و مراقب باشید، هیچ قسمتی جا نماند. طبق دستورالعمل شرکت سازنده مدتی مکث نمایید. بعد از آن، مو را با آب ولرم بشویید.

نحوه فرم دادن به موی صاف شده

موی صاف شده را می‌توان به مدل‌های متفاوت سشوار کرد. البته با ملایمت زیاد. قبل از سشوارکشیدن به مو سرم زده و زمان سشوار، مو را خیلی نکشید. در پایان می‌توانید از فیکساتور استفاده نمایید. همچنین برای موی مجعد از اتو نیز می‌توان استفاده کرد. البته باید مقداری واکس به مو زده و موی صاف شده را تا یک ماه زیاد دست کاری نکنید. در حین کراتینه از حرکات اضافی خودداری کنید. بعد از صاف نمودن مو را ویتامینه کرده تا ضعیف نشود.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

 • در برخی از مارک‌های کراتینه موها تا 3 روز قرنطینه دارد و نباید آب به مو برسد.
 • از مصرف نرم کننده و شامپوهای معمولی خودداری نمایید و به جای آن از شامپوهای مخصوص کراتینه استفاده کنید.
 • از رنگ کردن موها با رنگ‌های معمولی خوداری کنید، زیرا رنگ‌های معمولی به دلیل وجود آمونیاک بالا سبب از بین رفتن لایه کراتینه مو می‌شوند. به جای رنگ‌های معمولی می‌توان از رنگ‌های بدون آمونیاک استفاده نمود.
 • از بستن کش و گیره در هفته اول خوداری کنید و در صورت نیاز از کش شل استفاده کنید.

ماندگاری کراتینه

ماندگاری کراتینه بستگی به مواد کراتینه، روش کراتینه در آرایشگاه و مراقبت‌های بعد از کراتینه دارد، که اگر به درستی انجام شود کراتینه 6 ماه ماندگاری خواهد داشت. در صورت درست نبودن روش‌ها و یا خوب نبودن مواد، کراتینه به مدت دو ماه ماندگاری دارد.

کراتین موکراتینه مو در خانه

عوارض کراتینه مو

1. مبتلا شدن به بیماری سرطان

کراتینه کردن مو به روش برزیلی، خطر مبتلا شدن به بیماری سرطان را بسیار افزایش می‌دهد. فرمالدهید، یک ماده سرطانزاست که تقریباً در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می‌شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدهید است.

اگر چه بیشتر سالن‌های زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کردن فرمالدهید استفاده می‌کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدهید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدهید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر دارد.

علاوه بر سرطان، تماس طولانی مدت با فرمالدهید می‌تواند موجب آسیب سیستم عصبی مرکزی هم شود. این آسیب‌ها شامل افزایش ابتلا به سردرد، افسردگی، تغییر خلق وخو، بی خوابی،‌ بدخلقی، کاهش تمرکز و کاهش چالاکی، حافظه و تعادل می‌شوند.

عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالباً شدید است. شما ممکن است از فرم فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولاً بیشتر از 2 ماه دوام نمی‌آورد.

2. ریزش مو

از دیگر عوارض کراتینه کردن مو، می‌توان به ریزش مو اشاره کرد. دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش می‌کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالن‌ها توصیه می‌شود، استفاده کنند.

بعلاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه کردن مو دیده شده است.

همچنین بخوانید: علت ریزش مو چیست و چه باید كرد؟

در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.

3. تخریب ساختمان مو

ممکن است بعد از کراتینه کردن، موها براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن مو، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می‌شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از 2 یا 3 بار شستن تأمین نشود.

افرادی زیادی هستند که به خاطر کراتینه کردن مو به موهای خود آسیب جدی وارد کرده‌اند. اگر می‌خواهید موهای خود را کراتینه کنید باید خیلی مراقب باشید؛ مخصوصاً وقتی روش‌های بهتر و سالم تری هم برای بهبود بخشیدن به بافت و ظاهر موها وجود دارند.

همچنین بخوانید: روش رنگ کردن موی افراد آلرژی دار

4. واکنش‌های حساسیتی

کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنش‌های آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه‌های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می‌شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب کراتینه مو کمی تأمل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع
rojelabمثبت 1

یک دیدگاه

 1. من نمیدونستم عوارض هم داره فقط شنیده بود زیاد دوام نداره
  مرسی از اطلاع رسانی خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا