سلامت استخوان

درمان قطعی سیاتیک پاها با دکتر ارتوپد

درد سیاتیک ناشی از تحریک، التهاب، نیشگون گرفتن یا فشرده شدن عصب در قسمت پایین کمر است و شایع ترین علت فتق یا لیز خوردن دیسک است که باعث فشار بر روی ریشه عصبی می شود و سوالی که برای افراد مبتلا به سیاتیک پیش میاید این است که درمان سیاتیک پای راست به همراه دکتر ارتوپد به چه صورت است و آیا به صورت خود به خود می‌شود درمان کرد؟ اکثر افراد مبتلا به سیاتیک با گذشت زمان و درمان های خودمراقبتی به تنهایی بهبود می یابند. عصب سیاتیک طولانی ترین و ضخیم ترین (تقریبا به عرض انگشت) عصب بدن است.  در واقع از پنج ریشه عصبی تشکیل شده است: دو ریشه از ناحیه تحتانی کمر به نام ستون فقرات کمری و سه ریشه از قسمت نهایی ستون فقرات به نام ساکروم می باشد. به طور کلی پنج ریشه عصبی به هم می رسند و عصب سیاتیک راست و چپ را تشکیل می دهند.  در هر طرف بدن، یک عصب سیاتیک از میان باسن و پایین پا می گذرد و درست به زیر زانو ختم می شود.  سپس عصب سیاتیک به اعصاب دیگر منشعب می شود که به سمت پایین پا و پا و انگشتان پا ادامه می یابد.

درمان سیاتیک پای راست- دکتر ارتوپد

در واقع صدمه واقعی به عصب سیاتیک بسیار نادر است اما اصطلاح “سیاتیک” معمولاً برای توصیف هر دردی که از کمر منشا می گیرد و به پایین ساق پا می‌رسد استفاده می شود.  چیزی که در این درد مشترک است، آسیب به یک عصب است که شامل تحریک، التهاب، نیشگون گرفتن یا فشرده شدن یک عصب در قسمت پایین کمر شما می باشد.

اگر “سیاتیک” دارید، درد خفیف تا شدید را در هر نقطه از مسیر عصب سیاتیک تجربه می کنید و این به این معنی است که در هر نقطه از کمر، از طریق باسن و یا پایین پاها درد را احساس خواهید کرد و همچنین می تواند باعث ضعف عضلانی در پا، بی حسی در ساق پا و احساس سوزن سوزن شدن ناخوشایند در ساق پا، پا و انگشتان پایتان شود.

درمان سیاتیک پای راست- دکتر ارتوپد

درد سیاتیک چه حسی دارد؟

افراد درد سیاتیک را بسته به علت آن به روش های مختلفی توصیف می کنند.  برخی از افراد درد سیاتیک را به صورت درد شدید، تیراندازی توصیف می‌کنند و برخی افراد دیگر نیز این درد را به عنوان سوزش و یا خنجر زدن توصیف می کنند.

درد ممکن است دائمی باشد یا ممکن است بیاید و برود و همچنین معمولا درد در ساق پا در مقایسه با کمر بسیار شدیدتر است و اگر برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید، هنگام ایستادن و زمانی که قسمت بالایی بدن خود را بچرخانید، ممکن است درد بدتر شود و همچنین حرکت اجباری و ناگهانی بدن مانند سرفه یا عطسه نیز می تواند درد شما را بدتر کند.

آیا سیاتیک در هر دو پا رخ می دهد؟

سیاتیک معمولاً فقط یک پا را درگیر می کند ولی با این حال، ممکن است سیاتیک در هر دو پا رخ دهد. ولی به طور کلی بستگی به این دارد که عصب در امتداد ستون فقرات در کجا فشرده می شود.

خطرات احتمالی سیاتیک چیست؟

اگر:

اضافه وزن دارید: ستون فقرات شما مانند یک جرثقیل عمودی است که عضلات شما وزنه تعادل آن هستند.  وزنی که در جلوی بدن خود حمل می کنید همان چیزی است که ستون فقرات (جرثقیل) شما باید حمل کند.  هر چه وزن بیشتری داشته باشید، عضلات کمر باید بیشتر کار کنند که می تواند منجر به کشیدگی کمر، درد و سایر مشکلات کمر شود.

یک شغل فعال و فیزیکی داشته باشید: مشاغلی که به بلند کردن اجسام سنگین نیاز دارند ممکن است و یا کارهایی که با نشستن طولانی مدت همراه است ممکن است خطر مشکلات کمر را افزایش دهند.

دیابت داشته باشید: دیابت احتمال آسیب عصبی شما را افزایش می دهد که در نتیجه این امر احتمال ابتلا به سیاتیک را افزایش می دهد.

دود: نیکوتین موجود در تنباکو می‌تواند به بافت ستون فقرات آسیب برساند و استخوان‌ها را ضعیف کند و فرسودگی دیسک‌های مهره‌ای را تسریع کند.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که سیاتیک در پای راست چه عوارضی دارد. در پاسخ به این سوال باید به شما بگویم که اگرچه به طور کلی این درد بهبود میابد ولی باید بدانید که باید روند درمانی خود را طی کرده و از آسیب دائمی عصب خود جلوگیری کنید. اگر از درد سیاتیک رنج می‌برید، در اولین گام باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. دکتر ارتوپد با پزشکان حاذق و مجرب درد سیاتیک شما را بررسی و درمان میکند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا