تغذیه

نحوه خرید عسل و مواد غذایی طبیعی در زندگی شهر نشینی چگونه است؟ 

استفاده از مواد غذایی سالم رابطه مستقیم در افزایش سلامتی داشته و از بروز بیماری‌های مزمن و خطرناک جلوگیری می‌کند. اما متأسفانه امروزه مواد غذایی صنعتی و حتی مواد غذایی مصنوعی به‌جای مواد غذایی طبیعی به فروش می‌رسند.

اشاره به این موارد نیاز اشخاص را در کسب علم برای شناخت مواد غذایی طبیعی نشان می‌دهد. درست که آموزش و کسب تجربه در شناخت مواد غذایی طبیعی زمان‌بر است.

اما فراموش نکنید که با خواندن این مطلب بر روی افزایش سلامتی خود سرمایه گزاری می‌کنید.به عنوان مثال آموزش در مورد شناخت در خرید عسل طبیعی میتواند به میزان چشم گیری در افزایش سلامت خانواده ماثر باشد.

در این مطلب از منبع سایت سیب و عسل روش‌های تشخیص مواد غذایی طبیعی را برسی خواهیم کرد…

مواد غذایی اصلی سفره ایرانی چیست؟

مواد غذایی اصلی سفره ایرانی شامل چند دسته‌بندی ساده هستند که به ترتیب به برسی هرکدام خواهیم پرداخت…

تبلیغات

1-نان

اصلی‌ترین ماده غذایی سفره ایرانی بدون شک نان است. با توجه به نوع غذاهای پر نان ایرانی، با شناخت نان خوب تقریباً 80% راه را خواهیم رفت. در بیشتر موارد از نان برای وعده صبحانه و همراه با انواع عسل طبیعی و انواع لبنیات یا مربا استفاده می‌شود. اما نان خوب چه خصوصیاتی دارد؟

تشخیص کیفیت نان

کیفیت نان به سه نکته مهم کیفیت آرد، کیفیت پخت نان و نوع آرد بازمی‌گردد. کیفیت آرد بسته به نوع منطقه برداشت گندم درجه‌بندی می‌شود. به‌عنوان‌مثال آرد حاصل از گندم آب‌خورده کیفیتی بهتر از گندم دیم دارد. از طرفی آرد باید به دست خبازان حرفه‌ای به خمیر و نان تبدیل شود.

اما مهم‌ترین نکته وجود سبوس در نان است. متأسفانه در اغلب موارد سبوس از آرد جدا می‌شود که همان آرد سفید به دست میاید. این نوع آرد بسیار مضر بوده و استفاده از آن بسیاری از مشکلات گوارشی را به همراه دارد.

در حال حاضر بالای 90% نانوایی‌ها از این نوع آرد استفاده می‌کنند. درنتیجه کار برای یافتن نان سبوس‌دار کمی سخت‌تر می‌شود.

نکته دیگر این‌که سبوس آرد باید متعلق به خود گندم باشد و نباید آرد سفید را با انواع سبوس غلات دیگر مخلوط کرد.

خرید عسل طبیعی همراه با نان سبوس دار

استفاده از نان سبوس‌دار همراه با عسل و لبنیات

به‌جرئت می‌توان گفت که استفاده از نان سبوس‌دار همراه با عسل بسیاری از مشکلات گوارشی را حل کرده و طیف گسترده‌ای از انواع بیماری‌های حاد و مزمن را از شما دور خواهد کرد.

اما متأسفانه تقلب در خریدعسل همانند هر ماده غذایی دیگر بسیار مرسوم شده است. ازاین‌رو نیاز به شناخت روش‌های تشخیص عسل طبیعی احساس می‌شود.

روش‌های تشخیص عسل طبیعی

اگر بخواهیم ه خود صادق باشیم، واقعیت امر این است که تشخیص عسل طبیعی بسیار سخت بوده و نیاز به کسب تجربه بالا دارد.

ازاین‌رو بهترین گزینه خرید از افراد و مراکز معتبر است. اما برای شناخت نسبی عسل طبیعی و کاهش درصد خطا می‌توان از چند روش ساده استفاده کرد.

1-آزمایشگاه تشخیص عسل طبیعی

بهترین و مطمئن‌ترین روش تشخیص عسل اصل، تست آزمایشگاهی انواع عسل است که با دقت بالا درصد مواد معدنی، قند …عسل را مشخص می‌کند.

درست است که این روش بهترین روش تشخیص در خرید و تعیین قیمت عسل طبیعی است. اما مشاهده‌شده که دقت و مهارت تقلب به‌قدری بالا بوده که حتی آزمایشگاه هم قادر به تشخیص عسل اصل از تقلبی نبوده است.

خرید عسل طبیعی اصل

2-تشخیص عسل طبیعی با آب

ریختن عسل در آب سرد یکی از روش‌های نصبی برای تشخیص عسل طبیعی است. عسل طبیعی نباید به‌سرعت در آب سرد حل شود.

البته عسل‌های طبیعی که غلظت پایینی دارند همانند عسل مرکبات هم می‌توانند به‌راحتی در آب حل شوند. درنتیجه ضریب خطای این روش در عسل‌های رقیق بالا می‌رود.

2-لبنیات

یکی دیگر از مواد غذایی اصلی رژیم غذایی ایرانی استفاده از انواع کره، پنیر و ماست…. است. در یک‌کلام استفاده از لبنیات صنعتی به‌هیچ‌عنوان خواص لبنیات واقعی را نخواهد داشت. خرید از فروشگاه‌های تخصصی فروش لبنیات که به‌صورت باز و دست‌نخورده اقدام به فروش انواع لبنیات می‌کنند، بهتر از استفاده برندهای کارخانه‌ای است.

3-روغن

روغن تقلبی یکی دیگر از معضلات جامعه ماست که عوارض و بیماری‌های بسیار متنوع و خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

بهترین روغن برای مصرف روزانه، استفاده از روغن ارده یا روغن کنجد و برای سالادها و مصارف طبی روغن‌زیتون است.

فروشگاه‌های روغن‌گیری در مقابل چشمان شما روغن کنجد را از تخم آن جدا کرده، درون ظروف مختلف روغن ریخته و به فروش می‌رسانند.

درست است که روغن کنجد گران‌تر از روغن‌های کارخانه‌ای و آفتابگردان است. اما با توجه به جذب کمتر در غذا و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری، در طولانی‌مدت صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

2-برنج

یکی از اصلی‌ترین اقلام غذایی در سفره ایرانی برنج بوده که میزان تقلب در آن‌هم بسیار زیاد است. تشخیص برنج اصل از تقلبی بسیار دشوار بوده و نیاز به متخصص و تجربه بالا دارد.

بهترین روش برای کاهش درصد تقلب و خطا، خرید برنج یک‌ساله آن‌هم در فصل برداشت از مزارع برنج است.

4-حبوبات

خوشبختانه به دلیل شکل مشخص دردانه‌های انواع حبوبات، امکان تقلب وجود ندارد.

5-ادویه‌جات

می‌توان پودر ادویه باکیفیت را به انواع بی‌کیفیت آن مخلوط کرده و حتی پودرهای شبیه به ادویه موردنظر را در داخل ادویه طبیعی ریخته و به فروش رساند.

استفاده از ادویه‌های آسیاب نشده بهترین گزینه محسوب شده و امکان تقلب را به صفر می‌رساند. چوب ادویه را می‌توان به‌راحتی توسط آسیاب‌های خانگی به پودر ادویه تبدیل کرد.

البته در نظر داشته باشید که چوب ادویه هم نمونه باکیفیت و بی‌کیفیت دارد. به‌عنوان‌مثال چوب دارچین تازه و باکیفیت به‌مراتب عطر قوی‌تری دارد.

6-گوشت

بیشترین میزان تقلب در گوشت چرخ‌کرده است که امکان تشخیص را بسیار سخت‌تر می‌کند. درنتیجه توصیه می‌شود که از خرید گوشت چرخ‌کرده آماده خودداری کنید.

می‌توانید در قصابی‌ها گوشت را انتخاب کرده و در همان‌جا چرخ و خریداری کنید.

البته در نظر داشته باشید که کیفیت گوشت به نوع تغذیه دام و طیور موردنظر هم بازمی‌گردد. توصیه می‌شود از خرید گوشت‌های گاوی و گوسفندی بیش‌ازحد تیره خودداری کرده و از خرید مرغ‌های وزن بالا دوری‌کنید.

گوشت با کیفیت همراه با خواص عسل طبیعی

7-سبزی و میوه

امکان تقلب درفروش سبزی و میوه وجود ندارد. اما همانند انواع گوشت، کیفیت میوه و سبزی به کیفیت باغبانی و نوع آب و کود زمین بازمی‌گردد. سبزی و میوه باکیفیت طول عمر بیشتر و عطری قوی‌تر دارند.

9-چای

چای اصلی‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی گرم در میان ایرانیان محسوب می‌شود. اما متأسفانه شکل و شمایل سیاه‌رنگ و دانه‌بندی شده چای، امکان تقلب را فراهم کرده است.

چای مرغوب دانه‌های یکدست و هم‌رنگی داشته و در آن از اسانس و رنگ‌های مصنوعی استفاده‌نشده است. توصیه اکید می‌شود که از خرید چای عطری خودداری کنید.

کلام آخر

درست که در زندگی شهرنشینی استفاده از مواد غذایی طبیعی بسیار سخت شده و نیاز به‌صرف هزینه و زمان بیشتر دارد.

اما به شما قول می‌دهم که از این سرمایه گزاری نه‌چندان پرهزینه، سود بسیار بالایی دریافت کرده و از ارزشمندترین نعمت خود که همان سلامتی است حفظ و حراست خواهید کرد.

https://siboasal.com/benefits-of-honey/

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا